Strzemiona, jak dobrze wiemy, służą do utrzymywania właściwej pozycji stopy w trakcie jazdy w siodle. Dlatego też przyczyniają się do poprawy naszego bezpieczeństwa - stabilizują postawę jeźdźca, ułatwiając zachowanie poprawej równowagi. Niestety zdarzają się poważne wypadki, kiedy jeździec stracił równowagę (np. w trakcie wierzgania czy poniesienia) i spadł z konia, a jednocześnie jego stopa pozostała zaklinowana w strzemieniu, mimo specjalnego obuwia jeździeckiego. Takie zdarzenia często kończą się nawet śmiertelnymi urazami, ponieważ jeździec jest po prostu ciągnięty po ziemi przez konia pozostającego poza absolutną kontrolą.
Stąd też, warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż strzemiona to nie tylko wiszący kawałek metalu czy plastiku, w który wsuwamy stopę :) Na rynku znajdziemy conajmniej kilka modeli strzemion, które przede wszystkim możemy podzielić na te wykonane z metalu, plastiku oraz kombinowane. Strzemiona metalowe są częściej wybierane przez jeźdźców, lepiej stabilizują pozycję stopy i nie wypadają spod stopy; niestety ulegają korozji, jeśli zostaną uszkodzone i niebezpieczone przed rdzą.
W sklepach jeździeckich znajdziemy także strzemiona bezpieczne, które z zewnętrznej strony posiadają gumkę zamiast metalowego czy plastikowego pałąku - takie rozwiązanie eliminuje ryzyko zaklinowania stopy, w razie upadku gumka pęka. Zdarza się jednak, że w trakcie normalnej jazdy gumka ulega zerwaniu badź po prostu spada.
Podobnie działają strzemiona z koszyczkiem, taki model wuposażony jest w nakładkę umieszczoną w przedniej części strzemienia - całkowicie eliminuje problem zaklinowania stopy, natomiast wielu jeźdźców skarży się na brak komfortu w trakcie jazdy, szczególnie osoby z dużymi rozmiarami stopy.
Istnieją także zaawansowane modele strzemion, wyposażone w różnego rodzaju systemy amortyzacji, boczne profilowanie czy różne rodzaje gumy, z których wykonane są wkładki - taki produkt chętnie wybierają profesjonalni jeźdźcy, którzy sporo czasu spędzają w siodle. Te strzemiona poprawiają komfort jazdy, ale ich zdecydowaną wadą jest bardzo wysoka cena.
Jakie są Wasze ulubione strzemiona ?
Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!
2022-04-29
Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.
2022-02-06
Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.
2022-01-15
Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.
2021-12-28
Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.
2021-06-19
Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?
2021-05-20
Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.
2021-05-14