13,509 pytań - 70,776 odpowiedzi - 989 komentarzy

Pielęgnacja: Zawijać czy nie zawijać ?

Data publikacji: 2017-06-09

 

Głównym celem, dla którego stosujemy zawijanie końskich nóg najczęściej na noc, jest po prostu ogrzanie nogi - podwyższona temperatura wpływa korzystnie na regenerację zmęczonych tkanek. Jeśli dodatkowo wcześniej zastosowaliśmy wcierkę rozgrzewającą, to jej działanie będzie wzmocnione - ale uwaga, po stosowaniu niektórych wcierek nie wolno zawijać nóg z uwagi na ryzyko odparzenia! Zawsze należy przeczytać informację na odwrocie produktu.

Kiedy zawijamy nogi ?

Przede wszystkim zawijamy tylko wtedy, kiedy koń tego potrzebuje - regularnie trenuje i jest poddawany dużym obciążeniom, ma problemy krążeniowe lub miewa problemy z opojami. Nie ma potrzeby zawijać nóg na noc, jeśli nasz koń nie ma żadnych dolegliwości związanych z nogami lub/i jest użytkowany czysto rekreacyjnie.

Pamiętajmy, aby nigdy nie zawijać nóg, które uległy kontuzji - bez konsultacji z weterynarzem możemy sporo zaszkodzić, gdyż niektóre urazy wymagają chłodzenia, a nie grzania.

Czym i jak zawijać ?

Najprostszym rozwiązaniem są owijki z podkładkami - na noc zawijamy nogę wysoko, aż do nadgarstków. Zazwyczaj zawijamy wszystkie cztery kończyny na noc, chyba że mamy inne zalecenie weterynarza. Minusem owijek jest przede wszystkim czasochłonność całego procesu zawijania ;)

Wygodne w użyciu są ochraniacze stajenne - wyglądają jak mniejsza wersja ochraniaczy transportowych. Na rynku znajdziemy wiele modeli, ktore mimo sporych różnic cenowych mają dokładnie takie samo działanie (czasami różną trwałość). Modne są ochraniacze magnetyczne, które nie mają jednak naukowo potwierdzonego efektu leczniczego - magnetoterapia daje dobre rezultaty tylko przy użyciu zmiennego pola magnetycznego, które wytwarza pole elektryczne. Jeśli dysponujemy odpowiednimi środkami finansowymi i wierzymy w działanie ochraniaczy magnetycznych, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć je stosować u naszego konia. 

Czy zawijacie nogi Waszym koniom ?

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zabezpieczyć konia przed kleszczami ?

Wiosna w pełni, a wraz z nią pojawiły się kleszcze - groźne pajęczaki, które przenoszą szereg chorób. Warto pamiętać, że także konie mogą zachorować na choroby odkleszczowe, które stanowią poważne zagrożenie dla zwierząt!

2022-05-24

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Dlaczego koń wyciera grzywę i ogon ?

Wycieranie grzywy i ogona to zmora każdego właściciela koni - nic tak nie szpeci zwierzaka jak postrzępiony i nierówny włos. Często ten objaw może być sygnałem obecności pasożytów lub chorób skóry, dlatego nie powinniśmy traktować wycierania grzywy tylko jako problemu estetycznego.

2022-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zapuścić piękną grzywę i ogon u konia ?

Długa i lśniąca grzywa oraz zadbany ogon to niewątpliwie ogromny atut każdego konia; niestety tak jak w przypadku ludzi, zdarza się że musimy obciąć część grzywy lub ogona, a zależy nam na obfitym owłosieniu naszego zwierzaka. Podpowiemy dzisiaj, jak przyspieszyć porost włosów!

2022-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak prawidłowo wyczyścić konia ?

Czyszczenie koni ma nie tylko wymiar higieniczny - ta czynność jest związana także z obserwacją naszego zwierzaka pod kątem zdrowotnym. Poza tym czyszczenie pozwala na odprężenie konia oraz przyzwyczajenie do człowieka.

2021-11-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Zmiana okrywy włosowej

Nadchodząca jesień oraz zima i związane z nimi spadki temperatur przyczyniają się do zmiany krótkiej, letniej sierści na dłuższą sierść zimową, która zapewni odpowiednią termoregulację. To uciążliwy etap zarówno dla konia jak i właściciela konia, który zmaga się z wszędobylskim włosiem.

2021-09-18

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak uzyskać błyszczącą sierść u konia ?

Lśniąca i gładka sierść to marzenie wielu właścicieli koni, to także znak dobrego odżywienia naszego zwierzaka. Warto poznać kilka prostych zasad pielęgnacji konia, aby uzyskać błyszczącą sierść.

2021-08-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kąpanie konia

Pierwsze słoneczne i ciepłe dni zachęcają do kąpieli naszych końskich towarzyszy - warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach, aby nie zaszkodzić zwierzakowi.

2021-05-11

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o szczotki pęcinowe ?

Bujne szczotki pęcinowe to domena przede wszystkim koni ras zimnokrwistych, ale i koni fryzyjskich, irish cobów i niektórych kuców. Obfite owłosienie to niewątpliwie zaleta i ozdoba koni, ale warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji tego obszaru kończyny.

2021-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan grzywy i ogona ?

Bujna grzywa i gęsty ogon to prawdziwa ozdoba każdego konia oraz marzenie właściciela takiego wierzchowca. Niektóre konie są z natury obdarzone gęstym owłosieniem (np. hucuły), ale warto poznać kilka pomysłów na poprawę stanu grzywy i ogona u wszystkich koni.

2021-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Magnetoterapia

Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.

2021-01-02

Czytaj » 0