11,522 pytań - 13,880 odpowiedzi - 808 komentarzy

Sprzęt: Czapraki

Data publikacji: 2017-09-15

 

fot. www.bitofbritain.com

Czapraki są zazwyczaj wykonane z różnych tkanin, te najlepsze są podszywane specjalną siateczką, która ułatwia odprowadzanie wilgoci. W ofercie producentów znajdziemy czapraki wykonane z bawełny, poliestrów oraz alcantary - rodzaj materiału nie ma większego wpływu na komfort użytkowania, ale te z wyższej półki cenowej są często bardziej wytrzymałe na intensywne użytkowanie.

Wybierając czaprak, kierujemy się przede wszystkim rodzajem siodła, pod jakie będziemy stosować dany czaprak:

- dla siodeł wszechstronnych i skokowych mamy odpowiednio czapraki wszechstronne i skokowe; te drugie posiadają większą powierzchnię przeznaczoną pod wysunietą tybinkę. Zazwyczaj nie ma żadnego problemu ze stosowaniem czapraków wszechstronnych pod siodła skokowe i odwrotnie.

- posiadając siodło ujeżdżeniowe należy kupic czaprak ujeżdżeniowy; czapraki wszechstronne/skokowe będą przede wszystkim za krótkie, będzie też nieestetycznie wystawał z przodu tybinki.

 

W sklepach jeździeckim znajdziemy kilka oznaczeń czapraków:

VS: czaprak wszechstronny na duże konie

pony: czaprak wszechstronny na kuce

DR/DL: czaprak ujeżdżeniowy na duże konie

PD: czaprak ujeżdżeniowy na kuce
SR: wycięty czaprak, dedykowany siodłom skokowym (świetna opcja do jazdy w upalne dni)

 

Pamiętajmy o regularnym praniu czapraków, w upalne dni niektórzy piorą ten produkt nawet co jazdę; nie wolno używać sztywnego i brudnego czapraka! W szkółkach jeździeckich niestety jest to nagminne, a takie działanie prowadzi do powstania otarć, a nawet chorób skóry.

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Siodło na miarę

Wielu właścicieli koni decyduje się na zakup siodła całkowicie dopasowanego do indywidualnych preferencji jeźdźca i jego wierzchowca. Oczywiście koszt takiego sprzętu będzie wyższy, ale dzięki temu zyskujemy idealnie leżące siodło!

2018-04-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowia anatomiczne

Ciekawą nowinką, która stosunkowo niedawno pojawiła się na polskim rynku jeździeckim, jest ogłowie anatomiczne. Taki produkt jest w pełni dopasowany do końskiej głowy, przez co jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla naszych zwierzaków.

2018-03-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło bezogłowiowe

Ciekawym produktem jest wędzidło bezogłowiowe - kiełzno całkowicie pozbawione ogłowia, składające się właściwie tylko ze skórzanego paska i pierścieni, do których dopinamy wodze. Poniżej przedstawiamy kilka interesujących informacji na temat tego rodzaju wyposażenia konia.

2018-02-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Munsztuk

Jednym z bardziej specjalistycznych elementów wyposażenia konia jest munsztuk - kiełzno stosowane w wysokich konkursach ujeżdżeniowych i na zaawansowanych treningach tylko przez doświadczonych jeźdźców. Poniżej przybliżamy krótką charakterystykę tego elementu oraz jest prawidłowe stosowanie.

2018-02-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wodze Thiedemanna

Jednym z mniej popularnych wodzy pomocniczych niezależnych od ręki jeźdźca są wodze Thiedemanna - ciekawe narzędzie treningowe, o działaniu podobnym do czarnej wodzy. Warto dowiedzieć się kilku przydatnych informacji nt.tego patentu :)

2018-01-07

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg

Popręg, jak wiemy, służy do stabilizacji siodła na grzbiecie konia - jest to pasek, który jest przymocowany z obydwu stron siodła i leży tuż za przednimi kończynami naszego zwierzaka. Na rynku znajdziemy szeroki wybór popręgów, dlatego warto znać podstawowe zalety i wady poszczególnych produktów.

2017-12-24

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Pelham

Jednym z częściej spotykanych kiełzn o mocniejszym działaniu jest pelham - dobre narzędzie treningowe, ale tylko używane przez zaawansowanych jeźdźców! Nic nie szkodzi na przeszkodzie aby się dowiedzieć, czym charakteryzuje sie to wędzidło :)

2017-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hackamore

Na rynku jeździeckim znajdziemy wiele typów ogłowi, które różnią się między sobą zasadniczą kwestią: są przystosowane do używania wraz z wędzidłem bądź bez. Jednym z najczęściej spotykanych ogłowi bezwędzidłowych jest hackamore, który często kojarzy się z krzywdzeniem lub wręcz kaleczeniem naszych wierzchowców.

2017-12-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Strzemiona

Strzemiona - choć niepozornie wyglądające - są jednym z najważniejszych elementów osprzętu. W dużym stopniu odpowiadają za nasze bezpieczeństwo w trakcie upadku, dlatego warto wiedzieć więcej na temat tego produktu.

2017-10-27

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Buty dla koni

Na rynku jeździeckim znajdziemy spory wybór specjalnych butów dla koni, które są świetnym rozwiązaniem dla ochrony kopyt w trakcie jazdy w trudnym terenie; stanowią również alternatywę dla podków. Czym są buty, jak je dopasować oraz po co w ogóle zostały zaprojektowane - o tym wszystkim przeczytacie w artykule!

2017-10-18

Czytaj » 0