12,830 pytań - 16,162 odpowiedzi - 931 komentarzy

Hodowla: American quater horse

Data publikacji: 2017-06-02

 

 

AQH są charakterystyczne, łatwo je wyrożnić wśród innych ras. Są to nieduże (wzrost ok. do 160cm w kłębie) i atletycznie zbudowane konie, o zwartej budowie ciała. Mają szczególnie umięśnioną szyję i zad oraz mocne nogi, ogólnie patrząc na takiego konia widzimy kulturystę :) Dodatkowo konie te mają mocne kopyta - wszystkie te cechy sprawiają, że quatery są wyjątkowo wytrzymałą rasą.

Występują wszystkie maści podstawowe, dozwolone są wszystkie odmiany - srokacze zaliczane są do tzw.Paint Horse.

 

Sama rasa cechuje się przede wszystkim dużą zwinnością i szybkością na krótkich odcinkach - z tego powodu jest to najpopularniejsza rasa wykorzystywana we wszystkich dyscyplinach westernowych. Quatery właściwie zdominowały reining, konie tej rasy zdobywają najwyższe miejsca i tytuły na zawodach miedzynarodowych. Perfekcyjnie wykonują wolne i szybkie koła, są niezastąpione w szybkich galopach na prostej oraz w jakże efektownych sliding stopach.

Konie te są dodatkowo łatwe w treningu, szybko się uczą i podporządkowują człowiekowi. Na ogoł cechują się dobrym zdrowiem, są ekonomiczne w utrzymaniu, ale miewają skłonność do tycia - szybko nabierają zbyt okrągłych kształtów.

Poza dyscyplinami westernowymi, quatery sprawdzą się jako konie rekreacyjne - dobrze zniosą wielogodzinne rajdy terenowe, są odważne i nie ma dla nich przeszkód nie do pokonania. Z uwagi na płaskie chody nie są końmi typowo ujeżdżeniowymi, chociaż podstawy z łatwością przyswoją. Quatery nie są urodzonymi skoczkami, lepiej sprawdzą się w terenie lub np. w polo :)

Jeździliście kiedyś na koniu rasy Quater Horse ?

 

fot. Olga Leszczaniecka / Olga's Best Picture

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Kuce Exmoor

Obecnie hodowla koni domowych jest niezwykle różnorodna i ukierunkowana na różne aspekty; istnieją jednak jeszcze dzikie i półdzikie konie, które są wiernym potomstwem dzikich koni historycznych, które zapoczątkowały hodowlę wielu popularnych ras.

2020-04-24

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Appaloosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni, szczególnie popularną w obydwu Amerykach jest appaloosa - te atrakcyjnie umaszczone zwierzaki są wręcz symbolem amerykańskich stepów.

2020-03-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Polski koń zimnokrwisty

Polska hodowla koni może poszczycić się kilkoma rasami, spośród której wyróżnia się rasa zimnokrwista. Te piękne i majestatyczne konie były w przeszłości podstawowym środkiem transportu, wspomagały pracę rolników w polu we wszystkich niezbędnych czynnościach. Aktualnie po zmechanizowaniu rolnictwa są główną rasą rzeźną.

2020-02-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kłusak francuski

Jedną z ciekawszych ras koni są kłusaki, istnieje kilka typów w obrębie tej rasy (orłowski, rosyjski,francuski). Przybliżymy nieco tę rasę, którą coraz częściej można spotkać w Europie.

2020-01-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Opieka nad klaczą w ciąży

Ciąża to niezwykły czas, dedykowany rozwojowi nowego organizmu - dlatego tak istotna jest prawidłowa opieka nad każdą ciężarną, niezależnie od gatunku! To kluczowy okres rzutujący na przyszłość potomstwa, właściciele koni powinni szczególnie doglądać swoich klaczy aby otrzymać zdrowego źrebaka.

2020-01-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Jedną z najpopularniejszą rasą koni w Polsce są bez wątpienia przedstawiciele razy polski koń szlachetnej półkrwi; z roku na rok przybywa koni tej rasy, które cechują się coraz bardziej wyrównanym pokrojem z uwagi na staranny dobór hodowlany.

2019-11-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Perszeron

Jedną z bardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych, jest francuska rasa perszeron - te piękne i potężne konie dysponują ogromną siłą. Nie bez powodu są powszechnie używane w pracach polowych i przy zrywce drewna, a także przy pokazach.

2019-10-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Marwari

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras na świecie są niewątpliwie konie rasy Marwari - ich niecodzienny wygląd jest rozpoznawalny przez wielu miłośników jeździectwa. Trzeba pamiętać, że to jedna z najstarszych ras, wywodząca się z okresu starożytności!

2019-07-11

Czytaj » 0