13,072 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sprzęt: Nachrapniki

Data publikacji: 2017-05-08

 

Podstawową funkcją nachrapnika jest stabilizacja wędzidła w pysku oraz równomierne rozłożenie działania wodzy - jest to bardzo ważna cecha, dlatego też nie ma żadnych racjonalnych podstaw na używaniue ogłowia bez nachrapnika.

Najczęściej spotykanym nachrapnikiem jest nachrapnik polski (angielski). To najprostszy model, zdecydowanie używany najczęściej, niestety wiele koni nie toleruje dość topornego zapięcia - ponadto nachrapnik polski umożliwia przekładanie języka nad wędzidło. Jego odmianą jest nachrapnik kombinowany, posiadający dodatkową szlufkę na pasek krzyżowy (skośnik).

Lekką modyfikacją nachrapnika polskiego jest nachrapnik szwedzki, inaczej zaciskowy. Mimo dość niepokojącej nazwy, wiele koni lepiej go toleruje :) Od pierwszego modelu różni się obecnością dodatkowej paska przez który przekładamy i zaciskamy końcówkę - samo zapięcie wyposażone jest w miękką podściółkę, a tym samym jest bardziej komfortowe dla konia. Nachrapnik szwedzki również występuje w formie kombinowanej ze skośnikiem.

Coraz popularniejszym rodzajem nachrapnika na Zachodzie jest nachrapnik hanowerski - u nas niestety ciągle niedoceniany przez jeźdźców, z uwagi na specyficzny wygląd jaki nadaje końskim pyskom. Jest zapinany przed wędzidłem, blisko brody i nosa konia. Nachrapnik hanowerski będzie dobry dla koni wrażliwych, które nie lubią krępowania pyska tradycyjnym nachrapnikiem - dodatkowym plusem jest uniemożliwienie otwierania pyska. Ten rodzaj nachrapnika powinien być używany umiejętnie, gdyż zbyt ciasno i nisko zapięty utrudnia oddychanie!

Kolejnym modelem jest nachrapnik meksykański - zapinany na środku pyska, z dodatkowym paskiem biegnącym jak pasek krzyżowy. Ten model ma podobnie działanie do nachrapnika kombinowanego, ale ma łagodniejsze działanie - zapobiega przesuwaniu się wędzidła oraz nie powoduje nadmiernego ucisku pyska.

 

W sklepach jeździeckich znajdziemy także specyficzne nachrapniki, dedykowane osobom bardzo doświadczonym np. nachrapnik Lever czy Kinton ( zaopatrzone w metalową dźwignię, przez co mają silne działanie na pysk i żuchwę konia) nachrapniki podwójne czy też specjalne nachrapniki występujące w ogłowiach anatomicznych.

Powinny być wybierane tylko przez profesjonalistów, którzy doskonale znają swojego konia i są świadomi działania tych elementów.

 

Pamiętajcie - prawidłowo założony nachrapnik nigdy nie może być maksymalnie zaciśnięty!

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochrona przeciwsłoneczna dla koni

Nadchodzą upalne temperatury, więc nasze konie będą narażone na działanie promieni słonecznych; warto poznać kilka elementów wyposażenia jeźdźca, które pomogą przetrwać największe upały.

2022-06-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o sprzęt na wiosnę ?

Wiosna to czas gruntownych porządków, także w siodlarniach oraz w szafkach jeździeckich - podpowiemy Wam dzisiaj, jak skutecznie przygotować sprzęt jeździecki!

2022-05-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!

2022-04-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o bezpieczeństwo jeźdźca ?

Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.

2022-02-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0