12,825 pytań - 15,490 odpowiedzi - 932 komentarzy

Pielęgnacja: Golenie koni

Data publikacji: 2017-10-01

 

Golenie koni ma miejsce zazwyczaj w sezonie jesienno-zimowym, aczkolwiek niektórzy właściciele ścinają sierść u swoich wierzchowców nawet w lecie. Generalnie jest to świetne rozwiązanie dla koni trenujących cały rok, bez przerwy na chłodniejsze miesiące - zazwyczaj dotyczy to koni, które stacjonują w ośrodku posiadającym halę.

Koń będący w treningu sportowym poci się, a przy dłuższej sierści znacząco wzrasta ryzyko przeziębienia przy niższych temperaturach - koń z zimowym futrem będzie się szybciej męczył, dużo bardziej pocił, przez co trening nie będzie dla niego ani komfortowy ani przyjemny. Dodatkowo po jeździe będzie bardzo długo schnął, wiec dodatkowo będzie wystawiony na działanie chłodu (derka polarowa szybko łapie wilgoć, pamiętajmy aby nie zostawiać konia w mokrej i przepoconej derce w zimnej stajni!).

Konia ogolić może właściwie każdy, ale zdecydowanie szybciej zrobi to osoba, która zajmuje się tym na codzień. Do przycięcia sierści służą specjalne maszynki, które posiadają ostrza tnące sierść na określoną długość. Istnieje wiele wzorów golenia koni, od najprostszych, obejmujących ogolenie dolnej części szyi oraz brzucha do całościowego przycięcia sierści, na całym ciele.

Wybór wzoru golenia zależy od warunków, w jakich koń przebywa - jeśli nasz zwierzak spędza sporo czasu na zewnątrz, warto rozważyć pozostawienie sierści w górnej części szyi i kłody. Konie niepadokowane mogą być ogolone w całości, nie są narażone na wiatr, śnieg czy deszcz.

 

Decydując się na golenie konia, musimy bezwzględnie zaopatrzyć się w conajmniej kilka derek o różnej grubości. Warto też codziennie sprawdzać, czy koń nie marznie bądź nie poci się w danej derce - w tym celu wsuwamy rękę pod derkę w okolicy łopatki konia. Temperatura powinna być w sam raz, koń nie może być ani zimny ani gorący.

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kiedy koń wyciera ogon

Gęsty, bujny i lśniący ogon jest ozdobą każdego konia, dodatkowo spełnia funkcję praktyczną - skutecznie odgania muchy. Pielęgnacja ogona jest istotną częścią opieki nad naszych wierzchowcem, więc jak poradzić sobie z wycieraniem ogona, które skutecznie niszczy włosie ?

2020-04-03

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Opieka nad koniem w okresie kwarantanny

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju (ale i poza jego granicami) wymusiła pewne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, co bezpośrednio przekłada się na opiekę nad naszymi czworonożnymi zwierzakami. Warto zapoznać się z zasadmi odpowiedzialnego zachowania w czasie kwarantanny.

2020-03-19

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zadbać o ogon w okresie zimowym ?

Czas jesienno-zimowy to trudny okres z punktu widzenia pielęgnacji koni - w naszym kraju aktualnie mamy do czynienia z mokrymi zimami z opadami deszczu. Właściwa pielęgnacja ogona jest bardzo ważna, szczególnie w trakcie niekorzystnej pogody - pozwala to zachować piękne owłosienie przez cały rok.

2020-03-01

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czyszczenie koni siwych i białych

Siwe i białe konie są niezwykle efektowne, często są wykorzystywane jako modele w rozmaitych sesjach fotograficznych; niestety pielęgnacja jasnej sierści i delikatnej skóry jest wyzwaniem dla właścicieli tych zwierzaków. Przedstawimy kilka sprawdzonych i przetestowanych sposobów na utrzymanie siwków w czystości!

2020-02-05

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan kopyt ?

Okres jesienno-zimowy często jest kojarzony z wszelkiego rodzaju problemami z kopytami - gnicie strzałki, pękanie i łuszczenie to najczęstsze dolegliwości. Kilka sprawdzonych pomysłów pozwoli na uniknięcie takich niedogodności, co poprawi komfort Waszego wierzchowca!

2019-12-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Wraz z nastaniem wiosennych, wręcz letnich dni, coraz powszechniejsze stają się kleszcze - te groźne pasożyty zewnętrzne wymagają szczególnej kontroli z uwagi na choroby, jakie przenoszą. Przypominamy o podstawowych zasadach ochrony przed kleszczami!

2019-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Większość preparatów do grzywy i ogona, a także wszystkie środki do nabłyszczania sierści są w formie aerozolu i wymagają przyzwyczajenia koni do dźwięku psikania. Podpowiemy Wam jak skutecznie i szybko przekonać zwierzaka do sprejów!

2019-05-08

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Osuszenie konia po jeździe jest kluczowym elementem pielęgnacji po każdym wysiłku fizycznym, po którym zwierzak się poci. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby zapobiec przeziębieniom i przechłodzeniu mięśni, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

2019-02-15

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Bezpieczne czyszczenie kopyt

Czyszczenie kopyt to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, którą należy wykonywać codziennie. Przedstawimy Wam podstawowe zasady czyszczenia kopyt oraz kilka wskazówek, jak ułatwić sobie tę czynność!

2019-01-31

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Masaż

Do ważnych elementów odnowy biologicznej każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu jest masaż, przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę. Niezależnie od stopnia zaawansowania w wyszkoleniu wierzchowca, warto dbać o eliminację powstałych przeciążeń w mięśniach konia!

2018-12-30

Czytaj » 0