Mówiąc w skrócie - kontrgalop jest galopem na złą nogę ;) Co nie oznacza, że każdy koń jest w stanie kontrgalopować bez żadnego przygotowania - to ćwiczenie wymaga przede wszystkim solidnego przygotowania konia w galopie.
Kiedy zacząć naukę kontrgalopu?
Wtedy kiedy koń będzie dobrze galopował :) Nie ma kontrgalopu bez galopu, jeśli nasz wierzchowiec w galopie ma problem z rozluźnieniem czy z rytmem, to nie będzie w stanie poprawnie kontrgalopować. Najpierw pracujemy solidnie nad podstawami, a dopiero później przechodzimy do nauki kontrgalopu.
Jeśli czujemy, że nasz koń jest przepuszczalny i rozluźniony, chętnie skraca i wydłuża galop, nie ma problemów z akceptacją kiełzna oraz idzie aktywnie w przód - wprowadzamy kontrgalop.
Jak zacząć naukę kontrgalopu?
Na samym początku ćwiczymy wjazd galopem na przekątną(pilnujemy, aby koń był prosty!) i przed narożnikiem przechodzimy do kłusa - jeśli nasz koń nie ma z tym problemu, to próbujemy przejechać kilka kroków kontrgalopem w narożniku. Jeszcze łatwiejsza wersja tego ćwiczenia zakłada wjazd na linię od narożnika do mniej więcej 3/4 ściany, kilka kroków kontrgalopu i w narożniku przechodzimy do kłusa. Dobrą metodą, szczególnie popularną w treningu młodych koni, jest wykonanie wężyka na długiej ścianie (odjechanie kilku kroków w kierunku punktu X).
Inna wersja zakłada wykonanie półwolty w galopie i powrót na ścianę kontrgalopem; jeśli tylko czujemy, że nasz koń traci rytm i uszytywnia się - przechodzimy do galopu.
W samym kontrgalopie siedzimy prosto i luźno, nie ustawiamy konia do wewnątrz - na początkowym etapie może on być nawet ustawiony do zewnątrz, w kierunku nogi prowadzącej.
Pamietajmy, aby naukę kontrgalopu wplatać pomiędzy dobrze znane ćwiczenia - ważne aby koń nie zniechęcił się do nowego elementu. Kiedy już uzyskamy dobrej jakości kontrgalop (siedząc na grzbiecie nie będziemy czuli różnicy w rytmie i jakości chodu pomiędzy galopem a kontrgalopem), to mamy gotowe świetne narzędzie treningowe :) Kontrgalop to doskonałe ćwiczenie na poprawę przepuszczalności oraz wyprostowania konia, możemy go łączyć z przejściami: stęp-galop-stęp-kontrgalop - a jak wiemy, przejścia dobrze wpływają na całą jakość jazdy.
Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.
2022-08-17
W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/
2022-02-15
Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.
2021-12-15
Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!
2021-06-16