12,417 pytań - 14,105 odpowiedzi - 817 komentarzy

Sport: Oddanie wodzy w galopie

Data publikacji: 2017-08-12

 

fot. www.icheval-savoir.com

Głównym celem oddania i nabrania wodzy w galopie na kilka fouli jest sprawdzenie równego oparcia konia na wędzidle i poprawnej równowagi. Jeśli nasz koń będzie galopował "pod górkę", będąc jednocześnie równo i lekko oparty na kontakcie, to takie ćwiczenie będzie świetną nagrodą dla niego :) pozwoli na chwilowe rozluźnienie i wyciągnięcie nosa w przód.

Jak wykonać?
Galopujemy równym i aktywnym galopem, pilnując poprawnego zaangażowania zadu. Wjeżdżamy na koło o średnicy 20m, dbając także o poprawne ustawienie konia na łuku - powoli oddajemy wewnetrzną wodzę, nie pozwalając na zbytnie wyciągnięcie, a tym bardziej wyrwanie wodzy. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, to nabieramy na nowo wodze i poprawiamy jakość galopu.

Pamiętajmy, że bez dobrego galopu nie ma dobrych elementów - to tak smo tyczy się oddania wodzy w galopie.

Jeśli czujemy, że nasz kon galopuje poprawnie, to wjeżdżamy z powrotem na koło i oddajemy wewnętrzną wodzę na 3-4 foule, przesuwając ją lekko w kierunku pyska. Koń powinien lekko obniżyć pysk, zachowując jednocześnie poprawną sylwetkę oraz dobrą jakość galopu. Rytm i tempo powinny pozostać bez zmian.

Po kilku foulach galopu skracamy wodzę do wyjściowego ustawienia - samo przejście jest także oceniane przez sędziów, dlatego powinno być płynne i bez oporów. Pamiętamy o wspomagającym działaniu wewnętrznej łydki!

Całość ćwiczenia jest wykonywana na kole, więc oczywistością jest także poprawne ustawienie konia na kole :)

 

Oddanie i nabranie wodzy w galopie warto wykonywać kilkukrotnie w trakcie jazdy - jest to swoisty sprawdzian jakości tego chodu, a także chwila odpoczynku dla naszego konia.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach skokowych

Skoki przez przeszkody to jedna z najpopularniejszych dyscyplin jeździeckich, która zawsze wzbudza najwięcej emocji. Któż z nas nie chciały pokonywać kolorowych przeszkód? Dowiecie się dzisiaj czym jest okser czy koperta i co sprawia największą trudność na zawodach skokowych!

2019-03-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piruet w galopie

Jednym z bardziej widowiskowych elementów konkursów ujeżdżeniowych jest pojedynczy lub podwójny piruet, wykonywany w galopie - taki ruch znajdziemy w programach klasy Grand Prix. Poniżej dowiecie się czym jest piruet i jak wygląda jego wykonanie przynajmniej w teorii :)

2019-01-25

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Wyjątkowo wymagającą ale i efektowną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli w skrócie WKKW. Analogicznie do zawodów triathlonowych, konie startujące w WKKW mierzą się z próbą ujeżdżenia, skoków oraz terenową, co wymaga niezwykłej wszechstronności.

2018-08-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Pasaż

Jednym z najbardziej zaawansowanych elementów w treningu konia ujeżdżeniowego jest pasaż - powolny, wyniosły kłus. To bardzo charakterystyczny ruch, rozpoznawalny nawet przez osoby niezwiązane z ujeżdżeniem.

2018-03-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Inochód

Inochód jest wadliwym rytmem poruszania się konia i dotyczy on nie tylko koni sportowych - niemniej jednak, w wielu przypadkach koni rekreacyjnych taki problem jest bagatelizowany. Dowiecie się czym jest inochód i jak sobie z nim poradzić :)

2017-10-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Żucie z ręki

Żucie z ręki to jedna z najlepszych metod poprawiająca rozluźnienie i uspokojenie konia, angażująca grzbiet oraz zad. Niestety wielu jeźdźców, szczególnie tych początkujących utożsamia żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - a to duży błąd. W tym artykule przedstawimy zalety tego ruchu oraz sposoby jak wykonać go prawidłowo.

2017-07-22

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak opanować stres przed zawodami ?

Przed Wami pierwszy wyjazd na zawody... Na samą myśl pocą Wam się dłonie, czujecie niezdrowe napięcie albo nie możecie spać ? Podpowiemy jak sobie radzić z narastającym stresem!

2017-07-19

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kontrgalop

Kontrgalop to kolejne ujeżdżeniowe ćwiczenie, które właściwie wykonane daje dużo pozytywnych rezultatów. Jest jednak na tyle wymagającym ruchem, że pojawia się dopiero w trudniejszych programach kl.P oraz w całej klasie N - wbrew powszechnej opinii nie wystarczy po prostu byle jak galopować na złą nogę.

2017-07-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piaff

Piaff to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów hiszpańskiej szkoły jazdy, obecny także w najtrudniejszych programach ujeżdżeniowych na poziomie Grand Prix. Jest to element możliwy do wykonania tylko na bardzo zaawansowanym koniu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dowiedzieć się więcej o piaffie.

2017-07-06

Czytaj » 0