Na rynku jeździeckim znajdziemy przede wszystkim dwa modele bryczesów:
a) z lejem kolanowym
b) z pełnym lejem
Większość jeźdzców zdecydowanie preferuje bryczesy z pełnym lejem - ich niewątpliwą zaletą jest poprawa przyczepności do siodła (co oczywiście nie zastąpi pracy nad prawidłowym dosiadem). Pełne leje mogą wykonane z prawdziwej bądź syntetycznej skóry, zamszu lub silikonu - wybór materiału zależy od naszych preferencji. Obecnie coraz większą popularnością cieszą sie bryczesy z lejami silikonowymi, takie rozwiązanie jest przede wszystkim atrakcyjnie wizualne i bardziej przystępne cenowo.
Leje kolanowe znajdziemy przede wszystkim w bryczesach z niższej półki, dedykowanych osobom początkującym oraz jeżdżącym sporadycznie - takie modele będą zdecydowanie wystarczające na takim etapie czy intensywności jazdy. Osobom zaczynającym naukę jazdy konnej wręcz polecamy bryczesy z lejem kolanowym, gdyż pełny lej bywa czasem utrudnieniem w nauce prawidłowego dosiadu.
Obecnie produkowane modele bryczesów posiadają elastyczne nogawki, tzw.flex - takie rozwiązanie zapobiega bolesnym otarciom oraz niewygodnemu podciąganiu sie nogawek w górę w trakcie jazdy. Starsze modele posiadały zapięcie na rzepy - polecamy używanie takich bryczesów wraz z wysokimi skarpetami, zdecydowanie poprawi to naszą wygodę i komfort w trakcie użytkowania.
W sklepach znajdziemy także bryczesy na porę letnią i zimową - te letnie charakteryzują sie przede wszystkim cieńszym i lżejszym materiałem oraz obecnością wstawek z siateczki mesh, która poprawia przewiewność.
Bryczesy zimowe mają najcześciej podszewkę z polaru, niektóre modele są wykonane z materiału wodoodpornego, ale przy tym oddychającego - są idealne na jazdę w trakcie śnieżnej pogody, a także w czasie deszczu.
Ceny bryczesów bywają bardzo zróżnicowane, zazwyczaj dużą rolę odgrywa firma, w jakiej są produkowane - dla osoby jeżdzącej rekreacyjnie na długie lata będą służyły bryczesy z średniej pólki, gdzie także możemy wybierać wśród wielu modeli i wariacji kolorystycznych.
Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!
2022-04-29
Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.
2022-02-06
Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.
2022-01-15
Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.
2021-12-28
Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.
2021-06-19
Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?
2021-05-20
Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.
2021-05-14