12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Sport: Kontrgalop

Data publikacji: 2017-07-16

 

fot. Katarzyna Broda

Mówiąc w skrócie - kontrgalop jest galopem na złą nogę ;) Co nie oznacza, że każdy koń jest w stanie kontrgalopować bez żadnego przygotowania - to ćwiczenie wymaga przede wszystkim solidnego przygotowania konia w galopie.

Kiedy zacząć naukę kontrgalopu?

Wtedy kiedy koń będzie dobrze galopował :) Nie ma kontrgalopu bez galopu, jeśli nasz wierzchowiec w galopie ma problem z rozluźnieniem czy z rytmem, to nie będzie w stanie poprawnie kontrgalopować. Najpierw pracujemy solidnie nad podstawami, a dopiero później przechodzimy do nauki kontrgalopu.

Jeśli czujemy, że nasz koń jest przepuszczalny i rozluźniony, chętnie skraca i wydłuża galop, nie ma problemów z akceptacją kiełzna oraz idzie aktywnie w przód - wprowadzamy kontrgalop.

Jak zacząć naukę kontrgalopu?

Na samym początku ćwiczymy wjazd galopem na przekątną(pilnujemy, aby koń był prosty!) i przed narożnikiem przechodzimy do kłusa - jeśli nasz koń nie ma z tym problemu, to próbujemy przejechać kilka kroków kontrgalopem w narożniku. Jeszcze łatwiejsza wersja tego ćwiczenia zakłada wjazd na linię od narożnika do mniej więcej 3/4 ściany, kilka kroków kontrgalopu i w narożniku przechodzimy do kłusa. Dobrą metodą, szczególnie popularną w treningu młodych koni, jest wykonanie wężyka na długiej ścianie (odjechanie kilku kroków w kierunku punktu X).

Inna wersja zakłada wykonanie półwolty w galopie i powrót na ścianę kontrgalopem; jeśli tylko czujemy, że nasz koń traci rytm i uszytywnia się - przechodzimy do galopu.

W samym kontrgalopie siedzimy prosto i luźno, nie ustawiamy konia do wewnątrz - na początkowym etapie może on być nawet ustawiony do zewnątrz, w kierunku nogi prowadzącej.

 

Pamietajmy, aby naukę kontrgalopu wplatać pomiędzy dobrze znane ćwiczenia - ważne aby koń nie zniechęcił się do nowego elementu. Kiedy już uzyskamy dobrej jakości kontrgalop (siedząc na grzbiecie nie będziemy czuli różnicy w rytmie i jakości chodu pomiędzy galopem a kontrgalopem), to mamy gotowe świetne narzędzie treningowe :) Kontrgalop to doskonałe ćwiczenie na poprawę przepuszczalności oraz wyprostowania konia, możemy go łączyć z przejściami: stęp-galop-stęp-kontrgalop - a jak wiemy, przejścia dobrze wpływają na całą jakość jazdy.

 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Wyjątkowo wymagającą ale i efektowną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli w skrócie WKKW. Analogicznie do zawodów triathlonowych, konie startujące w WKKW mierzą się z próbą ujeżdżenia, skoków oraz terenową, co wymaga niezwykłej wszechstronności.

2018-08-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Pasaż

Jednym z najbardziej zaawansowanych elementów w treningu konia ujeżdżeniowego jest pasaż - powolny, wyniosły kłus. To bardzo charakterystyczny ruch, rozpoznawalny nawet przez osoby niezwiązane z ujeżdżeniem.

2018-03-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Inochód

Inochód jest wadliwym rytmem poruszania się konia i dotyczy on nie tylko koni sportowych - niemniej jednak, w wielu przypadkach koni rekreacyjnych taki problem jest bagatelizowany. Dowiecie się czym jest inochód i jak sobie z nim poradzić :)

2017-10-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Oddanie wodzy w galopie

W programach klasy P znajdziemy element dotyczący oddania i nabrania wodzy w galopie na kole - warto poznać właściwą technikę tego ćwiczenia, gdyż prawidłowo wykonane przynosi wiele korzyści.

2017-08-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Żucie z ręki

Żucie z ręki to jedna z najlepszych metod poprawiająca rozluźnienie i uspokojenie konia, angażująca grzbiet oraz zad. Niestety wielu jeźdźców, szczególnie tych początkujących utożsamia żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - a to duży błąd. W tym artykule przedstawimy zalety tego ruchu oraz sposoby jak wykonać go prawidłowo.

2017-07-22

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak opanować stres przed zawodami ?

Przed Wami pierwszy wyjazd na zawody... Na samą myśl pocą Wam się dłonie, czujecie niezdrowe napięcie albo nie możecie spać ? Podpowiemy jak sobie radzić z narastającym stresem!

2017-07-19

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piaff

Piaff to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów hiszpańskiej szkoły jazdy, obecny także w najtrudniejszych programach ujeżdżeniowych na poziomie Grand Prix. Jest to element możliwy do wykonania tylko na bardzo zaawansowanym koniu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dowiedzieć się więcej o piaffie.

2017-07-06

Czytaj » 0

Sport

Sport: Zebranie

Zebranie jest ostatnim, najwyższym stopniem w treningu każdego konia sportowego. Przede wszystkim - nie da się siłowo nauczyć zebrania, to naturalny stan który osiągamy, jeśli prawidłowo przepracowaliśmy wszystkie pozostałe tematy.

2017-06-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jezdność

Jednym z najczęściej powtarzanych określeń, dotyczących koni sportowych jest jezdność - możemy usłyszeć, że dany koń jest jezdny. Co to znaczy, jak to interpretować i czy należy się cieszyć, kiedy trener określi naszego konia jako jezdnego ?

2017-05-10

Czytaj » 0