12,763 pytań - 14,303 odpowiedzi - 826 komentarzy

Sport: Kontrgalop

Data publikacji: 2017-07-16

 

fot. Katarzyna Broda

Mówiąc w skrócie - kontrgalop jest galopem na złą nogę ;) Co nie oznacza, że każdy koń jest w stanie kontrgalopować bez żadnego przygotowania - to ćwiczenie wymaga przede wszystkim solidnego przygotowania konia w galopie.

Kiedy zacząć naukę kontrgalopu?

Wtedy kiedy koń będzie dobrze galopował :) Nie ma kontrgalopu bez galopu, jeśli nasz wierzchowiec w galopie ma problem z rozluźnieniem czy z rytmem, to nie będzie w stanie poprawnie kontrgalopować. Najpierw pracujemy solidnie nad podstawami, a dopiero później przechodzimy do nauki kontrgalopu.

Jeśli czujemy, że nasz koń jest przepuszczalny i rozluźniony, chętnie skraca i wydłuża galop, nie ma problemów z akceptacją kiełzna oraz idzie aktywnie w przód - wprowadzamy kontrgalop.

Jak zacząć naukę kontrgalopu?

Na samym początku ćwiczymy wjazd galopem na przekątną(pilnujemy, aby koń był prosty!) i przed narożnikiem przechodzimy do kłusa - jeśli nasz koń nie ma z tym problemu, to próbujemy przejechać kilka kroków kontrgalopem w narożniku. Jeszcze łatwiejsza wersja tego ćwiczenia zakłada wjazd na linię od narożnika do mniej więcej 3/4 ściany, kilka kroków kontrgalopu i w narożniku przechodzimy do kłusa. Dobrą metodą, szczególnie popularną w treningu młodych koni, jest wykonanie wężyka na długiej ścianie (odjechanie kilku kroków w kierunku punktu X).

Inna wersja zakłada wykonanie półwolty w galopie i powrót na ścianę kontrgalopem; jeśli tylko czujemy, że nasz koń traci rytm i uszytywnia się - przechodzimy do galopu.

W samym kontrgalopie siedzimy prosto i luźno, nie ustawiamy konia do wewnątrz - na początkowym etapie może on być nawet ustawiony do zewnątrz, w kierunku nogi prowadzącej.

 

Pamietajmy, aby naukę kontrgalopu wplatać pomiędzy dobrze znane ćwiczenia - ważne aby koń nie zniechęcił się do nowego elementu. Kiedy już uzyskamy dobrej jakości kontrgalop (siedząc na grzbiecie nie będziemy czuli różnicy w rytmie i jakości chodu pomiędzy galopem a kontrgalopem), to mamy gotowe świetne narzędzie treningowe :) Kontrgalop to doskonałe ćwiczenie na poprawę przepuszczalności oraz wyprostowania konia, możemy go łączyć z przejściami: stęp-galop-stęp-kontrgalop - a jak wiemy, przejścia dobrze wpływają na całą jakość jazdy.

 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Woltyżerka

Sport jeździecki charakteryzuje się różnorodnością, każdy amator jeździectwa może znaleźć idealną dyscyplinę; jedną z ciekawszych i bardzo widowiskowych aktywności jest woltyżerka, czyli akrobatyka na końskim grzbiecie!

2019-06-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trening kondycyjny

Jeśli planujecie ze swoim zwierzakiem start w konkursach WKKW, to koniecznie popracujcie na poprawą kondycji konia - ta dyscyplina wymaga wytrzymałości i dobrej wydolności od wierzchowca. Ponadto, galopy kondycyjne są świetną zabawą, ale i wymagającą pracą dla całej pary!

2019-05-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach WKKW

WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, składa się z trzech osobnych konkursów: przejazd ujeżdżeniowy, skokowy oraz próba terenowa. W tym artykule dowiecie się, jakie są przeszkody terenowe i zasady ich pokonywania!

2019-04-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach skokowych

Skoki przez przeszkody to jedna z najpopularniejszych dyscyplin jeździeckich, która zawsze wzbudza najwięcej emocji. Któż z nas nie chciały pokonywać kolorowych przeszkód? Dowiecie się dzisiaj czym jest okser czy koperta i co sprawia największą trudność na zawodach skokowych!

2019-03-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piruet w galopie

Jednym z bardziej widowiskowych elementów konkursów ujeżdżeniowych jest pojedynczy lub podwójny piruet, wykonywany w galopie - taki ruch znajdziemy w programach klasy Grand Prix. Poniżej dowiecie się czym jest piruet i jak wygląda jego wykonanie przynajmniej w teorii :)

2019-01-25

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Wyjątkowo wymagającą ale i efektowną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli w skrócie WKKW. Analogicznie do zawodów triathlonowych, konie startujące w WKKW mierzą się z próbą ujeżdżenia, skoków oraz terenową, co wymaga niezwykłej wszechstronności.

2018-08-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Pasaż

Jednym z najbardziej zaawansowanych elementów w treningu konia ujeżdżeniowego jest pasaż - powolny, wyniosły kłus. To bardzo charakterystyczny ruch, rozpoznawalny nawet przez osoby niezwiązane z ujeżdżeniem.

2018-03-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Inochód

Inochód jest wadliwym rytmem poruszania się konia i dotyczy on nie tylko koni sportowych - niemniej jednak, w wielu przypadkach koni rekreacyjnych taki problem jest bagatelizowany. Dowiecie się czym jest inochód i jak sobie z nim poradzić :)

2017-10-09

Czytaj » 0