11,522 pytań - 13,880 odpowiedzi - 808 komentarzy

Pielęgnacja: Ochrona przed owadami

Data publikacji: 2017-05-13

 

fot. www.sklep.bergo.pl

 

Istnieją dwa głównie sposoby na pozbycie się dokuczliwych owadów:

1)      Droga mechaniczna: bazująca na użyciu różnego rodzaju okryć dla naszego konia. Są to przede wszystkim maski ubierane na głowę, frędzelki przyczepiane do kantara lub ogłowia oraz derki przeciwowadowe. Warto się zaopatrzyć w te produkty, jeśli nasz koń jest szczególnie wrażliwy na obecność owadów bądź po prostu ma uczulenie. Takie okrycie będzie dużą ulgą w trakcie pobytu na pastwisku – niektóre zwierzęta reagują dość gwałtownie na ukąszenia bąków czy gzów, co może doprowadzić nawet do kontuzji.
W trakcie jazdy dobrze sprawdzają się zwykłe nauszniki oraz specjalne derki przeznaczone do jazdy.

2)      Droga chemiczna: czyli wszelkiego rodzaju spreje czy maści do smarowania. Środki te są szybkie w użyciu, ale nie są zbyt trwałe – większość produktów wymaga codziennego stosowania. Najbardziej skuteczne są preparaty posiadające w składzie związek o nazwie DEET – z uwagi na swoją siłę działania może jednak powodować poważne uczulenia. Na rynku znajdziemy także szereg środków opartych na naturalnych olejkach – zazwyczaj jest to olejek cytrynowy, herbaciany, eukaliptusowy czy lawendowy.

Taki preparat możemy sami wykonać w domu – przygotowujemy litr wody, olejki eteryczne do wyboru: lawendowy, cytrusowy, waniliowy, można także rozgnieść jeden ząbek czosnku. Ilość olejków jest umowna, dodajemy po prostu "na oko" kroplami :) Zapach musi być intensywny, ale nie drażniący - jeśli zbytnio przesadzimy z olejkami, to możemy doprowadzić do podrażnienia skóry naszego konia. Mieszankę umieszczamy w spryskiwaczu do roślin i porządnie wstrząsamy w celu dobrego zmieszania składników.

Nigdy nie smarujemy konia samymi olejkami!

 

Warto także zauważyć, że wbrew powszechnie panującej opinii, podawanie czosnku nie chroni przed atakami owadów; co więcej, długotrwałe spożywanie czosnku przez konie obciąża wątrobę. 

 

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o końskie plecy ?

Grzbiet to niezwykle istotna część ciała naszego zwierzaka, gdyż to właśnie na niej skupia się nasz ciężar w trakcie jazdy; jej głównym zadaniem jest wówczas amortyzacja wstrząsów, stąd też nietrudno o różnego rodzaju przeciążenia i urazy. Jak prawidłowo dbać o plecy wierzchowców ?

2018-03-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Przycinanie grzywy

Długa i odpowiednio pielęgnowana grzywa jest ozdobą każdego konia; często nie poświęcamy jej jednak wystarczającej ilości czasu, przez co wygląda po prostu nieestetycznie. Z przyczyn praktycznych większość koni sportowych ma skracaną grzywę, krótka grzywa zawsze będzie wyglądała lepiej niż brzydkie i wiszące strąki włosia.

2018-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Golenie koni

Nadeszły pierwsze chłodniejsze i jesienne, a wraz z nimi pojawia się dłuższa i gęstsza sierść u naszych koni. Pewnie niektórzy z Was zauważyli, że niektórzy właściciele decydują się na ogolenie swoich wierzchowców - czy warto stosować takie radykalne rozwiązanie ?

2017-10-01

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Zawijać czy nie zawijać ?

Często widujemy konie, które mają zawinięte nogi owijkami bądź noszą specjalnie ochraniacze stajenne, które mają za zadanie przede wszystkim utrzymanie ciepła. Czy warto zawijać nogi, jakie są plusy i minusy takiego działania ? Przede wszystkim - dlaczego niektóre konie wymagają zawijania ?

2017-06-09

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wcierki i glinki

Wcierki i glinki powinny obowiązkowo znajdować się w każdej stajni - to niezbędne środki pielęgnacyjne, które mają szerokie spektrum zastosować, w zależności od właściwości. Prawidłowo użyte są świetnym elementem regeneracji i odnowy biologicznej naszego konia.

2017-03-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Grzywa i ogon

Jakość włosia u naszego konia zależy w dużej mierze od sposobu żywienia, ale oczywiście bardzo ważną kwestią jest właściwa pielęgnacja grzywy i ogona - zadbany włos zdecydowanie upiększy naszego konia :)

2017-02-02

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kopyta

Nie bez powodu istnieje powiedzenie, że bez kopyt nie ma konia. To bardzo ważna część ciała konia, która bezpośrednio wpływa na jego zdrowie i użytkowanie. Bardzo ważna jest staranna opieka nad kopytami,gdyż zaniechanie jej prowadzi do poważnych dolegliwości.

2017-01-20

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Codzienna opieka nad koniem

Prawidłowa opieka i pielęgnacja konia każdego dnia jest zarówno świetną profilaktyką wielu chorób, jak i szansą na nawiązanie relacji i zaobserwowanie aktualnego nastroju konia.

2017-01-06

Czytaj » 0