11,522 pytań - 13,880 odpowiedzi - 808 komentarzy

Sprzęt: Strzemiona

Data publikacji: 2017-10-27

 

fot. www.amidalesports.co.uk

Strzemiona, jak dobrze wiemy, służą do utrzymywania właściwej pozycji stopy w trakcie jazdy w siodle. Dlatego też przyczyniają się do poprawy naszego bezpieczeństwa - stabilizują postawę jeźdźca, ułatwiając zachowanie poprawej równowagi. Niestety zdarzają się poważne wypadki, kiedy jeździec stracił równowagę (np. w trakcie wierzgania czy poniesienia) i spadł z konia, a jednocześnie jego stopa pozostała zaklinowana w strzemieniu, mimo specjalnego obuwia jeździeckiego. Takie zdarzenia często kończą się nawet śmiertelnymi urazami, ponieważ jeździec jest po prostu ciągnięty po ziemi przez konia pozostającego poza absolutną kontrolą.

Stąd też, warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż strzemiona to nie tylko wiszący kawałek metalu czy plastiku, w który wsuwamy stopę :) Na rynku znajdziemy conajmniej kilka modeli strzemion, które przede wszystkim możemy podzielić na te wykonane z metalu, plastiku oraz kombinowane. Strzemiona metalowe są częściej wybierane przez jeźdźców, lepiej stabilizują pozycję stopy i nie wypadają spod stopy; niestety ulegają korozji, jeśli zostaną uszkodzone i niebezpieczone przed rdzą.

W sklepach jeździeckich znajdziemy także strzemiona bezpieczne, które z zewnętrznej strony posiadają gumkę zamiast metalowego czy plastikowego pałąku - takie rozwiązanie eliminuje ryzyko zaklinowania stopy, w razie upadku gumka pęka. Zdarza się jednak, że w trakcie normalnej jazdy gumka ulega zerwaniu badź po prostu spada.

Podobnie działają strzemiona z koszyczkiem, taki model wuposażony jest w nakładkę umieszczoną w przedniej części strzemienia - całkowicie eliminuje problem zaklinowania stopy, natomiast wielu jeźdźców skarży się na brak komfortu w trakcie jazdy, szczególnie osoby z dużymi rozmiarami stopy.

Istnieją także zaawansowane modele strzemion, wyposażone w różnego rodzaju systemy amortyzacji, boczne profilowanie czy różne rodzaje gumy, z których wykonane są wkładki - taki produkt chętnie wybierają profesjonalni jeźdźcy, którzy sporo czasu spędzają w siodle. Te strzemiona poprawiają komfort jazdy, ale ich zdecydowaną wadą jest bardzo wysoka cena.

 

Jakie są Wasze ulubione strzemiona ?

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Siodło na miarę

Wielu właścicieli koni decyduje się na zakup siodła całkowicie dopasowanego do indywidualnych preferencji jeźdźca i jego wierzchowca. Oczywiście koszt takiego sprzętu będzie wyższy, ale dzięki temu zyskujemy idealnie leżące siodło!

2018-04-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowia anatomiczne

Ciekawą nowinką, która stosunkowo niedawno pojawiła się na polskim rynku jeździeckim, jest ogłowie anatomiczne. Taki produkt jest w pełni dopasowany do końskiej głowy, przez co jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla naszych zwierzaków.

2018-03-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło bezogłowiowe

Ciekawym produktem jest wędzidło bezogłowiowe - kiełzno całkowicie pozbawione ogłowia, składające się właściwie tylko ze skórzanego paska i pierścieni, do których dopinamy wodze. Poniżej przedstawiamy kilka interesujących informacji na temat tego rodzaju wyposażenia konia.

2018-02-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Munsztuk

Jednym z bardziej specjalistycznych elementów wyposażenia konia jest munsztuk - kiełzno stosowane w wysokich konkursach ujeżdżeniowych i na zaawansowanych treningach tylko przez doświadczonych jeźdźców. Poniżej przybliżamy krótką charakterystykę tego elementu oraz jest prawidłowe stosowanie.

2018-02-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wodze Thiedemanna

Jednym z mniej popularnych wodzy pomocniczych niezależnych od ręki jeźdźca są wodze Thiedemanna - ciekawe narzędzie treningowe, o działaniu podobnym do czarnej wodzy. Warto dowiedzieć się kilku przydatnych informacji nt.tego patentu :)

2018-01-07

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg

Popręg, jak wiemy, służy do stabilizacji siodła na grzbiecie konia - jest to pasek, który jest przymocowany z obydwu stron siodła i leży tuż za przednimi kończynami naszego zwierzaka. Na rynku znajdziemy szeroki wybór popręgów, dlatego warto znać podstawowe zalety i wady poszczególnych produktów.

2017-12-24

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Pelham

Jednym z częściej spotykanych kiełzn o mocniejszym działaniu jest pelham - dobre narzędzie treningowe, ale tylko używane przez zaawansowanych jeźdźców! Nic nie szkodzi na przeszkodzie aby się dowiedzieć, czym charakteryzuje sie to wędzidło :)

2017-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hackamore

Na rynku jeździeckim znajdziemy wiele typów ogłowi, które różnią się między sobą zasadniczą kwestią: są przystosowane do używania wraz z wędzidłem bądź bez. Jednym z najczęściej spotykanych ogłowi bezwędzidłowych jest hackamore, który często kojarzy się z krzywdzeniem lub wręcz kaleczeniem naszych wierzchowców.

2017-12-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Buty dla koni

Na rynku jeździeckim znajdziemy spory wybór specjalnych butów dla koni, które są świetnym rozwiązaniem dla ochrony kopyt w trakcie jazdy w trudnym terenie; stanowią również alternatywę dla podków. Czym są buty, jak je dopasować oraz po co w ogóle zostały zaprojektowane - o tym wszystkim przeczytacie w artykule!

2017-10-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodła bezterlicowe

Dzisiaj krótki artykuł dotyczący specyficznego rodzaju siodeł, jakim są siodła bezterlicowe. Pojawiły się na rynku jeździeckim kilkanaście lat temu i z biegiem czasu zdobywają nowych zwolenników takiego systemu budowy siodeł - znajdziecie tutaj podstawowe informacje oraz zastosowanie siodeł bezterlicowych.

2017-10-05

Czytaj » 0