W zwykłym siodle znajdziemy sztywną ramę całego siodła, zwaną terlicą - jest ona wykonana zazwyczaj z różnego rodzaju tworzy sztucznych (w starych siodłach oraz w siodłach wojskowych znajdują się drewniane terlice) i jest swoistym szkieletem danego siodła. Terlica stanowi podstawową część siodła, wokół której dopasowane są kolejne elementy - poduszki, tybinki oraz siedzisko.
W siodłach bezterlicowych, jak sama nazwa wskazuje, nie znajdziemy terlicy - całość konstrukcji jest dość miękka i elastyczna, w całości wykonana z pianek i pokryta skórą. Plusem takiego rozwiązania jest właśnie duża swoboda ciała konia w pracy pod takim siodłem - brak sztywnej terlicy powoduje uwolnienie ruchu łopatek oraz grzbietu.
Niemniej jednak, jazda w takim siodle jest dedykowana tylko jeźdźcom o stabilnym i spokojnym dosiadzie; siedzimy bardzo blisko wrażliwego grzbietu konia, co jest zarówno wadą jak i zaletą. Nasza pozycja w takim siodle musi być bardzo rozważna i przemyślania; siodło bezterlicowe nie jest lekarstwem na wszystkie problemy dotyczące dopasowania siodła czy problemów z naszym dosiadem.
Nie bez powodu większość jeźdźców używa siodeł terlicowych - zapewniają one po prostu lepszą ochronę i lepszą amortyzację wstrząsów, które pojawiają się w trakcie każdej jazdy i mogą negatywnie odziałowywać na grzbiet koni.
Siodła bezterlicowe sprawdzą się u osób, które preferują długie i spokojne wycieczki terenowe bądź zajmują się kilkoma końmi i nie mają osobnych siodeł dla każdego z nich; oczywiście tak naprawdę każdy koń powinien mieć indywidualnie dopasowane siodło, niemniej jednak lepiej mieć jedno siodło bezterlicowe, które będzie pasowało na zdecydowaną większość koni niż stare i wyklepane siodło terlicowe.
Siodła bezterlicowe nie są także polecane dla osób cięższych, ważących pow.95kg - słabiej rozkładają ciężar oraz gorzej chronią wrażliwy grzbiet konia. Ich zaletą jest niewątpliwie cena, gdyż nowe siodło dobrej jakości możemy kupić już za ok.2500zł.
Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!
2022-04-29
Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.
2022-02-06
Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.
2022-01-15
Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.
2021-12-28
Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.
2021-06-19
Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?
2021-05-20
Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.
2021-05-14