Konie, podobnie jak większość zwierząt, porozumiewają się ze sobą głownie za pomocą mowy ciała - ułożenie uszu czy głowy, pozycja ciała czy nawet wygląd oczu są czytelnym sygnałem dla pozostałych członków stada. Często jednak możemy usłyszeń także rżenie, kwiczenie, parskanie, stękanie czy wręcz ryczenie; każdy z tych odgłosów ma swoją funkcję i jest także źródłem komunikacji z innymi końmi, ale i z nami.
Idziecie w kierunku boksu konia, a ten ochoczo wystawia łeb i przyjaźnie rży ? Świetnie, Was koń właśnie się z Wami przywitał :) jabłko czy marchewka zdecydowanie będą przydatne.
Konie często też rżą, widząc w oddali inne konie - taka sytuacja często ma miejsce, jeśli z jakiegoś powodu musimy odłączyć konia od stada bądź pozostawić go w stajni. Wtedy taki dźwięk oznacza tęsknotę i wręcz niepokój, że dany osobnik pozostał sam i nie rozumie dlaczego.
W repertuarze klaczy bardzo często znajdziemy kwiczenie - to właśnie samice wydają taki dźwięki najczęściej, w naturze oznaczający ostrzeżenie. Obce konie często kwiczą w trakcie pierwszego kontaktu, chociażby pierwszego wspólnego pobytu na jednym pastwisku. Warto je wtedy dłużej poobserwować, gdyż czasami taka sytuacja prowadzi do dużej agresji.
Jednym z bardziej znanych dźwięków jest parskanie - parskają konie zrelaksowane i rozluźnione, pożądany odgłos. Jeśli na koniec treningu Wasz koń chętnie wydłuża i opuszcza szyję, parskając - brawo, trening był prawidłowy i wartościowy dla konia.
W trakcie ciężkiej pracy konia, np.w trakcie ciągnięcia ciężkiego wozu, możemy usłyszeć stękanie - taki dźwięk świadczy o silnym wysiłku fizycznym, na granicy możliwości konia.
W naturze możemy usłyszeć także ryk walczących ogierów - to bardzo głośny i wręcz groźny odgłos, mający na celu odstraszenie przeciwnika.
Niektóre konie są wyjątkowo "gadatliwe", a niektóre bardzo rzadko wydają z siebie dźwięki, jest to kwestia wyłącznie osobnicza - nie da się nauczyć konia rżeć :)
Jeździectwo naturalne zyskuje coraz większą popularność na całym świecie - komunikacja z koniem oparta na zaufaniu i przywiązaniu jest zachęcającą opcją dla każdego amatora. Jazda na kantarze sznurkowym kusi wielu jeźdźców, szczególnie początkujących; podpowiemy Wam jak bezpiecznie jeździć bez ogłowia!
2017-09-27
Pewnie każdy z nas spotkał chociaż raz w życiu konia, który jest agresywny - zarówno do ludzi jak i do innych koni. Te zwierzęta, z racji swoich rozmiarów, potrafią być wręcz śmiertelnie niebezpieczne, jeśli zachowują się w sposób nieodpowiedni. Jakie są przyczyny takiego postępowania ?
2017-03-19
Chyba najczęściej spotykanym zachowaniem u koni jest lęk: przed wodą, psami, rowerem, foliową reklamówką... Biorąc pod uwagę gabaryty przeciętnego konia, wydaje się być dość kuriozalne, że koń może bać się chociażby doniczki z kwiatkami czy nawet kurtki, która wisi na ogrodzeniu. Reakcje tych zwierząt są często niespodziewane i nieplanowane, co bywa dość uciążliwe. Dlaczego konie są takie strachliwe ?
2017-02-16