12,634 pytań - 14,170 odpowiedzi - 819 komentarzy

Sport: Zebranie

Data publikacji: 2017-06-11

 

fot. www.klear.com

Przypomnijmy sobie najpierw, jakie są podstawy prawidłowego treningu koni:

- rytm: każdy chód w każdym możliwym ruchu czy figurze powinien byc równy

- rozluźnienie: koń powinien poruszać się luźno, bez usztywnień w żadnej części ciała

- kontakt: koń powinien być równo oparty na każdej wodzy, nie może wyrywać wodzy czy rzucać głową

- impuls: każdy chód powinien charakteryzować się energią pochodzącą z aktywnej pracy zadu

- wyprostowanie: koń na liniach prosty powinien być prosty, na kołach i w chodach bocznych wygięty; nie może wypadać/wpadać łopatką czy zadem w żadnym ruchu

 

Na samym końcu mamy zebranie, czyli termin wręcz magiczny dla wielu początkujących jeźdźców ;) Zebranie absolutnie nie polega na siłowym ustawieniu głowy konia pionowo!

Prawidłowo realizowany trening konia, z solidnie wypracowanymi podstawami w naturalny sposób prowadzi do zebrania, do przeniesienia siły nośnej konia na zad.

Koń zebrany, patrząc z boku, ma kompaktową sylwetkę, jego chody i ramy są maksymalnie skrócone, przy czym koń nadal porusza się rytmicznie, luźno i energicznie. Możemy wręcz zauważyć, jak energia płynie od mocno zaangażowanych stawów skokowych aż do ręki jeźdźca - siedząc na takim koniu czujemy w zadzie sprężynę, którą możemy dowolnie skracać i wydłużać.

Trening dążący do zebrania konia to nie jest kwestia kilku jazd - nie bez powodu chody zebrane pojawiają się w kl.N, w której minimalny wiek konia to 6 lat (czyli daje to trzy lata treningu ujeżdżeniowego). 

Nie ma ćwiczeń, dzięki którym uzyskamy zebranie - jeśli któryś z poprzednich stopni piramidy jeździeckiej jest źle przepracowany, to nasz koń nie będzie w stanie poprawnie się zebrać, a siłowym ustawieniem głowy nie uzyskamy niczego.
Zebranie jest wymagające dla konia, dlatego jeśli nie macie aspiracji sportowych, to zupełnie nie musicie skupiać się tym temacie - wystarczy, jeśli Wasz koń będzie miał solidnie ugruntowane podstawy, przez co będzie po prostu przyjemny do jazdy.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Trening kondycyjny

Jeśli planujecie ze swoim zwierzakiem start w konkursach WKKW, to koniecznie popracujcie na poprawą kondycji konia - ta dyscyplina wymaga wytrzymałości i dobrej wydolności od wierzchowca. Ponadto, galopy kondycyjne są świetną zabawą, ale i wymagającą pracą dla całej pary!

2019-05-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach WKKW

WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, składa się z trzech osobnych konkursów: przejazd ujeżdżeniowy, skokowy oraz próba terenowa. W tym artykule dowiecie się, jakie są przeszkody terenowe i zasady ich pokonywania!

2019-04-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach skokowych

Skoki przez przeszkody to jedna z najpopularniejszych dyscyplin jeździeckich, która zawsze wzbudza najwięcej emocji. Któż z nas nie chciały pokonywać kolorowych przeszkód? Dowiecie się dzisiaj czym jest okser czy koperta i co sprawia największą trudność na zawodach skokowych!

2019-03-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piruet w galopie

Jednym z bardziej widowiskowych elementów konkursów ujeżdżeniowych jest pojedynczy lub podwójny piruet, wykonywany w galopie - taki ruch znajdziemy w programach klasy Grand Prix. Poniżej dowiecie się czym jest piruet i jak wygląda jego wykonanie przynajmniej w teorii :)

2019-01-25

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Wyjątkowo wymagającą ale i efektowną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli w skrócie WKKW. Analogicznie do zawodów triathlonowych, konie startujące w WKKW mierzą się z próbą ujeżdżenia, skoków oraz terenową, co wymaga niezwykłej wszechstronności.

2018-08-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Pasaż

Jednym z najbardziej zaawansowanych elementów w treningu konia ujeżdżeniowego jest pasaż - powolny, wyniosły kłus. To bardzo charakterystyczny ruch, rozpoznawalny nawet przez osoby niezwiązane z ujeżdżeniem.

2018-03-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Inochód

Inochód jest wadliwym rytmem poruszania się konia i dotyczy on nie tylko koni sportowych - niemniej jednak, w wielu przypadkach koni rekreacyjnych taki problem jest bagatelizowany. Dowiecie się czym jest inochód i jak sobie z nim poradzić :)

2017-10-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Oddanie wodzy w galopie

W programach klasy P znajdziemy element dotyczący oddania i nabrania wodzy w galopie na kole - warto poznać właściwą technikę tego ćwiczenia, gdyż prawidłowo wykonane przynosi wiele korzyści.

2017-08-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Żucie z ręki

Żucie z ręki to jedna z najlepszych metod poprawiająca rozluźnienie i uspokojenie konia, angażująca grzbiet oraz zad. Niestety wielu jeźdźców, szczególnie tych początkujących utożsamia żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - a to duży błąd. W tym artykule przedstawimy zalety tego ruchu oraz sposoby jak wykonać go prawidłowo.

2017-07-22

Czytaj » 0