12,821 pytań - 14,994 odpowiedzi - 923 komentarzy

Natural: Jazda na kantarze

Data publikacji: 2017-09-27

 

Najważniejszą zasadą w jeździectwie naturalnym jest fakt, iż ten odłam także bazuje na szacunku konia do nas; koń tak samo powinien nas respektować i uważać za przewodnika, a nie za zbędny i irytujący byt.

Jeśli nasz koń nas szanuje, to nie będzie agresywny czy nerwowy w naszym otoczeniu - opanowany, spokojny i zrównoważony zwierzak jest podstawą do jakiejkolwiek pracy, klasycznej czy naturalnej. 

 

Jazda na kantarze jest zdecydowanie kusząca, ale musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

- nasz koń musi być posłuszny i bezproblemowy. Jeśli jeżdżąc w ogłowiu mamy problem z zatrzymaniem czy skręcaniem, to bez wędzidła te problemy będą dużo bardziej spotęgowane i szybko mogą doprowadzić do wypadku.

Solidnie opanowane podstawy powinien mieć każdy koń, bez względu na stopień zaawansowania czy dyscyplinę!

- nigdy nie wsiadajmy bez ogłowia na konia, na którym nie czujemy się pewnie

- pierwsze chwile w jeździe na kantarze warto zaplanować na koniec jazdy, kiedy koń będzie już rozgrzany i lekko zmęczony

- pierwsza jazda bez ogłowia powinna odbywać się na zamkniętym terenie, idealny będzie chociażby lonżownik lub hala

- warto zadbać o obecność koleżanki, która pomoże Nam w razie problemów

- jeśli poczujemy się pewnie, nasz koń będzie zrelaksowany i skupiony na nas, spróbujmy normalnie pojeździć :) poćwiczmy przejścia, zmiany kierunku, spokojnie i bez emocji.

 

Jazda na kantarze sznurkowym może dać wiele radości, jest świetną odskocznią od codziennej jazdy oraz miłym urozmaiceniem. Warto spróbować takiej opcji, pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

 

 

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Jak bezpiecznie wprowadzić nowego konia do stada ?

Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!

2019-12-31

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak odpoczywają konie ?

Odpoczynek i relaks to niezwykle istotna część dnia każdego konia, stymulująca regenerację i zapewniająca komfort psychiczny. Często pokutuje jeszcze mit, że koń który leży, jest bardzo chory i wymaga pilnej konsultacji weterynaryjnej - a to nieprawda!

2019-12-01

Czytaj » 0

Natural

Natural: Silversand Horsemanship

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych szkół jeździeckich naturalnego jest nurt Silversand (aktualnie znany pod nazwą Light Hands Equitation), założony przez małżeństwo Steve'a i Irenę Halfpenny w Australii. Ta metoda współpracy z końmi opiera się o psychologię i zrozumienie zwierzaka, a co za tym idzie - zmianę swojego podejścia.

2019-10-29

Czytaj » 0

Natural

Natural: Parelli Natural Horsemanship

Jedną z najpopularniejszych szkół jeździectwa naturalnego jest Parelli Natural Horsemanship (PNH), założoną na początku lat osiemdziesiątych przez Pata Parelliego w Stanach Zjednoczonych. Niezależnie od wybranej dyscypliny jeździeckiej, warto poznać podstawowe zasady naturalnej współpracy ze zwierzakami!

2019-08-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak się uczą konie ?

Podstawową zasadą w pracy i szkoleniu koni jest zrozumienie, w jaki sposób te zwierzaki przyswajają wiedzę - bo przecież cały proces uczenia oparty jest na oswojeniu z danych bodźcem i zapamiętaniu schematu działania.

2019-04-20

Czytaj » 0

Natural

Natural: Habituacja

Konie są zwierzętami roślinożernymi, przez co są płochliwe i reagują instynktownie na niebezpieczeństwo, nawet jeśli to będzie np.spadający liść, przechodzący obok kot czy leżąca siatka foliowa. Nieznane sytuacje budzą obawy naszych wierzchowców, szczególnie młodych - dlatego w procesie socjalizacji niezwykle istotną rolę zajmuje odczulenie konia na bodźce.

2019-03-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nagradzać konia ?

Nagradzanie zwierzaków za pożądane zachowania jest podstawą budowania relacji, niezależnie czy to konie czy psy - zwierzęta, które są pozytywnie nastawione do człowieka, chętniej z nami współpracują. Czy wiecie jak skutecznie nagradzać konie ?

2019-02-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Introwertyk czy ekstrawertyk?

Konie, podobnie jak ludzie, różnią się pomiędzy sobą charakterem i osobowością - z pewnością znacie co najmniej jednego bardzo energicznego konia, jak i co najmniej jednego leniuszka, który nie bałby się nawet wystrzałów z armaty. Opiszemy Wam dzisiaj cztery najważniejsze osobowości koni!

2018-12-21

Czytaj » 0

Natural

Dlaczego koń się płoszy ?

Konie są typowy przedstawicielami roślinożerców, co oznacza iż w naturze czyha na nich wiele niebezpieczeństw w postaci drapieżników. Aby nie paść ofiarą ataku, nasze wierzchowce reagują instynktownie, często niewspółmiernie do ryzyka - chyba każdy z nas zna konia, który przestraszył się lecącego ptaka, bał się podejść do kurtki rzuconej na krzesło czy odmawiał przejścia obok śmici wyrzuconych w lesie.

2018-11-12

Czytaj » 0

Natural

Jak śpią konie ?

Na wsiach i wśród osób niezwiązanych z jeździectwem krąży opinia, że leżący koń prawie zawsze oznacza chorobę albo co najmniej złe samopoczucie zwierzaka... Nic bardziej mylnego, konie jak wszystkie zwierzęta uwielbiają wypoczywać na leżąco!

2018-11-06

Czytaj » 0