Konie, podobnie jak większość zwierząt, porozumiewają się ze sobą głownie za pomocą mowy ciała - ułożenie uszu czy głowy, pozycja ciała czy nawet wygląd oczu są czytelnym sygnałem dla pozostałych członków stada. Często jednak możemy usłyszeń także rżenie, kwiczenie, parskanie, stękanie czy wręcz ryczenie; każdy z tych odgłosów ma swoją funkcję i jest także źródłem komunikacji z innymi końmi, ale i z nami.
Idziecie w kierunku boksu konia, a ten ochoczo wystawia łeb i przyjaźnie rży ? Świetnie, Was koń właśnie się z Wami przywitał :) jabłko czy marchewka zdecydowanie będą przydatne.
Konie często też rżą, widząc w oddali inne konie - taka sytuacja często ma miejsce, jeśli z jakiegoś powodu musimy odłączyć konia od stada bądź pozostawić go w stajni. Wtedy taki dźwięk oznacza tęsknotę i wręcz niepokój, że dany osobnik pozostał sam i nie rozumie dlaczego.
W repertuarze klaczy bardzo często znajdziemy kwiczenie - to właśnie samice wydają taki dźwięki najczęściej, w naturze oznaczający ostrzeżenie. Obce konie często kwiczą w trakcie pierwszego kontaktu, chociażby pierwszego wspólnego pobytu na jednym pastwisku. Warto je wtedy dłużej poobserwować, gdyż czasami taka sytuacja prowadzi do dużej agresji.
Jednym z bardziej znanych dźwięków jest parskanie - parskają konie zrelaksowane i rozluźnione, pożądany odgłos. Jeśli na koniec treningu Wasz koń chętnie wydłuża i opuszcza szyję, parskając - brawo, trening był prawidłowy i wartościowy dla konia.
W trakcie ciężkiej pracy konia, np.w trakcie ciągnięcia ciężkiego wozu, możemy usłyszeć stękanie - taki dźwięk świadczy o silnym wysiłku fizycznym, na granicy możliwości konia.
W naturze możemy usłyszeć także ryk walczących ogierów - to bardzo głośny i wręcz groźny odgłos, mający na celu odstraszenie przeciwnika.
Niektóre konie są wyjątkowo "gadatliwe", a niektóre bardzo rzadko wydają z siebie dźwięki, jest to kwestia wyłącznie osobnicza - nie da się nauczyć konia rżeć :)
Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.
2021-12-14
Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.
2021-09-15
Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!
2021-02-01
Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.
2020-11-23
Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!
2019-12-31