11,575 pytań - 13,967 odpowiedzi - 813 komentarzy

Sport: Oddanie wodzy w galopie

Data publikacji: 2017-08-12

 

fot. www.icheval-savoir.com

Głównym celem oddania i nabrania wodzy w galopie na kilka fouli jest sprawdzenie równego oparcia konia na wędzidle i poprawnej równowagi. Jeśli nasz koń będzie galopował "pod górkę", będąc jednocześnie równo i lekko oparty na kontakcie, to takie ćwiczenie będzie świetną nagrodą dla niego :) pozwoli na chwilowe rozluźnienie i wyciągnięcie nosa w przód.

Jak wykonać?
Galopujemy równym i aktywnym galopem, pilnując poprawnego zaangażowania zadu. Wjeżdżamy na koło o średnicy 20m, dbając także o poprawne ustawienie konia na łuku - powoli oddajemy wewnetrzną wodzę, nie pozwalając na zbytnie wyciągnięcie, a tym bardziej wyrwanie wodzy. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, to nabieramy na nowo wodze i poprawiamy jakość galopu.

Pamiętajmy, że bez dobrego galopu nie ma dobrych elementów - to tak smo tyczy się oddania wodzy w galopie.

Jeśli czujemy, że nasz kon galopuje poprawnie, to wjeżdżamy z powrotem na koło i oddajemy wewnętrzną wodzę na 3-4 foule, przesuwając ją lekko w kierunku pyska. Koń powinien lekko obniżyć pysk, zachowując jednocześnie poprawną sylwetkę oraz dobrą jakość galopu. Rytm i tempo powinny pozostać bez zmian.

Po kilku foulach galopu skracamy wodzę do wyjściowego ustawienia - samo przejście jest także oceniane przez sędziów, dlatego powinno być płynne i bez oporów. Pamiętamy o wspomagającym działaniu wewnętrznej łydki!

Całość ćwiczenia jest wykonywana na kole, więc oczywistością jest także poprawne ustawienie konia na kole :)

 

Oddanie i nabranie wodzy w galopie warto wykonywać kilkukrotnie w trakcie jazdy - jest to swoisty sprawdzian jakości tego chodu, a także chwila odpoczynku dla naszego konia.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Pasaż

Jednym z najbardziej zaawansowanych elementów w treningu konia ujeżdżeniowego jest pasaż - powolny, wyniosły kłus. To bardzo charakterystyczny ruch, rozpoznawalny nawet przez osoby niezwiązane z ujeżdżeniem.

2018-03-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Inochód

Inochód jest wadliwym rytmem poruszania się konia i dotyczy on nie tylko koni sportowych - niemniej jednak, w wielu przypadkach koni rekreacyjnych taki problem jest bagatelizowany. Dowiecie się czym jest inochód i jak sobie z nim poradzić :)

2017-10-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Żucie z ręki

Żucie z ręki to jedna z najlepszych metod poprawiająca rozluźnienie i uspokojenie konia, angażująca grzbiet oraz zad. Niestety wielu jeźdźców, szczególnie tych początkujących utożsamia żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - a to duży błąd. W tym artykule przedstawimy zalety tego ruchu oraz sposoby jak wykonać go prawidłowo.

2017-07-22

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak opanować stres przed zawodami ?

Przed Wami pierwszy wyjazd na zawody... Na samą myśl pocą Wam się dłonie, czujecie niezdrowe napięcie albo nie możecie spać ? Podpowiemy jak sobie radzić z narastającym stresem!

2017-07-19

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kontrgalop

Kontrgalop to kolejne ujeżdżeniowe ćwiczenie, które właściwie wykonane daje dużo pozytywnych rezultatów. Jest jednak na tyle wymagającym ruchem, że pojawia się dopiero w trudniejszych programach kl.P oraz w całej klasie N - wbrew powszechnej opinii nie wystarczy po prostu byle jak galopować na złą nogę.

2017-07-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piaff

Piaff to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów hiszpańskiej szkoły jazdy, obecny także w najtrudniejszych programach ujeżdżeniowych na poziomie Grand Prix. Jest to element możliwy do wykonania tylko na bardzo zaawansowanym koniu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dowiedzieć się więcej o piaffie.

2017-07-06

Czytaj » 0

Sport

Sport: Zebranie

Zebranie jest ostatnim, najwyższym stopniem w treningu każdego konia sportowego. Przede wszystkim - nie da się siłowo nauczyć zebrania, to naturalny stan który osiągamy, jeśli prawidłowo przepracowaliśmy wszystkie pozostałe tematy.

2017-06-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jezdność

Jednym z najczęściej powtarzanych określeń, dotyczących koni sportowych jest jezdność - możemy usłyszeć, że dany koń jest jezdny. Co to znaczy, jak to interpretować i czy należy się cieszyć, kiedy trener określi naszego konia jako jezdnego ?

2017-05-10

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyprostowanie

Kolejnym etapem w trakcie treningu każdego konia jest wyprostowanie - termin ten jest pozornie łatwy w zrozumieniu, ale trudniejszy w wykonaniu. Nic dziwnego, konie z natury mają różnorakie krzywizny, które są pewną przeszkodą do pokonania w trakcie prawidłowej pracy.

2017-04-19

Czytaj » 0

Sport

Sport: Impuls

Kolejnym szczeblem w szkolenia koni jest praca nad impulsem, czasami błędnie interpretowany jako szybkie tempo poruszania się konia. Impuls jest ściśle związany z prawidłowym zaangażowaniem zadu, ale i z prawidłowym rytmem.

2017-04-08

Czytaj » 0