11,151 pytań - 13,306 odpowiedzi - 797 komentarzy

Sprzęt: Czapraki

Data publikacji: 2017-09-15

 

fot. www.bitofbritain.com

Czapraki są zazwyczaj wykonane z różnych tkanin, te najlepsze są podszywane specjalną siateczką, która ułatwia odprowadzanie wilgoci. W ofercie producentów znajdziemy czapraki wykonane z bawełny, poliestrów oraz alcantary - rodzaj materiału nie ma większego wpływu na komfort użytkowania, ale te z wyższej półki cenowej są często bardziej wytrzymałe na intensywne użytkowanie.

Wybierając czaprak, kierujemy się przede wszystkim rodzajem siodła, pod jakie będziemy stosować dany czaprak:

- dla siodeł wszechstronnych i skokowych mamy odpowiednio czapraki wszechstronne i skokowe; te drugie posiadają większą powierzchnię przeznaczoną pod wysunietą tybinkę. Zazwyczaj nie ma żadnego problemu ze stosowaniem czapraków wszechstronnych pod siodła skokowe i odwrotnie.

- posiadając siodło ujeżdżeniowe należy kupic czaprak ujeżdżeniowy; czapraki wszechstronne/skokowe będą przede wszystkim za krótkie, będzie też nieestetycznie wystawał z przodu tybinki.

 

W sklepach jeździeckim znajdziemy kilka oznaczeń czapraków:

VS: czaprak wszechstronny na duże konie

pony: czaprak wszechstronny na kuce

DR/DL: czaprak ujeżdżeniowy na duże konie

PD: czaprak ujeżdżeniowy na kuce
SR: wycięty czaprak, dedykowany siodłom skokowym (świetna opcja do jazdy w upalne dni)

 

Pamiętajmy o regularnym praniu czapraków, w upalne dni niektórzy piorą ten produkt nawet co jazdę; nie wolno używać sztywnego i brudnego czapraka! W szkółkach jeździeckich niestety jest to nagminne, a takie działanie prowadzi do powstania otarć, a nawet chorób skóry.

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Wodze Thiedemanna

Jednym z mniej popularnych wodzy pomocniczych niezależnych od ręki jeźdźca są wodze Thiedemanna - ciekawe narzędzie treningowe, o działaniu podobnym do czarnej wodzy. Warto dowiedzieć się kilku przydatnych informacji nt.tego patentu :)

2018-01-07

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg

Popręg, jak wiemy, służy do stabilizacji siodła na grzbiecie konia - jest to pasek, który jest przymocowany z obydwu stron siodła i leży tuż za przednimi kończynami naszego zwierzaka. Na rynku znajdziemy szeroki wybór popręgów, dlatego warto znać podstawowe zalety i wady poszczególnych produktów.

2017-12-24

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Pelham

Jednym z częściej spotykanych kiełzn o mocniejszym działaniu jest pelham - dobre narzędzie treningowe, ale tylko używane przez zaawansowanych jeźdźców! Nic nie szkodzi na przeszkodzie aby się dowiedzieć, czym charakteryzuje sie to wędzidło :)

2017-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hackamore

Na rynku jeździeckim znajdziemy wiele typów ogłowi, które różnią się między sobą zasadniczą kwestią: są przystosowane do używania wraz z wędzidłem bądź bez. Jednym z najczęściej spotykanych ogłowi bezwędzidłowych jest hackamore, który często kojarzy się z krzywdzeniem lub wręcz kaleczeniem naszych wierzchowców.

2017-12-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Strzemiona

Strzemiona - choć niepozornie wyglądające - są jednym z najważniejszych elementów osprzętu. W dużym stopniu odpowiadają za nasze bezpieczeństwo w trakcie upadku, dlatego warto wiedzieć więcej na temat tego produktu.

2017-10-27

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Buty dla koni

Na rynku jeździeckim znajdziemy spory wybór specjalnych butów dla koni, które są świetnym rozwiązaniem dla ochrony kopyt w trakcie jazdy w trudnym terenie; stanowią również alternatywę dla podków. Czym są buty, jak je dopasować oraz po co w ogóle zostały zaprojektowane - o tym wszystkim przeczytacie w artykule!

2017-10-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodła bezterlicowe

Dzisiaj krótki artykuł dotyczący specyficznego rodzaju siodeł, jakim są siodła bezterlicowe. Pojawiły się na rynku jeździeckim kilkanaście lat temu i z biegiem czasu zdobywają nowych zwolenników takiego systemu budowy siodeł - znajdziecie tutaj podstawowe informacje oraz zastosowanie siodeł bezterlicowych.

2017-10-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Podkładki i żele pod siodło

Każdy z nas z pewnością spotkał się z różnego rodzajami amortyzatorami, które wkładamy pod siodło - jak sama nazwa wskazuje, głównym zastosowaniem takich podkładek jest amortyzacja i rozkładanie wstrząsów powstających w trakcie jazdy. Niemniej jednak, istnieje conajmniej kilka zastosowań tego elementu wyposażenia, które warto poznać - wszak wszystko jest dla ludzi i koni.

2017-07-31

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Dodatkowe wyposażenie siodeł

Napierśnik, podogonie, forgurt ? Nic Wam nie mówią takie nazwy ? Na pewno jednak spotkaliście się z podkładkami lub żelami; w każdym razie podpowiemy co to za części wyposażenia i jakie mają zastosowania :)

2017-07-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Nachrapniki

Na rynku jeździeckim znajdziemy szeroki wybór nachrapników, które różnią się między sobą zastosowaniem. Warto posiadać podstawową wiedzę na temat tego elementu sprzętu jeździeckiego.

2017-05-08

Czytaj » 0