12,820 pytań - 14,964 odpowiedzi - 915 komentarzy

Weterynarze: Zęby u koni

Data publikacji: 2017-06-28

 

Zaczynając od początku - konie są zwierzętami roślinożernymi, więc posiadają uzębienie przystosowanie do tego rodzaju pokarmu. W ich szczęce znajdziemy kilka rodzajów zębów (fachowo jest to zwane heterodontyzmem) - z przodu konie posiadają siekacze i kły ( zwane zębami szkliwoguzkowymi), a z tyłu szczęki umiejscowione są zęby przedtrzonowe i trzonowe, czyli zęby szkliwofałdowe. Kolejną charakterystyczną cechą uzębienia koni jest anizognatyzm - to trudne słowo w praktyce oznacza tyle, iż powierzchnia zębów górnych i dolnych nie zachodzi na siebie równo. Zjawisko to jest przyczyną powstawania różnych nierówności na zębach, które z kolei powodują bolesne otarcia policzków od wewnętrznej strony - dlatego też każdy koń, użytkowany wierzchowo czy zaprzęgowo, powinien przynajmniej raz do roku byc poddany kontroli uzęcienia.

Jeżeli zauważyliśmy, że nasz wierzchowiec:

- ucieka od kontaktu, wyrywa wodze, rzuca głową

- stał się sztywniejszy w jedną stronę

- niechętnie bierze wędzidło do pyska

- ma problem z przeżuwaniem pokarmu

to należy bezwłocznie wezwać weterynarza, który dokona kontroli stanu uzębienia i w razie potrzeby dokona korekty. Samo tarnikowanie zębów to nic innego jak ścieranie ostrych kantów na zębach przy pomocy tarnika - ręcznego lub elektrycznego. Zazwyczaj taki zabieg wykonywany jest przy użyciu wyciszających środków farmakologicznych ( tzw. "głupi jaś), dlatego w dniu zabiegu zaleca się, aby koń nie dostawał paszy treściwej. Kiedy sedacja zacznie działać, weterynarz zakłada koniowi na głowę rozwieracz do szczęki, aby mieć pełny widok na zęby. Jeśli zęby wymagają korety, to weterynarz przystępuje do tarnikowania - jest to zabieg zupełnie bezbolesny dla konia (jeśli oczywiście nie dojdzie do uszkodzenia dziąseł). Na sam koniec cała szczęka płukana jest wodą, aby usunąć opiłki zębów i dokonać ostatecznej oceny.

Po zabiegu warto poobserować naszego konia - po sedacji czasami zdarzają się komplikacje, więc powinniśmy zostać ze zwierzakiem minimum godzinę po zabiegu i dodatkowo poprosić obsługę stajni o lepszą opiekę w tym dniu. Na drugi dzień (jeśli nie były usuwane żadne zęby) możemy normalnie ubrać ogłowie wędzidłowe i jeździć :)


Jeśli nasz koń posiada wady zgryzu, to z pewnością należy zadbać o częstsze kontrole weterynarza, zazwyczaj co pół roku. Koszt takiego zabiegu waha się od 150zł aż do 500zł, w zależności od województwa i renomy weterynarza.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Problemy z oczami

Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.

2020-02-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Złamania i pęknięcia kości

Jeszcze do niedawna poważne urazy dotyczące uszkodzenia kości u koni były kwalifikowane jako podstawa do eutanazji z uwagi na brak możliwości leczenia; na szczęście medycyna weterynaryjna rozwija się błyskawicznie, dlatego aktualnie nawet skomplikowane złamania z przemieszczeniem odłamków kości są z powodzeniem operowane.

2020-01-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Objawy bólu u koni

Obserwacja koni pod kątem dolegliwości bólowych jest cenną i niezbędną wskazówką przy ocenie zdrowia naszych zwierzaków. Często konie znacznie wcześniej okazują dyskomfort, zanim zdąży rozwinąć się poważna choroba czy kulawizna.

2019-12-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z zębami

W końskiej szczęce znajdziemy 40 zębów, ułożonych w łuku górnym oraz dolnym. Podobnie jak u ludzi, konie też borykają się z uszkodzeniami i przerastaniem zębów, z uwagi na specyficzną budowę i rodzaj spożywanego pokarmu.

2019-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Scyntygrafia

Jedną z bardziej nowoczesnych, ale zarazem najdokładniejszych metod diagnostycznych jest scyntygrafia - to kompleksowe badanie ciała pozwala na precyzyjną diagnostykę problemu w krótkim czasie. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, jego jedyną wadą jest wysoka cena i mała dostępność w Polsce (w przypadku scyntygrafii koni).

2019-10-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zołzy

Zołzy są jedną z najbardziej uciążliwych chorób o pochodzeniu bakteryjnym – cechują się nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale i wysokim współczynnikiem zarażania. W Europie rocznie notuje się co najmniej kilkaset przypadków zachorowań, a ciekawostką jest fakt, iż jedynie Islandia jest całkowicie wolna od tego patogenu.

2019-09-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Urazy tkanek miękkich w kończynach to jedne z najczęściej występujących kontuzji, dotykających konie wierzchowe - spora część tych urazów dotyczy uszkodzenia mięśnia międzykostnego; leczenie jest niestety jednym z dłuższych i bardziej uciążliwych.

2019-08-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dychawica świszcząca

Dychawica, zwana popularnie rorerem, jest często spotykaną chorobą o podłożu genetycznym - jest szczególnie popularna wśród koni pełnej krwi angielskiej. Warto wiedzieć, że zatajenie tej choroby przy sprzedaży zwierzaka jest podstawą do oddania konia i uzyskania pełnej kwoty zwrotu.

2019-07-14

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wirusowe zapalenie tętnic

W ostatnim czasie pojawiają się informacje o rozprzestrzenianiu się choroby wirusowej, dotyczącej zapalenie tętnic na tle wirusowym. Przybliżymy Wam objawy, przebieg i przede wszystkim - minimalizację ryzyka zachowania Waszych zwierzaków!

2019-07-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kissing Spine Syndrome

Problemy z kręgosłupem są bardzo powszechne wśród ludzi, coraz częściej także u koni są diagnozowane przeciążenia i zwyrodnienia w tym elemencie układu ruchu; niestety często to właśnie jeźdźcy przyczyniają się do powstawania dolegliwości bólowych ze strony mięśni grzbietu i kręgosłupa.

2019-06-15

Czytaj » 0