Czapraki są zazwyczaj wykonane z różnych tkanin, te najlepsze są podszywane specjalną siateczką, która ułatwia odprowadzanie wilgoci. W ofercie producentów znajdziemy czapraki wykonane z bawełny, poliestrów oraz alcantary - rodzaj materiału nie ma większego wpływu na komfort użytkowania, ale te z wyższej półki cenowej są często bardziej wytrzymałe na intensywne użytkowanie.
Wybierając czaprak, kierujemy się przede wszystkim rodzajem siodła, pod jakie będziemy stosować dany czaprak:
- dla siodeł wszechstronnych i skokowych mamy odpowiednio czapraki wszechstronne i skokowe; te drugie posiadają większą powierzchnię przeznaczoną pod wysunietą tybinkę. Zazwyczaj nie ma żadnego problemu ze stosowaniem czapraków wszechstronnych pod siodła skokowe i odwrotnie.
- posiadając siodło ujeżdżeniowe należy kupic czaprak ujeżdżeniowy; czapraki wszechstronne/skokowe będą przede wszystkim za krótkie, będzie też nieestetycznie wystawał z przodu tybinki.
W sklepach jeździeckim znajdziemy kilka oznaczeń czapraków:
VS: czaprak wszechstronny na duże konie
pony: czaprak wszechstronny na kuce
DR/DL: czaprak ujeżdżeniowy na duże konie
PD: czaprak ujeżdżeniowy na kuce
SR: wycięty czaprak, dedykowany siodłom skokowym (świetna opcja do jazdy w upalne dni)
Pamiętajmy o regularnym praniu czapraków, w upalne dni niektórzy piorą ten produkt nawet co jazdę; nie wolno używać sztywnego i brudnego czapraka! W szkółkach jeździeckich niestety jest to nagminne, a takie działanie prowadzi do powstania otarć, a nawet chorób skóry.
Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!
2022-04-29
Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.
2022-02-06
Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.
2022-01-15
Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.
2021-12-28
Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.
2021-06-19
Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?
2021-05-20
Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.
2021-05-14