Buty dla koni pojawiły się w ofercie sklepów jeździeckim conajmniej kilkanaście lat temu, ale przez początkowy okres nie były dostępne w Polsce - zdobywały popularność głównie w Stanach Zjednoczonych (gdzie rynek jeździecki jest znacznie szerszy).
Podstawowym celem takich butów jest oczywiście ochrona kopyta - but osłania całą puszkę kopytową, wraz z koronką i pęciną. Są wykonane ze specjalnych tworzyw sztucznych, odpornych na ścieranie, ale wystarczająco elastycznych, aby zapewnić komfort oraz amortyzację wstrząsów. Dodatkowo buty są wyposażone we gumowe wstawki, a w górnej częsci zazwyczaj posiadają miękki neopren - poszczególne modele bardzo różnią się między sobą wyglądem. Wynika to przede wszystkim z przeznaczenia danego modelu buta, w ofercie producentów znajdziemy buty uniwersalne ale i takie przenaczone do jazdy w trudnym, kamienistym terenie (taki but ma solidny bieżnik, zupełnie jak w naszych butach przeznaczonych do turystycznych wędrówek po górach :) ).
Buty są dobrym rozwiązaniem, jeśli nie chcemy podkuwać naszego konia, ale często wyjeżdżamy w teren, gdzie występują strome czy kamieniste ścieżki - taki but z powodzeniem ochroni kopyto naszego konia przed drobnymi urazami czy wbiciem kamienia lub innego ciała obcego. Buty sprawdzą się także w trakcie wyjazdów na zawody, gdzie podłoża konkursowe są gorszej jakości i chcemy zadbać o lepszą ochronę kopyt i lepszą przyczepność.
Jeśli decydujemy się na rozkucie konia, który nosił podkowy przez dłuższy czas - zadbajmy o buty. Często takie konie mają bardzo wrażliwe podeszwy, przez co szybko dochodzi do podbicia i po prostu dużego dyskomfortu. Buty będą świetnym rozwiązaniem na okres przejściowy, nie ograniczają prawidłowego wzrostu oraz pracy kopyta. W żaden sposób nie naruszają prawidłowej struktury kopyta, więc mogą być stosowane także w trakcie leczenia stłuczeń, zapaleń kości czy urazach typu zagwożdżenie.
O czym warto pamiętać ?
- buty ubieramy tylko na czas pracy konia pod siodłem/na lonży, nie zostawiajmy konia w boksie z ubranymi butami (istnieje ryzyko odparzeń czy otarć; chyba że mamy inne zalecenia weterynarza lub kowala, do których oczywiście bezwzględnie się stosujemy)
- wybierając buty, należy dokładnie zmierzyć kopyto: porządnie czyścimy kopyto, następnie mierzymy jego długość od czubka palca aż do linii brzegu kopyta (bez piętki) oraz szerokość w najszerszym punkcie. Warto zmierzyć obydwa kopyta, ponieważ wymiary mogą byc różne i czasem trzeba zamówić dwie pary.
- prawidłowo dopasowany i zmierzony but powinien bez problemu wejść na kopyto, nie może się okręcać po założeniu
- początkowo ubieramy buty na chwilę i stopniowo przywyczajamy konia do chodzenia w nich, najlepiej rozłożyć ten proces na kilka dni
Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!
2022-04-29
Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.
2022-02-06
Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.
2022-01-15
Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.
2021-12-28
Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.
2021-06-19
Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?
2021-05-20
Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.
2021-05-14