12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Sprzęt: Strzemiona

Data publikacji: 2017-10-27

 

fot. www.amidalesports.co.uk

Strzemiona, jak dobrze wiemy, służą do utrzymywania właściwej pozycji stopy w trakcie jazdy w siodle. Dlatego też przyczyniają się do poprawy naszego bezpieczeństwa - stabilizują postawę jeźdźca, ułatwiając zachowanie poprawej równowagi. Niestety zdarzają się poważne wypadki, kiedy jeździec stracił równowagę (np. w trakcie wierzgania czy poniesienia) i spadł z konia, a jednocześnie jego stopa pozostała zaklinowana w strzemieniu, mimo specjalnego obuwia jeździeckiego. Takie zdarzenia często kończą się nawet śmiertelnymi urazami, ponieważ jeździec jest po prostu ciągnięty po ziemi przez konia pozostającego poza absolutną kontrolą.

Stąd też, warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż strzemiona to nie tylko wiszący kawałek metalu czy plastiku, w który wsuwamy stopę :) Na rynku znajdziemy conajmniej kilka modeli strzemion, które przede wszystkim możemy podzielić na te wykonane z metalu, plastiku oraz kombinowane. Strzemiona metalowe są częściej wybierane przez jeźdźców, lepiej stabilizują pozycję stopy i nie wypadają spod stopy; niestety ulegają korozji, jeśli zostaną uszkodzone i niebezpieczone przed rdzą.

W sklepach jeździeckich znajdziemy także strzemiona bezpieczne, które z zewnętrznej strony posiadają gumkę zamiast metalowego czy plastikowego pałąku - takie rozwiązanie eliminuje ryzyko zaklinowania stopy, w razie upadku gumka pęka. Zdarza się jednak, że w trakcie normalnej jazdy gumka ulega zerwaniu badź po prostu spada.

Podobnie działają strzemiona z koszyczkiem, taki model wuposażony jest w nakładkę umieszczoną w przedniej części strzemienia - całkowicie eliminuje problem zaklinowania stopy, natomiast wielu jeźdźców skarży się na brak komfortu w trakcie jazdy, szczególnie osoby z dużymi rozmiarami stopy.

Istnieją także zaawansowane modele strzemion, wyposażone w różnego rodzaju systemy amortyzacji, boczne profilowanie czy różne rodzaje gumy, z których wykonane są wkładki - taki produkt chętnie wybierają profesjonalni jeźdźcy, którzy sporo czasu spędzają w siodle. Te strzemiona poprawiają komfort jazdy, ale ich zdecydowaną wadą jest bardzo wysoka cena.

 

Jakie są Wasze ulubione strzemiona ?

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Kawecan

Jednym z bardziej wartościowych, a niedocenianych narzędzi treningowych w pracy z końmi jest kawecan - świetny element wyposażenia jeździeckiego, niezastąpiony w trakcie lonżowania. Czy wiecie czym jest kawecan ?

2018-10-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Kantary są nieodłącznym elementem codziennej opieki nad koniem - bez nich ciężko sobie wyobrazić czyszczenie, siodłanie czy sprowadzanie z pastwiska, sprawdzają się także w trakcie kilkugodzinnych rajdów terenowych. Jednym z rodzajów kantarów są te wykonane z cienkiej linki, czyli kantary sznurkowe.

2018-10-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Mnogość produktów przeznaczonych dla koni i jeźdźców nie zna wręcz granic, w każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór wszelakich akcesoriów różnego przeznaczenia. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem są wędzidła smakowe, wykonane z aromatyzowanych tworzyw sztucznych.

2018-09-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Czy warto kupować używany sprzęt ?

Wielu miłośników koni marzy o własnym sprzęcie jeździeckim, ale ceny nowych produktów często są zbyt wysokie, aby móc sobie pozwolić na kompletację całego rzędu. W tym artykule podpowiemy Wam czym warto się kierować przy kupnie używanego sprzętu!

2018-07-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie z podwójnym nachrapnikiem

Stosunkowo niedawno na polskim rynku produktów jeździeckich pojawiły sie ogłowia posiadające dwa nachrapniki - takie rozwiązanie może wyglądać na dość brutalne, ale w rzeczywistości jego działanie nie jest niczym odkrywczym.

2018-06-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kleje do łydek

W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy...kleje do łydek! Wbrew pozorom nie jest to magiczny środek, dzięki któremu będziemy siedzieć jak mistrzowie świata, ale ciekawy wspomagacz przyczepności.

2018-06-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ochraniacze magnetyczne

Rynek jeździecki oferuje bardzo szeroki wybór różnych ochraniaczy stajennych, wśród których znajdziemy ochraniacze magnetyczne. Zazwyczaj ich cechą charakterystyczną jest... wysoka cena ;) Czy warto w nie zainwestować i jakie są zalety tego produktu - podpowiemy Wam już dzisiaj!

2018-05-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło na miarę

Wielu właścicieli koni decyduje się na zakup siodła całkowicie dopasowanego do indywidualnych preferencji jeźdźca i jego wierzchowca. Oczywiście koszt takiego sprzętu będzie wyższy, ale dzięki temu zyskujemy idealnie leżące siodło!

2018-04-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowia anatomiczne

Ciekawą nowinką, która stosunkowo niedawno pojawiła się na polskim rynku jeździeckim, jest ogłowie anatomiczne. Taki produkt jest w pełni dopasowany do końskiej głowy, przez co jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla naszych zwierzaków.

2018-03-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło bezogłowiowe

Ciekawym produktem jest wędzidło bezogłowiowe - kiełzno całkowicie pozbawione ogłowia, składające się właściwie tylko ze skórzanego paska i pierścieni, do których dopinamy wodze. Poniżej przedstawiamy kilka interesujących informacji na temat tego rodzaju wyposażenia konia.

2018-02-09

Czytaj » 0