12,354 pytań - 14,083 odpowiedzi - 817 komentarzy

Sport: Jak opanować stres przed zawodami ?

Data publikacji: 2017-07-19

 

Zaczynając od początku - stres to nieodłączny element każdej sportowej rywalizacji, nie tylko jeździectwie. Ba, stres towarzyszy Nam w życiu praktycznie od samego początku :) ważne sprawdziany czy egzaminy, a później w pracy ważne projekty czy nawet kontakt z osobami konfliktowymi sprawiają, że narasta w nas napięcie.

Wyjazd na zawody jest emocjonujący, trudno sie dziwić - w końcu chcemy się pokazać z jak najlepszej strony. Nowe otoczenie i obecność sędziów jest zdecydowanie stresującym czynnikiem także dla naszego konia, którego zachowanie czasem ciężko przewidzieć.

Poniżej znajdziecie kilka cennych rad na poradzenie sobie ze stresem :)

1) trening: dobre przygotowanie do zawodów pozwoli na uniknięcie niepewności, że coś nam nie wyjdzie w trakcie przejazdu. Dlatego jeśli na treningach dopiero zaczęliście skakać przeszkody o wysokości 100cm, to wybierzcie konkursy 80 czy 90cm - tak żeby czuć się pewnie. Podobnie to wygląda w konkurencji ujeżdżenia - mając opanowaną klasę P, nie wybieramy się na kl.N tylko dlatego że nasz koń robi zwykłe zmiany nogi.

3) wizualizacja: bardzo przydatne narzędzie coachingowe :)  po prostu wyobraźmy sobie idealny przejazd na zawodach krok po kroku. Wjeżdżamy na plac, sędzia daje sygnał do rozpoczęcia przejazdu, więc zaczynamy galopować równo ale aktywnie; pokonujemy płynnie pierwszą i kolejne przeszkody, kończąc przejazd bezbłędnie i idealnie w normie czasu. Okazuje się, że zajmujemy pierwsze miejsce i dostajemy gromkie brawa od publiczności :)

W trakcie prawdziwego przejazd warto sobie przypomnieć nasz idealny przejazd i trzymać się krok po kroku.

3) oddech: może to zabrzmi trywialnie, ale oddech przed startem jest bardzo ważny. Kiedy jesteśmy spięci i zdenerwowani, to zapominamy o głębokim oddychaniu, które pozwala uspokoić myśli. Weźmy kilka głębokich wdechów i długich wydechów, wyobraźmy sobie że z każdym wydechem opuszcza nas stres i niepokój niczym choroba.

4) relaks: nie zapominajmy o chwili odpoczynku dla siebie w przedzień zawodów! Długa kąpiel z muzyką relaksacyjną, wyjście do kina czy obejrzenie dobrego filmu pozwoli skutecznie oderwać się od natłoku myśli dotyczących startu.

5) żywienie: obecność magnezu, tryptofanu oraz witaminz grupy B ma kojacy wpływ na rozchwiane nerwy. Warto zauważyć, że sporo magnezu znajduje się w gorzkiej czekoladzie :) na noc przydatne są herbatki ziołowe zawierajace szałwię, melisę, kozłek lekarski oraz szyszki chmielu.

Jak sobie radzicie ze stresem przed zawodami ?

 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Wyjątkowo wymagającą ale i efektowną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli w skrócie WKKW. Analogicznie do zawodów triathlonowych, konie startujące w WKKW mierzą się z próbą ujeżdżenia, skoków oraz terenową, co wymaga niezwykłej wszechstronności.

2018-08-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Pasaż

Jednym z najbardziej zaawansowanych elementów w treningu konia ujeżdżeniowego jest pasaż - powolny, wyniosły kłus. To bardzo charakterystyczny ruch, rozpoznawalny nawet przez osoby niezwiązane z ujeżdżeniem.

2018-03-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Inochód

Inochód jest wadliwym rytmem poruszania się konia i dotyczy on nie tylko koni sportowych - niemniej jednak, w wielu przypadkach koni rekreacyjnych taki problem jest bagatelizowany. Dowiecie się czym jest inochód i jak sobie z nim poradzić :)

2017-10-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Oddanie wodzy w galopie

W programach klasy P znajdziemy element dotyczący oddania i nabrania wodzy w galopie na kole - warto poznać właściwą technikę tego ćwiczenia, gdyż prawidłowo wykonane przynosi wiele korzyści.

2017-08-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Żucie z ręki

Żucie z ręki to jedna z najlepszych metod poprawiająca rozluźnienie i uspokojenie konia, angażująca grzbiet oraz zad. Niestety wielu jeźdźców, szczególnie tych początkujących utożsamia żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - a to duży błąd. W tym artykule przedstawimy zalety tego ruchu oraz sposoby jak wykonać go prawidłowo.

2017-07-22

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kontrgalop

Kontrgalop to kolejne ujeżdżeniowe ćwiczenie, które właściwie wykonane daje dużo pozytywnych rezultatów. Jest jednak na tyle wymagającym ruchem, że pojawia się dopiero w trudniejszych programach kl.P oraz w całej klasie N - wbrew powszechnej opinii nie wystarczy po prostu byle jak galopować na złą nogę.

2017-07-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piaff

Piaff to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów hiszpańskiej szkoły jazdy, obecny także w najtrudniejszych programach ujeżdżeniowych na poziomie Grand Prix. Jest to element możliwy do wykonania tylko na bardzo zaawansowanym koniu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dowiedzieć się więcej o piaffie.

2017-07-06

Czytaj » 0

Sport

Sport: Zebranie

Zebranie jest ostatnim, najwyższym stopniem w treningu każdego konia sportowego. Przede wszystkim - nie da się siłowo nauczyć zebrania, to naturalny stan który osiągamy, jeśli prawidłowo przepracowaliśmy wszystkie pozostałe tematy.

2017-06-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jezdność

Jednym z najczęściej powtarzanych określeń, dotyczących koni sportowych jest jezdność - możemy usłyszeć, że dany koń jest jezdny. Co to znaczy, jak to interpretować i czy należy się cieszyć, kiedy trener określi naszego konia jako jezdnego ?

2017-05-10

Czytaj » 0