10,125 pytań - 12,748 odpowiedzi - 786 komentarzy

Sport: Jezdność

Data publikacji: 2017-05-10

 

fot. Paulina Peckliel

Fakt, że koń jest jezdny jest zdecydowanie pozytywnym określeniem - generalnie samo pojęcie jezdności odnosi się do zdolności danego zwierzaka do pracy i samej jakości pracy pod siodłem. Jest to jedna z cech podlegająca ocenie w trakcie selekcji koni wierzchowych do sportu.

Jeśli koń jest jezdny, to jest po prostu przyjemny do jazdy. Niekoniecznie musi to być koń wysoko wyszkolony, wystarczy że będzie to koń, który respektuje naszą obecność i traktuje nas jako przewodnika. Z chęcią i łatwością wykonuje Nasze polecenia, a w przypadku braku zrozumienia nie buntuje się w sposób gwałtowny i wręcz niebezpieczny. Konie jezdne lubią pracować i starają się wykonywać wszystko jak najlepiej, nie traktują pracy jako przykrego obowiązku. Zazwyczaj szybko progresują, bo mają wrodzoną zdolność do szybkiej nauki i zapamiętywania kolejnych elementów. 

Nie ma rasy, która zawsze i w 100% będzie jezdna - to cecha osobnicza, bazująca na w pewnym stopniu na charakterze konia ale przede wszystkim na jego budowie. Prawidłoa budowa ciała, odpowiadająca wymaganiom w ogromnej mierze odpowiada za jezdność. Ponadto, większość koni, która jest jeżdżona w prawidłowy sposób będzie jezdna i po prostu łatwa (uwaga, to pojęcie względne! Koń klasy Grand Prix jest piekielnie trudny dla osoby początkujacej, a jezdny dla zawodnika Grand Prix - co nie oznacza, że taka osoba nie musi nic robić na takim koniu ;) ) do jazdy.

Są konie, które z natury są przyjazne i chętnie współpracują z człowiekiem - taki zwierzak, odpowiednio jeżdzony i trenowany, z pewnością będzie wspaniałym wierzchowcem, nawet jeśli będzie użytkowany czysto rekreacyjnie.

 

Jezdność nie jest cechą, którą można naprawić za pomocą jednego prostego ćwiczenia - jeśli Wasz koń nie jest przyjemny do jazdy, macie z nim różne problemy, to przede wszystkim trzeba każdy z tym problemów przeanalizować osobno.

Koń Was nie słucha, chodzi gdzie chce ? Skup się na konsekwencji, pomagaj sobie bacikiem, poproś o pomoc osobę doświadczoną.

Koń wyrywa wodze, szarpie głową? Poczytaj artykuły dotyczące rytmu, rozluźnienia oraz kontaktu (do wglądu na naszej stronie).

Macie problem z kłusem ćwiczebnym, bo koń bardzo wybija i jest niewygodny ? Zastanów się nad swoim dosiadem, nad rozluźnieniem swoim oraz konia. 

 

Problemy zazwyczaj wynikają z braku odpowiednich podstaw, po przepracowaniu ich z pewnością szybko poczujemy czym jest jezdność i jak to wygląda w praktyce :)

 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Zebranie

Zebranie jest ostatnim, najwyższym stopniem w treningu każdego konia sportowego. Przede wszystkim - nie da się siłowo nauczyć zebrania, to naturalny stan który osiągamy, jeśli prawidłowo przepracowaliśmy wszystkie pozostałe tematy.

2017-06-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyprostowanie

Kolejnym etapem w trakcie treningu każdego konia jest wyprostowanie - termin ten jest pozornie łatwy w zrozumieniu, ale trudniejszy w wykonaniu. Nic dziwnego, konie z natury mają różnorakie krzywizny, które są pewną przeszkodą do pokonania w trakcie prawidłowej pracy.

2017-04-19

Czytaj » 0

Sport

Sport: Impuls

Kolejnym szczeblem w szkolenia koni jest praca nad impulsem, czasami błędnie interpretowany jako szybkie tempo poruszania się konia. Impuls jest ściśle związany z prawidłowym zaangażowaniem zadu, ale i z prawidłowym rytmem.

2017-04-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Przepuszczalność

W treningu koni sportowych często spotkamy się z pojęciem konia przepuszczalnego - dla laika to totalnie niezrozumiałe pojęcie w odniesieniu do koni, a i w przypadku osób mało doświadczonych może być niejasne. Czym jest przepuszczalność i czy to pożądana cecha ?

2017-03-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kontakt

Kontakt jest trzecim, zaraz po rytmie i rozluźnieniu, stopniem drabiny ujeżdżeniowej. Są to bazowe zasady prawidłowej pracy z końmi, niezależnie od dyscypliny czy też stopnia zaawansowania, stąd też warto przyjrzeć się temu terminowi.

2017-03-17

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rozluźnienie

Ten artykuł dedykujemy bardzo ważnemu aspektowi treningu, jakim jest rozluźnienie. To jeden z najważniejszych elementów prawidłowej jazdy na koniu, będący bazą jakiejkolwiek pracy.

2017-02-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rytm

Rozpoczynamy cykl artykułów objaśniających kolejne partie piramidy ujeżdżeniowej, czyli podstawowe części treningu konia. Tak naprawdę każdy koń sportowy powinien ją przejść w całości, a konie rekreacyjne przynajmniej jej bazę.

2017-02-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak wykonać ustępowanie od łydki?

Ustępowanie od łydki jest świetnym elementem, który poprawia wyprostowanie i rozluźnienie konia. W przeciwieństwie do ciągu, nie ma tutaj zgięcia i ruchu typowo w bok, dlatego też właściwie każdy koń powinien prawidłowo wykonać ustępowanie w trzech chodach.

2017-02-06

Czytaj » 0

Sport

Sport: Pierwszy start w zawodach skokowych

Skoro już wiemy jak wyglądają starty w zawodach ujeżdżeniowych, to teraz poznajmy najważniejsze fakty dotyczącego naszego pierwszego parkuru na zawodach. To z pewnością jedno z najbardziej ekscytujących doświadczeń w trakcie naszej kariery jeździeckiej!

2017-01-26

Czytaj » 0

Sport

Sport: Pierwszy start w zawodach ujeżdżeniowych

Zdecydowaliście się wziąć udział i przejechać swój pierwszy program ujeżdżeniowy na zawodach. Jak się przygotować, jak zapamiętać program, co jest oceniane ?

2017-01-25

Czytaj » 0