11,522 pytań - 13,880 odpowiedzi - 808 komentarzy

Sport: Jezdność

Data publikacji: 2017-05-10

 

fot. Paulina Peckliel

Fakt, że koń jest jezdny jest zdecydowanie pozytywnym określeniem - generalnie samo pojęcie jezdności odnosi się do zdolności danego zwierzaka do pracy i samej jakości pracy pod siodłem. Jest to jedna z cech podlegająca ocenie w trakcie selekcji koni wierzchowych do sportu.

Jeśli koń jest jezdny, to jest po prostu przyjemny do jazdy. Niekoniecznie musi to być koń wysoko wyszkolony, wystarczy że będzie to koń, który respektuje naszą obecność i traktuje nas jako przewodnika. Z chęcią i łatwością wykonuje Nasze polecenia, a w przypadku braku zrozumienia nie buntuje się w sposób gwałtowny i wręcz niebezpieczny. Konie jezdne lubią pracować i starają się wykonywać wszystko jak najlepiej, nie traktują pracy jako przykrego obowiązku. Zazwyczaj szybko progresują, bo mają wrodzoną zdolność do szybkiej nauki i zapamiętywania kolejnych elementów. 

Nie ma rasy, która zawsze i w 100% będzie jezdna - to cecha osobnicza, bazująca na w pewnym stopniu na charakterze konia ale przede wszystkim na jego budowie. Prawidłoa budowa ciała, odpowiadająca wymaganiom w ogromnej mierze odpowiada za jezdność. Ponadto, większość koni, która jest jeżdżona w prawidłowy sposób będzie jezdna i po prostu łatwa (uwaga, to pojęcie względne! Koń klasy Grand Prix jest piekielnie trudny dla osoby początkujacej, a jezdny dla zawodnika Grand Prix - co nie oznacza, że taka osoba nie musi nic robić na takim koniu ;) ) do jazdy.

Są konie, które z natury są przyjazne i chętnie współpracują z człowiekiem - taki zwierzak, odpowiednio jeżdzony i trenowany, z pewnością będzie wspaniałym wierzchowcem, nawet jeśli będzie użytkowany czysto rekreacyjnie.

 

Jezdność nie jest cechą, którą można naprawić za pomocą jednego prostego ćwiczenia - jeśli Wasz koń nie jest przyjemny do jazdy, macie z nim różne problemy, to przede wszystkim trzeba każdy z tym problemów przeanalizować osobno.

Koń Was nie słucha, chodzi gdzie chce ? Skup się na konsekwencji, pomagaj sobie bacikiem, poproś o pomoc osobę doświadczoną.

Koń wyrywa wodze, szarpie głową? Poczytaj artykuły dotyczące rytmu, rozluźnienia oraz kontaktu (do wglądu na naszej stronie).

Macie problem z kłusem ćwiczebnym, bo koń bardzo wybija i jest niewygodny ? Zastanów się nad swoim dosiadem, nad rozluźnieniem swoim oraz konia. 

 

Problemy zazwyczaj wynikają z braku odpowiednich podstaw, po przepracowaniu ich z pewnością szybko poczujemy czym jest jezdność i jak to wygląda w praktyce :)

 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Pasaż

Jednym z najbardziej zaawansowanych elementów w treningu konia ujeżdżeniowego jest pasaż - powolny, wyniosły kłus. To bardzo charakterystyczny ruch, rozpoznawalny nawet przez osoby niezwiązane z ujeżdżeniem.

2018-03-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Inochód

Inochód jest wadliwym rytmem poruszania się konia i dotyczy on nie tylko koni sportowych - niemniej jednak, w wielu przypadkach koni rekreacyjnych taki problem jest bagatelizowany. Dowiecie się czym jest inochód i jak sobie z nim poradzić :)

2017-10-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Oddanie wodzy w galopie

W programach klasy P znajdziemy element dotyczący oddania i nabrania wodzy w galopie na kole - warto poznać właściwą technikę tego ćwiczenia, gdyż prawidłowo wykonane przynosi wiele korzyści.

2017-08-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Żucie z ręki

Żucie z ręki to jedna z najlepszych metod poprawiająca rozluźnienie i uspokojenie konia, angażująca grzbiet oraz zad. Niestety wielu jeźdźców, szczególnie tych początkujących utożsamia żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - a to duży błąd. W tym artykule przedstawimy zalety tego ruchu oraz sposoby jak wykonać go prawidłowo.

2017-07-22

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak opanować stres przed zawodami ?

Przed Wami pierwszy wyjazd na zawody... Na samą myśl pocą Wam się dłonie, czujecie niezdrowe napięcie albo nie możecie spać ? Podpowiemy jak sobie radzić z narastającym stresem!

2017-07-19

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kontrgalop

Kontrgalop to kolejne ujeżdżeniowe ćwiczenie, które właściwie wykonane daje dużo pozytywnych rezultatów. Jest jednak na tyle wymagającym ruchem, że pojawia się dopiero w trudniejszych programach kl.P oraz w całej klasie N - wbrew powszechnej opinii nie wystarczy po prostu byle jak galopować na złą nogę.

2017-07-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piaff

Piaff to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów hiszpańskiej szkoły jazdy, obecny także w najtrudniejszych programach ujeżdżeniowych na poziomie Grand Prix. Jest to element możliwy do wykonania tylko na bardzo zaawansowanym koniu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dowiedzieć się więcej o piaffie.

2017-07-06

Czytaj » 0

Sport

Sport: Zebranie

Zebranie jest ostatnim, najwyższym stopniem w treningu każdego konia sportowego. Przede wszystkim - nie da się siłowo nauczyć zebrania, to naturalny stan który osiągamy, jeśli prawidłowo przepracowaliśmy wszystkie pozostałe tematy.

2017-06-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyprostowanie

Kolejnym etapem w trakcie treningu każdego konia jest wyprostowanie - termin ten jest pozornie łatwy w zrozumieniu, ale trudniejszy w wykonaniu. Nic dziwnego, konie z natury mają różnorakie krzywizny, które są pewną przeszkodą do pokonania w trakcie prawidłowej pracy.

2017-04-19

Czytaj » 0

Sport

Sport: Impuls

Kolejnym szczeblem w szkolenia koni jest praca nad impulsem, czasami błędnie interpretowany jako szybkie tempo poruszania się konia. Impuls jest ściśle związany z prawidłowym zaangażowaniem zadu, ale i z prawidłowym rytmem.

2017-04-08

Czytaj » 0