13,072 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Gruda

Data publikacji: 2017-10-31

 

Gruda to powszechnie znana i często wystepująca choroba skóry, wywołana przez bakterie z rzędu promieniowców, z których najczęsciej występująca to Dermatophilus congolensis. Warto wiedzieć, że ta bakteria naturalnie występuje na skórze wielu zwierząt i sama w sobie nie jest groźna - do zakażenia dochodzi zazwyczaj w trakcie pory jesiennej, gdy często występują długotrwałe opady. Skóra naszych koni jest stale zawilgocona, co prowadzi do obniżenia jej naturalnych właściwości ochronnych i staje się podatna na atak bakterii. Niemniej jednak, zdarzają się także przypadki zakażenia innymi bakteriami, grzybami czy nawet obydwoma patogenami na raz.

Gruda zazwyczaj atakuje nogi naszych koni, najcześciej zauważamy ją w okolicach stawów pęcinowych; do najbardziej charakterystycznych objawów należą strupki, bolesność chorego miejsca oraz lekka opuchlizna. Zdarzają się cięższe przypadki zakażenia bakteryjnego, objawiające sie nawet wysoką goraczką i apatią - w takim przypadku niezbędna jest szybka interwencja lekarza weterynarii! Wiele koni często pokazuje nieregularność w ruchu lub wręcz kulawiznę - strupki potrafią być naprawdę bolesne i mało komfortowe dla koni.

Do standardowych metod leczenia grudy należy:

- codzienne oczyszczanie i osuszanie nóg konia ręcznikami papierowymi po powrocie z padoku 

- używanie jednorazowych rękawiczek i mydeł antybakteryjnych w czasie kąpieli zaatakowanego miejsca

- na lżejsze objawy zakaźne wystarczy stosowanie Manusanu oraz maści cynkowej lub ichtiolowej; niektórzy polecają także kąpiele z użyciem nadmanganianu potasu. W sprzedaży znajdziemy także wiele preparatów z antybiotykami i środkami przeciwgrzybicznymi, warto zapytać zaprzyjaźnionego weterynarza.

- porządna dezynfekcja wszystkich szczotek (każdy koń powinien mieć własny komplet szczotek właśnie z uwagi na higienę!), warto także wyprać ochraniacze czy kalosze

- suplementacja biotyną oraz wit.C w celu podniesienia odporności oraz poprawy stanu skóry, szczególnie w okresie jesiennym

- jeśli objawy są mocno nasilone, warto pozostawić konia na dwa, trzy dni w czystym i suchym boksie; oczywiście dbając o codzienny ruch (jazda/lonża/spacer)

 

Jak sobie radzicie z grudą ?

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0