11,698 pytań - 14,013 odpowiedzi - 814 komentarzy

Sprzęt: Buty dla koni

Data publikacji: 2017-10-18

 

fot. www.horsechannel.com

Buty dla koni pojawiły się w ofercie sklepów jeździeckim conajmniej kilkanaście lat temu, ale przez początkowy okres nie były dostępne w Polsce - zdobywały popularność głównie w Stanach Zjednoczonych (gdzie rynek jeździecki jest znacznie szerszy).

Podstawowym celem takich butów jest oczywiście ochrona kopyta - but osłania całą puszkę kopytową, wraz z koronką i pęciną. Są wykonane ze specjalnych tworzyw sztucznych, odpornych na ścieranie, ale wystarczająco elastycznych, aby zapewnić komfort oraz amortyzację wstrząsów. Dodatkowo buty są wyposażone we gumowe wstawki, a w górnej częsci zazwyczaj posiadają miękki neopren - poszczególne modele bardzo różnią się między sobą wyglądem. Wynika to przede wszystkim z przeznaczenia danego modelu buta, w ofercie producentów znajdziemy buty uniwersalne ale i takie przenaczone do jazdy w trudnym, kamienistym terenie (taki but ma solidny bieżnik, zupełnie jak w naszych butach przeznaczonych do turystycznych wędrówek po górach :) ).

 

Buty są dobrym rozwiązaniem, jeśli nie chcemy podkuwać naszego konia, ale często wyjeżdżamy w teren, gdzie występują strome czy kamieniste ścieżki - taki but z powodzeniem ochroni kopyto naszego konia przed drobnymi urazami czy wbiciem kamienia lub innego ciała obcego. Buty sprawdzą się także w trakcie wyjazdów na zawody, gdzie podłoża konkursowe są gorszej jakości i chcemy zadbać o lepszą ochronę kopyt i lepszą przyczepność.

Jeśli decydujemy się na rozkucie konia, który nosił podkowy przez dłuższy czas - zadbajmy o buty. Często takie konie mają bardzo wrażliwe podeszwy, przez co szybko dochodzi do podbicia i po prostu dużego dyskomfortu. Buty będą świetnym rozwiązaniem na okres przejściowy, nie ograniczają prawidłowego wzrostu oraz pracy kopyta. W żaden sposób nie naruszają prawidłowej struktury kopyta, więc mogą być stosowane także w trakcie leczenia stłuczeń, zapaleń kości czy urazach typu zagwożdżenie.

 

O czym warto pamiętać ?

- buty ubieramy tylko na czas pracy konia pod siodłem/na lonży, nie zostawiajmy konia w boksie z ubranymi butami (istnieje ryzyko odparzeń czy otarć; chyba że mamy inne zalecenia weterynarza lub kowala, do których oczywiście bezwzględnie się stosujemy)

- wybierając buty, należy dokładnie zmierzyć kopyto: porządnie czyścimy kopyto, następnie mierzymy jego długość od czubka palca aż do linii brzegu kopyta (bez piętki) oraz szerokość w najszerszym punkcie. Warto zmierzyć obydwa kopyta, ponieważ wymiary mogą byc różne i czasem trzeba zamówić dwie pary.

- prawidłowo dopasowany i zmierzony but powinien bez problemu wejść na kopyto, nie może się okręcać po założeniu

- początkowo ubieramy buty na chwilę i stopniowo przywyczajamy konia do chodzenia w nich, najlepiej rozłożyć ten proces na kilka dni

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Czy warto kupować używany sprzęt ?

Wielu miłośników koni marzy o własnym sprzęcie jeździeckim, ale ceny nowych produktów często są zbyt wysokie, aby móc sobie pozwolić na kompletację całego rzędu. W tym artykule podpowiemy Wam czym warto się kierować przy kupnie używanego sprzętu!

2018-07-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie z podwójnym nachrapnikiem

Stosunkowo niedawno na polskim rynku produktów jeździeckich pojawiły sie ogłowia posiadające dwa nachrapniki - takie rozwiązanie może wyglądać na dość brutalne, ale w rzeczywistości jego działanie nie jest niczym odkrywczym.

2018-06-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kleje do łydek

W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy...kleje do łydek! Wbrew pozorom nie jest to magiczny środek, dzięki któremu będziemy siedzieć jak mistrzowie świata, ale ciekawy wspomagacz przyczepności.

2018-06-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ochraniacze magnetyczne

Rynek jeździecki oferuje bardzo szeroki wybór różnych ochraniaczy stajennych, wśród których znajdziemy ochraniacze magnetyczne. Zazwyczaj ich cechą charakterystyczną jest... wysoka cena ;) Czy warto w nie zainwestować i jakie są zalety tego produktu - podpowiemy Wam już dzisiaj!

2018-05-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło na miarę

Wielu właścicieli koni decyduje się na zakup siodła całkowicie dopasowanego do indywidualnych preferencji jeźdźca i jego wierzchowca. Oczywiście koszt takiego sprzętu będzie wyższy, ale dzięki temu zyskujemy idealnie leżące siodło!

2018-04-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowia anatomiczne

Ciekawą nowinką, która stosunkowo niedawno pojawiła się na polskim rynku jeździeckim, jest ogłowie anatomiczne. Taki produkt jest w pełni dopasowany do końskiej głowy, przez co jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla naszych zwierzaków.

2018-03-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło bezogłowiowe

Ciekawym produktem jest wędzidło bezogłowiowe - kiełzno całkowicie pozbawione ogłowia, składające się właściwie tylko ze skórzanego paska i pierścieni, do których dopinamy wodze. Poniżej przedstawiamy kilka interesujących informacji na temat tego rodzaju wyposażenia konia.

2018-02-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Munsztuk

Jednym z bardziej specjalistycznych elementów wyposażenia konia jest munsztuk - kiełzno stosowane w wysokich konkursach ujeżdżeniowych i na zaawansowanych treningach tylko przez doświadczonych jeźdźców. Poniżej przybliżamy krótką charakterystykę tego elementu oraz jest prawidłowe stosowanie.

2018-02-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wodze Thiedemanna

Jednym z mniej popularnych wodzy pomocniczych niezależnych od ręki jeźdźca są wodze Thiedemanna - ciekawe narzędzie treningowe, o działaniu podobnym do czarnej wodzy. Warto dowiedzieć się kilku przydatnych informacji nt.tego patentu :)

2018-01-07

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg

Popręg, jak wiemy, służy do stabilizacji siodła na grzbiecie konia - jest to pasek, który jest przymocowany z obydwu stron siodła i leży tuż za przednimi kończynami naszego zwierzaka. Na rynku znajdziemy szeroki wybór popręgów, dlatego warto znać podstawowe zalety i wady poszczególnych produktów.

2017-12-24

Czytaj » 0