12,811 pytań - 14,492 odpowiedzi - 827 komentarzy

Pielęgnacja: Golenie koni

Data publikacji: 2017-10-01

 

Golenie koni ma miejsce zazwyczaj w sezonie jesienno-zimowym, aczkolwiek niektórzy właściciele ścinają sierść u swoich wierzchowców nawet w lecie. Generalnie jest to świetne rozwiązanie dla koni trenujących cały rok, bez przerwy na chłodniejsze miesiące - zazwyczaj dotyczy to koni, które stacjonują w ośrodku posiadającym halę.

Koń będący w treningu sportowym poci się, a przy dłuższej sierści znacząco wzrasta ryzyko przeziębienia przy niższych temperaturach - koń z zimowym futrem będzie się szybciej męczył, dużo bardziej pocił, przez co trening nie będzie dla niego ani komfortowy ani przyjemny. Dodatkowo po jeździe będzie bardzo długo schnął, wiec dodatkowo będzie wystawiony na działanie chłodu (derka polarowa szybko łapie wilgoć, pamiętajmy aby nie zostawiać konia w mokrej i przepoconej derce w zimnej stajni!).

Konia ogolić może właściwie każdy, ale zdecydowanie szybciej zrobi to osoba, która zajmuje się tym na codzień. Do przycięcia sierści służą specjalne maszynki, które posiadają ostrza tnące sierść na określoną długość. Istnieje wiele wzorów golenia koni, od najprostszych, obejmujących ogolenie dolnej części szyi oraz brzucha do całościowego przycięcia sierści, na całym ciele.

Wybór wzoru golenia zależy od warunków, w jakich koń przebywa - jeśli nasz zwierzak spędza sporo czasu na zewnątrz, warto rozważyć pozostawienie sierści w górnej części szyi i kłody. Konie niepadokowane mogą być ogolone w całości, nie są narażone na wiatr, śnieg czy deszcz.

 

Decydując się na golenie konia, musimy bezwzględnie zaopatrzyć się w conajmniej kilka derek o różnej grubości. Warto też codziennie sprawdzać, czy koń nie marznie bądź nie poci się w danej derce - w tym celu wsuwamy rękę pod derkę w okolicy łopatki konia. Temperatura powinna być w sam raz, koń nie może być ani zimny ani gorący.

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Wraz z nastaniem wiosennych, wręcz letnich dni, coraz powszechniejsze stają się kleszcze - te groźne pasożyty zewnętrzne wymagają szczególnej kontroli z uwagi na choroby, jakie przenoszą. Przypominamy o podstawowych zasadach ochrony przed kleszczami!

2019-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Większość preparatów do grzywy i ogona, a także wszystkie środki do nabłyszczania sierści są w formie aerozolu i wymagają przyzwyczajenia koni do dźwięku psikania. Podpowiemy Wam jak skutecznie i szybko przekonać zwierzaka do sprejów!

2019-05-08

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Osuszenie konia po jeździe jest kluczowym elementem pielęgnacji po każdym wysiłku fizycznym, po którym zwierzak się poci. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby zapobiec przeziębieniom i przechłodzeniu mięśni, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

2019-02-15

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Bezpieczne czyszczenie kopyt

Czyszczenie kopyt to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, którą należy wykonywać codziennie. Przedstawimy Wam podstawowe zasady czyszczenia kopyt oraz kilka wskazówek, jak ułatwić sobie tę czynność!

2019-01-31

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Masaż

Do ważnych elementów odnowy biologicznej każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu jest masaż, przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę. Niezależnie od stopnia zaawansowania w wyszkoleniu wierzchowca, warto dbać o eliminację powstałych przeciążeń w mięśniach konia!

2018-12-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wycieranie ogona

Pewnie każdy z Was spotkał się z charakterystycznym ocieraniem nasady ogona przez konia, najczęściej o ogrodzenie czy żłób w boksie. Podpowiemy Wam jak temu zaradzić, aby nasz zwierzak nie zranił się ani nie uszkodził rzepu ogonowego!

2018-10-20

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Stretching

Niezwykle ważną częścią każdego wysiłku fizycznego powinno być rozciąganie, wykonywane PO aktywności - dotyczy to także naszych wierzchowców. Każdy jeździec i właściciel konia powinien znać podstawowe ćwiczenia rozciągające oraz regularnie je stosować, zarówno u siebie jak i u swojego wierzchowca.

2018-07-28

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak pozbyć się zimowej sierści ?

W naszym kraju od dłuższego czasu mamy do czynienia z wiosennymi, a nawet z typowo letnimi temperaturami. Część koni jest ciągle w trakcie zmiany sierści, co jest szczególnie uciążliwe przede wszystkim dla nas - ale i nasze zwierzaki nie czują się komfortowo. Podpowiemy Wam jak skutecznie pozbyć się zimowego okrycia!

2018-04-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o końskie plecy ?

Grzbiet to niezwykle istotna część ciała naszego zwierzaka, gdyż to właśnie na niej skupia się nasz ciężar w trakcie jazdy; jej głównym zadaniem jest wówczas amortyzacja wstrząsów, stąd też nietrudno o różnego rodzaju przeciążenia i urazy. Jak prawidłowo dbać o plecy wierzchowców ?

2018-03-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Przycinanie grzywy

Długa i odpowiednio pielęgnowana grzywa jest ozdobą każdego konia; często nie poświęcamy jej jednak wystarczającej ilości czasu, przez co wygląda po prostu nieestetycznie. Z przyczyn praktycznych większość koni sportowych ma skracaną grzywę, krótka grzywa zawsze będzie wyglądała lepiej niż brzydkie i wiszące strąki włosia.

2018-02-12

Czytaj » 0