12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Ściganie

Data publikacji: 2017-11-07

 

fot. www.naylors.com

Ściganie jest jedną z częściej występujących wad ruchu konia - bardzo łatwo ją zauważyć, dotyczy wszystkich chodów. Patrząc z boku wyraźnie widzimy jak koń uderza przodem tylnego kopyta w piętkę przedniego, tak jakby kopyta się ścigały :)

Ściganie wynika po części z budowy konia (wiele koni o krótkiej kłodzie i o długich nogach się ściga) jak i ze sposobu poruszania się - konie o energicznym i elastycznym ruchu mają mniejsze tendencje do ścigania.

Nie jest to poważna wada, ale mimo wszystko rzutuje na całościowy obraz poruszania się konia; może to być przyczyna odjęcia punktów w trakcie konkursu ujeżdżeniowego.

Praktycznie niewykonalne jest oducznie konia ścigania, można tylko zapobiegać urazom jakie niesie ta wada, czyli urazom kopyt i piętek.  Niezbędne są kaloszki ochraniające kopyta przednie, w sprzedaży znajdziemy także specjalnie ochranicze na same piętki - ich wadą jest wysoka cena, natomiast są bardzo wytrzymałe i z pewnością posłużą nam dłuższy okres czasu.

Oczywiście nie zapominamy o kaloszkach w trakcie pobytu konia na pastwisku, tam często dochodzi do poważnych urazów piętek. Niestety wszelkie zranienia tego miejsca goją się dość trudno w przypadku koni, które spędzają sporo czasu na zewnątrz, dlatego warto dbać o prawidłową ochronę. Jeśli nasz koń wymaga kucia, to nigdy nie powinien być prowadzony z pozostawieniem długiego pazura w tylnych nogach (patrząc z boku widzimy, że kopyto jest długie i wyciągnięte do przodu) - taki kształt będzie potęgował ściganie się i będzie prowadził do poważniejszych obrażeń, nierzadko połączonych z urwaniem przedniej podkowy.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0