13,072 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Zęby u koni

Data publikacji: 2017-06-28

 

Zaczynając od początku - konie są zwierzętami roślinożernymi, więc posiadają uzębienie przystosowanie do tego rodzaju pokarmu. W ich szczęce znajdziemy kilka rodzajów zębów (fachowo jest to zwane heterodontyzmem) - z przodu konie posiadają siekacze i kły ( zwane zębami szkliwoguzkowymi), a z tyłu szczęki umiejscowione są zęby przedtrzonowe i trzonowe, czyli zęby szkliwofałdowe. Kolejną charakterystyczną cechą uzębienia koni jest anizognatyzm - to trudne słowo w praktyce oznacza tyle, iż powierzchnia zębów górnych i dolnych nie zachodzi na siebie równo. Zjawisko to jest przyczyną powstawania różnych nierówności na zębach, które z kolei powodują bolesne otarcia policzków od wewnętrznej strony - dlatego też każdy koń, użytkowany wierzchowo czy zaprzęgowo, powinien przynajmniej raz do roku byc poddany kontroli uzęcienia.

Jeżeli zauważyliśmy, że nasz wierzchowiec:

- ucieka od kontaktu, wyrywa wodze, rzuca głową

- stał się sztywniejszy w jedną stronę

- niechętnie bierze wędzidło do pyska

- ma problem z przeżuwaniem pokarmu

to należy bezwłocznie wezwać weterynarza, który dokona kontroli stanu uzębienia i w razie potrzeby dokona korekty. Samo tarnikowanie zębów to nic innego jak ścieranie ostrych kantów na zębach przy pomocy tarnika - ręcznego lub elektrycznego. Zazwyczaj taki zabieg wykonywany jest przy użyciu wyciszających środków farmakologicznych ( tzw. "głupi jaś), dlatego w dniu zabiegu zaleca się, aby koń nie dostawał paszy treściwej. Kiedy sedacja zacznie działać, weterynarz zakłada koniowi na głowę rozwieracz do szczęki, aby mieć pełny widok na zęby. Jeśli zęby wymagają korety, to weterynarz przystępuje do tarnikowania - jest to zabieg zupełnie bezbolesny dla konia (jeśli oczywiście nie dojdzie do uszkodzenia dziąseł). Na sam koniec cała szczęka płukana jest wodą, aby usunąć opiłki zębów i dokonać ostatecznej oceny.

Po zabiegu warto poobserować naszego konia - po sedacji czasami zdarzają się komplikacje, więc powinniśmy zostać ze zwierzakiem minimum godzinę po zabiegu i dodatkowo poprosić obsługę stajni o lepszą opiekę w tym dniu. Na drugi dzień (jeśli nie były usuwane żadne zęby) możemy normalnie ubrać ogłowie wędzidłowe i jeździć :)


Jeśli nasz koń posiada wady zgryzu, to z pewnością należy zadbać o częstsze kontrole weterynarza, zazwyczaj co pół roku. Koszt takiego zabiegu waha się od 150zł aż do 500zł, w zależności od województwa i renomy weterynarza.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0