12,417 pytań - 14,105 odpowiedzi - 817 komentarzy

Sport: Żucie z ręki

Data publikacji: 2017-07-22

 

Żucie z ręki to ruch wykonywany we wszystkich trzech chodach konia (na czworoboku występuje głównie w kłusie), polegający na stopniowym oddawaniu wodzy w celu obniżenia szyi konia. Prawidłowo wykonane jest rewelacyjną nagrodą dla konia, pozwalającą na rozluźnienie spiętych mięśni i chwilowy odpoczynek.

Niestety często spotyka się sytuacje, kiedy na hasło "żucie z ręki" jeźdźcy po prostu wypuszczają wodze z ręki, tracąc całkowicie kontakt - nie ma to nic wspólnego z prawdziwym żuciem! Jazda na rzuconej wodzy to nie jazda w żuciu z ręki,czyli na lekkim ale równym kontakcie, na długich wodzach.

Koń w żuciu z ręki idzie dokładnie tak samo aktywnie i rytmicznie jak pozostając na normalnych kontakcie. Nie przyspiesza ani nie zwalnia, nie skraca sylwetki, nie gubi rytmu chodu, nie potyka się - po prostu nadal porusza się do przodu, tyle że łagodnie obniża i wyciąga szyję w dół, cały czas pozostając równo oparty na wędzidle. Dużą zaletą tego ćwiczenia jest przede wszystkim odpoczynek psychiczny i fizyczny, ale i świetny trening dla mieśni grzbietu oraz zadu - patrząc z boku widzimy uniesienie pleców konia w górę, przy jednoczesnym mocnym wkraczaniu tylnych kończyn pod kłodę. Stąd też warto wiedzieć jak wykonać poprawne żucie z ręki, bo to ćwiczenie jest wręcz niezbędnym elementem każdej jazdy :)

Zaczynamy od stępa - jedziemy energicznym i rytmicznym stępem, pilnując właściwego rozluźnienia oraz równego kontaktu. Kiedy czujemy, że nasz koń jest dobrze oparty na wędzidle, nie szarpie głową i nie wyrywa wodzy, a także nie przyspiesza/zwalnia, powoli otwieramy rękę i pozwalamy koniowi na wyciągnięcie szyi w dół. Ważna jest cierpliwość - oddawanie wodzy powinno następować centymetr po centrymetrze tak, aby koń miękko i łagodnie opuścił szyję. Nie pozwalamy na wyszarpywanie wodzy, pilnujemy odpowiedniego tempa - koń ma maszerować dokładnie tak samo jak wcześniej. Koń powinien obniżyć pysk do wysokości min. guza barkowego.

W kłusie najcześciej wykonujemy żucie z ręki na kole 15-20m - zasady są dokładnie takie same :) Bardzo ważny jest także powrót do normalnego ustawienia szyi - nabieramy wodze powoli, mając na uwagę rytm i tempo.

 

Żucie z ręki mozemy wykonywać w dowolnym momencie jazdy, kilka zmian ustawienia jest dla konia miłym urozmaiceniem oraz nagrodą za dobrą pracę.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach skokowych

Skoki przez przeszkody to jedna z najpopularniejszych dyscyplin jeździeckich, która zawsze wzbudza najwięcej emocji. Któż z nas nie chciały pokonywać kolorowych przeszkód? Dowiecie się dzisiaj czym jest okser czy koperta i co sprawia największą trudność na zawodach skokowych!

2019-03-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piruet w galopie

Jednym z bardziej widowiskowych elementów konkursów ujeżdżeniowych jest pojedynczy lub podwójny piruet, wykonywany w galopie - taki ruch znajdziemy w programach klasy Grand Prix. Poniżej dowiecie się czym jest piruet i jak wygląda jego wykonanie przynajmniej w teorii :)

2019-01-25

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Wyjątkowo wymagającą ale i efektowną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli w skrócie WKKW. Analogicznie do zawodów triathlonowych, konie startujące w WKKW mierzą się z próbą ujeżdżenia, skoków oraz terenową, co wymaga niezwykłej wszechstronności.

2018-08-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Pasaż

Jednym z najbardziej zaawansowanych elementów w treningu konia ujeżdżeniowego jest pasaż - powolny, wyniosły kłus. To bardzo charakterystyczny ruch, rozpoznawalny nawet przez osoby niezwiązane z ujeżdżeniem.

2018-03-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Inochód

Inochód jest wadliwym rytmem poruszania się konia i dotyczy on nie tylko koni sportowych - niemniej jednak, w wielu przypadkach koni rekreacyjnych taki problem jest bagatelizowany. Dowiecie się czym jest inochód i jak sobie z nim poradzić :)

2017-10-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Oddanie wodzy w galopie

W programach klasy P znajdziemy element dotyczący oddania i nabrania wodzy w galopie na kole - warto poznać właściwą technikę tego ćwiczenia, gdyż prawidłowo wykonane przynosi wiele korzyści.

2017-08-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak opanować stres przed zawodami ?

Przed Wami pierwszy wyjazd na zawody... Na samą myśl pocą Wam się dłonie, czujecie niezdrowe napięcie albo nie możecie spać ? Podpowiemy jak sobie radzić z narastającym stresem!

2017-07-19

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kontrgalop

Kontrgalop to kolejne ujeżdżeniowe ćwiczenie, które właściwie wykonane daje dużo pozytywnych rezultatów. Jest jednak na tyle wymagającym ruchem, że pojawia się dopiero w trudniejszych programach kl.P oraz w całej klasie N - wbrew powszechnej opinii nie wystarczy po prostu byle jak galopować na złą nogę.

2017-07-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piaff

Piaff to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów hiszpańskiej szkoły jazdy, obecny także w najtrudniejszych programach ujeżdżeniowych na poziomie Grand Prix. Jest to element możliwy do wykonania tylko na bardzo zaawansowanym koniu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dowiedzieć się więcej o piaffie.

2017-07-06

Czytaj » 0