12,417 pytań - 14,105 odpowiedzi - 817 komentarzy

Hodowla: American quater horse

Data publikacji: 2017-06-02

 

fot.Olga Leszczaniecka / Olga's Best Picture

AQH są charakterystyczne, łatwo je wyrożnić wśród innych ras. Są to nieduże (wzrost ok. do 160cm w kłębie) i atletycznie zbudowane konie, o zwartej budowie ciała. Mają szczególnie umięśnioną szyję i zad oraz mocne nogi, ogólnie patrząc na takiego konia widzimy kulturystę :) Dodatkowo konie te mają mocne kopyta - wszystkie te cechy sprawiają, że quatery są wyjątkowo wytrzymałą rasą.

Występują wszystkie maści podstawowe, dozwolone są wszystkie odmiany - srokacze zaliczane są do tzw.Paint Horse.

 

Sama rasa cechuje się przede wszystkim dużą zwinnością i szybkością na krótkich odcinkach - z tego powodu jest to najpopularniejsza rasa wykorzystywana we wszystkich dyscyplinach westernowych. Quatery właściwie zdominowały reining, konie tej rasy zdobywają najwyższe miejsca i tytuły na zawodach miedzynarodowych. Perfekcyjnie wykonują wolne i szybkie koła, są niezastąpione w szybkich galopach na prostej oraz w jakże efektownych sliding stopach.

Konie te są dodatkowo łatwe w treningu, szybko się uczą i podporządkowują człowiekowi. Na ogoł cechują się dobrym zdrowiem, są ekonomiczne w utrzymaniu, ale miewają skłonność do tycia - szybko nabierają zbyt okrągłych kształtów.

Poza dyscyplinami westernowymi, quatery sprawdzą się jako konie rekreacyjne - dobrze zniosą wielogodzinne rajdy terenowe, są odważne i nie ma dla nich przeszkód nie do pokonania. Z uwagi na płaskie chody nie są końmi typowo ujeżdżeniowymi, chociaż podstawy z łatwością przyswoją. Quatery nie są urodzonymi skoczkami, lepiej sprawdzą się w terenie lub np. w polo :)

Jeździliście kiedyś na koniu rasy Quater Horse ?

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Czy warto kastrować ogiery ?

Wśród ludzi często niesłusznie pokutuje mit, że kastracja zwierząt jest brutalnym zabiegiem, który odbiera przyjemność z życia oraz wyrządza ogromną krzywdę. O ile w przypadku kotów i psów, posiadanie niewykastrowanego samca może być tylko uciążliwe, o tyle obsługa i praca z temperamentnymi ogierami bywa po prostu skrajnie niebezpieczna.

2019-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce islandzkie

Jedną z najbardziej charakterystycznych, ale i unikalnych ras są konie rasy islandzkiej - z racji wzrostu często zwane kucami, chociaż sporo ekspertów klasyfikuje je jako konie. Poznajcie miłe wierzchowca, które naturalnie potrafią poruszać się toltem oraz inochodem, co w rezultacie daje pięć różnych chodów u tej rasy!

2018-12-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Tinker

Jedną z bardziej charakterystycznych ras koni jest tinker, inaczej zwany koniem cygańskim z uwagi na dużą popularność wśród grup złożonych z osób romskiego pochodzenia. Te stosunkowo nieduże konie szybko zdobywają popularność na całym świecie, przede wszystkim z uwagi na łagodne usposobienie.

2018-12-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie achał-tekińskie

Konie tej rasy to jedne z bardziej charakterystycznych koni, nie bez powodu są czasami określane mianem chartów wśród koni ;) Specyficzna sylwetka, piękne maści oraz wyjątkowo wytrzymałość to tylko niektóre z najważniejszych cech tej rasy.

2017-04-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Shire

Czy wiecie, że najwyższy koń w historii miał 2,19m w kłębie i ważył 1500kg ? To żyjący w latach 40. XX wieku ogier Samson, który był przedstawicielem rasy shire. W dzisiejszych czasach konie tej rasy często osiągają wzrost dochodzący do 200cm - to prawdziwi końscy giganci!

2017-04-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie andaluzyjskie

Konie andaluzyjskie to jedne z najbardziej rozpoznawalnych ras koni na świecie - długie grzywy, charakterystyczne chody oraz majestatyczna sylwetka mają wielu fanów, nie tylko wśród osób związanych z końmi.

2017-04-01

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie hanowerskie

Ta zachodnia rasa jest jedną z najczęściej spotykanych ras wśród koni sportowych, odnoszących znaczące sukcesy w międzynarodowych konkursach najwyższej rangi. Co sprawia, że konie te są tak wyjątkowe ?

2017-03-20

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie fiordzkie

Czy wiecie, że kuc Kjekk, występujący w disneyowskiej baśni pt.Kraina Lodu, jest rasy fiordzkiej ? Warto dowiedzieć się czegoś więcej o tej rasie, skoro została wykorzystana w wielkim kinowym hicie :)

2017-03-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie angielskie

Folbluty, czyli konie pełnej krwi angielskiej, są rasą szczególnie znaną miłośnikom wyścigów - są to konie hodowane strikte pod kątem tej dyscypliny jeździeckiej, co nie oznacza że spotkamy je tylko tam.

2017-02-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie arabskie

Konie arabskie są zdecydowanie jedną z najbardziej znanych ras koni, są rozpoznawane nawet przez osoby, które nie mają nic wspólnego z jeździectwem. Nic dziwnego, niepowtarzalna budowa i niezapomniana prezencja budzą zachwyt właściwie u każdego. Co takiego mają w sobie te piękne konie ?

2017-01-22

Czytaj » 0