11,698 pytań - 14,013 odpowiedzi - 814 komentarzy

Sprzęt: Siodła bezterlicowe

Data publikacji: 2017-10-05

 

fot.www.barefoot-tack.co.uk

W zwykłym siodle znajdziemy sztywną ramę całego siodła, zwaną terlicą - jest ona wykonana zazwyczaj z różnego rodzaju tworzy sztucznych (w starych siodłach oraz w siodłach wojskowych znajdują się drewniane terlice) i jest swoistym szkieletem danego siodła. Terlica stanowi podstawową część siodła, wokół której dopasowane są kolejne elementy - poduszki, tybinki oraz siedzisko.

W siodłach bezterlicowych, jak sama nazwa wskazuje, nie znajdziemy terlicy - całość konstrukcji jest dość miękka i elastyczna, w całości wykonana z pianek i pokryta skórą. Plusem takiego rozwiązania jest właśnie duża swoboda ciała konia w pracy pod takim siodłem - brak sztywnej terlicy powoduje uwolnienie ruchu łopatek oraz grzbietu.

Niemniej jednak, jazda w takim siodle jest dedykowana tylko jeźdźcom o stabilnym i spokojnym dosiadzie; siedzimy bardzo blisko wrażliwego grzbietu konia, co jest zarówno wadą jak i zaletą. Nasza pozycja w takim siodle musi być bardzo rozważna i przemyślania; siodło bezterlicowe nie jest lekarstwem na wszystkie problemy dotyczące dopasowania siodła czy problemów z naszym dosiadem.

Nie bez powodu większość jeźdźców używa siodeł terlicowych - zapewniają one po prostu lepszą ochronę i lepszą amortyzację wstrząsów, które pojawiają się w trakcie każdej jazdy i mogą negatywnie odziałowywać na grzbiet koni.

 

Siodła bezterlicowe sprawdzą się u osób, które preferują długie i spokojne wycieczki terenowe bądź zajmują się kilkoma końmi i nie mają osobnych siodeł dla każdego z nich; oczywiście tak naprawdę każdy koń powinien mieć indywidualnie dopasowane siodło, niemniej jednak lepiej mieć jedno siodło bezterlicowe, które będzie pasowało na zdecydowaną większość koni niż stare i wyklepane siodło terlicowe.

Siodła bezterlicowe nie są także polecane dla osób cięższych, ważących pow.95kg - słabiej rozkładają ciężar oraz gorzej chronią wrażliwy grzbiet konia. Ich zaletą jest niewątpliwie cena, gdyż nowe siodło dobrej jakości możemy kupić już za ok.2500zł.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Czy warto kupować używany sprzęt ?

Wielu miłośników koni marzy o własnym sprzęcie jeździeckim, ale ceny nowych produktów często są zbyt wysokie, aby móc sobie pozwolić na kompletację całego rzędu. W tym artykule podpowiemy Wam czym warto się kierować przy kupnie używanego sprzętu!

2018-07-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie z podwójnym nachrapnikiem

Stosunkowo niedawno na polskim rynku produktów jeździeckich pojawiły sie ogłowia posiadające dwa nachrapniki - takie rozwiązanie może wyglądać na dość brutalne, ale w rzeczywistości jego działanie nie jest niczym odkrywczym.

2018-06-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kleje do łydek

W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy...kleje do łydek! Wbrew pozorom nie jest to magiczny środek, dzięki któremu będziemy siedzieć jak mistrzowie świata, ale ciekawy wspomagacz przyczepności.

2018-06-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ochraniacze magnetyczne

Rynek jeździecki oferuje bardzo szeroki wybór różnych ochraniaczy stajennych, wśród których znajdziemy ochraniacze magnetyczne. Zazwyczaj ich cechą charakterystyczną jest... wysoka cena ;) Czy warto w nie zainwestować i jakie są zalety tego produktu - podpowiemy Wam już dzisiaj!

2018-05-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło na miarę

Wielu właścicieli koni decyduje się na zakup siodła całkowicie dopasowanego do indywidualnych preferencji jeźdźca i jego wierzchowca. Oczywiście koszt takiego sprzętu będzie wyższy, ale dzięki temu zyskujemy idealnie leżące siodło!

2018-04-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowia anatomiczne

Ciekawą nowinką, która stosunkowo niedawno pojawiła się na polskim rynku jeździeckim, jest ogłowie anatomiczne. Taki produkt jest w pełni dopasowany do końskiej głowy, przez co jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla naszych zwierzaków.

2018-03-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło bezogłowiowe

Ciekawym produktem jest wędzidło bezogłowiowe - kiełzno całkowicie pozbawione ogłowia, składające się właściwie tylko ze skórzanego paska i pierścieni, do których dopinamy wodze. Poniżej przedstawiamy kilka interesujących informacji na temat tego rodzaju wyposażenia konia.

2018-02-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Munsztuk

Jednym z bardziej specjalistycznych elementów wyposażenia konia jest munsztuk - kiełzno stosowane w wysokich konkursach ujeżdżeniowych i na zaawansowanych treningach tylko przez doświadczonych jeźdźców. Poniżej przybliżamy krótką charakterystykę tego elementu oraz jest prawidłowe stosowanie.

2018-02-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wodze Thiedemanna

Jednym z mniej popularnych wodzy pomocniczych niezależnych od ręki jeźdźca są wodze Thiedemanna - ciekawe narzędzie treningowe, o działaniu podobnym do czarnej wodzy. Warto dowiedzieć się kilku przydatnych informacji nt.tego patentu :)

2018-01-07

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg

Popręg, jak wiemy, służy do stabilizacji siodła na grzbiecie konia - jest to pasek, który jest przymocowany z obydwu stron siodła i leży tuż za przednimi kończynami naszego zwierzaka. Na rynku znajdziemy szeroki wybór popręgów, dlatego warto znać podstawowe zalety i wady poszczególnych produktów.

2017-12-24

Czytaj » 0