12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Hodowla: konie achał-tekińskie

Data publikacji: 2017-04-10

 

fot. Pola Gałczyńska

 

Konie achał-tekińskie pochodzą prawdopodobnie od koni turkmeńskich, żyjących na dzisiejszych terenach Tukmenistanu - pierwsze zapiski dotyczące tej rasy są datowe na XVIII/XIX wiek. Z uwagi na panujący klimat (upalne lata, surowe zimy, tereny pustynne) tamtejsze plemiona potrzebowały koni wytrzymałych na zmieniajace się i niekorzystne warunki, zdolne do pokonywania dużych odległości i o ogólnych małych wymaganiach.

W toku doboru odpowiednich osobników, udało się wyhodować konia, który znakomicie spełnia swoje wymagania:

- wzrost ok.155-16cm

- bardzo lekka i szczupła budowa ciała

- wysoko osadzona, jelenia szyja

- szczupłe i długie nogi

- długa kłoda

- głowa nieduża, proporcjonalna, wysoko noszona

- grzywa i ogon dość skąpe

- wszystkie maści poza srokatą są dozwolone, szczególnie pożądane są osobniki o maściach rozjaśnionych bądź z metalicznym połyskiem

 

Konie achał-tekińskie są specyficzną rasą, nie dla każdego i z pewnością nie dla osób początkujących - są temperamentne, mają dużo energii.Wysoko osadzona szyja i wysoko noszona głowa nie ułatwiają prawidłowego treningu tych koni, zazwyczaj pojawia się duży problem z rozluźnieniem i równym kontaktem. Bywają dość trudne we współpracy, stąd też rzadko pojawiają się na parkurach lub czworobokach - są polecane raczej tylko wielbicielom tej rasy ;) Ich niewątpliwą zaletą jest duża odporność na zmienne warunki atmosferyczne, mimo lekkiej budowy wytrzymują deszcz i mróz bez derkowania. Rzadko chorują, mają mocne kopyta, nie wymagają specjalnego traktowania.

 

Spotkaliście się kiedyś z końmi tej rasy ?

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: American quater horse

Kompaktowa budowa i nieduży wzrost w połączeniu z niezwykłą zwinnością i szybkością to cechy rasy charakterystycznej dla westernu, czyli american quater horse. Dyscyplina ta zdobywa w Polsce coraz większą popularność, dlatego warto bliżej poznać te nieduże, ale wytrzymałe konie.

2017-06-02

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Shire

Czy wiecie, że najwyższy koń w historii miał 2,19m w kłębie i ważył 1500kg ? To żyjący w latach 40. XX wieku ogier Samson, który był przedstawicielem rasy shire. W dzisiejszych czasach konie tej rasy często osiągają wzrost dochodzący do 200cm - to prawdziwi końscy giganci!

2017-04-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie andaluzyjskie

Konie andaluzyjskie to jedne z najbardziej rozpoznawalnych ras koni na świecie - długie grzywy, charakterystyczne chody oraz majestatyczna sylwetka mają wielu fanów, nie tylko wśród osób związanych z końmi.

2017-04-01

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie hanowerskie

Ta zachodnia rasa jest jedną z najczęściej spotykanych ras wśród koni sportowych, odnoszących znaczące sukcesy w międzynarodowych konkursach najwyższej rangi. Co sprawia, że konie te są tak wyjątkowe ?

2017-03-20

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie fiordzkie

Czy wiecie, że kuc Kjekk, występujący w disneyowskiej baśni pt.Kraina Lodu, jest rasy fiordzkiej ? Warto dowiedzieć się czegoś więcej o tej rasie, skoro została wykorzystana w wielkim kinowym hicie :)

2017-03-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie angielskie

Folbluty, czyli konie pełnej krwi angielskiej, są rasą szczególnie znaną miłośnikom wyścigów - są to konie hodowane strikte pod kątem tej dyscypliny jeździeckiej, co nie oznacza że spotkamy je tylko tam.

2017-02-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie arabskie

Konie arabskie są zdecydowanie jedną z najbardziej znanych ras koni, są rozpoznawane nawet przez osoby, które nie mają nic wspólnego z jeździectwem. Nic dziwnego, niepowtarzalna budowa i niezapomniana prezencja budzą zachwyt właściwie u każdego. Co takiego mają w sobie te piękne konie ?

2017-01-22

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie fryzyjskie

Konie fryzyjskie są jedną z najbardziej reprezentatywnych ras koni. Masywna sylwetka, bujna grzywa i szczotki pęcinowe oraz przepiękna kara maść - któż oprze się niesamowitemu urokowi, jaki prezentują te konie ?

2017-01-16

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: kuce szetlandzkie

Kucyki szetlandzkie są ulubieńcami zarówno dzieci jak i dorosłych. Któż by się oparł tym słodkim, puchatym kucykom, o gęstych grzywach i błyszczących oczach?

2017-01-13

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie huculskie

Konie huculskie są często spotykanymi końmi w szkółkach jeździeckich, szczególnie tych specjalizujących się w jeździe rajdowej. W tym artykule dowiecie się, jakie są plusy i minusy posiadania hucułka.

2017-01-12

Czytaj » 0