12,611 pytań - 14,124 odpowiedzi - 819 komentarzy

Pielęgnacja: Ochrona przed owadami

Data publikacji: 2017-05-13

 

fot. www.sklep.bergo.pl

 

Istnieją dwa głównie sposoby na pozbycie się dokuczliwych owadów:

1)      Droga mechaniczna: bazująca na użyciu różnego rodzaju okryć dla naszego konia. Są to przede wszystkim maski ubierane na głowę, frędzelki przyczepiane do kantara lub ogłowia oraz derki przeciwowadowe. Warto się zaopatrzyć w te produkty, jeśli nasz koń jest szczególnie wrażliwy na obecność owadów bądź po prostu ma uczulenie. Takie okrycie będzie dużą ulgą w trakcie pobytu na pastwisku – niektóre zwierzęta reagują dość gwałtownie na ukąszenia bąków czy gzów, co może doprowadzić nawet do kontuzji.
W trakcie jazdy dobrze sprawdzają się zwykłe nauszniki oraz specjalne derki przeznaczone do jazdy.

2)      Droga chemiczna: czyli wszelkiego rodzaju spreje czy maści do smarowania. Środki te są szybkie w użyciu, ale nie są zbyt trwałe – większość produktów wymaga codziennego stosowania. Najbardziej skuteczne są preparaty posiadające w składzie związek o nazwie DEET – z uwagi na swoją siłę działania może jednak powodować poważne uczulenia. Na rynku znajdziemy także szereg środków opartych na naturalnych olejkach – zazwyczaj jest to olejek cytrynowy, herbaciany, eukaliptusowy czy lawendowy.

Taki preparat możemy sami wykonać w domu – przygotowujemy litr wody, olejki eteryczne do wyboru: lawendowy, cytrusowy, waniliowy, można także rozgnieść jeden ząbek czosnku. Ilość olejków jest umowna, dodajemy po prostu "na oko" kroplami :) Zapach musi być intensywny, ale nie drażniący - jeśli zbytnio przesadzimy z olejkami, to możemy doprowadzić do podrażnienia skóry naszego konia. Mieszankę umieszczamy w spryskiwaczu do roślin i porządnie wstrząsamy w celu dobrego zmieszania składników.

Nigdy nie smarujemy konia samymi olejkami!

 

Warto także zauważyć, że wbrew powszechnie panującej opinii, podawanie czosnku nie chroni przed atakami owadów; co więcej, długotrwałe spożywanie czosnku przez konie obciąża wątrobę. 

 

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Większość preparatów do grzywy i ogona, a także wszystkie środki do nabłyszczania sierści są w formie aerozolu i wymagają przyzwyczajenia koni do dźwięku psikania. Podpowiemy Wam jak skutecznie i szybko przekonać zwierzaka do sprejów!

2019-05-08

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Osuszenie konia po jeździe jest kluczowym elementem pielęgnacji po każdym wysiłku fizycznym, po którym zwierzak się poci. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby zapobiec przeziębieniom i przechłodzeniu mięśni, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

2019-02-15

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Bezpieczne czyszczenie kopyt

Czyszczenie kopyt to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, którą należy wykonywać codziennie. Przedstawimy Wam podstawowe zasady czyszczenia kopyt oraz kilka wskazówek, jak ułatwić sobie tę czynność!

2019-01-31

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Masaż

Do ważnych elementów odnowy biologicznej każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu jest masaż, przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę. Niezależnie od stopnia zaawansowania w wyszkoleniu wierzchowca, warto dbać o eliminację powstałych przeciążeń w mięśniach konia!

2018-12-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wycieranie ogona

Pewnie każdy z Was spotkał się z charakterystycznym ocieraniem nasady ogona przez konia, najczęściej o ogrodzenie czy żłób w boksie. Podpowiemy Wam jak temu zaradzić, aby nasz zwierzak nie zranił się ani nie uszkodził rzepu ogonowego!

2018-10-20

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Stretching

Niezwykle ważną częścią każdego wysiłku fizycznego powinno być rozciąganie, wykonywane PO aktywności - dotyczy to także naszych wierzchowców. Każdy jeździec i właściciel konia powinien znać podstawowe ćwiczenia rozciągające oraz regularnie je stosować, zarówno u siebie jak i u swojego wierzchowca.

2018-07-28

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak pozbyć się zimowej sierści ?

W naszym kraju od dłuższego czasu mamy do czynienia z wiosennymi, a nawet z typowo letnimi temperaturami. Część koni jest ciągle w trakcie zmiany sierści, co jest szczególnie uciążliwe przede wszystkim dla nas - ale i nasze zwierzaki nie czują się komfortowo. Podpowiemy Wam jak skutecznie pozbyć się zimowego okrycia!

2018-04-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o końskie plecy ?

Grzbiet to niezwykle istotna część ciała naszego zwierzaka, gdyż to właśnie na niej skupia się nasz ciężar w trakcie jazdy; jej głównym zadaniem jest wówczas amortyzacja wstrząsów, stąd też nietrudno o różnego rodzaju przeciążenia i urazy. Jak prawidłowo dbać o plecy wierzchowców ?

2018-03-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Przycinanie grzywy

Długa i odpowiednio pielęgnowana grzywa jest ozdobą każdego konia; często nie poświęcamy jej jednak wystarczającej ilości czasu, przez co wygląda po prostu nieestetycznie. Z przyczyn praktycznych większość koni sportowych ma skracaną grzywę, krótka grzywa zawsze będzie wyglądała lepiej niż brzydkie i wiszące strąki włosia.

2018-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Golenie koni

Nadeszły pierwsze chłodniejsze i jesienne, a wraz z nimi pojawia się dłuższa i gęstsza sierść u naszych koni. Pewnie niektórzy z Was zauważyli, że niektórzy właściciele decydują się na ogolenie swoich wierzchowców - czy warto stosować takie radykalne rozwiązanie ?

2017-10-01

Czytaj » 0