11,698 pytań - 14,013 odpowiedzi - 814 komentarzy

Pielęgnacja: Golenie koni

Data publikacji: 2017-10-01

 

fot.www.bluechipfeed.com

Golenie koni ma miejsce zazwyczaj w sezonie jesienno-zimowym, aczkolwiek niektórzy właściciele ścinają sierść u swoich wierzchowców nawet w lecie. Generalnie jest to świetne rozwiązanie dla koni trenujących cały rok, bez przerwy na chłodniejsze miesiące - zazwyczaj dotyczy to koni, które stacjonują w ośrodku posiadającym halę.

Koń będący w treningu sportowym poci się, a przy dłuższej sierści znacząco wzrasta ryzyko przeziębienia przy niższych temperaturach - koń z zimowym futrem będzie się szybciej męczył, dużo bardziej pocił, przez co trening nie będzie dla niego ani komfortowy ani przyjemny. Dodatkowo po jeździe będzie bardzo długo schnął, wiec dodatkowo będzie wystawiony na działanie chłodu (derka polarowa szybko łapie wilgoć, pamiętajmy aby nie zostawiać konia w mokrej i przepoconej derce w zimnej stajni!).

Konia ogolić może właściwie każdy, ale zdecydowanie szybciej zrobi to osoba, która zajmuje się tym na codzień. Do przycięcia sierści służą specjalne maszynki, które posiadają ostrza tnące sierść na określoną długość. Istnieje wiele wzorów golenia koni, od najprostszych, obejmujących ogolenie dolnej części szyi oraz brzucha do całościowego przycięcia sierści, na całym ciele.

Wybór wzoru golenia zależy od warunków, w jakich koń przebywa - jeśli nasz zwierzak spędza sporo czasu na zewnątrz, warto rozważyć pozostawienie sierści w górnej części szyi i kłody. Konie niepadokowane mogą być ogolone w całości, nie są narażone na wiatr, śnieg czy deszcz.

 

Decydując się na golenie konia, musimy bezwzględnie zaopatrzyć się w conajmniej kilka derek o różnej grubości. Warto też codziennie sprawdzać, czy koń nie marznie bądź nie poci się w danej derce - w tym celu wsuwamy rękę pod derkę w okolicy łopatki konia. Temperatura powinna być w sam raz, koń nie może być ani zimny ani gorący.

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak pozbyć się zimowej sierści ?

W naszym kraju od dłuższego czasu mamy do czynienia z wiosennymi, a nawet z typowo letnimi temperaturami. Część koni jest ciągle w trakcie zmiany sierści, co jest szczególnie uciążliwe przede wszystkim dla nas - ale i nasze zwierzaki nie czują się komfortowo. Podpowiemy Wam jak skutecznie pozbyć się zimowego okrycia!

2018-04-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o końskie plecy ?

Grzbiet to niezwykle istotna część ciała naszego zwierzaka, gdyż to właśnie na niej skupia się nasz ciężar w trakcie jazdy; jej głównym zadaniem jest wówczas amortyzacja wstrząsów, stąd też nietrudno o różnego rodzaju przeciążenia i urazy. Jak prawidłowo dbać o plecy wierzchowców ?

2018-03-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Przycinanie grzywy

Długa i odpowiednio pielęgnowana grzywa jest ozdobą każdego konia; często nie poświęcamy jej jednak wystarczającej ilości czasu, przez co wygląda po prostu nieestetycznie. Z przyczyn praktycznych większość koni sportowych ma skracaną grzywę, krótka grzywa zawsze będzie wyglądała lepiej niż brzydkie i wiszące strąki włosia.

2018-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Zawijać czy nie zawijać ?

Często widujemy konie, które mają zawinięte nogi owijkami bądź noszą specjalnie ochraniacze stajenne, które mają za zadanie przede wszystkim utrzymanie ciepła. Czy warto zawijać nogi, jakie są plusy i minusy takiego działania ? Przede wszystkim - dlaczego niektóre konie wymagają zawijania ?

2017-06-09

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed owadami

Temperatura powietrza rośnie, dni stają się coraz dłuższe, wokół Nas jest coraz więcej zieleni – a co za tym idzie, rozpoczyna się inwazja owadów, szczególnie uciążliwych dla jeźdźców i ich koni. W tym artykule znajdziecie praktyczne wskazówki dotyczące ochrony przed owadami – wystarczy naprawdę niewiele, aby zadbać o odpowiedni komfort swój oraz naszego wierzchowca.

2017-05-13

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wcierki i glinki

Wcierki i glinki powinny obowiązkowo znajdować się w każdej stajni - to niezbędne środki pielęgnacyjne, które mają szerokie spektrum zastosować, w zależności od właściwości. Prawidłowo użyte są świetnym elementem regeneracji i odnowy biologicznej naszego konia.

2017-03-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Grzywa i ogon

Jakość włosia u naszego konia zależy w dużej mierze od sposobu żywienia, ale oczywiście bardzo ważną kwestią jest właściwa pielęgnacja grzywy i ogona - zadbany włos zdecydowanie upiększy naszego konia :)

2017-02-02

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kopyta

Nie bez powodu istnieje powiedzenie, że bez kopyt nie ma konia. To bardzo ważna część ciała konia, która bezpośrednio wpływa na jego zdrowie i użytkowanie. Bardzo ważna jest staranna opieka nad kopytami,gdyż zaniechanie jej prowadzi do poważnych dolegliwości.

2017-01-20

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Codzienna opieka nad koniem

Prawidłowa opieka i pielęgnacja konia każdego dnia jest zarówno świetną profilaktyką wielu chorób, jak i szansą na nawiązanie relacji i zaobserwowanie aktualnego nastroju konia.

2017-01-06

Czytaj » 0