12,611 pytań - 14,124 odpowiedzi - 819 komentarzy

Natural: Jazda na kantarze

Data publikacji: 2017-09-27

 

fot. www.pdmpromocja.pl

Najważniejszą zasadą w jeździectwie naturalnym jest fakt, iż ten odłam także bazuje na szacunku konia do nas; koń tak samo powinien nas respektować i uważać za przewodnika, a nie za zbędny i irytujący byt.

Jeśli nasz koń nas szanuje, to nie będzie agresywny czy nerwowy w naszym otoczeniu - opanowany, spokojny i zrównoważony zwierzak jest podstawą do jakiejkolwiek pracy, klasycznej czy naturalnej. 

 

Jazda na kantarze jest zdecydowanie kusząca, ale musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

- nasz koń musi być posłuszny i bezproblemowy. Jeśli jeżdżąc w ogłowiu mamy problem z zatrzymaniem czy skręcaniem, to bez wędzidła te problemy będą dużo bardziej spotęgowane i szybko mogą doprowadzić do wypadku.

Solidnie opanowane podstawy powinien mieć każdy koń, bez względu na stopień zaawansowania czy dyscyplinę!

- nigdy nie wsiadajmy bez ogłowia na konia, na którym nie czujemy się pewnie

- pierwsze chwile w jeździe na kantarze warto zaplanować na koniec jazdy, kiedy koń będzie już rozgrzany i lekko zmęczony

- pierwsza jazda bez ogłowia powinna odbywać się na zamkniętym terenie, idealny będzie chociażby lonżownik lub hala

- warto zadbać o obecność koleżanki, która pomoże Nam w razie problemów

- jeśli poczujemy się pewnie, nasz koń będzie zrelaksowany i skupiony na nas, spróbujmy normalnie pojeździć :) poćwiczmy przejścia, zmiany kierunku, spokojnie i bez emocji.

 

Jazda na kantarze sznurkowym może dać wiele radości, jest świetną odskocznią od codziennej jazdy oraz miłym urozmaiceniem. Warto spróbować takiej opcji, pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

 

 

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Jak się uczą konie ?

Podstawową zasadą w pracy i szkoleniu koni jest zrozumienie, w jaki sposób te zwierzaki przyswajają wiedzę - bo przecież cały proces uczenia oparty jest na oswojeniu z danych bodźcem i zapamiętaniu schematu działania.

2019-04-20

Czytaj » 0

Natural

Natural: Habituacja

Konie są zwierzętami roślinożernymi, przez co są płochliwe i reagują instynktownie na niebezpieczeństwo, nawet jeśli to będzie np.spadający liść, przechodzący obok kot czy leżąca siatka foliowa. Nieznane sytuacje budzą obawy naszych wierzchowców, szczególnie młodych - dlatego w procesie socjalizacji niezwykle istotną rolę zajmuje odczulenie konia na bodźce.

2019-03-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nagradzać konia ?

Nagradzanie zwierzaków za pożądane zachowania jest podstawą budowania relacji, niezależnie czy to konie czy psy - zwierzęta, które są pozytywnie nastawione do człowieka, chętniej z nami współpracują. Czy wiecie jak skutecznie nagradzać konie ?

2019-02-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Introwertyk czy ekstrawertyk?

Konie, podobnie jak ludzie, różnią się pomiędzy sobą charakterem i osobowością - z pewnością znacie co najmniej jednego bardzo energicznego konia, jak i co najmniej jednego leniuszka, który nie bałby się nawet wystrzałów z armaty. Opiszemy Wam dzisiaj cztery najważniejsze osobowości koni!

2018-12-21

Czytaj » 0

Natural

Dlaczego koń się płoszy ?

Konie są typowy przedstawicielami roślinożerców, co oznacza iż w naturze czyha na nich wiele niebezpieczeństw w postaci drapieżników. Aby nie paść ofiarą ataku, nasze wierzchowce reagują instynktownie, często niewspółmiernie do ryzyka - chyba każdy z nas zna konia, który przestraszył się lecącego ptaka, bał się podejść do kurtki rzuconej na krzesło czy odmawiał przejścia obok śmici wyrzuconych w lesie.

2018-11-12

Czytaj » 0

Natural

Jak śpią konie ?

Na wsiach i wśród osób niezwiązanych z jeździectwem krąży opinia, że leżący koń prawie zawsze oznacza chorobę albo co najmniej złe samopoczucie zwierzaka... Nic bardziej mylnego, konie jak wszystkie zwierzęta uwielbiają wypoczywać na leżąco!

2018-11-06

Czytaj » 0

Natural

Natural: Dlaczego koń rży ?

Rżenie jest odgłosem, który nieodłącznie kojarzy się końmi nawet osobom, które nie mają do czynienia z tymi zwierzętami. Warto jednak zauważyć, że konie mają naprawdę szeroki repertuar dźwięków!

2017-09-21

Czytaj » 0

Natural

Natural: Agresja

Pewnie każdy z nas spotkał chociaż raz w życiu konia, który jest agresywny - zarówno do ludzi jak i do innych koni. Te zwierzęta, z racji swoich rozmiarów, potrafią być wręcz śmiertelnie niebezpieczne, jeśli zachowują się w sposób nieodpowiedni. Jakie są przyczyny takiego postępowania ?

2017-03-19

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: wędrowanie po boksie

Kolejnym nałogiem, nieco rzadziej spotykanym niż tkanie i łykanie, jest wędrowanie po boksie. To kolejne zachowanie wywodzące się z niewłaściwej opieki nad koniem, bazujące na niezaspokojeniu podstawowych potrzeb.

2017-02-25

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: łykanie

W poprzednim artykule dowiedzieliśmy się, czym jest tkanie. Z pewnością częściej spotkacie się końmi, które łykają - niestety zdarza się, że właściciele nie traktują tego zachowania poważnie.

2017-02-17

Czytaj » 0