12,739 pytań - 14,296 odpowiedzi - 824 komentarzy

Sport: Żucie z ręki

Data publikacji: 2017-07-22

 

Żucie z ręki to ruch wykonywany we wszystkich trzech chodach konia (na czworoboku występuje głównie w kłusie), polegający na stopniowym oddawaniu wodzy w celu obniżenia szyi konia. Prawidłowo wykonane jest rewelacyjną nagrodą dla konia, pozwalającą na rozluźnienie spiętych mięśni i chwilowy odpoczynek.

Niestety często spotyka się sytuacje, kiedy na hasło "żucie z ręki" jeźdźcy po prostu wypuszczają wodze z ręki, tracąc całkowicie kontakt - nie ma to nic wspólnego z prawdziwym żuciem! Jazda na rzuconej wodzy to nie jazda w żuciu z ręki,czyli na lekkim ale równym kontakcie, na długich wodzach.

Koń w żuciu z ręki idzie dokładnie tak samo aktywnie i rytmicznie jak pozostając na normalnych kontakcie. Nie przyspiesza ani nie zwalnia, nie skraca sylwetki, nie gubi rytmu chodu, nie potyka się - po prostu nadal porusza się do przodu, tyle że łagodnie obniża i wyciąga szyję w dół, cały czas pozostając równo oparty na wędzidle. Dużą zaletą tego ćwiczenia jest przede wszystkim odpoczynek psychiczny i fizyczny, ale i świetny trening dla mieśni grzbietu oraz zadu - patrząc z boku widzimy uniesienie pleców konia w górę, przy jednoczesnym mocnym wkraczaniu tylnych kończyn pod kłodę. Stąd też warto wiedzieć jak wykonać poprawne żucie z ręki, bo to ćwiczenie jest wręcz niezbędnym elementem każdej jazdy :)

Zaczynamy od stępa - jedziemy energicznym i rytmicznym stępem, pilnując właściwego rozluźnienia oraz równego kontaktu. Kiedy czujemy, że nasz koń jest dobrze oparty na wędzidle, nie szarpie głową i nie wyrywa wodzy, a także nie przyspiesza/zwalnia, powoli otwieramy rękę i pozwalamy koniowi na wyciągnięcie szyi w dół. Ważna jest cierpliwość - oddawanie wodzy powinno następować centymetr po centrymetrze tak, aby koń miękko i łagodnie opuścił szyję. Nie pozwalamy na wyszarpywanie wodzy, pilnujemy odpowiedniego tempa - koń ma maszerować dokładnie tak samo jak wcześniej. Koń powinien obniżyć pysk do wysokości min. guza barkowego.

W kłusie najcześciej wykonujemy żucie z ręki na kole 15-20m - zasady są dokładnie takie same :) Bardzo ważny jest także powrót do normalnego ustawienia szyi - nabieramy wodze powoli, mając na uwagę rytm i tempo.

 

Żucie z ręki mozemy wykonywać w dowolnym momencie jazdy, kilka zmian ustawienia jest dla konia miłym urozmaiceniem oraz nagrodą za dobrą pracę.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Woltyżerka

Sport jeździecki charakteryzuje się różnorodnością, każdy amator jeździectwa może znaleźć idealną dyscyplinę; jedną z ciekawszych i bardzo widowiskowych aktywności jest woltyżerka, czyli akrobatyka na końskim grzbiecie!

2019-06-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trening kondycyjny

Jeśli planujecie ze swoim zwierzakiem start w konkursach WKKW, to koniecznie popracujcie na poprawą kondycji konia - ta dyscyplina wymaga wytrzymałości i dobrej wydolności od wierzchowca. Ponadto, galopy kondycyjne są świetną zabawą, ale i wymagającą pracą dla całej pary!

2019-05-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach WKKW

WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, składa się z trzech osobnych konkursów: przejazd ujeżdżeniowy, skokowy oraz próba terenowa. W tym artykule dowiecie się, jakie są przeszkody terenowe i zasady ich pokonywania!

2019-04-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach skokowych

Skoki przez przeszkody to jedna z najpopularniejszych dyscyplin jeździeckich, która zawsze wzbudza najwięcej emocji. Któż z nas nie chciały pokonywać kolorowych przeszkód? Dowiecie się dzisiaj czym jest okser czy koperta i co sprawia największą trudność na zawodach skokowych!

2019-03-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piruet w galopie

Jednym z bardziej widowiskowych elementów konkursów ujeżdżeniowych jest pojedynczy lub podwójny piruet, wykonywany w galopie - taki ruch znajdziemy w programach klasy Grand Prix. Poniżej dowiecie się czym jest piruet i jak wygląda jego wykonanie przynajmniej w teorii :)

2019-01-25

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Wyjątkowo wymagającą ale i efektowną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli w skrócie WKKW. Analogicznie do zawodów triathlonowych, konie startujące w WKKW mierzą się z próbą ujeżdżenia, skoków oraz terenową, co wymaga niezwykłej wszechstronności.

2018-08-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Pasaż

Jednym z najbardziej zaawansowanych elementów w treningu konia ujeżdżeniowego jest pasaż - powolny, wyniosły kłus. To bardzo charakterystyczny ruch, rozpoznawalny nawet przez osoby niezwiązane z ujeżdżeniem.

2018-03-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Inochód

Inochód jest wadliwym rytmem poruszania się konia i dotyczy on nie tylko koni sportowych - niemniej jednak, w wielu przypadkach koni rekreacyjnych taki problem jest bagatelizowany. Dowiecie się czym jest inochód i jak sobie z nim poradzić :)

2017-10-09

Czytaj » 0