12,810 pytań - 14,383 odpowiedzi - 826 komentarzy

Hodowla: konie achał-tekińskie

Data publikacji: 2017-04-10

 

fot. Pola Gałczyńska

 

Konie achał-tekińskie pochodzą prawdopodobnie od koni turkmeńskich, żyjących na dzisiejszych terenach Tukmenistanu - pierwsze zapiski dotyczące tej rasy są datowe na XVIII/XIX wiek. Z uwagi na panujący klimat (upalne lata, surowe zimy, tereny pustynne) tamtejsze plemiona potrzebowały koni wytrzymałych na zmieniajace się i niekorzystne warunki, zdolne do pokonywania dużych odległości i o ogólnych małych wymaganiach.

W toku doboru odpowiednich osobników, udało się wyhodować konia, który znakomicie spełnia swoje wymagania:

- wzrost ok.155-16cm

- bardzo lekka i szczupła budowa ciała

- wysoko osadzona, jelenia szyja

- szczupłe i długie nogi

- długa kłoda

- głowa nieduża, proporcjonalna, wysoko noszona

- grzywa i ogon dość skąpe

- wszystkie maści poza srokatą są dozwolone, szczególnie pożądane są osobniki o maściach rozjaśnionych bądź z metalicznym połyskiem

 

Konie achał-tekińskie są specyficzną rasą, nie dla każdego i z pewnością nie dla osób początkujących - są temperamentne, mają dużo energii.Wysoko osadzona szyja i wysoko noszona głowa nie ułatwiają prawidłowego treningu tych koni, zazwyczaj pojawia się duży problem z rozluźnieniem i równym kontaktem. Bywają dość trudne we współpracy, stąd też rzadko pojawiają się na parkurach lub czworobokach - są polecane raczej tylko wielbicielom tej rasy ;) Ich niewątpliwą zaletą jest duża odporność na zmienne warunki atmosferyczne, mimo lekkiej budowy wytrzymują deszcz i mróz bez derkowania. Rzadko chorują, mają mocne kopyta, nie wymagają specjalnego traktowania.

 

Spotkaliście się kiedyś z końmi tej rasy ?

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Marwari

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras na świecie są niewątpliwie konie rasy Marwari - ich niecodzienny wygląd jest rozpoznawalny przez wielu miłośników jeździectwa. Trzeba pamiętać, że to jedna z najstarszych ras, wywodząca się z okresu starożytności!

2019-07-11

Czytaj » 0

Hodowla

Dzikie konie: Mustangi

Chyba najbardziej znaną rasą dzikich koni są mustangi, licznie występujące niegdyś na preriach Ameryki Północnej - obecnie konie te są pod ścisłą ochroną, z uwagi na zagrożenie wyginięciem.

2019-05-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Falabella

Któż z nas nie zna tych uroczych miniaturowych koni, które osiągają maksymalnie 75cm w kłębie? Te wspaniałe zwierzaki nie mają zbyt dużej wartości użytkowej z uwagi na rozmiary, ale cieszą się ogromną popularnością na całym świecie - są po prostu końmi do towarzystwa.

2019-04-23

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Tennessee Walking Horse

Jedną z najbardziej popularnych ras koni w Stanach Zjednoczonych, obok szeroko pojętych koni rasy Paint, są Tennessee Walkery - rasa ta nie posiada polskiego odpowiednika nazwy. W naszym kraju praktycznie nie występują, dlatego warto dowiedzieć się czym się charakteryzują te efektywne wierzchowce.

2019-04-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto kastrować ogiery ?

Wśród ludzi często niesłusznie pokutuje mit, że kastracja zwierząt jest brutalnym zabiegiem, który odbiera przyjemność z życia oraz wyrządza ogromną krzywdę. O ile w przypadku kotów i psów, posiadanie niewykastrowanego samca może być tylko uciążliwe, o tyle obsługa i praca z temperamentnymi ogierami bywa po prostu skrajnie niebezpieczna.

2019-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce islandzkie

Jedną z najbardziej charakterystycznych, ale i unikalnych ras są konie rasy islandzkiej - z racji wzrostu często zwane kucami, chociaż sporo ekspertów klasyfikuje je jako konie. Poznajcie miłe wierzchowca, które naturalnie potrafią poruszać się toltem oraz inochodem, co w rezultacie daje pięć różnych chodów u tej rasy!

2018-12-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Tinker

Jedną z bardziej charakterystycznych ras koni jest tinker, inaczej zwany koniem cygańskim z uwagi na dużą popularność wśród grup złożonych z osób romskiego pochodzenia. Te stosunkowo nieduże konie szybko zdobywają popularność na całym świecie, przede wszystkim z uwagi na łagodne usposobienie.

2018-12-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: American quater horse

Kompaktowa budowa i nieduży wzrost w połączeniu z niezwykłą zwinnością i szybkością to cechy rasy charakterystycznej dla westernu, czyli american quater horse. Dyscyplina ta zdobywa w Polsce coraz większą popularność, dlatego warto bliżej poznać te nieduże, ale wytrzymałe konie.

2017-06-02

Czytaj » 0