10,912 pytań - 13,260 odpowiedzi - 794 komentarzy

Sprzęt: Podkładki i żele pod siodło

Data publikacji: 2017-07-31

 

fot. www.equestrianimports.com

Ogólnie podkładki możemy podzielić na trzy kategorie w zależności od materiału, z jakiego są wykonane:

a) amortyzatory żelowe: wykonane z miękkiego tworzywa, giętkiego i elastycznego. Znakomicie dopasowuje się do końskiego grzbietu, równomiernie rozkładając ciężar jeźdźca. Można je stosować bezpośrednio na grzbiet konia bądź pomiędzy czaprakiem i siodłem. Ich dużą zaletą jest brak przesuwania się - raz położone nie zmienią swojego miejsca do końca jazdy.

b) amortyzatory z futra: wykonane zarówno z prawdziwej owczej wełny jak i ze sztucznego futra. Są świetnym rozwiązaniem dla osób mających problemy z kręgosłupem - lepiej amortyzują niż żel. Ich wadą jest przede wszystkim grubość, znacząco wpływają na ułożenie siodła na grzbiecie.

c) amortyzatory piankowe: zazwyczaj mają kształt rakietki, czasem obszytej sztucznym futerkiem. Niektóre modele występują też w wersji pełnej, pod całe siodło - dość dobrze amortyzują wstrząsy, ale z uwagi na rozmiary wpływają na dopasowanie siodła.

 

Podkładki możemy też podzielić według rodzaju korekcji:

a) podkładki z korektą przodu: zazwyczaj są nieco grubsze w okolicy przedniego łęku. Przy pomocy takiej podkładki możemy zmienić ułożenie siodła na grzbiecie, lekko je unosząc.

b) podkładki z korektą tyłu: analogicznie jak poprzedni model, są grubsze w okolicy tylnego łęku, powodują uniesienie tyłu siodła.

c) podkładki z korektą środkowej części: właściwie najrzadziej spotykane, pogrubione w centralnej części w celu podniesienia środkowej części siodła

 

Pamiętajmy jednak, że żadna podkładka nie zastąpi profesjonalnego dopasowania siodła przez doświadczoną osobę. Idealnie leżące siodło nie wymaga stosowania amortyzatorów - te żelowe są dobrym rozwiązaniem, gdyż nie zmieniają ułożenia siodła, a pozytywnie wypływają na końskie i ludzkie plecy :)

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Strzemiona

Strzemiona - choć niepozornie wyglądające - są jednym z najważniejszych elementów osprzętu. W dużym stopniu odpowiadają za nasze bezpieczeństwo w trakcie upadku, dlatego warto wiedzieć więcej na temat tego produktu.

2017-10-27

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Buty dla koni

Na rynku jeździeckim znajdziemy spory wybór specjalnych butów dla koni, które są świetnym rozwiązaniem dla ochrony kopyt w trakcie jazdy w trudnym terenie; stanowią również alternatywę dla podków. Czym są buty, jak je dopasować oraz po co w ogóle zostały zaprojektowane - o tym wszystkim przeczytacie w artykule!

2017-10-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodła bezterlicowe

Dzisiaj krótki artykuł dotyczący specyficznego rodzaju siodeł, jakim są siodła bezterlicowe. Pojawiły się na rynku jeździeckim kilkanaście lat temu i z biegiem czasu zdobywają nowych zwolenników takiego systemu budowy siodeł - znajdziecie tutaj podstawowe informacje oraz zastosowanie siodeł bezterlicowych.

2017-10-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Czapraki

Czaprak to jedna z najważniejszych części rzędu końskiego, posiadająca nie tylko funkcję estetyczną - głównym zadaniem jest ochrona końskiej skóry przed otarciami oraz ochrona siodła przed działaniem potu. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów i modeli czapraków, przybliżymy Wam te najczęściej spotykane.

2017-09-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Dodatkowe wyposażenie siodeł

Napierśnik, podogonie, forgurt ? Nic Wam nie mówią takie nazwy ? Na pewno jednak spotkaliście się z podkładkami lub żelami; w każdym razie podpowiemy co to za części wyposażenia i jakie mają zastosowania :)

2017-07-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Nachrapniki

Na rynku jeździeckim znajdziemy szeroki wybór nachrapników, które różnią się między sobą zastosowaniem. Warto posiadać podstawową wiedzę na temat tego elementu sprzętu jeździeckiego.

2017-05-08

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Bryczesy

W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka praktycznych informacji dotyczących bryczesów - taki poradnik będzie szczególnie przydatny osobom początkującym, które nie do końca wiedzą, jaki model wybrać.

2017-04-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rękawiczki

Kolejną istotną częścią jeździeckiego ubioru są rękawiczki - nie są obowiązkowe, ale zdecydowanie polecamy ich posiadanie w trakcie jazdy, gdyż zapobiegają bolesnym otarciom i pęcherzom. Dowiecie się teraz, jak wybrać idealne rękawiczki!

2017-03-25

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kamizelki ochronne

Jednym z bardziej istotnych elementów ubioru jeździeckiego, szczególnie dla dzieci, powinna być kamizelka ochronna. Kask jest niezbędny, ale w razie upadku ochroni tylko naszą głowę - posiadając kamizelkę, zminimalizujemy ryzyko urazów kręgosłupa oraz klatki piersiowej.

2017-03-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kaski

Kask jest najważniejszym elementem jeździeckiego wyposażenia, zapewniającym nam bezpieczeństwo w trakcie jazdy konnej. Jazda bez kasku nie może być symbolem szpanu, bo tak naprawdę jest oznaką bezmyślności i może mieć naprawdę przykre konsekwencje.

2017-03-16

Czytaj » 0