Ogólnie podkładki możemy podzielić na trzy kategorie w zależności od materiału, z jakiego są wykonane:
a) amortyzatory żelowe: wykonane z miękkiego tworzywa, giętkiego i elastycznego. Znakomicie dopasowuje się do końskiego grzbietu, równomiernie rozkładając ciężar jeźdźca. Można je stosować bezpośrednio na grzbiet konia bądź pomiędzy czaprakiem i siodłem. Ich dużą zaletą jest brak przesuwania się - raz położone nie zmienią swojego miejsca do końca jazdy.
b) amortyzatory z futra: wykonane zarówno z prawdziwej owczej wełny jak i ze sztucznego futra. Są świetnym rozwiązaniem dla osób mających problemy z kręgosłupem - lepiej amortyzują niż żel. Ich wadą jest przede wszystkim grubość, znacząco wpływają na ułożenie siodła na grzbiecie.
c) amortyzatory piankowe: zazwyczaj mają kształt rakietki, czasem obszytej sztucznym futerkiem. Niektóre modele występują też w wersji pełnej, pod całe siodło - dość dobrze amortyzują wstrząsy, ale z uwagi na rozmiary wpływają na dopasowanie siodła.
Podkładki możemy też podzielić według rodzaju korekcji:
a) podkładki z korektą przodu: zazwyczaj są nieco grubsze w okolicy przedniego łęku. Przy pomocy takiej podkładki możemy zmienić ułożenie siodła na grzbiecie, lekko je unosząc.
b) podkładki z korektą tyłu: analogicznie jak poprzedni model, są grubsze w okolicy tylnego łęku, powodują uniesienie tyłu siodła.
c) podkładki z korektą środkowej części: właściwie najrzadziej spotykane, pogrubione w centralnej części w celu podniesienia środkowej części siodła
Pamiętajmy jednak, że żadna podkładka nie zastąpi profesjonalnego dopasowania siodła przez doświadczoną osobę. Idealnie leżące siodło nie wymaga stosowania amortyzatorów - te żelowe są dobrym rozwiązaniem, gdyż nie zmieniają ułożenia siodła, a pozytywnie wypływają na końskie i ludzkie plecy :)
Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!
2022-04-29
Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.
2022-02-06
Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.
2022-01-15
Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.
2021-12-28
Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.
2021-06-19
Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?
2021-05-20
Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.
2021-05-14