11,698 pytań - 14,013 odpowiedzi - 814 komentarzy

Natural: Dlaczego koń rży ?

Data publikacji: 2017-09-21

 

Konie, podobnie jak większość zwierząt, porozumiewają się ze sobą głownie za pomocą mowy ciała - ułożenie uszu czy głowy, pozycja ciała czy nawet wygląd oczu są czytelnym sygnałem dla pozostałych członków stada. Często jednak możemy usłyszeń także rżenie, kwiczenie, parskanie, stękanie czy wręcz ryczenie; każdy z tych odgłosów ma swoją funkcję i jest także źródłem komunikacji z innymi końmi, ale i z nami.

Idziecie w kierunku boksu konia, a ten ochoczo wystawia łeb i przyjaźnie rży ? Świetnie, Was koń właśnie się z Wami przywitał :) jabłko czy marchewka zdecydowanie będą przydatne.

Konie często też rżą, widząc w oddali inne konie - taka sytuacja często ma miejsce, jeśli z jakiegoś powodu musimy odłączyć konia od stada bądź pozostawić go w stajni. Wtedy taki dźwięk oznacza tęsknotę i wręcz niepokój, że dany osobnik pozostał sam i nie rozumie dlaczego.

W repertuarze klaczy bardzo często znajdziemy kwiczenie - to właśnie samice wydają taki dźwięki najczęściej, w naturze oznaczający ostrzeżenie. Obce konie często kwiczą w trakcie pierwszego kontaktu, chociażby pierwszego wspólnego pobytu na jednym pastwisku. Warto je wtedy dłużej poobserwować, gdyż czasami taka sytuacja prowadzi do dużej agresji.

Jednym z bardziej znanych dźwięków jest parskanie - parskają konie zrelaksowane i rozluźnione, pożądany odgłos. Jeśli na koniec treningu Wasz koń chętnie wydłuża i opuszcza szyję, parskając - brawo, trening był prawidłowy i wartościowy dla konia. 

W trakcie ciężkiej pracy konia, np.w trakcie ciągnięcia ciężkiego wozu, możemy usłyszeć stękanie - taki dźwięk świadczy o silnym wysiłku fizycznym, na granicy możliwości konia. 

W naturze możemy usłyszeć także ryk walczących ogierów - to bardzo głośny i wręcz groźny odgłos, mający na celu odstraszenie przeciwnika. 

 

Niektóre konie są wyjątkowo "gadatliwe", a niektóre bardzo rzadko wydają z siebie dźwięki, jest to kwestia wyłącznie osobnicza - nie da się nauczyć konia rżeć :)

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Jazda na kantarze

Jeździectwo naturalne zyskuje coraz większą popularność na całym świecie - komunikacja z koniem oparta na zaufaniu i przywiązaniu jest zachęcającą opcją dla każdego amatora. Jazda na kantarze sznurkowym kusi wielu jeźdźców, szczególnie początkujących; podpowiemy Wam jak bezpiecznie jeździć bez ogłowia!

2017-09-27

Czytaj » 0

Natural

Natural: Agresja

Pewnie każdy z nas spotkał chociaż raz w życiu konia, który jest agresywny - zarówno do ludzi jak i do innych koni. Te zwierzęta, z racji swoich rozmiarów, potrafią być wręcz śmiertelnie niebezpieczne, jeśli zachowują się w sposób nieodpowiedni. Jakie są przyczyny takiego postępowania ?

2017-03-19

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: wędrowanie po boksie

Kolejnym nałogiem, nieco rzadziej spotykanym niż tkanie i łykanie, jest wędrowanie po boksie. To kolejne zachowanie wywodzące się z niewłaściwej opieki nad koniem, bazujące na niezaspokojeniu podstawowych potrzeb.

2017-02-25

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: łykanie

W poprzednim artykule dowiedzieliśmy się, czym jest tkanie. Z pewnością częściej spotkacie się końmi, które łykają - niestety zdarza się, że właściciele nie traktują tego zachowania poważnie.

2017-02-17

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: tkanie

Pewnie niejednego koniarza zaskoczy fakt, że konie - podobnie jak ludzie - posiadają swoje nałogi. Oczywiście nie będzie to palenie papierosów czy hazard, ale u tych zwierzaków też możemy zaobserwować szereg niepożądanych zachowań.

2017-02-17

Czytaj » 0

Natural

Natural: Dlaczego koń się boi ?

Chyba najczęściej spotykanym zachowaniem u koni jest lęk: przed wodą, psami, rowerem, foliową reklamówką... Biorąc pod uwagę gabaryty przeciętnego konia, wydaje się być dość kuriozalne, że koń może bać się chociażby doniczki z kwiatkami czy nawet kurtki, która wisi na ogrodzeniu. Reakcje tych zwierząt są często niespodziewane i nieplanowane, co bywa dość uciążliwe. Dlaczego konie są takie strachliwe ?

2017-02-16

Czytaj » 0

Natural

Natural: Czy koń mnie kocha ?

Jako miłośnicy koni często zastanawiamy się, czy te zwierzaki odwajemniają nasze uczucia. Jak koń pokazuje, że jest do nas przywiązany, że nas szanuje a może nawet lubi ?

2017-02-15

Czytaj » 0

Natural

Natural: Zaufanie

Przebywając wśród koni często zależy nam na zdobyciu ich zaufania. Jest to niepowtarzalna więź pomiędzy jeźdźcem a zwierzęciem, dzięki której możemy bez stresu przebywać w ich towarzystwie. Jak przekonać konia do siebie, jak sprawić by nam zaufał ?

2017-01-27

Czytaj » 0