Rząd konia składa się z ogłowia i siodła, to oczywiste. W siodle znajdziemy podstawowy osprzęt (puśliska, strzemiona i popręg), ale często zdarza się, że dany koń wymaga użycia dodatkowych akcesoriów z uwagi na trudności z odpowiednim dopasowaniem siodła. Pamiętajmy jednak, że wszelkie wątpliwości dotyczące ułożenia siodła należy skonsultować z profesjonalnym saddlefitterem, który będzie wiedział co konkretnie powinniśmy użyć i dodatkowo będzie potrafił "przerobić" nasze siodło (zmiana rozstawu łęku/wypchania poduszek).
Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę różnych, dodatkowych elementów wyposażenia siodeł:
a) napierśnik: ma postać paska leżącego na klatce piersiowej, jest przymocowany paskami w okolicy przedniego łęku. Najczęściej występuje w wersji z wytokiem, całość zapobiega zarówno nadmiernemu podnoszeniu głowy przez konia oraz przesuwaniu siodła w tył - ten element często spotykamy na koniach skokowych, gdzie szczególnie łatwo o przesuwanie się siodeł (często mimo dobrego dopasowania).
b) podogonie: pasek przyczepiany do siodła w okolicy tylnego łęku, na drugim końcu posiadający pętlę, która przechodzi pod ogonem.Podogodnie ma za zadanie ograniczyć przesuwanie siodła na łopatki konia - jest to problem szczególnie często spotykany przy koniach z mało wydatnym kłębem np.hucuły czy ogólnie kuce.
c) forgurt: dodatkowy pas z wystającymi uchwytami, który zapinamy przed siodłem. Podobnie jak napierśnik, ten element zapobiega przesuwaniu siodła w przód. Bywa używany w trakcie lonż dla początkujących, uchwyty ułatwiają złapanie równowagi.
d) podkładki i żele: jeden z najpopularniejszych elementów dodatkowego wyposażenia siodeł. Futerka oraz żelowe amortyzatory są obecne właściwie w każdej stajni, często nie są niestety używane zgodnie z przeznaczeniem. Neutralne w działaniu są żele, ponieważ właściwie nie wpływają na dopasowanie siodła; wszelkie podkładki obszyte futrem mogą powodować zwężenie siodła, co w konsekwencji rzutuje na to, jak siodło będzie leżało i jak koń będzie w nim pracował.
Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!
2022-04-29
Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.
2022-02-06
Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.
2022-01-15
Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.
2021-12-28
Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.
2021-06-19
Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?
2021-05-20
Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.
2021-05-14