12,824 pytań - 15,502 odpowiedzi - 932 komentarzy

Natural: Dlaczego koń rży ?

Data publikacji: 2017-09-21

 

Konie, podobnie jak większość zwierząt, porozumiewają się ze sobą głownie za pomocą mowy ciała - ułożenie uszu czy głowy, pozycja ciała czy nawet wygląd oczu są czytelnym sygnałem dla pozostałych członków stada. Często jednak możemy usłyszeń także rżenie, kwiczenie, parskanie, stękanie czy wręcz ryczenie; każdy z tych odgłosów ma swoją funkcję i jest także źródłem komunikacji z innymi końmi, ale i z nami.

Idziecie w kierunku boksu konia, a ten ochoczo wystawia łeb i przyjaźnie rży ? Świetnie, Was koń właśnie się z Wami przywitał :) jabłko czy marchewka zdecydowanie będą przydatne.

Konie często też rżą, widząc w oddali inne konie - taka sytuacja często ma miejsce, jeśli z jakiegoś powodu musimy odłączyć konia od stada bądź pozostawić go w stajni. Wtedy taki dźwięk oznacza tęsknotę i wręcz niepokój, że dany osobnik pozostał sam i nie rozumie dlaczego.

W repertuarze klaczy bardzo często znajdziemy kwiczenie - to właśnie samice wydają taki dźwięki najczęściej, w naturze oznaczający ostrzeżenie. Obce konie często kwiczą w trakcie pierwszego kontaktu, chociażby pierwszego wspólnego pobytu na jednym pastwisku. Warto je wtedy dłużej poobserwować, gdyż czasami taka sytuacja prowadzi do dużej agresji.

Jednym z bardziej znanych dźwięków jest parskanie - parskają konie zrelaksowane i rozluźnione, pożądany odgłos. Jeśli na koniec treningu Wasz koń chętnie wydłuża i opuszcza szyję, parskając - brawo, trening był prawidłowy i wartościowy dla konia. 

W trakcie ciężkiej pracy konia, np.w trakcie ciągnięcia ciężkiego wozu, możemy usłyszeć stękanie - taki dźwięk świadczy o silnym wysiłku fizycznym, na granicy możliwości konia. 

W naturze możemy usłyszeć także ryk walczących ogierów - to bardzo głośny i wręcz groźny odgłos, mający na celu odstraszenie przeciwnika. 

 

Niektóre konie są wyjątkowo "gadatliwe", a niektóre bardzo rzadko wydają z siebie dźwięki, jest to kwestia wyłącznie osobnicza - nie da się nauczyć konia rżeć :)

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Jak bezpiecznie wprowadzić nowego konia do stada ?

Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!

2019-12-31

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak odpoczywają konie ?

Odpoczynek i relaks to niezwykle istotna część dnia każdego konia, stymulująca regenerację i zapewniająca komfort psychiczny. Często pokutuje jeszcze mit, że koń który leży, jest bardzo chory i wymaga pilnej konsultacji weterynaryjnej - a to nieprawda!

2019-12-01

Czytaj » 0

Natural

Natural: Silversand Horsemanship

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych szkół jeździeckich naturalnego jest nurt Silversand (aktualnie znany pod nazwą Light Hands Equitation), założony przez małżeństwo Steve'a i Irenę Halfpenny w Australii. Ta metoda współpracy z końmi opiera się o psychologię i zrozumienie zwierzaka, a co za tym idzie - zmianę swojego podejścia.

2019-10-29

Czytaj » 0

Natural

Natural: Parelli Natural Horsemanship

Jedną z najpopularniejszych szkół jeździectwa naturalnego jest Parelli Natural Horsemanship (PNH), założoną na początku lat osiemdziesiątych przez Pata Parelliego w Stanach Zjednoczonych. Niezależnie od wybranej dyscypliny jeździeckiej, warto poznać podstawowe zasady naturalnej współpracy ze zwierzakami!

2019-08-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak się uczą konie ?

Podstawową zasadą w pracy i szkoleniu koni jest zrozumienie, w jaki sposób te zwierzaki przyswajają wiedzę - bo przecież cały proces uczenia oparty jest na oswojeniu z danych bodźcem i zapamiętaniu schematu działania.

2019-04-20

Czytaj » 0

Natural

Natural: Habituacja

Konie są zwierzętami roślinożernymi, przez co są płochliwe i reagują instynktownie na niebezpieczeństwo, nawet jeśli to będzie np.spadający liść, przechodzący obok kot czy leżąca siatka foliowa. Nieznane sytuacje budzą obawy naszych wierzchowców, szczególnie młodych - dlatego w procesie socjalizacji niezwykle istotną rolę zajmuje odczulenie konia na bodźce.

2019-03-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nagradzać konia ?

Nagradzanie zwierzaków za pożądane zachowania jest podstawą budowania relacji, niezależnie czy to konie czy psy - zwierzęta, które są pozytywnie nastawione do człowieka, chętniej z nami współpracują. Czy wiecie jak skutecznie nagradzać konie ?

2019-02-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Introwertyk czy ekstrawertyk?

Konie, podobnie jak ludzie, różnią się pomiędzy sobą charakterem i osobowością - z pewnością znacie co najmniej jednego bardzo energicznego konia, jak i co najmniej jednego leniuszka, który nie bałby się nawet wystrzałów z armaty. Opiszemy Wam dzisiaj cztery najważniejsze osobowości koni!

2018-12-21

Czytaj » 0

Natural

Dlaczego koń się płoszy ?

Konie są typowy przedstawicielami roślinożerców, co oznacza iż w naturze czyha na nich wiele niebezpieczeństw w postaci drapieżników. Aby nie paść ofiarą ataku, nasze wierzchowce reagują instynktownie, często niewspółmiernie do ryzyka - chyba każdy z nas zna konia, który przestraszył się lecącego ptaka, bał się podejść do kurtki rzuconej na krzesło czy odmawiał przejścia obok śmici wyrzuconych w lesie.

2018-11-12

Czytaj » 0

Natural

Jak śpią konie ?

Na wsiach i wśród osób niezwiązanych z jeździectwem krąży opinia, że leżący koń prawie zawsze oznacza chorobę albo co najmniej złe samopoczucie zwierzaka... Nic bardziej mylnego, konie jak wszystkie zwierzęta uwielbiają wypoczywać na leżąco!

2018-11-06

Czytaj » 0