11,575 pytań - 13,967 odpowiedzi - 813 komentarzy

Sprzęt: Podkładki i żele pod siodło

Data publikacji: 2017-07-31

 

fot. www.equestrianimports.com

Ogólnie podkładki możemy podzielić na trzy kategorie w zależności od materiału, z jakiego są wykonane:

a) amortyzatory żelowe: wykonane z miękkiego tworzywa, giętkiego i elastycznego. Znakomicie dopasowuje się do końskiego grzbietu, równomiernie rozkładając ciężar jeźdźca. Można je stosować bezpośrednio na grzbiet konia bądź pomiędzy czaprakiem i siodłem. Ich dużą zaletą jest brak przesuwania się - raz położone nie zmienią swojego miejsca do końca jazdy.

b) amortyzatory z futra: wykonane zarówno z prawdziwej owczej wełny jak i ze sztucznego futra. Są świetnym rozwiązaniem dla osób mających problemy z kręgosłupem - lepiej amortyzują niż żel. Ich wadą jest przede wszystkim grubość, znacząco wpływają na ułożenie siodła na grzbiecie.

c) amortyzatory piankowe: zazwyczaj mają kształt rakietki, czasem obszytej sztucznym futerkiem. Niektóre modele występują też w wersji pełnej, pod całe siodło - dość dobrze amortyzują wstrząsy, ale z uwagi na rozmiary wpływają na dopasowanie siodła.

 

Podkładki możemy też podzielić według rodzaju korekcji:

a) podkładki z korektą przodu: zazwyczaj są nieco grubsze w okolicy przedniego łęku. Przy pomocy takiej podkładki możemy zmienić ułożenie siodła na grzbiecie, lekko je unosząc.

b) podkładki z korektą tyłu: analogicznie jak poprzedni model, są grubsze w okolicy tylnego łęku, powodują uniesienie tyłu siodła.

c) podkładki z korektą środkowej części: właściwie najrzadziej spotykane, pogrubione w centralnej części w celu podniesienia środkowej części siodła

 

Pamiętajmy jednak, że żadna podkładka nie zastąpi profesjonalnego dopasowania siodła przez doświadczoną osobę. Idealnie leżące siodło nie wymaga stosowania amortyzatorów - te żelowe są dobrym rozwiązaniem, gdyż nie zmieniają ułożenia siodła, a pozytywnie wypływają na końskie i ludzkie plecy :)

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochraniacze magnetyczne

Rynek jeździecki oferuje bardzo szeroki wybór różnych ochraniaczy stajennych, wśród których znajdziemy ochraniacze magnetyczne. Zazwyczaj ich cechą charakterystyczną jest... wysoka cena ;) Czy warto w nie zainwestować i jakie są zalety tego produktu - podpowiemy Wam już dzisiaj!

2018-05-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło na miarę

Wielu właścicieli koni decyduje się na zakup siodła całkowicie dopasowanego do indywidualnych preferencji jeźdźca i jego wierzchowca. Oczywiście koszt takiego sprzętu będzie wyższy, ale dzięki temu zyskujemy idealnie leżące siodło!

2018-04-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowia anatomiczne

Ciekawą nowinką, która stosunkowo niedawno pojawiła się na polskim rynku jeździeckim, jest ogłowie anatomiczne. Taki produkt jest w pełni dopasowany do końskiej głowy, przez co jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla naszych zwierzaków.

2018-03-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło bezogłowiowe

Ciekawym produktem jest wędzidło bezogłowiowe - kiełzno całkowicie pozbawione ogłowia, składające się właściwie tylko ze skórzanego paska i pierścieni, do których dopinamy wodze. Poniżej przedstawiamy kilka interesujących informacji na temat tego rodzaju wyposażenia konia.

2018-02-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Munsztuk

Jednym z bardziej specjalistycznych elementów wyposażenia konia jest munsztuk - kiełzno stosowane w wysokich konkursach ujeżdżeniowych i na zaawansowanych treningach tylko przez doświadczonych jeźdźców. Poniżej przybliżamy krótką charakterystykę tego elementu oraz jest prawidłowe stosowanie.

2018-02-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wodze Thiedemanna

Jednym z mniej popularnych wodzy pomocniczych niezależnych od ręki jeźdźca są wodze Thiedemanna - ciekawe narzędzie treningowe, o działaniu podobnym do czarnej wodzy. Warto dowiedzieć się kilku przydatnych informacji nt.tego patentu :)

2018-01-07

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg

Popręg, jak wiemy, służy do stabilizacji siodła na grzbiecie konia - jest to pasek, który jest przymocowany z obydwu stron siodła i leży tuż za przednimi kończynami naszego zwierzaka. Na rynku znajdziemy szeroki wybór popręgów, dlatego warto znać podstawowe zalety i wady poszczególnych produktów.

2017-12-24

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Pelham

Jednym z częściej spotykanych kiełzn o mocniejszym działaniu jest pelham - dobre narzędzie treningowe, ale tylko używane przez zaawansowanych jeźdźców! Nic nie szkodzi na przeszkodzie aby się dowiedzieć, czym charakteryzuje sie to wędzidło :)

2017-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hackamore

Na rynku jeździeckim znajdziemy wiele typów ogłowi, które różnią się między sobą zasadniczą kwestią: są przystosowane do używania wraz z wędzidłem bądź bez. Jednym z najczęściej spotykanych ogłowi bezwędzidłowych jest hackamore, który często kojarzy się z krzywdzeniem lub wręcz kaleczeniem naszych wierzchowców.

2017-12-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Strzemiona

Strzemiona - choć niepozornie wyglądające - są jednym z najważniejszych elementów osprzętu. W dużym stopniu odpowiadają za nasze bezpieczeństwo w trakcie upadku, dlatego warto wiedzieć więcej na temat tego produktu.

2017-10-27

Czytaj » 0