12,811 pytań - 14,631 odpowiedzi - 828 komentarzy

Sport: Inochód

Data publikacji: 2017-10-09

 

Inochód to ruch polegający na unoszeniu kończyn z jednej strony ciała równocześnie: lewa przednia i lewa tylnia, a następnie prawa przednia i prawa tylnia. Jest to ruch dwutaktowy, naturalnie występujący u niektórych ssaków kopytnych i psowatych np.wielbłąd czy wilk. 

Niektóre rasy koni także naturalnie poruszają się inochodem - zaliczamy do nich przede wszystkim konie Paso Fino, kuce islandzkie także potrafią poruszać się inochodem (chociaż akurat tolt jest bardziej charakterystyczny dla nich).

 

Wiele koni porusza się inochodem zamiast prawidłowym stępem czy kłusem; niestety tylko wprawne oko instruktora bądź trenera jest w stanie wychwycić różnicę w prawidłowym takcie oraz kolejności stawiania nóg w tym chodzie. 

Głowną przyczyną, dla której konie poruszają się inochodem, jest brak poprawnego rozluźnienia, zazwyczaj wynikającego z nieodpowiedniego kontaktu. Koń, który jest zbyt mocno trzymany za wodze bądź wręcz szarpany nie będzie w stanie utrzymać prawidłowego rytmu danego chodu - dlatego w samej podstawie piramidy treningowej każdego konia znajdziemy "rytm" oraz "rozluźnienie".

Jeśli mamy bądź jeździmy na koniu, który łatwo traci prawidłowy rytm i zaczyna poruszać się inochodem, to musimy być przygotowani na ciężką i długotrwałą pracę nad przywróceniem poprawnego stępa czy kłusa.

Jazda oraz praca z takim koniem jest oparta na spokoju, cierpliwości oraz przede wszystkim - rzetelnej ocenie trenera, który będzie wskazywał dobre i złe momenty w trakcie jazdy. Należy wtedy zdecydowanie wrócić do podstaw, skupić się na rytmie i rozluźnieniu - przejścia, figury, przejścia i figury :) dla koni bardziej zaawansowanych pomocne będą łopatki do wewnątrz i na zewnątrz oraz ustępowania i chody boczne - z uwagi na specyfikę ruchu, ciągi niejako wymuszają poprawny rytm chodu (chociaż z pewnością niektóre konie są w stanie poruszać się nieprawidłowo w nich).

 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Wyścigi

Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.

2019-10-18

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rollkur

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!

2019-09-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Woltyżerka

Sport jeździecki charakteryzuje się różnorodnością, każdy amator jeździectwa może znaleźć idealną dyscyplinę; jedną z ciekawszych i bardzo widowiskowych aktywności jest woltyżerka, czyli akrobatyka na końskim grzbiecie!

2019-06-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trening kondycyjny

Jeśli planujecie ze swoim zwierzakiem start w konkursach WKKW, to koniecznie popracujcie na poprawą kondycji konia - ta dyscyplina wymaga wytrzymałości i dobrej wydolności od wierzchowca. Ponadto, galopy kondycyjne są świetną zabawą, ale i wymagającą pracą dla całej pary!

2019-05-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach WKKW

WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, składa się z trzech osobnych konkursów: przejazd ujeżdżeniowy, skokowy oraz próba terenowa. W tym artykule dowiecie się, jakie są przeszkody terenowe i zasady ich pokonywania!

2019-04-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach skokowych

Skoki przez przeszkody to jedna z najpopularniejszych dyscyplin jeździeckich, która zawsze wzbudza najwięcej emocji. Któż z nas nie chciały pokonywać kolorowych przeszkód? Dowiecie się dzisiaj czym jest okser czy koperta i co sprawia największą trudność na zawodach skokowych!

2019-03-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piruet w galopie

Jednym z bardziej widowiskowych elementów konkursów ujeżdżeniowych jest pojedynczy lub podwójny piruet, wykonywany w galopie - taki ruch znajdziemy w programach klasy Grand Prix. Poniżej dowiecie się czym jest piruet i jak wygląda jego wykonanie przynajmniej w teorii :)

2019-01-25

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Wyjątkowo wymagającą ale i efektowną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli w skrócie WKKW. Analogicznie do zawodów triathlonowych, konie startujące w WKKW mierzą się z próbą ujeżdżenia, skoków oraz terenową, co wymaga niezwykłej wszechstronności.

2018-08-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0