12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Sprzęt: Buty dla koni

Data publikacji: 2017-10-18

 

fot. www.horsechannel.com

Buty dla koni pojawiły się w ofercie sklepów jeździeckim conajmniej kilkanaście lat temu, ale przez początkowy okres nie były dostępne w Polsce - zdobywały popularność głównie w Stanach Zjednoczonych (gdzie rynek jeździecki jest znacznie szerszy).

Podstawowym celem takich butów jest oczywiście ochrona kopyta - but osłania całą puszkę kopytową, wraz z koronką i pęciną. Są wykonane ze specjalnych tworzyw sztucznych, odpornych na ścieranie, ale wystarczająco elastycznych, aby zapewnić komfort oraz amortyzację wstrząsów. Dodatkowo buty są wyposażone we gumowe wstawki, a w górnej częsci zazwyczaj posiadają miękki neopren - poszczególne modele bardzo różnią się między sobą wyglądem. Wynika to przede wszystkim z przeznaczenia danego modelu buta, w ofercie producentów znajdziemy buty uniwersalne ale i takie przenaczone do jazdy w trudnym, kamienistym terenie (taki but ma solidny bieżnik, zupełnie jak w naszych butach przeznaczonych do turystycznych wędrówek po górach :) ).

 

Buty są dobrym rozwiązaniem, jeśli nie chcemy podkuwać naszego konia, ale często wyjeżdżamy w teren, gdzie występują strome czy kamieniste ścieżki - taki but z powodzeniem ochroni kopyto naszego konia przed drobnymi urazami czy wbiciem kamienia lub innego ciała obcego. Buty sprawdzą się także w trakcie wyjazdów na zawody, gdzie podłoża konkursowe są gorszej jakości i chcemy zadbać o lepszą ochronę kopyt i lepszą przyczepność.

Jeśli decydujemy się na rozkucie konia, który nosił podkowy przez dłuższy czas - zadbajmy o buty. Często takie konie mają bardzo wrażliwe podeszwy, przez co szybko dochodzi do podbicia i po prostu dużego dyskomfortu. Buty będą świetnym rozwiązaniem na okres przejściowy, nie ograniczają prawidłowego wzrostu oraz pracy kopyta. W żaden sposób nie naruszają prawidłowej struktury kopyta, więc mogą być stosowane także w trakcie leczenia stłuczeń, zapaleń kości czy urazach typu zagwożdżenie.

 

O czym warto pamiętać ?

- buty ubieramy tylko na czas pracy konia pod siodłem/na lonży, nie zostawiajmy konia w boksie z ubranymi butami (istnieje ryzyko odparzeń czy otarć; chyba że mamy inne zalecenia weterynarza lub kowala, do których oczywiście bezwzględnie się stosujemy)

- wybierając buty, należy dokładnie zmierzyć kopyto: porządnie czyścimy kopyto, następnie mierzymy jego długość od czubka palca aż do linii brzegu kopyta (bez piętki) oraz szerokość w najszerszym punkcie. Warto zmierzyć obydwa kopyta, ponieważ wymiary mogą byc różne i czasem trzeba zamówić dwie pary.

- prawidłowo dopasowany i zmierzony but powinien bez problemu wejść na kopyto, nie może się okręcać po założeniu

- początkowo ubieramy buty na chwilę i stopniowo przywyczajamy konia do chodzenia w nich, najlepiej rozłożyć ten proces na kilka dni

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Kawecan

Jednym z bardziej wartościowych, a niedocenianych narzędzi treningowych w pracy z końmi jest kawecan - świetny element wyposażenia jeździeckiego, niezastąpiony w trakcie lonżowania. Czy wiecie czym jest kawecan ?

2018-10-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Kantary są nieodłącznym elementem codziennej opieki nad koniem - bez nich ciężko sobie wyobrazić czyszczenie, siodłanie czy sprowadzanie z pastwiska, sprawdzają się także w trakcie kilkugodzinnych rajdów terenowych. Jednym z rodzajów kantarów są te wykonane z cienkiej linki, czyli kantary sznurkowe.

2018-10-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Mnogość produktów przeznaczonych dla koni i jeźdźców nie zna wręcz granic, w każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór wszelakich akcesoriów różnego przeznaczenia. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem są wędzidła smakowe, wykonane z aromatyzowanych tworzyw sztucznych.

2018-09-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Czy warto kupować używany sprzęt ?

Wielu miłośników koni marzy o własnym sprzęcie jeździeckim, ale ceny nowych produktów często są zbyt wysokie, aby móc sobie pozwolić na kompletację całego rzędu. W tym artykule podpowiemy Wam czym warto się kierować przy kupnie używanego sprzętu!

2018-07-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie z podwójnym nachrapnikiem

Stosunkowo niedawno na polskim rynku produktów jeździeckich pojawiły sie ogłowia posiadające dwa nachrapniki - takie rozwiązanie może wyglądać na dość brutalne, ale w rzeczywistości jego działanie nie jest niczym odkrywczym.

2018-06-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kleje do łydek

W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy...kleje do łydek! Wbrew pozorom nie jest to magiczny środek, dzięki któremu będziemy siedzieć jak mistrzowie świata, ale ciekawy wspomagacz przyczepności.

2018-06-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ochraniacze magnetyczne

Rynek jeździecki oferuje bardzo szeroki wybór różnych ochraniaczy stajennych, wśród których znajdziemy ochraniacze magnetyczne. Zazwyczaj ich cechą charakterystyczną jest... wysoka cena ;) Czy warto w nie zainwestować i jakie są zalety tego produktu - podpowiemy Wam już dzisiaj!

2018-05-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło na miarę

Wielu właścicieli koni decyduje się na zakup siodła całkowicie dopasowanego do indywidualnych preferencji jeźdźca i jego wierzchowca. Oczywiście koszt takiego sprzętu będzie wyższy, ale dzięki temu zyskujemy idealnie leżące siodło!

2018-04-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowia anatomiczne

Ciekawą nowinką, która stosunkowo niedawno pojawiła się na polskim rynku jeździeckim, jest ogłowie anatomiczne. Taki produkt jest w pełni dopasowany do końskiej głowy, przez co jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla naszych zwierzaków.

2018-03-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło bezogłowiowe

Ciekawym produktem jest wędzidło bezogłowiowe - kiełzno całkowicie pozbawione ogłowia, składające się właściwie tylko ze skórzanego paska i pierścieni, do których dopinamy wodze. Poniżej przedstawiamy kilka interesujących informacji na temat tego rodzaju wyposażenia konia.

2018-02-09

Czytaj » 0