10,125 pytań - 12,748 odpowiedzi - 786 komentarzy

Sport: Zebranie

Data publikacji: 2017-06-11

 

fot. www.klear.com

Przypomnijmy sobie najpierw, jakie są podstawy prawidłowego treningu koni:

- rytm: każdy chód w każdym możliwym ruchu czy figurze powinien byc równy

- rozluźnienie: koń powinien poruszać się luźno, bez usztywnień w żadnej części ciała

- kontakt: koń powinien być równo oparty na każdej wodzy, nie może wyrywać wodzy czy rzucać głową

- impuls: każdy chód powinien charakteryzować się energią pochodzącą z aktywnej pracy zadu

- wyprostowanie: koń na liniach prosty powinien być prosty, na kołach i w chodach bocznych wygięty; nie może wypadać/wpadać łopatką czy zadem w żadnym ruchu

 

Na samym końcu mamy zebranie, czyli termin wręcz magiczny dla wielu początkujących jeźdźców ;) Zebranie absolutnie nie polega na siłowym ustawieniu głowy konia pionowo!

Prawidłowo realizowany trening konia, z solidnie wypracowanymi podstawami w naturalny sposób prowadzi do zebrania, do przeniesienia siły nośnej konia na zad.

Koń zebrany, patrząc z boku, ma kompaktową sylwetkę, jego chody i ramy są maksymalnie skrócone, przy czym koń nadal porusza się rytmicznie, luźno i energicznie. Możemy wręcz zauważyć, jak energia płynie od mocno zaangażowanych stawów skokowych aż do ręki jeźdźca - siedząc na takim koniu czujemy w zadzie sprężynę, którą możemy dowolnie skracać i wydłużać.

Trening dążący do zebrania konia to nie jest kwestia kilku jazd - nie bez powodu chody zebrane pojawiają się w kl.N, w której minimalny wiek konia to 6 lat (czyli daje to trzy lata treningu ujeżdżeniowego). 

Nie ma ćwiczeń, dzięki którym uzyskamy zebranie - jeśli któryś z poprzednich stopni piramidy jeździeckiej jest źle przepracowany, to nasz koń nie będzie w stanie poprawnie się zebrać, a siłowym ustawieniem głowy nie uzyskamy niczego.
Zebranie jest wymagające dla konia, dlatego jeśli nie macie aspiracji sportowych, to zupełnie nie musicie skupiać się tym temacie - wystarczy, jeśli Wasz koń będzie miał solidnie ugruntowane podstawy, przez co będzie po prostu przyjemny do jazdy.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Jezdność

Jednym z najczęściej powtarzanych określeń, dotyczących koni sportowych jest jezdność - możemy usłyszeć, że dany koń jest jezdny. Co to znaczy, jak to interpretować i czy należy się cieszyć, kiedy trener określi naszego konia jako jezdnego ?

2017-05-10

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyprostowanie

Kolejnym etapem w trakcie treningu każdego konia jest wyprostowanie - termin ten jest pozornie łatwy w zrozumieniu, ale trudniejszy w wykonaniu. Nic dziwnego, konie z natury mają różnorakie krzywizny, które są pewną przeszkodą do pokonania w trakcie prawidłowej pracy.

2017-04-19

Czytaj » 0

Sport

Sport: Impuls

Kolejnym szczeblem w szkolenia koni jest praca nad impulsem, czasami błędnie interpretowany jako szybkie tempo poruszania się konia. Impuls jest ściśle związany z prawidłowym zaangażowaniem zadu, ale i z prawidłowym rytmem.

2017-04-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Przepuszczalność

W treningu koni sportowych często spotkamy się z pojęciem konia przepuszczalnego - dla laika to totalnie niezrozumiałe pojęcie w odniesieniu do koni, a i w przypadku osób mało doświadczonych może być niejasne. Czym jest przepuszczalność i czy to pożądana cecha ?

2017-03-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kontakt

Kontakt jest trzecim, zaraz po rytmie i rozluźnieniu, stopniem drabiny ujeżdżeniowej. Są to bazowe zasady prawidłowej pracy z końmi, niezależnie od dyscypliny czy też stopnia zaawansowania, stąd też warto przyjrzeć się temu terminowi.

2017-03-17

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rozluźnienie

Ten artykuł dedykujemy bardzo ważnemu aspektowi treningu, jakim jest rozluźnienie. To jeden z najważniejszych elementów prawidłowej jazdy na koniu, będący bazą jakiejkolwiek pracy.

2017-02-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rytm

Rozpoczynamy cykl artykułów objaśniających kolejne partie piramidy ujeżdżeniowej, czyli podstawowe części treningu konia. Tak naprawdę każdy koń sportowy powinien ją przejść w całości, a konie rekreacyjne przynajmniej jej bazę.

2017-02-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak wykonać ustępowanie od łydki?

Ustępowanie od łydki jest świetnym elementem, który poprawia wyprostowanie i rozluźnienie konia. W przeciwieństwie do ciągu, nie ma tutaj zgięcia i ruchu typowo w bok, dlatego też właściwie każdy koń powinien prawidłowo wykonać ustępowanie w trzech chodach.

2017-02-06

Czytaj » 0

Sport

Sport: Pierwszy start w zawodach skokowych

Skoro już wiemy jak wyglądają starty w zawodach ujeżdżeniowych, to teraz poznajmy najważniejsze fakty dotyczącego naszego pierwszego parkuru na zawodach. To z pewnością jedno z najbardziej ekscytujących doświadczeń w trakcie naszej kariery jeździeckiej!

2017-01-26

Czytaj » 0

Sport

Sport: Pierwszy start w zawodach ujeżdżeniowych

Zdecydowaliście się wziąć udział i przejechać swój pierwszy program ujeżdżeniowy na zawodach. Jak się przygotować, jak zapamiętać program, co jest oceniane ?

2017-01-25

Czytaj » 0