11,151 pytań - 13,306 odpowiedzi - 797 komentarzy

Sprzęt: Buty dla koni

Data publikacji: 2017-10-18

 

fot. www.horsechannel.com

Buty dla koni pojawiły się w ofercie sklepów jeździeckim conajmniej kilkanaście lat temu, ale przez początkowy okres nie były dostępne w Polsce - zdobywały popularność głównie w Stanach Zjednoczonych (gdzie rynek jeździecki jest znacznie szerszy).

Podstawowym celem takich butów jest oczywiście ochrona kopyta - but osłania całą puszkę kopytową, wraz z koronką i pęciną. Są wykonane ze specjalnych tworzyw sztucznych, odpornych na ścieranie, ale wystarczająco elastycznych, aby zapewnić komfort oraz amortyzację wstrząsów. Dodatkowo buty są wyposażone we gumowe wstawki, a w górnej częsci zazwyczaj posiadają miękki neopren - poszczególne modele bardzo różnią się między sobą wyglądem. Wynika to przede wszystkim z przeznaczenia danego modelu buta, w ofercie producentów znajdziemy buty uniwersalne ale i takie przenaczone do jazdy w trudnym, kamienistym terenie (taki but ma solidny bieżnik, zupełnie jak w naszych butach przeznaczonych do turystycznych wędrówek po górach :) ).

 

Buty są dobrym rozwiązaniem, jeśli nie chcemy podkuwać naszego konia, ale często wyjeżdżamy w teren, gdzie występują strome czy kamieniste ścieżki - taki but z powodzeniem ochroni kopyto naszego konia przed drobnymi urazami czy wbiciem kamienia lub innego ciała obcego. Buty sprawdzą się także w trakcie wyjazdów na zawody, gdzie podłoża konkursowe są gorszej jakości i chcemy zadbać o lepszą ochronę kopyt i lepszą przyczepność.

Jeśli decydujemy się na rozkucie konia, który nosił podkowy przez dłuższy czas - zadbajmy o buty. Często takie konie mają bardzo wrażliwe podeszwy, przez co szybko dochodzi do podbicia i po prostu dużego dyskomfortu. Buty będą świetnym rozwiązaniem na okres przejściowy, nie ograniczają prawidłowego wzrostu oraz pracy kopyta. W żaden sposób nie naruszają prawidłowej struktury kopyta, więc mogą być stosowane także w trakcie leczenia stłuczeń, zapaleń kości czy urazach typu zagwożdżenie.

 

O czym warto pamiętać ?

- buty ubieramy tylko na czas pracy konia pod siodłem/na lonży, nie zostawiajmy konia w boksie z ubranymi butami (istnieje ryzyko odparzeń czy otarć; chyba że mamy inne zalecenia weterynarza lub kowala, do których oczywiście bezwzględnie się stosujemy)

- wybierając buty, należy dokładnie zmierzyć kopyto: porządnie czyścimy kopyto, następnie mierzymy jego długość od czubka palca aż do linii brzegu kopyta (bez piętki) oraz szerokość w najszerszym punkcie. Warto zmierzyć obydwa kopyta, ponieważ wymiary mogą byc różne i czasem trzeba zamówić dwie pary.

- prawidłowo dopasowany i zmierzony but powinien bez problemu wejść na kopyto, nie może się okręcać po założeniu

- początkowo ubieramy buty na chwilę i stopniowo przywyczajamy konia do chodzenia w nich, najlepiej rozłożyć ten proces na kilka dni

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Wodze Thiedemanna

Jednym z mniej popularnych wodzy pomocniczych niezależnych od ręki jeźdźca są wodze Thiedemanna - ciekawe narzędzie treningowe, o działaniu podobnym do czarnej wodzy. Warto dowiedzieć się kilku przydatnych informacji nt.tego patentu :)

2018-01-07

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg

Popręg, jak wiemy, służy do stabilizacji siodła na grzbiecie konia - jest to pasek, który jest przymocowany z obydwu stron siodła i leży tuż za przednimi kończynami naszego zwierzaka. Na rynku znajdziemy szeroki wybór popręgów, dlatego warto znać podstawowe zalety i wady poszczególnych produktów.

2017-12-24

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Pelham

Jednym z częściej spotykanych kiełzn o mocniejszym działaniu jest pelham - dobre narzędzie treningowe, ale tylko używane przez zaawansowanych jeźdźców! Nic nie szkodzi na przeszkodzie aby się dowiedzieć, czym charakteryzuje sie to wędzidło :)

2017-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hackamore

Na rynku jeździeckim znajdziemy wiele typów ogłowi, które różnią się między sobą zasadniczą kwestią: są przystosowane do używania wraz z wędzidłem bądź bez. Jednym z najczęściej spotykanych ogłowi bezwędzidłowych jest hackamore, który często kojarzy się z krzywdzeniem lub wręcz kaleczeniem naszych wierzchowców.

2017-12-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Strzemiona

Strzemiona - choć niepozornie wyglądające - są jednym z najważniejszych elementów osprzętu. W dużym stopniu odpowiadają za nasze bezpieczeństwo w trakcie upadku, dlatego warto wiedzieć więcej na temat tego produktu.

2017-10-27

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodła bezterlicowe

Dzisiaj krótki artykuł dotyczący specyficznego rodzaju siodeł, jakim są siodła bezterlicowe. Pojawiły się na rynku jeździeckim kilkanaście lat temu i z biegiem czasu zdobywają nowych zwolenników takiego systemu budowy siodeł - znajdziecie tutaj podstawowe informacje oraz zastosowanie siodeł bezterlicowych.

2017-10-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Czapraki

Czaprak to jedna z najważniejszych części rzędu końskiego, posiadająca nie tylko funkcję estetyczną - głównym zadaniem jest ochrona końskiej skóry przed otarciami oraz ochrona siodła przed działaniem potu. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów i modeli czapraków, przybliżymy Wam te najczęściej spotykane.

2017-09-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Podkładki i żele pod siodło

Każdy z nas z pewnością spotkał się z różnego rodzajami amortyzatorami, które wkładamy pod siodło - jak sama nazwa wskazuje, głównym zastosowaniem takich podkładek jest amortyzacja i rozkładanie wstrząsów powstających w trakcie jazdy. Niemniej jednak, istnieje conajmniej kilka zastosowań tego elementu wyposażenia, które warto poznać - wszak wszystko jest dla ludzi i koni.

2017-07-31

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Dodatkowe wyposażenie siodeł

Napierśnik, podogonie, forgurt ? Nic Wam nie mówią takie nazwy ? Na pewno jednak spotkaliście się z podkładkami lub żelami; w każdym razie podpowiemy co to za części wyposażenia i jakie mają zastosowania :)

2017-07-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Nachrapniki

Na rynku jeździeckim znajdziemy szeroki wybór nachrapników, które różnią się między sobą zastosowaniem. Warto posiadać podstawową wiedzę na temat tego elementu sprzętu jeździeckiego.

2017-05-08

Czytaj » 0