12,811 pytań - 14,631 odpowiedzi - 828 komentarzy

Sport: Oddanie wodzy w galopie

Data publikacji: 2017-08-12

 

Głównym celem oddania i nabrania wodzy w galopie na kilka fouli jest sprawdzenie równego oparcia konia na wędzidle i poprawnej równowagi. Jeśli nasz koń będzie galopował "pod górkę", będąc jednocześnie równo i lekko oparty na kontakcie, to takie ćwiczenie będzie świetną nagrodą dla niego :) pozwoli na chwilowe rozluźnienie i wyciągnięcie nosa w przód.

Jak wykonać?
Galopujemy równym i aktywnym galopem, pilnując poprawnego zaangażowania zadu. Wjeżdżamy na koło o średnicy 20m, dbając także o poprawne ustawienie konia na łuku - powoli oddajemy wewnetrzną wodzę, nie pozwalając na zbytnie wyciągnięcie, a tym bardziej wyrwanie wodzy. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, to nabieramy na nowo wodze i poprawiamy jakość galopu.

Pamiętajmy, że bez dobrego galopu nie ma dobrych elementów - to tak smo tyczy się oddania wodzy w galopie.

Jeśli czujemy, że nasz kon galopuje poprawnie, to wjeżdżamy z powrotem na koło i oddajemy wewnętrzną wodzę na 3-4 foule, przesuwając ją lekko w kierunku pyska. Koń powinien lekko obniżyć pysk, zachowując jednocześnie poprawną sylwetkę oraz dobrą jakość galopu. Rytm i tempo powinny pozostać bez zmian.

Po kilku foulach galopu skracamy wodzę do wyjściowego ustawienia - samo przejście jest także oceniane przez sędziów, dlatego powinno być płynne i bez oporów. Pamiętamy o wspomagającym działaniu wewnętrznej łydki!

Całość ćwiczenia jest wykonywana na kole, więc oczywistością jest także poprawne ustawienie konia na kole :)

 

Oddanie i nabranie wodzy w galopie warto wykonywać kilkukrotnie w trakcie jazdy - jest to swoisty sprawdzian jakości tego chodu, a także chwila odpoczynku dla naszego konia.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Wyścigi

Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.

2019-10-18

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rollkur

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!

2019-09-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Woltyżerka

Sport jeździecki charakteryzuje się różnorodnością, każdy amator jeździectwa może znaleźć idealną dyscyplinę; jedną z ciekawszych i bardzo widowiskowych aktywności jest woltyżerka, czyli akrobatyka na końskim grzbiecie!

2019-06-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trening kondycyjny

Jeśli planujecie ze swoim zwierzakiem start w konkursach WKKW, to koniecznie popracujcie na poprawą kondycji konia - ta dyscyplina wymaga wytrzymałości i dobrej wydolności od wierzchowca. Ponadto, galopy kondycyjne są świetną zabawą, ale i wymagającą pracą dla całej pary!

2019-05-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach WKKW

WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, składa się z trzech osobnych konkursów: przejazd ujeżdżeniowy, skokowy oraz próba terenowa. W tym artykule dowiecie się, jakie są przeszkody terenowe i zasady ich pokonywania!

2019-04-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach skokowych

Skoki przez przeszkody to jedna z najpopularniejszych dyscyplin jeździeckich, która zawsze wzbudza najwięcej emocji. Któż z nas nie chciały pokonywać kolorowych przeszkód? Dowiecie się dzisiaj czym jest okser czy koperta i co sprawia największą trudność na zawodach skokowych!

2019-03-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piruet w galopie

Jednym z bardziej widowiskowych elementów konkursów ujeżdżeniowych jest pojedynczy lub podwójny piruet, wykonywany w galopie - taki ruch znajdziemy w programach klasy Grand Prix. Poniżej dowiecie się czym jest piruet i jak wygląda jego wykonanie przynajmniej w teorii :)

2019-01-25

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Wyjątkowo wymagającą ale i efektowną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli w skrócie WKKW. Analogicznie do zawodów triathlonowych, konie startujące w WKKW mierzą się z próbą ujeżdżenia, skoków oraz terenową, co wymaga niezwykłej wszechstronności.

2018-08-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0