11,642 pytań - 13,996 odpowiedzi - 813 komentarzy

Weterynarze: Paszport konia

Data publikacji: 2017-11-13

 

fot. www.keyassets.timeincuk.net

Paszport to dokument, który powinien posiadać każdy właściciel konia; jest to niezbędne w przypadku transakcji kupna/sprzedaży oraz w przypadku transportu zwierzaka np.na zawody lub do kliniki. 

Konie rasowe, wpisane do księg stadnych mają paszporty wydane przez związki hodowlane danej rasy - konie arabskie będą wpisane do Polskiej Księgi Stadnej Koni Arabskich Czystej Krwi i ich paszporty będą wydawane przez Polski Klub Wyścigów Konnych, podobnie jak w przypadku koni pełnej krwi angielskiej (wpisanych oczywiście do Polskiej Księgi Stadnej Koni Angielskich Pełnej Krwi). Konie rasy trakeńskiej mają paszporty wydane przez Związek Trakeński, kuce szetlandzkie są identyfikowane za pomocą paszportów wydanych przez Polskie Towarzystwo Kuce Szetlandzkie. Z kolei wszystkie konie ras zachodnich mogą posiadać paszporty wydane przez odpowiednie związki w ojczystym kraju, o ile te dokumenty spełniają polskie wymogi (warto zasięgnąć informacji w najbliższym punkcie Okręgowego Związku Hodowców Koni).

Najważniejsze informacje zawarte w paszporcie zwierzaka:

- imię, imiona rodziców, rodowód

- unikalny numer identyfikacyjny

- data i miejsce urodzenia, markery genetyczne (jeśli koń był badany w tym kierunku), dane hodowcy, związek wystawiający paszport, rasa, maść, płeć

- opis konia: ilość i umiejscowienie odmian, wicherków (łącznie z graficznym zaznaczeniem na rysunku), charakterystyczne palenia czy tatuaże; do graficznego opisu dołączony jest także słowne objaśnienia. Opis wykonują odpowiednie i przeszkolone osoby, weterynarze bądź zootechnicy.

- sporo miejsca na opis zabiegów laboratoryjnych, badań, szczepień czy odrobaczeń; mając je w jednym miejscu, łatwiej kontrolować terminy kolejnych zabiegów

- rubryka dotycząca zmiany właściciela

 

Każdy właściciel konia może zamieścić w paszporcie informację, że koń nie jest przeznaczony na ubój (niestety wielokrotnie sie zdarza, że sprzedajemy konia w tzw.dobre ręce,a po czasie dowiadujemy się, że niestety koń został sprzedany na rzeź) - taki zapis znacznie utrudnia sprzedaż koni na mięso przeznaczone do spożycia przez ludzi. Nie gwarantuje to oczywiście ochrony przed ubiciem, ale jest pewną formą zabezpieczenia i zniechęcenia handlarzy.

Jeśli nasz koń nie posiada paszportu, to powinniśmy udać się do najbliższej siedziby OZHK i tam zasięgnąć informacji; przydatne dokumenty znajdziemy także na stronie internetowej.

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Odrobaczanie

Odrobaczanie jest niezwykle istotnym zabiegiem, któremu powinien być poddawany każdy dorosły koń, niezależnie od trybu życia czy warunków chowu (odrobaczanie źrebaków wymaga specjalistycznej wiedzy i ścisłej konsultacji z weterynarzem). Podpowiemy Wam dzisiaj po co trzeba konie odrobaczać i jak często wykonujemy taką czynność :)

2018-05-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kontuzje

Powiedzenie "końskie zdrowie" jest potocznym stwierdzeniem, które wywołuje spory uśmiech u wszystkich osób związanych z branżą jeździecką :) Pewnie każdy z Was zna konia, który w trakcie swojego życia uległ mniej bądź bardziej poważnej kontuzji.

2018-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynaria: Jak zdiagnozować kulawiznę?

Jeżeli zauważyłeś u konia objawy kulawizny musisz wezwać lekarza weterynarii - warto o to zadbać nawet przy najmniejszym podejrzeniu choroby, czasem to tylko 30-60min. Dobre zrozumienie choroby jaką jest kulawizna jest bardzo ważne, ponieważ występuje ona dość często i może być bardzo nieprzyjemna w skutkach. Przy wykrywaniu kulawizny liczy się czas w którym to robimy, im wcześniej tym lepiej.

2018-04-20

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Badania krwi

Jednym z ważniejszych elementów opieki nad naszym zwierzakiem jest wykonywanie profilaktycznych badań krwi - nie jest to konieczne, ale zdecydowanie warto o nich pamiętać, gdyż pozwoli to na szybką reakcję w razie ewentualnych nieprawidłowości.

2018-01-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Szpat

Zapewne większość z Was spotkała się ze stwierdzeniem, że dany koń ma szpat. Nie wszyscy pewnie wiedzą, czy to zaleta czy wada takiego konia, dlatego dzisiaj dowiecie się czym jest szpat i czy słysząc taką informację warto się cieszyć :)

2017-11-04

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Przeziębienie

W okresie przejściowym zdecydowanie wzrasta ilość zachorowań na przeziębienie, zarówno wśród ludzi jak i u naszych wierzchowców. Pomimo łagodnego przebiegu, katar i kaszel potrafią skutecznie pogorszyć samopoczucie, stąd też nie warto bagatelizować podstawowych objawów.

2017-11-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gruda

Na zewnątrz kalendarzowa jesień, a wraz z nią deszczowe i chłodne dni. Mimo wszystko, aby utrzymać naszego konia w dobrym zdrowiu i kondycji, nie rezygnujmy z padokowania. Niestety właśnie teraz, gdy padoki są zazwyczaj zabłocone, dużo częściej zdarzają się infekcje skóry, z których gruda jest jedną z najczęściej występujących.

2017-10-31

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Bolesność grzbietu

Grzbiet to bardzo ważny, ale i wrażliwy element ciała naszych koni. Wiele problemów związanych z jazdą i nieposłuszeństwem konia w trakcie pracy pod siodłem wynika właśnie z problemów grzbietowych - niestety zbyt często jest to bagatelizowane, co prowadzi do bardzo poważnych kłopotów zdrowotnych.

2017-09-09

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zioła dla koni wspomagające przeziębienia

Nadeszły pierwsze chłodniejsze dni, a wraz z nimi wzrosła podatność naszych koni na przeziębienie. Taki okres przejściowy często wiąże się ze spadkiem odporności, czasem wystarczy przewianie spoconego konia w trakcie stępowania po treningu, żeby pojawił się kaszel i wydzielona z nosa. Warto zatem poznać kilka najważniejszcyh ziół, które pomogą nam w walce w wirusami :)

2017-09-03

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kleszcze

Okres letni to czas, kiedy nasze konie dużo więcej czasu spędzają na zarośniętych pastwiskach, chętnie też wyjeżdżamy na terenowe wycieczki. Niestety lato to też okres aktywności groźnych pajęczaków, jakimi są kleszcze - nietrudno złapać takiego niechcianego lokatora, który często przenosi groźne choroby. Jak uchronić siebie i konia przed nimi ?

2017-08-08

Czytaj » 0