11,522 pytań - 13,880 odpowiedzi - 808 komentarzy

Pielęgnacja: Zawijać czy nie zawijać ?

Data publikacji: 2017-06-09

 

fot. www.horse-academy-tv.net

Głównym celem, dla którego stosujemy zawijanie końskich nóg najczęściej na noc, jest po prostu ogrzanie nogi - podwyższona temperatura wpływa korzystnie na regenerację zmęczonych tkanek. Jeśli dodatkowo wcześniej zastosowaliśmy wcierkę rozgrzewającą, to jej działanie będzie wzmocnione - ale uwaga, po stosowaniu niektórych wcierek nie wolno zawijać nóg z uwagi na ryzyko odparzenia! Zawsze należy przeczytać informację na odwrocie produktu.

Kiedy zawijamy nogi ?

Przede wszystkim zawijamy tylko wtedy, kiedy koń tego potrzebuje - regularnie trenuje i jest poddawany dużym obciążeniom, ma problemy krążeniowe lub miewa problemy z opojami. Nie ma potrzeby zawijać nóg na noc, jeśli nasz koń nie ma żadnych dolegliwości związanych z nogami lub/i jest użytkowany czysto rekreacyjnie.

Pamiętajmy, aby nigdy nie zawijać nóg, które uległy kontuzji - bez konsultacji z weterynarzem możemy sporo zaszkodzić, gdyż niektóre urazy wymagają chłodzenia, a nie grzania.

Czym i jak zawijać ?

Najprostszym rozwiązaniem są owijki z podkładkami - na noc zawijamy nogę wysoko, aż do nadgarstków. Zazwyczaj zawijamy wszystkie cztery kończyny na noc, chyba że mamy inne zalecenie weterynarza. Minusem owijek jest przede wszystkim czasochłonność całego procesu zawijania ;)

Wygodne w użyciu są ochraniacze stajenne - wyglądają jak mniejsza wersja ochraniaczy transportowych. Na rynku znajdziemy wiele modeli, ktore mimo sporych różnic cenowych mają dokładnie takie samo działanie (czasami różną trwałość). Modne są ochraniacze magnetyczne, które nie mają jednak naukowo potwierdzonego efektu leczniczego - magnetoterapia daje dobre rezultaty tylko przy użyciu zmiennego pola magnetycznego, które wytwarza pole elektryczne. Jeśli dysponujemy odpowiednimi środkami finansowymi i wierzymy w działanie ochraniaczy magnetycznych, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć je stosować u naszego konia. 

Czy zawijacie nogi Waszym koniom ?

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o końskie plecy ?

Grzbiet to niezwykle istotna część ciała naszego zwierzaka, gdyż to właśnie na niej skupia się nasz ciężar w trakcie jazdy; jej głównym zadaniem jest wówczas amortyzacja wstrząsów, stąd też nietrudno o różnego rodzaju przeciążenia i urazy. Jak prawidłowo dbać o plecy wierzchowców ?

2018-03-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Przycinanie grzywy

Długa i odpowiednio pielęgnowana grzywa jest ozdobą każdego konia; często nie poświęcamy jej jednak wystarczającej ilości czasu, przez co wygląda po prostu nieestetycznie. Z przyczyn praktycznych większość koni sportowych ma skracaną grzywę, krótka grzywa zawsze będzie wyglądała lepiej niż brzydkie i wiszące strąki włosia.

2018-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Golenie koni

Nadeszły pierwsze chłodniejsze i jesienne, a wraz z nimi pojawia się dłuższa i gęstsza sierść u naszych koni. Pewnie niektórzy z Was zauważyli, że niektórzy właściciele decydują się na ogolenie swoich wierzchowców - czy warto stosować takie radykalne rozwiązanie ?

2017-10-01

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed owadami

Temperatura powietrza rośnie, dni stają się coraz dłuższe, wokół Nas jest coraz więcej zieleni – a co za tym idzie, rozpoczyna się inwazja owadów, szczególnie uciążliwych dla jeźdźców i ich koni. W tym artykule znajdziecie praktyczne wskazówki dotyczące ochrony przed owadami – wystarczy naprawdę niewiele, aby zadbać o odpowiedni komfort swój oraz naszego wierzchowca.

2017-05-13

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wcierki i glinki

Wcierki i glinki powinny obowiązkowo znajdować się w każdej stajni - to niezbędne środki pielęgnacyjne, które mają szerokie spektrum zastosować, w zależności od właściwości. Prawidłowo użyte są świetnym elementem regeneracji i odnowy biologicznej naszego konia.

2017-03-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Grzywa i ogon

Jakość włosia u naszego konia zależy w dużej mierze od sposobu żywienia, ale oczywiście bardzo ważną kwestią jest właściwa pielęgnacja grzywy i ogona - zadbany włos zdecydowanie upiększy naszego konia :)

2017-02-02

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kopyta

Nie bez powodu istnieje powiedzenie, że bez kopyt nie ma konia. To bardzo ważna część ciała konia, która bezpośrednio wpływa na jego zdrowie i użytkowanie. Bardzo ważna jest staranna opieka nad kopytami,gdyż zaniechanie jej prowadzi do poważnych dolegliwości.

2017-01-20

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Codzienna opieka nad koniem

Prawidłowa opieka i pielęgnacja konia każdego dnia jest zarówno świetną profilaktyką wielu chorób, jak i szansą na nawiązanie relacji i zaobserwowanie aktualnego nastroju konia.

2017-01-06

Czytaj » 0