12,060 pytań - 14,043 odpowiedzi - 814 komentarzy

Weterynarze: Gruda

Data publikacji: 2017-10-31

 

fot. www.horseandrideruk.com

Gruda to powszechnie znana i często wystepująca choroba skóry, wywołana przez bakterie z rzędu promieniowców, z których najczęsciej występująca to Dermatophilus congolensis. Warto wiedzieć, że ta bakteria naturalnie występuje na skórze wielu zwierząt i sama w sobie nie jest groźna - do zakażenia dochodzi zazwyczaj w trakcie pory jesiennej, gdy często występują długotrwałe opady. Skóra naszych koni jest stale zawilgocona, co prowadzi do obniżenia jej naturalnych właściwości ochronnych i staje się podatna na atak bakterii. Niemniej jednak, zdarzają się także przypadki zakażenia innymi bakteriami, grzybami czy nawet obydwoma patogenami na raz.

Gruda zazwyczaj atakuje nogi naszych koni, najcześciej zauważamy ją w okolicach stawów pęcinowych; do najbardziej charakterystycznych objawów należą strupki, bolesność chorego miejsca oraz lekka opuchlizna. Zdarzają się cięższe przypadki zakażenia bakteryjnego, objawiające sie nawet wysoką goraczką i apatią - w takim przypadku niezbędna jest szybka interwencja lekarza weterynarii! Wiele koni często pokazuje nieregularność w ruchu lub wręcz kulawiznę - strupki potrafią być naprawdę bolesne i mało komfortowe dla koni.

Do standardowych metod leczenia grudy należy:

- codzienne oczyszczanie i osuszanie nóg konia ręcznikami papierowymi po powrocie z padoku 

- używanie jednorazowych rękawiczek i mydeł antybakteryjnych w czasie kąpieli zaatakowanego miejsca

- na lżejsze objawy zakaźne wystarczy stosowanie Manusanu oraz maści cynkowej lub ichtiolowej; niektórzy polecają także kąpiele z użyciem nadmanganianu potasu. W sprzedaży znajdziemy także wiele preparatów z antybiotykami i środkami przeciwgrzybicznymi, warto zapytać zaprzyjaźnionego weterynarza.

- porządna dezynfekcja wszystkich szczotek (każdy koń powinien mieć własny komplet szczotek właśnie z uwagi na higienę!), warto także wyprać ochraniacze czy kalosze

- suplementacja biotyną oraz wit.C w celu podniesienia odporności oraz poprawy stanu skóry, szczególnie w okresie jesiennym

- jeśli objawy są mocno nasilone, warto pozostawić konia na dwa, trzy dni w czystym i suchym boksie; oczywiście dbając o codzienny ruch (jazda/lonża/spacer)

 

Jak sobie radzicie z grudą ?

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Pojenie koni

Nie bez powodu taki temat pojawia się w zagadnieniach dotyczących weterynarii, ponieważ to bardzo ważna kwestia w opiece nad naszymi wierzchowcami. Napojenie organizmu to jedna z kluczowych zasad przetrwania każdego organizmu, dlatego warto znać kilka podstawowych zasad.

2018-09-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Badanie włosia

Każdy odpowiedzialny właściciel konia powinien wykonywać u swojego wierzchowca przynajmniej raz do roku badanie krwi oraz włosia - dzięki tym podstawowym technikom poznamy ogólny obraz zdrowia naszego konia, co pozwoli na wczesną reakcję w razie jakichkolwiek nieprawidłowości.

2018-09-09

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Oparzenia słoneczne

Nadeszły typowo letnie dni z wysoką temperaturą i z dużą ilością słońca, co z pewnością cieszy niejednego jeźdźca - długie i pogodne dni zachęcają do spędzania czasu ze swoimi wierzchowcami. Niestety spora dawka promieni słonecznych jest niebezpieczna nie tylko dla nas, ale i dla koni, co często spotyka się z niedowierzaniem.

2018-07-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Odrobaczanie

Odrobaczanie jest niezwykle istotnym zabiegiem, któremu powinien być poddawany każdy dorosły koń, niezależnie od trybu życia czy warunków chowu (odrobaczanie źrebaków wymaga specjalistycznej wiedzy i ścisłej konsultacji z weterynarzem). Podpowiemy Wam dzisiaj po co trzeba konie odrobaczać i jak często wykonujemy taką czynność :)

2018-05-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kontuzje

Powiedzenie "końskie zdrowie" jest potocznym stwierdzeniem, które wywołuje spory uśmiech u wszystkich osób związanych z branżą jeździecką :) Pewnie każdy z Was zna konia, który w trakcie swojego życia uległ mniej bądź bardziej poważnej kontuzji.

2018-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Plastry FLAIR

Jedną z ciekawszych nowinek, stosowanych w treningu koni wyścigowych i WKKW są plastry nosowe, które poprawiają oddychanie i redukują ryzyko krwawienia. Jak one działają i czy faktycznie są skutecznie - dowiecie się w tym artykule!

2018-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynaria: Jak zdiagnozować kulawiznę?

Jeżeli zauważyłeś u konia objawy kulawizny musisz wezwać lekarza weterynarii - warto o to zadbać nawet przy najmniejszym podejrzeniu choroby, czasem to tylko 30-60min. Dobre zrozumienie choroby jaką jest kulawizna jest bardzo ważne, ponieważ występuje ona dość często i może być bardzo nieprzyjemna w skutkach. Przy wykrywaniu kulawizny liczy się czas w którym to robimy, im wcześniej tym lepiej.

2018-04-20

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Badania krwi

Jednym z ważniejszych elementów opieki nad naszym zwierzakiem jest wykonywanie profilaktycznych badań krwi - nie jest to konieczne, ale zdecydowanie warto o nich pamiętać, gdyż pozwoli to na szybką reakcję w razie ewentualnych nieprawidłowości.

2018-01-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Paszport konia

Każdy dorosły człowiek powinien posiadać jakikolwiek dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Podobnie wygląda sprawa w świecie koni, tutaj mamy do czynienia z paszportami. Jak wygląda i do czego służy - dowiecie się już dzisiaj :)

2017-11-13

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Szpat

Zapewne większość z Was spotkała się ze stwierdzeniem, że dany koń ma szpat. Nie wszyscy pewnie wiedzą, czy to zaleta czy wada takiego konia, dlatego dzisiaj dowiecie się czym jest szpat i czy słysząc taką informację warto się cieszyć :)

2017-11-04

Czytaj » 0