Konie są wyjątkowo narażone na przegrzania, bo często spędzają sporo czasu na zewnątrz (pastwiska) gdzie nie zawsze mają choćby trochę cienia. Nie każda stajnia dysponuje halą, w której można się schronić w razie dużego upału, a czasem po prostu trzeba popracować z koniem pod siodłem czy na lonży.
Pamiętajmy, że przegrzanie i udar cieplny są śmiertelnie niebezpieczne dla koni (jak i zresztą dla wszystkich zwierząt), dlatego nigdy nie należy bagatelizować niepokojących objawów. Należą do nich:
- szybki wzrost temperatury, nawet do 42 stopni
- przyspieszony oddech i tętno
- potliwość
- słanianie się na nogach, zataczanie
- apatia
Co robimy?
- bezwzględnie wprowadzamy konia do stajni, do zacienionego miejsca
- okładamy potylicę mokrym ręcznikiem
- można też przykryć konia mokrą derką z mikrofibry, zmoczoną letnią wodą
- próbujemy nakłonić konia do picia
- obowiązkowo wzywamy weterynarza, niezbędne będzie podanie kroplówki
Jak zapobiegać udarom cieplnym ?
- w trakcie upałów nie zostawiamy konia na padoku, na którym nie ma cienia; możemy go wypuścić na kilka godzin rano, później kilka godzin w stajni i ponownie kilka godzin wieczorem
- nie jeździmy w południe, na jazdę wybierajmy godziny poranne lub wieczorne
- pilnujmy odpowiedniego nawodnienia, w lecie dobrym pomysłem jest podawanie elektrolitów
- warto wybierać bardziej wycięte czapraki, nie używać ochraniaczy z futerkiem - takie zmiany zdecydowanie poprawią komfort konia w trakcie jazdy w wysokich temperaturach :)
- pamiętajmy też, aby nigdy nie schładzać konia zimną wodą zaraz po jeździe - to z kolei grozi szokiem termicznym
Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.
2022-05-10
Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.
2022-01-28
Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.
2021-11-22
Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.
2021-07-18