10,912 pytań - 13,260 odpowiedzi - 794 komentarzy

Porady: Ściganie

Data publikacji: 2017-11-07

 

fot. www.naylors.com

Ściganie jest jedną z częściej występujących wad ruchu konia - bardzo łatwo ją zauważyć, dotyczy wszystkich chodów. Patrząc z boku wyraźnie widzimy jak koń uderza przodem tylnego kopyta w piętkę przedniego, tak jakby kopyta się ścigały :)

Ściganie wynika po części z budowy konia (wiele koni o krótkiej kłodzie i o długich nogach się ściga) jak i ze sposobu poruszania się - konie o energicznym i elastycznym ruchu mają mniejsze tendencje do ścigania.

Nie jest to poważna wada, ale mimo wszystko rzutuje na całościowy obraz poruszania się konia; może to być przyczyna odjęcia punktów w trakcie konkursu ujeżdżeniowego.

Praktycznie niewykonalne jest oducznie konia ścigania, można tylko zapobiegać urazom jakie niesie ta wada, czyli urazom kopyt i piętek.  Niezbędne są kaloszki ochraniające kopyta przednie, w sprzedaży znajdziemy także specjalnie ochranicze na same piętki - ich wadą jest wysoka cena, natomiast są bardzo wytrzymałe i z pewnością posłużą nam dłuższy okres czasu.

Oczywiście nie zapominamy o kaloszkach w trakcie pobytu konia na pastwisku, tam często dochodzi do poważnych urazów piętek. Niestety wszelkie zranienia tego miejsca goją się dość trudno w przypadku koni, które spędzają sporo czasu na zewnątrz, dlatego warto dbać o prawidłową ochronę. Jeśli nasz koń wymaga kucia, to nigdy nie powinien być prowadzony z pozostawieniem długiego pazura w tylnych nogach (patrząc z boku widzimy, że kopyto jest długie i wyciągnięte do przodu) - taki kształt będzie potęgował ściganie się i będzie prowadził do poważniejszych obrażeń, nierzadko połączonych z urwaniem przedniej podkowy.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Chów ogiera

Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się jak wygląda utrzymanie ogiera, jakie środki bezpieczeństwa trzeba zachować i z czym należy się liczyć - dowiecie się poniżej!

2017-11-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prawidłowe umięśnienie konia

Poprawna muskulatura jest wyznacznikiem prawidłowej pracy z koniem, nie tylko tej na poziomie zawodowym - każdy koń który chodzi pod siodłem, powinien mieć dobrze opanowane podstawy, aby jeździec z przyjemnością na nim jeździł. Dobrze rozbudowane (właściwe!) mięśnie zapewniają także komfort dla naszego zwierzaka.

2017-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Bilardowanie

Pewnie niektórzy z Was nigdy nie spotkali się z określeniem bilardującego konia - nie ma to nic wspólnego z dobrze znaną grą, opartą na uderzeniu kulek zwanych bilami przy pomocy kija :) Bilardowanie jest jednym z wadliwych sposobów poruszania się konia, chyba jednym z najłatwiejszych do zauważenia.

2017-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Podciąganie popręgu

Chyba każdy z Nas spotkał kiedyś konia, który nie lubił dociągania popręgu - stulone uszy, kłapanie zębami a nawet próby ugryzienia to dość częsty widok w przypadku takich koni. Problemem jest także nabieranie powietrza, co skutecznie uniemożliwia prawidłowe dociągnięcie popręgu - jak sobie z tym wszystkim radzić ?

2017-10-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda w deszczu

Nadeszła kalendarzowa jesień, a wraz z nią deszcz i pierwsze chłodne dni - ostatni okres był zdecydowanie idealnym wstępem do tej pory roku. Wiele jeźdźców jest zmuszona do ograniczenia swojej ulubionej aktywności z uwagi na pogodę, podpowiemy jednak jak radzić sobie z deszczem i wszechogarniającym błotem!

2017-09-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń kopie w boksie!

Nadchodzi pora karmienia, a Wasz koń rytmicznie uderza nogą o drzwi boksu ? Wypuszczacie konie na padoki, a konie mocno kopią w ściany boksu ? Podpowiemy jak temu zaradzić!

2017-09-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń nie chce skakać!

Dojeżdżacie do przeszkody, wszystko wydaje się być idealne, a jednak Wasz wierzchowiec odmawia skoku, zatrzymując się bądź uciekając w bok. Znacie taką sytuację i nie wiecie jak sobie z nią poradzić - podpowiemy Wam jak rozwiązać taki problem!

2017-08-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wyczyścić siwego konia ?

Któż z nas nie marzy o pięknym siwym koniu, który bez wątpienia najlepiej prezentuje się zarówno w stajni jak i na zawodach ? Niestety wszyscy dobrze wiemy, że konie uwielbiają się tarzać, a pozbycie się plam z jasnej sierści jest wyjątkowo trudne i uciążliwe. Podajemy kilka wskazówek jak skutecznie usunąć żółte plamy z siwych koni :)

2017-08-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Otarcia od sprzętu

Chyba każdy jeździec spotkał się kiedyś z otarciem skóry konia, wywołanym przez sprzęt - zazwyczaj problem ten dotyczy okolic kłębu i mostka, ale zdarzają się konie, które mają podrażnienia po kaloszkach czy ochraniaczach. Każde uszkodzenie skóry powoduje ból i dyskomfort, stąd też warto zapobiegać takim zranieniom u naszych koni.

2017-07-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń rzuca głową!

Jedzie kłusem lub galopem i nagle Wasz koń zaczyna trzepać głową na boki, albo co gorsza - góra/dół, wyrywając Wam wodze z rąk. Czasami jest to wręcz przyczyną Waszego upadku, bo tracicie równowagę - znacie to ? Podpowiemy jak sobie poradzić z takim zachowaniem!

2017-06-26

Czytaj » 0