11,151 pytań - 13,306 odpowiedzi - 797 komentarzy

Porady: Ściganie

Data publikacji: 2017-11-07

 

fot. www.naylors.com

Ściganie jest jedną z częściej występujących wad ruchu konia - bardzo łatwo ją zauważyć, dotyczy wszystkich chodów. Patrząc z boku wyraźnie widzimy jak koń uderza przodem tylnego kopyta w piętkę przedniego, tak jakby kopyta się ścigały :)

Ściganie wynika po części z budowy konia (wiele koni o krótkiej kłodzie i o długich nogach się ściga) jak i ze sposobu poruszania się - konie o energicznym i elastycznym ruchu mają mniejsze tendencje do ścigania.

Nie jest to poważna wada, ale mimo wszystko rzutuje na całościowy obraz poruszania się konia; może to być przyczyna odjęcia punktów w trakcie konkursu ujeżdżeniowego.

Praktycznie niewykonalne jest oducznie konia ścigania, można tylko zapobiegać urazom jakie niesie ta wada, czyli urazom kopyt i piętek.  Niezbędne są kaloszki ochraniające kopyta przednie, w sprzedaży znajdziemy także specjalnie ochranicze na same piętki - ich wadą jest wysoka cena, natomiast są bardzo wytrzymałe i z pewnością posłużą nam dłuższy okres czasu.

Oczywiście nie zapominamy o kaloszkach w trakcie pobytu konia na pastwisku, tam często dochodzi do poważnych urazów piętek. Niestety wszelkie zranienia tego miejsca goją się dość trudno w przypadku koni, które spędzają sporo czasu na zewnątrz, dlatego warto dbać o prawidłową ochronę. Jeśli nasz koń wymaga kucia, to nigdy nie powinien być prowadzony z pozostawieniem długiego pazura w tylnych nogach (patrząc z boku widzimy, że kopyto jest długie i wyciągnięte do przodu) - taki kształt będzie potęgował ściganie się i będzie prowadził do poważniejszych obrażeń, nierzadko połączonych z urwaniem przedniej podkowy.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Wsiadanie i zsiadanie z konia jest wbrew pozorom jednym z bardziej niebezpiecznych momentów w trakcie jazdy - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy przekładamy nogę nad zadem konia. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

2018-01-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Cechy dobrego kowala

Jednym z podstawowych obowiązków należących do właściciela konia jest zapewnienie swojemu zwierzakowi właściwej opieki kowala. W przeszłości nie było zbyt dużego wyboru, zazwyczaj było kilku kowali który ogólnie zajmowali się wyrobem różnych przedmiotów z metalu i przy okazji podkuwaniem; obecnie w każdym województwie znajdziemy kilkunastu specjalistów dla koni. Czym się kierować w trakcie wyboru odpowiedniego kowala ?

2018-01-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Młode konie

Szkolenie młodego konia jest powolnym procesem, którego jakość rzutuje zarówno na przydatność dorosłego zwierzaka do pracy w przyszłość jak i na zdrowie konia. W zachodnich krajach istnieje nawet specjalny zawód dotyczący jazdy na młodych koniach - takie osoby są odpowiedzialne właśnie za opiekę i jazdę na młodziakach.

2018-01-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń na emeryturze

Właściciele koni często są zmuszeni do podjęcia decyzji dotyczącej odstawienia konia od pracy - czy to z powodu wieku czy też poważnych i nieuleczalnych kontuzji. Po czym poznać, że nasz zwierzak już nie nadaje się do pracy i jak się opiekować takim koniem ?

2017-12-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Jazda bez użycia strzemion jest jedną z lepszych metod na poprawę dosiadu; niemniej jednak, wymaga ona pewnej wiedzy i doświadczenia. Taka jazda często bywa nadużywana szczególnie w stosunku do osób początkujących, a wtedy może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

2017-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Półsiad

Z półsiadem zazwyczaj spotykamy się dopiero w trakcie nauki skoków, chociaż wiele szkółek uczy półsiadu jeszcze w trakcie nauki galopu - tak naprawdę im wcześniej go opanujemy, tym lepiej dla nas :) Jeśli mamy dobrą równowagę w kłusie, to możemy spróbować jazdy w półsiadzie!

2017-12-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chów ogiera

Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się jak wygląda utrzymanie ogiera, jakie środki bezpieczeństwa trzeba zachować i z czym należy się liczyć - dowiecie się poniżej!

2017-11-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prawidłowe umięśnienie konia

Poprawna muskulatura jest wyznacznikiem prawidłowej pracy z koniem, nie tylko tej na poziomie zawodowym - każdy koń który chodzi pod siodłem, powinien mieć dobrze opanowane podstawy, aby jeździec z przyjemnością na nim jeździł. Dobrze rozbudowane (właściwe!) mięśnie zapewniają także komfort dla naszego zwierzaka.

2017-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Bilardowanie

Pewnie niektórzy z Was nigdy nie spotkali się z określeniem bilardującego konia - nie ma to nic wspólnego z dobrze znaną grą, opartą na uderzeniu kulek zwanych bilami przy pomocy kija :) Bilardowanie jest jednym z wadliwych sposobów poruszania się konia, chyba jednym z najłatwiejszych do zauważenia.

2017-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Podciąganie popręgu

Chyba każdy z Nas spotkał kiedyś konia, który nie lubił dociągania popręgu - stulone uszy, kłapanie zębami a nawet próby ugryzienia to dość częsty widok w przypadku takich koni. Problemem jest także nabieranie powietrza, co skutecznie uniemożliwia prawidłowe dociągnięcie popręgu - jak sobie z tym wszystkim radzić ?

2017-10-12

Czytaj » 0