12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Sport: Piaff

Data publikacji: 2017-07-06

 

fot. www.successful-horse-training-and-care.com

Piaff to, mówiąc w skrócie, kłus w miejscu. Patrząc na piaffującego konia, widzimy maksymalne zebranie i zaangażowanie zadu, koń unosi rytmicznie kończyny po przekątnej, mocno angażując stawy skokowe. Poprawna sylwetka konia w piaffie opiera się na mocnym zaangażowaniu i obniżeniu zadu przy jednoczesnym podniesieniu przodu; jeździec siedzi prosto i luźno, nie przeszkadzając koniowi. Wierzchowiec, mimo że nie przemieszcza się w przód, to porusza sie aktywnie i z energią.

Piaff jest najwyższych stopniem zebrania konia, prawidłowo wykonany wymaga wielu lat treningu - nie bez powodu pojawia się dopiero w programach Grand Prix, gdzie prawo startu mają konie, które ukończyły 8 rok życia.

Ten element nie jest cyrkową sztuczką, którą można nauczyć każdego konia - generalnie nie każdy koń będzie w stanie piaffować poprawnie, bo poza cieżkim treningiem wymagane są też predyspozycje fizyczne. Odpowiednio skątowany zad i stawy skokowe, poprawna budowa pleców, dobrze osadzona, niezbyt długa szyja plus naturalny impuls i lekkość ruchu i mocno pracujący zad to jedne z wielu czynników, które wpływają na jakość chodów konia oraz jego zdolność do nauki elementów, w tym także piaffu.

Generalnie ten ruch bazuje tak naprawdę na naturalnym zachowaniu konia - ogiery w naturze często popisują się przed klaczami i właśnie piaffują bądź pasażują, także nie jest to wymysł człowieka, a jedynie praktyczne wykorzystanie tej wiedzy.

Nauka piaffu jest przeprowadzana zazwyczaj dwoma metodami - poprzez mocno skrócony kłus, dodatkowo wspomagany lekkimi uderzeniami bacika w końskie nogi przez osobę stojącej na ziemi bądź ze stępa, gdzie również korzystamy z pomocy trenera. Czasami są używane także specjalne obciążniki na tylne nogi, które mają za zadanie sprowokować konia do wyższego podnoszenia tylnych nóg (oczywiście są one używane tylko i wyłącznie przez kilka minut).

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Wyjątkowo wymagającą ale i efektowną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli w skrócie WKKW. Analogicznie do zawodów triathlonowych, konie startujące w WKKW mierzą się z próbą ujeżdżenia, skoków oraz terenową, co wymaga niezwykłej wszechstronności.

2018-08-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Pasaż

Jednym z najbardziej zaawansowanych elementów w treningu konia ujeżdżeniowego jest pasaż - powolny, wyniosły kłus. To bardzo charakterystyczny ruch, rozpoznawalny nawet przez osoby niezwiązane z ujeżdżeniem.

2018-03-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Inochód

Inochód jest wadliwym rytmem poruszania się konia i dotyczy on nie tylko koni sportowych - niemniej jednak, w wielu przypadkach koni rekreacyjnych taki problem jest bagatelizowany. Dowiecie się czym jest inochód i jak sobie z nim poradzić :)

2017-10-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Oddanie wodzy w galopie

W programach klasy P znajdziemy element dotyczący oddania i nabrania wodzy w galopie na kole - warto poznać właściwą technikę tego ćwiczenia, gdyż prawidłowo wykonane przynosi wiele korzyści.

2017-08-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Żucie z ręki

Żucie z ręki to jedna z najlepszych metod poprawiająca rozluźnienie i uspokojenie konia, angażująca grzbiet oraz zad. Niestety wielu jeźdźców, szczególnie tych początkujących utożsamia żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - a to duży błąd. W tym artykule przedstawimy zalety tego ruchu oraz sposoby jak wykonać go prawidłowo.

2017-07-22

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak opanować stres przed zawodami ?

Przed Wami pierwszy wyjazd na zawody... Na samą myśl pocą Wam się dłonie, czujecie niezdrowe napięcie albo nie możecie spać ? Podpowiemy jak sobie radzić z narastającym stresem!

2017-07-19

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kontrgalop

Kontrgalop to kolejne ujeżdżeniowe ćwiczenie, które właściwie wykonane daje dużo pozytywnych rezultatów. Jest jednak na tyle wymagającym ruchem, że pojawia się dopiero w trudniejszych programach kl.P oraz w całej klasie N - wbrew powszechnej opinii nie wystarczy po prostu byle jak galopować na złą nogę.

2017-07-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Zebranie

Zebranie jest ostatnim, najwyższym stopniem w treningu każdego konia sportowego. Przede wszystkim - nie da się siłowo nauczyć zebrania, to naturalny stan który osiągamy, jeśli prawidłowo przepracowaliśmy wszystkie pozostałe tematy.

2017-06-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jezdność

Jednym z najczęściej powtarzanych określeń, dotyczących koni sportowych jest jezdność - możemy usłyszeć, że dany koń jest jezdny. Co to znaczy, jak to interpretować i czy należy się cieszyć, kiedy trener określi naszego konia jako jezdnego ?

2017-05-10

Czytaj » 0