12,417 pytań - 14,105 odpowiedzi - 817 komentarzy

Sport: Inochód

Data publikacji: 2017-10-09

 

fot. www.equitrekking.com

 

Inochód to ruch polegający na unoszeniu kończyn z jednej strony ciała równocześnie: lewa przednia i lewa tylnia, a następnie prawa przednia i prawa tylnia. Jest to ruch dwutaktowy, naturalnie występujący u niektórych ssaków kopytnych i psowatych np.wielbłąd czy wilk. 

Niektóre rasy koni także naturalnie poruszają się inochodem - zaliczamy do nich przede wszystkim konie Paso Fino, kuce islandzkie także potrafią poruszać się inochodem (chociaż akurat tolt jest bardziej charakterystyczny dla nich).

 

Wiele koni porusza się inochodem zamiast prawidłowym stępem czy kłusem; niestety tylko wprawne oko instruktora bądź trenera jest w stanie wychwycić różnicę w prawidłowym takcie oraz kolejności stawiania nóg w tym chodzie. 

Głowną przyczyną, dla której konie poruszają się inochodem, jest brak poprawnego rozluźnienia, zazwyczaj wynikającego z nieodpowiedniego kontaktu. Koń, który jest zbyt mocno trzymany za wodze bądź wręcz szarpany nie będzie w stanie utrzymać prawidłowego rytmu danego chodu - dlatego w samej podstawie piramidy treningowej każdego konia znajdziemy "rytm" oraz "rozluźnienie".

Jeśli mamy bądź jeździmy na koniu, który łatwo traci prawidłowy rytm i zaczyna poruszać się inochodem, to musimy być przygotowani na ciężką i długotrwałą pracę nad przywróceniem poprawnego stępa czy kłusa.

Jazda oraz praca z takim koniem jest oparta na spokoju, cierpliwości oraz przede wszystkim - rzetelnej ocenie trenera, który będzie wskazywał dobre i złe momenty w trakcie jazdy. Należy wtedy zdecydowanie wrócić do podstaw, skupić się na rytmie i rozluźnieniu - przejścia, figury, przejścia i figury :) dla koni bardziej zaawansowanych pomocne będą łopatki do wewnątrz i na zewnątrz oraz ustępowania i chody boczne - z uwagi na specyfikę ruchu, ciągi niejako wymuszają poprawny rytm chodu (chociaż z pewnością niektóre konie są w stanie poruszać się nieprawidłowo w nich).

 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach skokowych

Skoki przez przeszkody to jedna z najpopularniejszych dyscyplin jeździeckich, która zawsze wzbudza najwięcej emocji. Któż z nas nie chciały pokonywać kolorowych przeszkód? Dowiecie się dzisiaj czym jest okser czy koperta i co sprawia największą trudność na zawodach skokowych!

2019-03-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piruet w galopie

Jednym z bardziej widowiskowych elementów konkursów ujeżdżeniowych jest pojedynczy lub podwójny piruet, wykonywany w galopie - taki ruch znajdziemy w programach klasy Grand Prix. Poniżej dowiecie się czym jest piruet i jak wygląda jego wykonanie przynajmniej w teorii :)

2019-01-25

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Wyjątkowo wymagającą ale i efektowną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli w skrócie WKKW. Analogicznie do zawodów triathlonowych, konie startujące w WKKW mierzą się z próbą ujeżdżenia, skoków oraz terenową, co wymaga niezwykłej wszechstronności.

2018-08-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Pasaż

Jednym z najbardziej zaawansowanych elementów w treningu konia ujeżdżeniowego jest pasaż - powolny, wyniosły kłus. To bardzo charakterystyczny ruch, rozpoznawalny nawet przez osoby niezwiązane z ujeżdżeniem.

2018-03-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Oddanie wodzy w galopie

W programach klasy P znajdziemy element dotyczący oddania i nabrania wodzy w galopie na kole - warto poznać właściwą technikę tego ćwiczenia, gdyż prawidłowo wykonane przynosi wiele korzyści.

2017-08-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Żucie z ręki

Żucie z ręki to jedna z najlepszych metod poprawiająca rozluźnienie i uspokojenie konia, angażująca grzbiet oraz zad. Niestety wielu jeźdźców, szczególnie tych początkujących utożsamia żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - a to duży błąd. W tym artykule przedstawimy zalety tego ruchu oraz sposoby jak wykonać go prawidłowo.

2017-07-22

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak opanować stres przed zawodami ?

Przed Wami pierwszy wyjazd na zawody... Na samą myśl pocą Wam się dłonie, czujecie niezdrowe napięcie albo nie możecie spać ? Podpowiemy jak sobie radzić z narastającym stresem!

2017-07-19

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kontrgalop

Kontrgalop to kolejne ujeżdżeniowe ćwiczenie, które właściwie wykonane daje dużo pozytywnych rezultatów. Jest jednak na tyle wymagającym ruchem, że pojawia się dopiero w trudniejszych programach kl.P oraz w całej klasie N - wbrew powszechnej opinii nie wystarczy po prostu byle jak galopować na złą nogę.

2017-07-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piaff

Piaff to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów hiszpańskiej szkoły jazdy, obecny także w najtrudniejszych programach ujeżdżeniowych na poziomie Grand Prix. Jest to element możliwy do wykonania tylko na bardzo zaawansowanym koniu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dowiedzieć się więcej o piaffie.

2017-07-06

Czytaj » 0