11,522 pytań - 13,880 odpowiedzi - 808 komentarzy

Porady: Ściganie

Data publikacji: 2017-11-07

 

fot. www.naylors.com

Ściganie jest jedną z częściej występujących wad ruchu konia - bardzo łatwo ją zauważyć, dotyczy wszystkich chodów. Patrząc z boku wyraźnie widzimy jak koń uderza przodem tylnego kopyta w piętkę przedniego, tak jakby kopyta się ścigały :)

Ściganie wynika po części z budowy konia (wiele koni o krótkiej kłodzie i o długich nogach się ściga) jak i ze sposobu poruszania się - konie o energicznym i elastycznym ruchu mają mniejsze tendencje do ścigania.

Nie jest to poważna wada, ale mimo wszystko rzutuje na całościowy obraz poruszania się konia; może to być przyczyna odjęcia punktów w trakcie konkursu ujeżdżeniowego.

Praktycznie niewykonalne jest oducznie konia ścigania, można tylko zapobiegać urazom jakie niesie ta wada, czyli urazom kopyt i piętek.  Niezbędne są kaloszki ochraniające kopyta przednie, w sprzedaży znajdziemy także specjalnie ochranicze na same piętki - ich wadą jest wysoka cena, natomiast są bardzo wytrzymałe i z pewnością posłużą nam dłuższy okres czasu.

Oczywiście nie zapominamy o kaloszkach w trakcie pobytu konia na pastwisku, tam często dochodzi do poważnych urazów piętek. Niestety wszelkie zranienia tego miejsca goją się dość trudno w przypadku koni, które spędzają sporo czasu na zewnątrz, dlatego warto dbać o prawidłową ochronę. Jeśli nasz koń wymaga kucia, to nigdy nie powinien być prowadzony z pozostawieniem długiego pazura w tylnych nogach (patrząc z boku widzimy, że kopyto jest długie i wyciągnięte do przodu) - taki kształt będzie potęgował ściganie się i będzie prowadził do poważniejszych obrażeń, nierzadko połączonych z urwaniem przedniej podkowy.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Adopcja konia

Wielu jeźdźców marzy o własnym wierzchowcu, ale blokuje ich kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup konia. Pewnym rozwiązaniem może być adopcja konia z fundacji, szczególnie kiedy nie zależy Nam na posiadaniu wybitnego wierzchowca.

2018-02-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Wasz koń zatrzymuje się przed przeszkodą lub nie chce skakać trudniejszych kombinacji ? Znacie to aż za dobrze? Podpowiemy jak sobie poradzić z kłopotliwymi sytuacjami w trakcie skoków!

2018-02-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozgrzewka i rozciąganie jeźdźca

Jazda konna to sport jak każdy inny, dlatego aby zminimalizować ryzyko kontuzji warto pamiętać o kilku przydatnych ćwiczeniach rozgrzewających oraz o rozciągnięciu mięśni po jeździe. Często pozwala to na uniknięcie bolesnych zakwasów oraz niebezpiecznych przeciążeń, więc warto poświęcić kilka minut na przygotowanie ciała do wysiłku :)

2018-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Wsiadanie i zsiadanie z konia jest wbrew pozorom jednym z bardziej niebezpiecznych momentów w trakcie jazdy - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy przekładamy nogę nad zadem konia. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

2018-01-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Cechy dobrego kowala

Jednym z podstawowych obowiązków należących do właściciela konia jest zapewnienie swojemu zwierzakowi właściwej opieki kowala. W przeszłości nie było zbyt dużego wyboru, zazwyczaj było kilku kowali który ogólnie zajmowali się wyrobem różnych przedmiotów z metalu i przy okazji podkuwaniem; obecnie w każdym województwie znajdziemy kilkunastu specjalistów dla koni. Czym się kierować w trakcie wyboru odpowiedniego kowala ?

2018-01-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Młode konie

Szkolenie młodego konia jest powolnym procesem, którego jakość rzutuje zarówno na przydatność dorosłego zwierzaka do pracy w przyszłość jak i na zdrowie konia. W zachodnich krajach istnieje nawet specjalny zawód dotyczący jazdy na młodych koniach - takie osoby są odpowiedzialne właśnie za opiekę i jazdę na młodziakach.

2018-01-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń na emeryturze

Właściciele koni często są zmuszeni do podjęcia decyzji dotyczącej odstawienia konia od pracy - czy to z powodu wieku czy też poważnych i nieuleczalnych kontuzji. Po czym poznać, że nasz zwierzak już nie nadaje się do pracy i jak się opiekować takim koniem ?

2017-12-30

Czytaj » 0