11,301 pytań - 13,384 odpowiedzi - 801 komentarzy

Sport: Żucie z ręki

Data publikacji: 2017-07-22

 

Żucie z ręki to ruch wykonywany we wszystkich trzech chodach konia (na czworoboku występuje głównie w kłusie), polegający na stopniowym oddawaniu wodzy w celu obniżenia szyi konia. Prawidłowo wykonane jest rewelacyjną nagrodą dla konia, pozwalającą na rozluźnienie spiętych mięśni i chwilowy odpoczynek.

Niestety często spotyka się sytuacje, kiedy na hasło "żucie z ręki" jeźdźcy po prostu wypuszczają wodze z ręki, tracąc całkowicie kontakt - nie ma to nic wspólnego z prawdziwym żuciem! Jazda na rzuconej wodzy to nie jazda w żuciu z ręki,czyli na lekkim ale równym kontakcie, na długich wodzach.

Koń w żuciu z ręki idzie dokładnie tak samo aktywnie i rytmicznie jak pozostając na normalnych kontakcie. Nie przyspiesza ani nie zwalnia, nie skraca sylwetki, nie gubi rytmu chodu, nie potyka się - po prostu nadal porusza się do przodu, tyle że łagodnie obniża i wyciąga szyję w dół, cały czas pozostając równo oparty na wędzidle. Dużą zaletą tego ćwiczenia jest przede wszystkim odpoczynek psychiczny i fizyczny, ale i świetny trening dla mieśni grzbietu oraz zadu - patrząc z boku widzimy uniesienie pleców konia w górę, przy jednoczesnym mocnym wkraczaniu tylnych kończyn pod kłodę. Stąd też warto wiedzieć jak wykonać poprawne żucie z ręki, bo to ćwiczenie jest wręcz niezbędnym elementem każdej jazdy :)

Zaczynamy od stępa - jedziemy energicznym i rytmicznym stępem, pilnując właściwego rozluźnienia oraz równego kontaktu. Kiedy czujemy, że nasz koń jest dobrze oparty na wędzidle, nie szarpie głową i nie wyrywa wodzy, a także nie przyspiesza/zwalnia, powoli otwieramy rękę i pozwalamy koniowi na wyciągnięcie szyi w dół. Ważna jest cierpliwość - oddawanie wodzy powinno następować centymetr po centrymetrze tak, aby koń miękko i łagodnie opuścił szyję. Nie pozwalamy na wyszarpywanie wodzy, pilnujemy odpowiedniego tempa - koń ma maszerować dokładnie tak samo jak wcześniej. Koń powinien obniżyć pysk do wysokości min. guza barkowego.

W kłusie najcześciej wykonujemy żucie z ręki na kole 15-20m - zasady są dokładnie takie same :) Bardzo ważny jest także powrót do normalnego ustawienia szyi - nabieramy wodze powoli, mając na uwagę rytm i tempo.

 

Żucie z ręki mozemy wykonywać w dowolnym momencie jazdy, kilka zmian ustawienia jest dla konia miłym urozmaiceniem oraz nagrodą za dobrą pracę.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Inochód

Inochód jest wadliwym rytmem poruszania się konia i dotyczy on nie tylko koni sportowych - niemniej jednak, w wielu przypadkach koni rekreacyjnych taki problem jest bagatelizowany. Dowiecie się czym jest inochód i jak sobie z nim poradzić :)

2017-10-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Oddanie wodzy w galopie

W programach klasy P znajdziemy element dotyczący oddania i nabrania wodzy w galopie na kole - warto poznać właściwą technikę tego ćwiczenia, gdyż prawidłowo wykonane przynosi wiele korzyści.

2017-08-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak opanować stres przed zawodami ?

Przed Wami pierwszy wyjazd na zawody... Na samą myśl pocą Wam się dłonie, czujecie niezdrowe napięcie albo nie możecie spać ? Podpowiemy jak sobie radzić z narastającym stresem!

2017-07-19

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kontrgalop

Kontrgalop to kolejne ujeżdżeniowe ćwiczenie, które właściwie wykonane daje dużo pozytywnych rezultatów. Jest jednak na tyle wymagającym ruchem, że pojawia się dopiero w trudniejszych programach kl.P oraz w całej klasie N - wbrew powszechnej opinii nie wystarczy po prostu byle jak galopować na złą nogę.

2017-07-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piaff

Piaff to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów hiszpańskiej szkoły jazdy, obecny także w najtrudniejszych programach ujeżdżeniowych na poziomie Grand Prix. Jest to element możliwy do wykonania tylko na bardzo zaawansowanym koniu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dowiedzieć się więcej o piaffie.

2017-07-06

Czytaj » 0

Sport

Sport: Zebranie

Zebranie jest ostatnim, najwyższym stopniem w treningu każdego konia sportowego. Przede wszystkim - nie da się siłowo nauczyć zebrania, to naturalny stan który osiągamy, jeśli prawidłowo przepracowaliśmy wszystkie pozostałe tematy.

2017-06-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jezdność

Jednym z najczęściej powtarzanych określeń, dotyczących koni sportowych jest jezdność - możemy usłyszeć, że dany koń jest jezdny. Co to znaczy, jak to interpretować i czy należy się cieszyć, kiedy trener określi naszego konia jako jezdnego ?

2017-05-10

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyprostowanie

Kolejnym etapem w trakcie treningu każdego konia jest wyprostowanie - termin ten jest pozornie łatwy w zrozumieniu, ale trudniejszy w wykonaniu. Nic dziwnego, konie z natury mają różnorakie krzywizny, które są pewną przeszkodą do pokonania w trakcie prawidłowej pracy.

2017-04-19

Czytaj » 0

Sport

Sport: Impuls

Kolejnym szczeblem w szkolenia koni jest praca nad impulsem, czasami błędnie interpretowany jako szybkie tempo poruszania się konia. Impuls jest ściśle związany z prawidłowym zaangażowaniem zadu, ale i z prawidłowym rytmem.

2017-04-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Przepuszczalność

W treningu koni sportowych często spotkamy się z pojęciem konia przepuszczalnego - dla laika to totalnie niezrozumiałe pojęcie w odniesieniu do koni, a i w przypadku osób mało doświadczonych może być niejasne. Czym jest przepuszczalność i czy to pożądana cecha ?

2017-03-21

Czytaj » 0