12,739 pytań - 14,296 odpowiedzi - 824 komentarzy

Pielęgnacja: Zawijać czy nie zawijać ?

Data publikacji: 2017-06-09

 

fot. www.horse-academy-tv.net

Głównym celem, dla którego stosujemy zawijanie końskich nóg najczęściej na noc, jest po prostu ogrzanie nogi - podwyższona temperatura wpływa korzystnie na regenerację zmęczonych tkanek. Jeśli dodatkowo wcześniej zastosowaliśmy wcierkę rozgrzewającą, to jej działanie będzie wzmocnione - ale uwaga, po stosowaniu niektórych wcierek nie wolno zawijać nóg z uwagi na ryzyko odparzenia! Zawsze należy przeczytać informację na odwrocie produktu.

Kiedy zawijamy nogi ?

Przede wszystkim zawijamy tylko wtedy, kiedy koń tego potrzebuje - regularnie trenuje i jest poddawany dużym obciążeniom, ma problemy krążeniowe lub miewa problemy z opojami. Nie ma potrzeby zawijać nóg na noc, jeśli nasz koń nie ma żadnych dolegliwości związanych z nogami lub/i jest użytkowany czysto rekreacyjnie.

Pamiętajmy, aby nigdy nie zawijać nóg, które uległy kontuzji - bez konsultacji z weterynarzem możemy sporo zaszkodzić, gdyż niektóre urazy wymagają chłodzenia, a nie grzania.

Czym i jak zawijać ?

Najprostszym rozwiązaniem są owijki z podkładkami - na noc zawijamy nogę wysoko, aż do nadgarstków. Zazwyczaj zawijamy wszystkie cztery kończyny na noc, chyba że mamy inne zalecenie weterynarza. Minusem owijek jest przede wszystkim czasochłonność całego procesu zawijania ;)

Wygodne w użyciu są ochraniacze stajenne - wyglądają jak mniejsza wersja ochraniaczy transportowych. Na rynku znajdziemy wiele modeli, ktore mimo sporych różnic cenowych mają dokładnie takie samo działanie (czasami różną trwałość). Modne są ochraniacze magnetyczne, które nie mają jednak naukowo potwierdzonego efektu leczniczego - magnetoterapia daje dobre rezultaty tylko przy użyciu zmiennego pola magnetycznego, które wytwarza pole elektryczne. Jeśli dysponujemy odpowiednimi środkami finansowymi i wierzymy w działanie ochraniaczy magnetycznych, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć je stosować u naszego konia. 

Czy zawijacie nogi Waszym koniom ?

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Wraz z nastaniem wiosennych, wręcz letnich dni, coraz powszechniejsze stają się kleszcze - te groźne pasożyty zewnętrzne wymagają szczególnej kontroli z uwagi na choroby, jakie przenoszą. Przypominamy o podstawowych zasadach ochrony przed kleszczami!

2019-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Większość preparatów do grzywy i ogona, a także wszystkie środki do nabłyszczania sierści są w formie aerozolu i wymagają przyzwyczajenia koni do dźwięku psikania. Podpowiemy Wam jak skutecznie i szybko przekonać zwierzaka do sprejów!

2019-05-08

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Osuszenie konia po jeździe jest kluczowym elementem pielęgnacji po każdym wysiłku fizycznym, po którym zwierzak się poci. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby zapobiec przeziębieniom i przechłodzeniu mięśni, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

2019-02-15

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Bezpieczne czyszczenie kopyt

Czyszczenie kopyt to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, którą należy wykonywać codziennie. Przedstawimy Wam podstawowe zasady czyszczenia kopyt oraz kilka wskazówek, jak ułatwić sobie tę czynność!

2019-01-31

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Masaż

Do ważnych elementów odnowy biologicznej każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu jest masaż, przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę. Niezależnie od stopnia zaawansowania w wyszkoleniu wierzchowca, warto dbać o eliminację powstałych przeciążeń w mięśniach konia!

2018-12-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wycieranie ogona

Pewnie każdy z Was spotkał się z charakterystycznym ocieraniem nasady ogona przez konia, najczęściej o ogrodzenie czy żłób w boksie. Podpowiemy Wam jak temu zaradzić, aby nasz zwierzak nie zranił się ani nie uszkodził rzepu ogonowego!

2018-10-20

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Stretching

Niezwykle ważną częścią każdego wysiłku fizycznego powinno być rozciąganie, wykonywane PO aktywności - dotyczy to także naszych wierzchowców. Każdy jeździec i właściciel konia powinien znać podstawowe ćwiczenia rozciągające oraz regularnie je stosować, zarówno u siebie jak i u swojego wierzchowca.

2018-07-28

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak pozbyć się zimowej sierści ?

W naszym kraju od dłuższego czasu mamy do czynienia z wiosennymi, a nawet z typowo letnimi temperaturami. Część koni jest ciągle w trakcie zmiany sierści, co jest szczególnie uciążliwe przede wszystkim dla nas - ale i nasze zwierzaki nie czują się komfortowo. Podpowiemy Wam jak skutecznie pozbyć się zimowego okrycia!

2018-04-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o końskie plecy ?

Grzbiet to niezwykle istotna część ciała naszego zwierzaka, gdyż to właśnie na niej skupia się nasz ciężar w trakcie jazdy; jej głównym zadaniem jest wówczas amortyzacja wstrząsów, stąd też nietrudno o różnego rodzaju przeciążenia i urazy. Jak prawidłowo dbać o plecy wierzchowców ?

2018-03-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Przycinanie grzywy

Długa i odpowiednio pielęgnowana grzywa jest ozdobą każdego konia; często nie poświęcamy jej jednak wystarczającej ilości czasu, przez co wygląda po prostu nieestetycznie. Z przyczyn praktycznych większość koni sportowych ma skracaną grzywę, krótka grzywa zawsze będzie wyglądała lepiej niż brzydkie i wiszące strąki włosia.

2018-02-12

Czytaj » 0