12,354 pytań - 14,083 odpowiedzi - 817 komentarzy

Weterynarze: Paszport konia

Data publikacji: 2017-11-13

 

fot. www.keyassets.timeincuk.net

Paszport to dokument, który powinien posiadać każdy właściciel konia; jest to niezbędne w przypadku transakcji kupna/sprzedaży oraz w przypadku transportu zwierzaka np.na zawody lub do kliniki. 

Konie rasowe, wpisane do księg stadnych mają paszporty wydane przez związki hodowlane danej rasy - konie arabskie będą wpisane do Polskiej Księgi Stadnej Koni Arabskich Czystej Krwi i ich paszporty będą wydawane przez Polski Klub Wyścigów Konnych, podobnie jak w przypadku koni pełnej krwi angielskiej (wpisanych oczywiście do Polskiej Księgi Stadnej Koni Angielskich Pełnej Krwi). Konie rasy trakeńskiej mają paszporty wydane przez Związek Trakeński, kuce szetlandzkie są identyfikowane za pomocą paszportów wydanych przez Polskie Towarzystwo Kuce Szetlandzkie. Z kolei wszystkie konie ras zachodnich mogą posiadać paszporty wydane przez odpowiednie związki w ojczystym kraju, o ile te dokumenty spełniają polskie wymogi (warto zasięgnąć informacji w najbliższym punkcie Okręgowego Związku Hodowców Koni).

Najważniejsze informacje zawarte w paszporcie zwierzaka:

- imię, imiona rodziców, rodowód

- unikalny numer identyfikacyjny

- data i miejsce urodzenia, markery genetyczne (jeśli koń był badany w tym kierunku), dane hodowcy, związek wystawiający paszport, rasa, maść, płeć

- opis konia: ilość i umiejscowienie odmian, wicherków (łącznie z graficznym zaznaczeniem na rysunku), charakterystyczne palenia czy tatuaże; do graficznego opisu dołączony jest także słowne objaśnienia. Opis wykonują odpowiednie i przeszkolone osoby, weterynarze bądź zootechnicy.

- sporo miejsca na opis zabiegów laboratoryjnych, badań, szczepień czy odrobaczeń; mając je w jednym miejscu, łatwiej kontrolować terminy kolejnych zabiegów

- rubryka dotycząca zmiany właściciela

 

Każdy właściciel konia może zamieścić w paszporcie informację, że koń nie jest przeznaczony na ubój (niestety wielokrotnie sie zdarza, że sprzedajemy konia w tzw.dobre ręce,a po czasie dowiadujemy się, że niestety koń został sprzedany na rzeź) - taki zapis znacznie utrudnia sprzedaż koni na mięso przeznaczone do spożycia przez ludzi. Nie gwarantuje to oczywiście ochrony przed ubiciem, ale jest pewną formą zabezpieczenia i zniechęcenia handlarzy.

Jeśli nasz koń nie posiada paszportu, to powinniśmy udać się do najbliższej siedziby OZHK i tam zasięgnąć informacji; przydatne dokumenty znajdziemy także na stronie internetowej.

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Krwawienie z nosa

Pojawienie się krwi na zewnątrz ciała jest zawsze dość niepokojącym objawem wśród wszystkich zwierząt, ale nie zawsze to sygnał poważnej dolegliwości. Za takim zjawiskiem mogą stać chociażby tak prozaiczne przyczyny jak uderzenie w pysk czy ogólne osłabienie organizmu.

2018-12-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Grzybica skóry

Jedną z najbardziej popularnych dolegliwości skóry, jakie spotykamy u naszych wierzchowców (ale i u innych zwierząt) są zakażenia grzybiczne. Skórna postać nie jest niebezpieczna dla zdrowia, ale nieleczona potrafi znacząco obniżyć komfort oraz samopoczucie koni.

2018-11-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wilcze zęby

Czytając tytuł tego artykułu pewnie zastanawiacie się jak zęby wilków łączą się z tematyką jeździecką - istnieje taki termin ściśle powiązany z końskim pyskiem :)

2018-10-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gnicie strzałek

Jedną z najczęstszych dolegliwości kopyt u naszych podpopiecznych jest właśnie gnicie strzałek i ogólne problemy z podeszwami. W niektórych szkółkach to wręcz nagminne, co oczywiście tylko świadczy o złych warunkach chowu koni i zdecydowanie wymaga podjęcia pewnych środków zaradczych.

2018-09-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Poprawa odporności

Okres przejściowy, pomiędzy latem a jesienią jest uważany za najbardziej ryzykowny jeśli chodzi o wszelakie przeziębienia. Krótszy dzień, częste zmiany temperatury a także brzydka pogoda wpływają na gorsze samopoczucie i zwiększenie podatności na zachowania. Przedstawimy Wam kilka prostych sposobów jak nie dać się chorobie!

2018-09-21

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Pojenie koni

Nie bez powodu taki temat pojawia się w zagadnieniach dotyczących weterynarii, ponieważ to bardzo ważna kwestia w opiece nad naszymi wierzchowcami. Napojenie organizmu to jedna z kluczowych zasad przetrwania każdego organizmu, dlatego warto znać kilka podstawowych zasad.

2018-09-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Badanie włosia

Każdy odpowiedzialny właściciel konia powinien wykonywać u swojego wierzchowca przynajmniej raz do roku badanie krwi oraz włosia - dzięki tym podstawowym technikom poznamy ogólny obraz zdrowia naszego konia, co pozwoli na wczesną reakcję w razie jakichkolwiek nieprawidłowości.

2018-09-09

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Oparzenia słoneczne

Nadeszły typowo letnie dni z wysoką temperaturą i z dużą ilością słońca, co z pewnością cieszy niejednego jeźdźca - długie i pogodne dni zachęcają do spędzania czasu ze swoimi wierzchowcami. Niestety spora dawka promieni słonecznych jest niebezpieczna nie tylko dla nas, ale i dla koni, co często spotyka się z niedowierzaniem.

2018-07-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Odrobaczanie

Odrobaczanie jest niezwykle istotnym zabiegiem, któremu powinien być poddawany każdy dorosły koń, niezależnie od trybu życia czy warunków chowu (odrobaczanie źrebaków wymaga specjalistycznej wiedzy i ścisłej konsultacji z weterynarzem). Podpowiemy Wam dzisiaj po co trzeba konie odrobaczać i jak często wykonujemy taką czynność :)

2018-05-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kontuzje

Powiedzenie "końskie zdrowie" jest potocznym stwierdzeniem, które wywołuje spory uśmiech u wszystkich osób związanych z branżą jeździecką :) Pewnie każdy z Was zna konia, który w trakcie swojego życia uległ mniej bądź bardziej poważnej kontuzji.

2018-05-18

Czytaj » 0