12,354 pytań - 14,083 odpowiedzi - 817 komentarzy

Sport: Zebranie

Data publikacji: 2017-06-11

 

fot. www.klear.com

Przypomnijmy sobie najpierw, jakie są podstawy prawidłowego treningu koni:

- rytm: każdy chód w każdym możliwym ruchu czy figurze powinien byc równy

- rozluźnienie: koń powinien poruszać się luźno, bez usztywnień w żadnej części ciała

- kontakt: koń powinien być równo oparty na każdej wodzy, nie może wyrywać wodzy czy rzucać głową

- impuls: każdy chód powinien charakteryzować się energią pochodzącą z aktywnej pracy zadu

- wyprostowanie: koń na liniach prosty powinien być prosty, na kołach i w chodach bocznych wygięty; nie może wypadać/wpadać łopatką czy zadem w żadnym ruchu

 

Na samym końcu mamy zebranie, czyli termin wręcz magiczny dla wielu początkujących jeźdźców ;) Zebranie absolutnie nie polega na siłowym ustawieniu głowy konia pionowo!

Prawidłowo realizowany trening konia, z solidnie wypracowanymi podstawami w naturalny sposób prowadzi do zebrania, do przeniesienia siły nośnej konia na zad.

Koń zebrany, patrząc z boku, ma kompaktową sylwetkę, jego chody i ramy są maksymalnie skrócone, przy czym koń nadal porusza się rytmicznie, luźno i energicznie. Możemy wręcz zauważyć, jak energia płynie od mocno zaangażowanych stawów skokowych aż do ręki jeźdźca - siedząc na takim koniu czujemy w zadzie sprężynę, którą możemy dowolnie skracać i wydłużać.

Trening dążący do zebrania konia to nie jest kwestia kilku jazd - nie bez powodu chody zebrane pojawiają się w kl.N, w której minimalny wiek konia to 6 lat (czyli daje to trzy lata treningu ujeżdżeniowego). 

Nie ma ćwiczeń, dzięki którym uzyskamy zebranie - jeśli któryś z poprzednich stopni piramidy jeździeckiej jest źle przepracowany, to nasz koń nie będzie w stanie poprawnie się zebrać, a siłowym ustawieniem głowy nie uzyskamy niczego.
Zebranie jest wymagające dla konia, dlatego jeśli nie macie aspiracji sportowych, to zupełnie nie musicie skupiać się tym temacie - wystarczy, jeśli Wasz koń będzie miał solidnie ugruntowane podstawy, przez co będzie po prostu przyjemny do jazdy.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Wyjątkowo wymagającą ale i efektowną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli w skrócie WKKW. Analogicznie do zawodów triathlonowych, konie startujące w WKKW mierzą się z próbą ujeżdżenia, skoków oraz terenową, co wymaga niezwykłej wszechstronności.

2018-08-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Pasaż

Jednym z najbardziej zaawansowanych elementów w treningu konia ujeżdżeniowego jest pasaż - powolny, wyniosły kłus. To bardzo charakterystyczny ruch, rozpoznawalny nawet przez osoby niezwiązane z ujeżdżeniem.

2018-03-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Inochód

Inochód jest wadliwym rytmem poruszania się konia i dotyczy on nie tylko koni sportowych - niemniej jednak, w wielu przypadkach koni rekreacyjnych taki problem jest bagatelizowany. Dowiecie się czym jest inochód i jak sobie z nim poradzić :)

2017-10-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Oddanie wodzy w galopie

W programach klasy P znajdziemy element dotyczący oddania i nabrania wodzy w galopie na kole - warto poznać właściwą technikę tego ćwiczenia, gdyż prawidłowo wykonane przynosi wiele korzyści.

2017-08-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Żucie z ręki

Żucie z ręki to jedna z najlepszych metod poprawiająca rozluźnienie i uspokojenie konia, angażująca grzbiet oraz zad. Niestety wielu jeźdźców, szczególnie tych początkujących utożsamia żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - a to duży błąd. W tym artykule przedstawimy zalety tego ruchu oraz sposoby jak wykonać go prawidłowo.

2017-07-22

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak opanować stres przed zawodami ?

Przed Wami pierwszy wyjazd na zawody... Na samą myśl pocą Wam się dłonie, czujecie niezdrowe napięcie albo nie możecie spać ? Podpowiemy jak sobie radzić z narastającym stresem!

2017-07-19

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kontrgalop

Kontrgalop to kolejne ujeżdżeniowe ćwiczenie, które właściwie wykonane daje dużo pozytywnych rezultatów. Jest jednak na tyle wymagającym ruchem, że pojawia się dopiero w trudniejszych programach kl.P oraz w całej klasie N - wbrew powszechnej opinii nie wystarczy po prostu byle jak galopować na złą nogę.

2017-07-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piaff

Piaff to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów hiszpańskiej szkoły jazdy, obecny także w najtrudniejszych programach ujeżdżeniowych na poziomie Grand Prix. Jest to element możliwy do wykonania tylko na bardzo zaawansowanym koniu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dowiedzieć się więcej o piaffie.

2017-07-06

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jezdność

Jednym z najczęściej powtarzanych określeń, dotyczących koni sportowych jest jezdność - możemy usłyszeć, że dany koń jest jezdny. Co to znaczy, jak to interpretować i czy należy się cieszyć, kiedy trener określi naszego konia jako jezdnego ?

2017-05-10

Czytaj » 0