10,912 pytań - 13,260 odpowiedzi - 794 komentarzy

Sprzęt: Strzemiona

Data publikacji: 2017-10-27

 

fot. www.amidalesports.co.uk

Strzemiona, jak dobrze wiemy, służą do utrzymywania właściwej pozycji stopy w trakcie jazdy w siodle. Dlatego też przyczyniają się do poprawy naszego bezpieczeństwa - stabilizują postawę jeźdźca, ułatwiając zachowanie poprawej równowagi. Niestety zdarzają się poważne wypadki, kiedy jeździec stracił równowagę (np. w trakcie wierzgania czy poniesienia) i spadł z konia, a jednocześnie jego stopa pozostała zaklinowana w strzemieniu, mimo specjalnego obuwia jeździeckiego. Takie zdarzenia często kończą się nawet śmiertelnymi urazami, ponieważ jeździec jest po prostu ciągnięty po ziemi przez konia pozostającego poza absolutną kontrolą.

Stąd też, warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż strzemiona to nie tylko wiszący kawałek metalu czy plastiku, w który wsuwamy stopę :) Na rynku znajdziemy conajmniej kilka modeli strzemion, które przede wszystkim możemy podzielić na te wykonane z metalu, plastiku oraz kombinowane. Strzemiona metalowe są częściej wybierane przez jeźdźców, lepiej stabilizują pozycję stopy i nie wypadają spod stopy; niestety ulegają korozji, jeśli zostaną uszkodzone i niebezpieczone przed rdzą.

W sklepach jeździeckich znajdziemy także strzemiona bezpieczne, które z zewnętrznej strony posiadają gumkę zamiast metalowego czy plastikowego pałąku - takie rozwiązanie eliminuje ryzyko zaklinowania stopy, w razie upadku gumka pęka. Zdarza się jednak, że w trakcie normalnej jazdy gumka ulega zerwaniu badź po prostu spada.

Podobnie działają strzemiona z koszyczkiem, taki model wuposażony jest w nakładkę umieszczoną w przedniej części strzemienia - całkowicie eliminuje problem zaklinowania stopy, natomiast wielu jeźdźców skarży się na brak komfortu w trakcie jazdy, szczególnie osoby z dużymi rozmiarami stopy.

Istnieją także zaawansowane modele strzemion, wyposażone w różnego rodzaju systemy amortyzacji, boczne profilowanie czy różne rodzaje gumy, z których wykonane są wkładki - taki produkt chętnie wybierają profesjonalni jeźdźcy, którzy sporo czasu spędzają w siodle. Te strzemiona poprawiają komfort jazdy, ale ich zdecydowaną wadą jest bardzo wysoka cena.

 

Jakie są Wasze ulubione strzemiona ?

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Buty dla koni

Na rynku jeździeckim znajdziemy spory wybór specjalnych butów dla koni, które są świetnym rozwiązaniem dla ochrony kopyt w trakcie jazdy w trudnym terenie; stanowią również alternatywę dla podków. Czym są buty, jak je dopasować oraz po co w ogóle zostały zaprojektowane - o tym wszystkim przeczytacie w artykule!

2017-10-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodła bezterlicowe

Dzisiaj krótki artykuł dotyczący specyficznego rodzaju siodeł, jakim są siodła bezterlicowe. Pojawiły się na rynku jeździeckim kilkanaście lat temu i z biegiem czasu zdobywają nowych zwolenników takiego systemu budowy siodeł - znajdziecie tutaj podstawowe informacje oraz zastosowanie siodeł bezterlicowych.

2017-10-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Czapraki

Czaprak to jedna z najważniejszych części rzędu końskiego, posiadająca nie tylko funkcję estetyczną - głównym zadaniem jest ochrona końskiej skóry przed otarciami oraz ochrona siodła przed działaniem potu. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów i modeli czapraków, przybliżymy Wam te najczęściej spotykane.

2017-09-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Podkładki i żele pod siodło

Każdy z nas z pewnością spotkał się z różnego rodzajami amortyzatorami, które wkładamy pod siodło - jak sama nazwa wskazuje, głównym zastosowaniem takich podkładek jest amortyzacja i rozkładanie wstrząsów powstających w trakcie jazdy. Niemniej jednak, istnieje conajmniej kilka zastosowań tego elementu wyposażenia, które warto poznać - wszak wszystko jest dla ludzi i koni.

2017-07-31

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Dodatkowe wyposażenie siodeł

Napierśnik, podogonie, forgurt ? Nic Wam nie mówią takie nazwy ? Na pewno jednak spotkaliście się z podkładkami lub żelami; w każdym razie podpowiemy co to za części wyposażenia i jakie mają zastosowania :)

2017-07-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Nachrapniki

Na rynku jeździeckim znajdziemy szeroki wybór nachrapników, które różnią się między sobą zastosowaniem. Warto posiadać podstawową wiedzę na temat tego elementu sprzętu jeździeckiego.

2017-05-08

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Bryczesy

W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka praktycznych informacji dotyczących bryczesów - taki poradnik będzie szczególnie przydatny osobom początkującym, które nie do końca wiedzą, jaki model wybrać.

2017-04-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rękawiczki

Kolejną istotną częścią jeździeckiego ubioru są rękawiczki - nie są obowiązkowe, ale zdecydowanie polecamy ich posiadanie w trakcie jazdy, gdyż zapobiegają bolesnym otarciom i pęcherzom. Dowiecie się teraz, jak wybrać idealne rękawiczki!

2017-03-25

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kamizelki ochronne

Jednym z bardziej istotnych elementów ubioru jeździeckiego, szczególnie dla dzieci, powinna być kamizelka ochronna. Kask jest niezbędny, ale w razie upadku ochroni tylko naszą głowę - posiadając kamizelkę, zminimalizujemy ryzyko urazów kręgosłupa oraz klatki piersiowej.

2017-03-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kaski

Kask jest najważniejszym elementem jeździeckiego wyposażenia, zapewniającym nam bezpieczeństwo w trakcie jazdy konnej. Jazda bez kasku nie może być symbolem szpanu, bo tak naprawdę jest oznaką bezmyślności i może mieć naprawdę przykre konsekwencje.

2017-03-16

Czytaj » 0