12,811 pytań - 14,491 odpowiedzi - 827 komentarzy

Hodowla: American quater horse

Data publikacji: 2017-06-02

 

 

AQH są charakterystyczne, łatwo je wyrożnić wśród innych ras. Są to nieduże (wzrost ok. do 160cm w kłębie) i atletycznie zbudowane konie, o zwartej budowie ciała. Mają szczególnie umięśnioną szyję i zad oraz mocne nogi, ogólnie patrząc na takiego konia widzimy kulturystę :) Dodatkowo konie te mają mocne kopyta - wszystkie te cechy sprawiają, że quatery są wyjątkowo wytrzymałą rasą.

Występują wszystkie maści podstawowe, dozwolone są wszystkie odmiany - srokacze zaliczane są do tzw.Paint Horse.

 

Sama rasa cechuje się przede wszystkim dużą zwinnością i szybkością na krótkich odcinkach - z tego powodu jest to najpopularniejsza rasa wykorzystywana we wszystkich dyscyplinach westernowych. Quatery właściwie zdominowały reining, konie tej rasy zdobywają najwyższe miejsca i tytuły na zawodach miedzynarodowych. Perfekcyjnie wykonują wolne i szybkie koła, są niezastąpione w szybkich galopach na prostej oraz w jakże efektownych sliding stopach.

Konie te są dodatkowo łatwe w treningu, szybko się uczą i podporządkowują człowiekowi. Na ogoł cechują się dobrym zdrowiem, są ekonomiczne w utrzymaniu, ale miewają skłonność do tycia - szybko nabierają zbyt okrągłych kształtów.

Poza dyscyplinami westernowymi, quatery sprawdzą się jako konie rekreacyjne - dobrze zniosą wielogodzinne rajdy terenowe, są odważne i nie ma dla nich przeszkód nie do pokonania. Z uwagi na płaskie chody nie są końmi typowo ujeżdżeniowymi, chociaż podstawy z łatwością przyswoją. Quatery nie są urodzonymi skoczkami, lepiej sprawdzą się w terenie lub np. w polo :)

Jeździliście kiedyś na koniu rasy Quater Horse ?

 

fot. Olga Leszczaniecka / Olga's Best Picture

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Perszeron

Jedną z bardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych, jest francuska rasa perszeron - te piękne i potężne konie dysponują ogromną siłą. Nie bez powodu są powszechnie używane w pracach polowych i przy zrywce drewna, a także przy pokazach.

2019-10-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Marwari

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras na świecie są niewątpliwie konie rasy Marwari - ich niecodzienny wygląd jest rozpoznawalny przez wielu miłośników jeździectwa. Trzeba pamiętać, że to jedna z najstarszych ras, wywodząca się z okresu starożytności!

2019-07-11

Czytaj » 0

Hodowla

Dzikie konie: Mustangi

Chyba najbardziej znaną rasą dzikich koni są mustangi, licznie występujące niegdyś na preriach Ameryki Północnej - obecnie konie te są pod ścisłą ochroną, z uwagi na zagrożenie wyginięciem.

2019-05-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Falabella

Któż z nas nie zna tych uroczych miniaturowych koni, które osiągają maksymalnie 75cm w kłębie? Te wspaniałe zwierzaki nie mają zbyt dużej wartości użytkowej z uwagi na rozmiary, ale cieszą się ogromną popularnością na całym świecie - są po prostu końmi do towarzystwa.

2019-04-23

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Tennessee Walking Horse

Jedną z najbardziej popularnych ras koni w Stanach Zjednoczonych, obok szeroko pojętych koni rasy Paint, są Tennessee Walkery - rasa ta nie posiada polskiego odpowiednika nazwy. W naszym kraju praktycznie nie występują, dlatego warto dowiedzieć się czym się charakteryzują te efektywne wierzchowce.

2019-04-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto kastrować ogiery ?

Wśród ludzi często niesłusznie pokutuje mit, że kastracja zwierząt jest brutalnym zabiegiem, który odbiera przyjemność z życia oraz wyrządza ogromną krzywdę. O ile w przypadku kotów i psów, posiadanie niewykastrowanego samca może być tylko uciążliwe, o tyle obsługa i praca z temperamentnymi ogierami bywa po prostu skrajnie niebezpieczna.

2019-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce islandzkie

Jedną z najbardziej charakterystycznych, ale i unikalnych ras są konie rasy islandzkiej - z racji wzrostu często zwane kucami, chociaż sporo ekspertów klasyfikuje je jako konie. Poznajcie miłe wierzchowca, które naturalnie potrafią poruszać się toltem oraz inochodem, co w rezultacie daje pięć różnych chodów u tej rasy!

2018-12-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Tinker

Jedną z bardziej charakterystycznych ras koni jest tinker, inaczej zwany koniem cygańskim z uwagi na dużą popularność wśród grup złożonych z osób romskiego pochodzenia. Te stosunkowo nieduże konie szybko zdobywają popularność na całym świecie, przede wszystkim z uwagi na łagodne usposobienie.

2018-12-06

Czytaj » 0