11,698 pytań - 14,013 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Ściganie

Data publikacji: 2017-11-07

 

fot. www.naylors.com

Ściganie jest jedną z częściej występujących wad ruchu konia - bardzo łatwo ją zauważyć, dotyczy wszystkich chodów. Patrząc z boku wyraźnie widzimy jak koń uderza przodem tylnego kopyta w piętkę przedniego, tak jakby kopyta się ścigały :)

Ściganie wynika po części z budowy konia (wiele koni o krótkiej kłodzie i o długich nogach się ściga) jak i ze sposobu poruszania się - konie o energicznym i elastycznym ruchu mają mniejsze tendencje do ścigania.

Nie jest to poważna wada, ale mimo wszystko rzutuje na całościowy obraz poruszania się konia; może to być przyczyna odjęcia punktów w trakcie konkursu ujeżdżeniowego.

Praktycznie niewykonalne jest oducznie konia ścigania, można tylko zapobiegać urazom jakie niesie ta wada, czyli urazom kopyt i piętek.  Niezbędne są kaloszki ochraniające kopyta przednie, w sprzedaży znajdziemy także specjalnie ochranicze na same piętki - ich wadą jest wysoka cena, natomiast są bardzo wytrzymałe i z pewnością posłużą nam dłuższy okres czasu.

Oczywiście nie zapominamy o kaloszkach w trakcie pobytu konia na pastwisku, tam często dochodzi do poważnych urazów piętek. Niestety wszelkie zranienia tego miejsca goją się dość trudno w przypadku koni, które spędzają sporo czasu na zewnątrz, dlatego warto dbać o prawidłową ochronę. Jeśli nasz koń wymaga kucia, to nigdy nie powinien być prowadzony z pozostawieniem długiego pazura w tylnych nogach (patrząc z boku widzimy, że kopyto jest długie i wyciągnięte do przodu) - taki kształt będzie potęgował ściganie się i będzie prowadził do poważniejszych obrażeń, nierzadko połączonych z urwaniem przedniej podkowy.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Roztrenowanie

Roztrenowaniem nazywamy okres odpoczynku od intensywnego treningu, niezależnie od dyscypliny. To ważny element w cyklu treningowym każdego konia sportowego, który bierze udział w wymagających zawodach.

2018-06-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

W wielu artykułach i poradnikach jeździeckich często przeczytacie: trzeba mieć stabilną rękę, nasze ręce muszą być spokojne i elastyczne itd Podczas lekcji pewnie nieraz słyszycie: uspokój rękę, nie anglezuj z ręką, daj rękę do przodu... O co w tym chodzi i jak dbać o prawidłowe położenie rąk w trakcie jazdy ?

2018-05-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń twardy w pysku

Wasz koń wyrywa wodze i szarpie głową ? Macie problem z zatrzymaniem lub skręcaniem, bo wierzchowiec wręcz zagryza wędzidło tak, że bolą Was ręce ? A może chodzi z zadartą głową i mocno ciągnie ? Dzisiaj dowiecie się co jest przyczyną i jak temu zaradzić!

2018-04-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Adopcja konia

Wielu jeźdźców marzy o własnym wierzchowcu, ale blokuje ich kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup konia. Pewnym rozwiązaniem może być adopcja konia z fundacji, szczególnie kiedy nie zależy Nam na posiadaniu wybitnego wierzchowca.

2018-02-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Wasz koń zatrzymuje się przed przeszkodą lub nie chce skakać trudniejszych kombinacji ? Znacie to aż za dobrze? Podpowiemy jak sobie poradzić z kłopotliwymi sytuacjami w trakcie skoków!

2018-02-06

Czytaj » 0