11,698 pytań - 14,013 odpowiedzi - 814 komentarzy

Natural: Jazda na kantarze

Data publikacji: 2017-09-27

 

fot. www.pdmpromocja.pl

Najważniejszą zasadą w jeździectwie naturalnym jest fakt, iż ten odłam także bazuje na szacunku konia do nas; koń tak samo powinien nas respektować i uważać za przewodnika, a nie za zbędny i irytujący byt.

Jeśli nasz koń nas szanuje, to nie będzie agresywny czy nerwowy w naszym otoczeniu - opanowany, spokojny i zrównoważony zwierzak jest podstawą do jakiejkolwiek pracy, klasycznej czy naturalnej. 

 

Jazda na kantarze jest zdecydowanie kusząca, ale musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

- nasz koń musi być posłuszny i bezproblemowy. Jeśli jeżdżąc w ogłowiu mamy problem z zatrzymaniem czy skręcaniem, to bez wędzidła te problemy będą dużo bardziej spotęgowane i szybko mogą doprowadzić do wypadku.

Solidnie opanowane podstawy powinien mieć każdy koń, bez względu na stopień zaawansowania czy dyscyplinę!

- nigdy nie wsiadajmy bez ogłowia na konia, na którym nie czujemy się pewnie

- pierwsze chwile w jeździe na kantarze warto zaplanować na koniec jazdy, kiedy koń będzie już rozgrzany i lekko zmęczony

- pierwsza jazda bez ogłowia powinna odbywać się na zamkniętym terenie, idealny będzie chociażby lonżownik lub hala

- warto zadbać o obecność koleżanki, która pomoże Nam w razie problemów

- jeśli poczujemy się pewnie, nasz koń będzie zrelaksowany i skupiony na nas, spróbujmy normalnie pojeździć :) poćwiczmy przejścia, zmiany kierunku, spokojnie i bez emocji.

 

Jazda na kantarze sznurkowym może dać wiele radości, jest świetną odskocznią od codziennej jazdy oraz miłym urozmaiceniem. Warto spróbować takiej opcji, pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

 

 

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Dlaczego koń rży ?

Rżenie jest odgłosem, który nieodłącznie kojarzy się końmi nawet osobom, które nie mają do czynienia z tymi zwierzętami. Warto jednak zauważyć, że konie mają naprawdę szeroki repertuar dźwięków!

2017-09-21

Czytaj » 0

Natural

Natural: Agresja

Pewnie każdy z nas spotkał chociaż raz w życiu konia, który jest agresywny - zarówno do ludzi jak i do innych koni. Te zwierzęta, z racji swoich rozmiarów, potrafią być wręcz śmiertelnie niebezpieczne, jeśli zachowują się w sposób nieodpowiedni. Jakie są przyczyny takiego postępowania ?

2017-03-19

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: wędrowanie po boksie

Kolejnym nałogiem, nieco rzadziej spotykanym niż tkanie i łykanie, jest wędrowanie po boksie. To kolejne zachowanie wywodzące się z niewłaściwej opieki nad koniem, bazujące na niezaspokojeniu podstawowych potrzeb.

2017-02-25

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: łykanie

W poprzednim artykule dowiedzieliśmy się, czym jest tkanie. Z pewnością częściej spotkacie się końmi, które łykają - niestety zdarza się, że właściciele nie traktują tego zachowania poważnie.

2017-02-17

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: tkanie

Pewnie niejednego koniarza zaskoczy fakt, że konie - podobnie jak ludzie - posiadają swoje nałogi. Oczywiście nie będzie to palenie papierosów czy hazard, ale u tych zwierzaków też możemy zaobserwować szereg niepożądanych zachowań.

2017-02-17

Czytaj » 0

Natural

Natural: Dlaczego koń się boi ?

Chyba najczęściej spotykanym zachowaniem u koni jest lęk: przed wodą, psami, rowerem, foliową reklamówką... Biorąc pod uwagę gabaryty przeciętnego konia, wydaje się być dość kuriozalne, że koń może bać się chociażby doniczki z kwiatkami czy nawet kurtki, która wisi na ogrodzeniu. Reakcje tych zwierząt są często niespodziewane i nieplanowane, co bywa dość uciążliwe. Dlaczego konie są takie strachliwe ?

2017-02-16

Czytaj » 0

Natural

Natural: Czy koń mnie kocha ?

Jako miłośnicy koni często zastanawiamy się, czy te zwierzaki odwajemniają nasze uczucia. Jak koń pokazuje, że jest do nas przywiązany, że nas szanuje a może nawet lubi ?

2017-02-15

Czytaj » 0

Natural

Natural: Zaufanie

Przebywając wśród koni często zależy nam na zdobyciu ich zaufania. Jest to niepowtarzalna więź pomiędzy jeźdźcem a zwierzęciem, dzięki której możemy bez stresu przebywać w ich towarzystwie. Jak przekonać konia do siebie, jak sprawić by nam zaufał ?

2017-01-27

Czytaj » 0