11,522 pytań - 13,880 odpowiedzi - 808 komentarzy

Sprzęt: Siodła bezterlicowe

Data publikacji: 2017-10-05

 

fot.www.barefoot-tack.co.uk

W zwykłym siodle znajdziemy sztywną ramę całego siodła, zwaną terlicą - jest ona wykonana zazwyczaj z różnego rodzaju tworzy sztucznych (w starych siodłach oraz w siodłach wojskowych znajdują się drewniane terlice) i jest swoistym szkieletem danego siodła. Terlica stanowi podstawową część siodła, wokół której dopasowane są kolejne elementy - poduszki, tybinki oraz siedzisko.

W siodłach bezterlicowych, jak sama nazwa wskazuje, nie znajdziemy terlicy - całość konstrukcji jest dość miękka i elastyczna, w całości wykonana z pianek i pokryta skórą. Plusem takiego rozwiązania jest właśnie duża swoboda ciała konia w pracy pod takim siodłem - brak sztywnej terlicy powoduje uwolnienie ruchu łopatek oraz grzbietu.

Niemniej jednak, jazda w takim siodle jest dedykowana tylko jeźdźcom o stabilnym i spokojnym dosiadzie; siedzimy bardzo blisko wrażliwego grzbietu konia, co jest zarówno wadą jak i zaletą. Nasza pozycja w takim siodle musi być bardzo rozważna i przemyślania; siodło bezterlicowe nie jest lekarstwem na wszystkie problemy dotyczące dopasowania siodła czy problemów z naszym dosiadem.

Nie bez powodu większość jeźdźców używa siodeł terlicowych - zapewniają one po prostu lepszą ochronę i lepszą amortyzację wstrząsów, które pojawiają się w trakcie każdej jazdy i mogą negatywnie odziałowywać na grzbiet koni.

 

Siodła bezterlicowe sprawdzą się u osób, które preferują długie i spokojne wycieczki terenowe bądź zajmują się kilkoma końmi i nie mają osobnych siodeł dla każdego z nich; oczywiście tak naprawdę każdy koń powinien mieć indywidualnie dopasowane siodło, niemniej jednak lepiej mieć jedno siodło bezterlicowe, które będzie pasowało na zdecydowaną większość koni niż stare i wyklepane siodło terlicowe.

Siodła bezterlicowe nie są także polecane dla osób cięższych, ważących pow.95kg - słabiej rozkładają ciężar oraz gorzej chronią wrażliwy grzbiet konia. Ich zaletą jest niewątpliwie cena, gdyż nowe siodło dobrej jakości możemy kupić już za ok.2500zł.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Siodło na miarę

Wielu właścicieli koni decyduje się na zakup siodła całkowicie dopasowanego do indywidualnych preferencji jeźdźca i jego wierzchowca. Oczywiście koszt takiego sprzętu będzie wyższy, ale dzięki temu zyskujemy idealnie leżące siodło!

2018-04-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowia anatomiczne

Ciekawą nowinką, która stosunkowo niedawno pojawiła się na polskim rynku jeździeckim, jest ogłowie anatomiczne. Taki produkt jest w pełni dopasowany do końskiej głowy, przez co jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla naszych zwierzaków.

2018-03-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło bezogłowiowe

Ciekawym produktem jest wędzidło bezogłowiowe - kiełzno całkowicie pozbawione ogłowia, składające się właściwie tylko ze skórzanego paska i pierścieni, do których dopinamy wodze. Poniżej przedstawiamy kilka interesujących informacji na temat tego rodzaju wyposażenia konia.

2018-02-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Munsztuk

Jednym z bardziej specjalistycznych elementów wyposażenia konia jest munsztuk - kiełzno stosowane w wysokich konkursach ujeżdżeniowych i na zaawansowanych treningach tylko przez doświadczonych jeźdźców. Poniżej przybliżamy krótką charakterystykę tego elementu oraz jest prawidłowe stosowanie.

2018-02-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wodze Thiedemanna

Jednym z mniej popularnych wodzy pomocniczych niezależnych od ręki jeźdźca są wodze Thiedemanna - ciekawe narzędzie treningowe, o działaniu podobnym do czarnej wodzy. Warto dowiedzieć się kilku przydatnych informacji nt.tego patentu :)

2018-01-07

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg

Popręg, jak wiemy, służy do stabilizacji siodła na grzbiecie konia - jest to pasek, który jest przymocowany z obydwu stron siodła i leży tuż za przednimi kończynami naszego zwierzaka. Na rynku znajdziemy szeroki wybór popręgów, dlatego warto znać podstawowe zalety i wady poszczególnych produktów.

2017-12-24

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Pelham

Jednym z częściej spotykanych kiełzn o mocniejszym działaniu jest pelham - dobre narzędzie treningowe, ale tylko używane przez zaawansowanych jeźdźców! Nic nie szkodzi na przeszkodzie aby się dowiedzieć, czym charakteryzuje sie to wędzidło :)

2017-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hackamore

Na rynku jeździeckim znajdziemy wiele typów ogłowi, które różnią się między sobą zasadniczą kwestią: są przystosowane do używania wraz z wędzidłem bądź bez. Jednym z najczęściej spotykanych ogłowi bezwędzidłowych jest hackamore, który często kojarzy się z krzywdzeniem lub wręcz kaleczeniem naszych wierzchowców.

2017-12-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Strzemiona

Strzemiona - choć niepozornie wyglądające - są jednym z najważniejszych elementów osprzętu. W dużym stopniu odpowiadają za nasze bezpieczeństwo w trakcie upadku, dlatego warto wiedzieć więcej na temat tego produktu.

2017-10-27

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Buty dla koni

Na rynku jeździeckim znajdziemy spory wybór specjalnych butów dla koni, które są świetnym rozwiązaniem dla ochrony kopyt w trakcie jazdy w trudnym terenie; stanowią również alternatywę dla podków. Czym są buty, jak je dopasować oraz po co w ogóle zostały zaprojektowane - o tym wszystkim przeczytacie w artykule!

2017-10-18

Czytaj » 0