12,763 pytań - 14,303 odpowiedzi - 826 komentarzy

Sport: Piaff

Data publikacji: 2017-07-06

 

fot. www.successful-horse-training-and-care.com

Piaff to, mówiąc w skrócie, kłus w miejscu. Patrząc na piaffującego konia, widzimy maksymalne zebranie i zaangażowanie zadu, koń unosi rytmicznie kończyny po przekątnej, mocno angażując stawy skokowe. Poprawna sylwetka konia w piaffie opiera się na mocnym zaangażowaniu i obniżeniu zadu przy jednoczesnym podniesieniu przodu; jeździec siedzi prosto i luźno, nie przeszkadzając koniowi. Wierzchowiec, mimo że nie przemieszcza się w przód, to porusza sie aktywnie i z energią.

Piaff jest najwyższych stopniem zebrania konia, prawidłowo wykonany wymaga wielu lat treningu - nie bez powodu pojawia się dopiero w programach Grand Prix, gdzie prawo startu mają konie, które ukończyły 8 rok życia.

Ten element nie jest cyrkową sztuczką, którą można nauczyć każdego konia - generalnie nie każdy koń będzie w stanie piaffować poprawnie, bo poza cieżkim treningiem wymagane są też predyspozycje fizyczne. Odpowiednio skątowany zad i stawy skokowe, poprawna budowa pleców, dobrze osadzona, niezbyt długa szyja plus naturalny impuls i lekkość ruchu i mocno pracujący zad to jedne z wielu czynników, które wpływają na jakość chodów konia oraz jego zdolność do nauki elementów, w tym także piaffu.

Generalnie ten ruch bazuje tak naprawdę na naturalnym zachowaniu konia - ogiery w naturze często popisują się przed klaczami i właśnie piaffują bądź pasażują, także nie jest to wymysł człowieka, a jedynie praktyczne wykorzystanie tej wiedzy.

Nauka piaffu jest przeprowadzana zazwyczaj dwoma metodami - poprzez mocno skrócony kłus, dodatkowo wspomagany lekkimi uderzeniami bacika w końskie nogi przez osobę stojącej na ziemi bądź ze stępa, gdzie również korzystamy z pomocy trenera. Czasami są używane także specjalne obciążniki na tylne nogi, które mają za zadanie sprowokować konia do wyższego podnoszenia tylnych nóg (oczywiście są one używane tylko i wyłącznie przez kilka minut).

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Woltyżerka

Sport jeździecki charakteryzuje się różnorodnością, każdy amator jeździectwa może znaleźć idealną dyscyplinę; jedną z ciekawszych i bardzo widowiskowych aktywności jest woltyżerka, czyli akrobatyka na końskim grzbiecie!

2019-06-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trening kondycyjny

Jeśli planujecie ze swoim zwierzakiem start w konkursach WKKW, to koniecznie popracujcie na poprawą kondycji konia - ta dyscyplina wymaga wytrzymałości i dobrej wydolności od wierzchowca. Ponadto, galopy kondycyjne są świetną zabawą, ale i wymagającą pracą dla całej pary!

2019-05-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach WKKW

WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, składa się z trzech osobnych konkursów: przejazd ujeżdżeniowy, skokowy oraz próba terenowa. W tym artykule dowiecie się, jakie są przeszkody terenowe i zasady ich pokonywania!

2019-04-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach skokowych

Skoki przez przeszkody to jedna z najpopularniejszych dyscyplin jeździeckich, która zawsze wzbudza najwięcej emocji. Któż z nas nie chciały pokonywać kolorowych przeszkód? Dowiecie się dzisiaj czym jest okser czy koperta i co sprawia największą trudność na zawodach skokowych!

2019-03-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piruet w galopie

Jednym z bardziej widowiskowych elementów konkursów ujeżdżeniowych jest pojedynczy lub podwójny piruet, wykonywany w galopie - taki ruch znajdziemy w programach klasy Grand Prix. Poniżej dowiecie się czym jest piruet i jak wygląda jego wykonanie przynajmniej w teorii :)

2019-01-25

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Wyjątkowo wymagającą ale i efektowną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli w skrócie WKKW. Analogicznie do zawodów triathlonowych, konie startujące w WKKW mierzą się z próbą ujeżdżenia, skoków oraz terenową, co wymaga niezwykłej wszechstronności.

2018-08-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Pasaż

Jednym z najbardziej zaawansowanych elementów w treningu konia ujeżdżeniowego jest pasaż - powolny, wyniosły kłus. To bardzo charakterystyczny ruch, rozpoznawalny nawet przez osoby niezwiązane z ujeżdżeniem.

2018-03-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Inochód

Inochód jest wadliwym rytmem poruszania się konia i dotyczy on nie tylko koni sportowych - niemniej jednak, w wielu przypadkach koni rekreacyjnych taki problem jest bagatelizowany. Dowiecie się czym jest inochód i jak sobie z nim poradzić :)

2017-10-09

Czytaj » 0