Żucie z ręki to ruch wykonywany we wszystkich trzech chodach konia (na czworoboku występuje głównie w kłusie), polegający na stopniowym oddawaniu wodzy w celu obniżenia szyi konia. Prawidłowo wykonane jest rewelacyjną nagrodą dla konia, pozwalającą na rozluźnienie spiętych mięśni i chwilowy odpoczynek.
Niestety często spotyka się sytuacje, kiedy na hasło "żucie z ręki" jeźdźcy po prostu wypuszczają wodze z ręki, tracąc całkowicie kontakt - nie ma to nic wspólnego z prawdziwym żuciem! Jazda na rzuconej wodzy to nie jazda w żuciu z ręki,czyli na lekkim ale równym kontakcie, na długich wodzach.
Koń w żuciu z ręki idzie dokładnie tak samo aktywnie i rytmicznie jak pozostając na normalnych kontakcie. Nie przyspiesza ani nie zwalnia, nie skraca sylwetki, nie gubi rytmu chodu, nie potyka się - po prostu nadal porusza się do przodu, tyle że łagodnie obniża i wyciąga szyję w dół, cały czas pozostając równo oparty na wędzidle. Dużą zaletą tego ćwiczenia jest przede wszystkim odpoczynek psychiczny i fizyczny, ale i świetny trening dla mieśni grzbietu oraz zadu - patrząc z boku widzimy uniesienie pleców konia w górę, przy jednoczesnym mocnym wkraczaniu tylnych kończyn pod kłodę. Stąd też warto wiedzieć jak wykonać poprawne żucie z ręki, bo to ćwiczenie jest wręcz niezbędnym elementem każdej jazdy :)
Zaczynamy od stępa - jedziemy energicznym i rytmicznym stępem, pilnując właściwego rozluźnienia oraz równego kontaktu. Kiedy czujemy, że nasz koń jest dobrze oparty na wędzidle, nie szarpie głową i nie wyrywa wodzy, a także nie przyspiesza/zwalnia, powoli otwieramy rękę i pozwalamy koniowi na wyciągnięcie szyi w dół. Ważna jest cierpliwość - oddawanie wodzy powinno następować centymetr po centrymetrze tak, aby koń miękko i łagodnie opuścił szyję. Nie pozwalamy na wyszarpywanie wodzy, pilnujemy odpowiedniego tempa - koń ma maszerować dokładnie tak samo jak wcześniej. Koń powinien obniżyć pysk do wysokości min. guza barkowego.
W kłusie najcześciej wykonujemy żucie z ręki na kole 15-20m - zasady są dokładnie takie same :) Bardzo ważny jest także powrót do normalnego ustawienia szyi - nabieramy wodze powoli, mając na uwagę rytm i tempo.
Żucie z ręki mozemy wykonywać w dowolnym momencie jazdy, kilka zmian ustawienia jest dla konia miłym urozmaiceniem oraz nagrodą za dobrą pracę.
Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.
2022-08-17
W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/
2022-02-15
Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.
2021-12-15
Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!
2021-06-16