13,072 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Stajnia: Przeprowadzka

Data publikacji: 2017-07-09

 

fot. www.mortonbuildings.com

Najważniejszy moment w jeździeckiej karierze już za Wami, umowa kupna-sprzedaży podpisana, transport zamówiony - pamiętacie tę chwilę? Kiedy w końcu przywozicie upragnionego konia do wybranej stajni, czasami nie wiecie co dokładnie trzeba zrobić, aby koń zaklimatyzował się w nowym miejscu. Poniżej znajdziecie kilka przydatnych rad, jak pomóc sobie i koniowi w początkowym etapie:

- przede wszystkim warto zasięgnąć porady u poprzedniego właściciela konia: czy dany zwierzak dobrze znosi podróż i przeprowadzki ? Niektóre konie stresują się zmianą miejsca pobytu, być może warto zaopatrzyć się w ziołowe środki uspokajające i zaczać je podawać jeszcze przed przenosinami

- po przyjeździe do nowej stajni ostrożnie wyprowadźmy konia z przyczepy i wprowadźmy do boksu. Jeśli koń jest wybitnie pobudzony, to zdecydowanie trzeba odczekać ze zdjęciem ochraniaczy transportowych - dajmy koniowi czas na poznanie nowego boksu i nowych zapachów.

- kiedy nasz koń juz nieco ochłonie, zdejmujemy ochraniacze i pozwalamy koniowi na odpoczynek, to wbrew pozorom emocjonujące doświadczenie dla zwierzaka; jeśli przyjechaliśmy do stajni przed południem, to po południu warto zabrać konia na spacer po placu i okolicy stajni

- w boksie możemy umieścić zabawki bądź lizawkę smakową, aby zająć uwagę konia

- obowiązkowo dbamy o zapas siana na pozostałą część dnia i noc, odczekujemy minimum godzinę od przyjazdu z podawaniem paszy treściwej (stres plus owies/pasza mogą przyczynić się do kolki!)

- jeśli nasz koń jest spokojny i bezstresowo zniósł zmianę stajni, to na drugi dzień możemy spokojnie go wypuścić na padok; jeśli z kolei zwierzak był dość zdenerwowany, to warto najpierw zabrać go na trening w nowym miejscu, a dopiero później padokować (mniejsze ryzyko kontuzji)

- nigdy nie podajemy specjalistycznych środków uspokajajacych bez konsultacji z weterynarzem; pamiętajmy jednak, że wszystkie suplementy ziołowe wymagają długotrwałego stosowania, ich efekty możemy zauważyć po conajmniej dwutygodniowym okresie podawania

- przede wszystkim: sami się nie denerwujemy, podchodzimy do wszystkiego na spokojnie :) konie szybko wyczuwają napięcie, a przecież nie ma się czego bać :)

 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla naszego konia ?

Właściciele koni najczęściej trzymają je w prywatnych stajniach tzw.pensjonatach dla koni, za co miesięcznie płacą z góry określoną kwotę. Odpowiednia stajnia ma ogromne znaczenie dla zdrowia komfortu naszego zwierzaka, dlatego warto poznać cechy dobrej stajni.

2022-07-07

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: 5 zasad bezpieczeństwa w stajni

Bezpieczny pobyt w stajni to gwarancja odpoczynku oraz brak ryzyka wypadku, a należy pamiętać iż konie mogą być dla nas niebezpieczne - chociażby ze względu na swoją naturę, płochliwość i wagę. Warto mieć na uwadze kilka istotnych zasad, aby zminimalizować wszelkie niebezpieczne sytuacje.

2021-12-20

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zadbać o czystość w stajniach ?

Stajnia to najczęściej spotykane miejsce pobytu koni, utrzymywanym w tradycyjnym systemie chowu boksowego; może być traktowana tylko jako miejsce nocnego odpoczynku, ale niezależnie od wyboru, powinna charakteryzować się wysoką czystością i higieną.

2021-10-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla emeryta ?

Wielu właścicieli koni utrzymuje swoje wierzchowce od momentu zakupu aż do śmierci, dlatego na pewnym etapie życia zwierzaka należy rozważyć przejście na zasłużony odpoczynek. Emerytura dla konia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiednich warunków po całym okresie pracy.

2021-03-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na podawanie siana w boksie

Konie powinny mieć zawsze dostęp do paszy objętościowej (siano, trawa) niezależnie gdzie przebywają - stałe pobieranie włókna w niewielkich ilościach jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Warto poznać kilka sposobów podawania siana w stajniach, aby proces ten przebiegał w sposób wydajny i ekonomiczny.

2021-02-24

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!

2020-10-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0