13,072 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Paszport konia

Data publikacji: 2017-11-13

 

Paszport to dokument, który powinien posiadać każdy właściciel konia; jest to niezbędne w przypadku transakcji kupna/sprzedaży oraz w przypadku transportu zwierzaka np.na zawody lub do kliniki. 

Konie rasowe, wpisane do księg stadnych mają paszporty wydane przez związki hodowlane danej rasy - konie arabskie będą wpisane do Polskiej Księgi Stadnej Koni Arabskich Czystej Krwi i ich paszporty będą wydawane przez Polski Klub Wyścigów Konnych, podobnie jak w przypadku koni pełnej krwi angielskiej (wpisanych oczywiście do Polskiej Księgi Stadnej Koni Angielskich Pełnej Krwi). Konie rasy trakeńskiej mają paszporty wydane przez Związek Trakeński, kuce szetlandzkie są identyfikowane za pomocą paszportów wydanych przez Polskie Towarzystwo Kuce Szetlandzkie. Z kolei wszystkie konie ras zachodnich mogą posiadać paszporty wydane przez odpowiednie związki w ojczystym kraju, o ile te dokumenty spełniają polskie wymogi (warto zasięgnąć informacji w najbliższym punkcie Okręgowego Związku Hodowców Koni).

Najważniejsze informacje zawarte w paszporcie zwierzaka:

- imię, imiona rodziców, rodowód

- unikalny numer identyfikacyjny

- data i miejsce urodzenia, markery genetyczne (jeśli koń był badany w tym kierunku), dane hodowcy, związek wystawiający paszport, rasa, maść, płeć

- opis konia: ilość i umiejscowienie odmian, wicherków (łącznie z graficznym zaznaczeniem na rysunku), charakterystyczne palenia czy tatuaże; do graficznego opisu dołączony jest także słowne objaśnienia. Opis wykonują odpowiednie i przeszkolone osoby, weterynarze bądź zootechnicy.

- sporo miejsca na opis zabiegów laboratoryjnych, badań, szczepień czy odrobaczeń; mając je w jednym miejscu, łatwiej kontrolować terminy kolejnych zabiegów

- rubryka dotycząca zmiany właściciela

 

Każdy właściciel konia może zamieścić w paszporcie informację, że koń nie jest przeznaczony na ubój (niestety wielokrotnie sie zdarza, że sprzedajemy konia w tzw.dobre ręce,a po czasie dowiadujemy się, że niestety koń został sprzedany na rzeź) - taki zapis znacznie utrudnia sprzedaż koni na mięso przeznaczone do spożycia przez ludzi. Nie gwarantuje to oczywiście ochrony przed ubiciem, ale jest pewną formą zabezpieczenia i zniechęcenia handlarzy.

Jeśli nasz koń nie posiada paszportu, to powinniśmy udać się do najbliższej siedziby OZHK i tam zasięgnąć informacji; przydatne dokumenty znajdziemy także na stronie internetowej.

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0