10,798 pytań - 13,256 odpowiedzi - 794 komentarzy

Sprzęt: Siodła bezterlicowe

Data publikacji: 2017-10-05

 

fot.www.barefoot-tack.co.uk

W zwykłym siodle znajdziemy sztywną ramę całego siodła, zwaną terlicą - jest ona wykonana zazwyczaj z różnego rodzaju tworzy sztucznych (w starych siodłach oraz w siodłach wojskowych znajdują się drewniane terlice) i jest swoistym szkieletem danego siodła. Terlica stanowi podstawową część siodła, wokół której dopasowane są kolejne elementy - poduszki, tybinki oraz siedzisko.

W siodłach bezterlicowych, jak sama nazwa wskazuje, nie znajdziemy terlicy - całość konstrukcji jest dość miękka i elastyczna, w całości wykonana z pianek i pokryta skórą. Plusem takiego rozwiązania jest właśnie duża swoboda ciała konia w pracy pod takim siodłem - brak sztywnej terlicy powoduje uwolnienie ruchu łopatek oraz grzbietu.

Niemniej jednak, jazda w takim siodle jest dedykowana tylko jeźdźcom o stabilnym i spokojnym dosiadzie; siedzimy bardzo blisko wrażliwego grzbietu konia, co jest zarówno wadą jak i zaletą. Nasza pozycja w takim siodle musi być bardzo rozważna i przemyślania; siodło bezterlicowe nie jest lekarstwem na wszystkie problemy dotyczące dopasowania siodła czy problemów z naszym dosiadem.

Nie bez powodu większość jeźdźców używa siodeł terlicowych - zapewniają one po prostu lepszą ochronę i lepszą amortyzację wstrząsów, które pojawiają się w trakcie każdej jazdy i mogą negatywnie odziałowywać na grzbiet koni.

 

Siodła bezterlicowe sprawdzą się u osób, które preferują długie i spokojne wycieczki terenowe bądź zajmują się kilkoma końmi i nie mają osobnych siodeł dla każdego z nich; oczywiście tak naprawdę każdy koń powinien mieć indywidualnie dopasowane siodło, niemniej jednak lepiej mieć jedno siodło bezterlicowe, które będzie pasowało na zdecydowaną większość koni niż stare i wyklepane siodło terlicowe.

Siodła bezterlicowe nie są także polecane dla osób cięższych, ważących pow.95kg - słabiej rozkładają ciężar oraz gorzej chronią wrażliwy grzbiet konia. Ich zaletą jest niewątpliwie cena, gdyż nowe siodło dobrej jakości możemy kupić już za ok.2500zł.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Buty dla koni

Na rynku jeździeckim znajdziemy spory wybór specjalnych butów dla koni, które są świetnym rozwiązaniem dla ochrony kopyt w trakcie jazdy w trudnym terenie; stanowią również alternatywę dla podków. Czym są buty, jak je dopasować oraz po co w ogóle zostały zaprojektowane - o tym wszystkim przeczytacie w artykule!

2017-10-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Czapraki

Czaprak to jedna z najważniejszych części rzędu końskiego, posiadająca nie tylko funkcję estetyczną - głównym zadaniem jest ochrona końskiej skóry przed otarciami oraz ochrona siodła przed działaniem potu. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów i modeli czapraków, przybliżymy Wam te najczęściej spotykane.

2017-09-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Podkładki i żele pod siodło

Każdy z nas z pewnością spotkał się z różnego rodzajami amortyzatorami, które wkładamy pod siodło - jak sama nazwa wskazuje, głównym zastosowaniem takich podkładek jest amortyzacja i rozkładanie wstrząsów powstających w trakcie jazdy. Niemniej jednak, istnieje conajmniej kilka zastosowań tego elementu wyposażenia, które warto poznać - wszak wszystko jest dla ludzi i koni.

2017-07-31

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Dodatkowe wyposażenie siodeł

Napierśnik, podogonie, forgurt ? Nic Wam nie mówią takie nazwy ? Na pewno jednak spotkaliście się z podkładkami lub żelami; w każdym razie podpowiemy co to za części wyposażenia i jakie mają zastosowania :)

2017-07-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Nachrapniki

Na rynku jeździeckim znajdziemy szeroki wybór nachrapników, które różnią się między sobą zastosowaniem. Warto posiadać podstawową wiedzę na temat tego elementu sprzętu jeździeckiego.

2017-05-08

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Bryczesy

W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka praktycznych informacji dotyczących bryczesów - taki poradnik będzie szczególnie przydatny osobom początkującym, które nie do końca wiedzą, jaki model wybrać.

2017-04-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rękawiczki

Kolejną istotną częścią jeździeckiego ubioru są rękawiczki - nie są obowiązkowe, ale zdecydowanie polecamy ich posiadanie w trakcie jazdy, gdyż zapobiegają bolesnym otarciom i pęcherzom. Dowiecie się teraz, jak wybrać idealne rękawiczki!

2017-03-25

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kamizelki ochronne

Jednym z bardziej istotnych elementów ubioru jeździeckiego, szczególnie dla dzieci, powinna być kamizelka ochronna. Kask jest niezbędny, ale w razie upadku ochroni tylko naszą głowę - posiadając kamizelkę, zminimalizujemy ryzyko urazów kręgosłupa oraz klatki piersiowej.

2017-03-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kaski

Kask jest najważniejszym elementem jeździeckiego wyposażenia, zapewniającym nam bezpieczeństwo w trakcie jazdy konnej. Jazda bez kasku nie może być symbolem szpanu, bo tak naprawdę jest oznaką bezmyślności i może mieć naprawdę przykre konsekwencje.

2017-03-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derki

Derki są jednym z niezbędnych akcesoriów, jakie powinniśmy posiadać, jeśli mamy własnego konia. Nawet jeśli nie zamierzamy golić naszego zwierzaka, to warto zaopatrzyć się w podstawowe modele, które przydadzą się w trakcie szczególnie niekorzystnych warunków na zewnątrz.

2017-03-14

Czytaj » 0