Konie achał-tekińskie pochodzą prawdopodobnie od koni turkmeńskich, żyjących na dzisiejszych terenach Tukmenistanu - pierwsze zapiski dotyczące tej rasy są datowe na XVIII/XIX wiek. Z uwagi na panujący klimat (upalne lata, surowe zimy, tereny pustynne) tamtejsze plemiona potrzebowały koni wytrzymałych na zmieniajace się i niekorzystne warunki, zdolne do pokonywania dużych odległości i o ogólnych małych wymaganiach.
W toku doboru odpowiednich osobników, udało się wyhodować konia, który znakomicie spełnia swoje wymagania:
- wzrost ok.155-16cm
- bardzo lekka i szczupła budowa ciała
- wysoko osadzona, jelenia szyja
- szczupłe i długie nogi
- długa kłoda
- głowa nieduża, proporcjonalna, wysoko noszona
- grzywa i ogon dość skąpe
- wszystkie maści poza srokatą są dozwolone, szczególnie pożądane są osobniki o maściach rozjaśnionych bądź z metalicznym połyskiem
Konie achał-tekińskie są specyficzną rasą, nie dla każdego i z pewnością nie dla osób początkujących - są temperamentne, mają dużo energii.Wysoko osadzona szyja i wysoko noszona głowa nie ułatwiają prawidłowego treningu tych koni, zazwyczaj pojawia się duży problem z rozluźnieniem i równym kontaktem. Bywają dość trudne we współpracy, stąd też rzadko pojawiają się na parkurach lub czworobokach - są polecane raczej tylko wielbicielom tej rasy ;) Ich niewątpliwą zaletą jest duża odporność na zmienne warunki atmosferyczne, mimo lekkiej budowy wytrzymują deszcz i mróz bez derkowania. Rzadko chorują, mają mocne kopyta, nie wymagają specjalnego traktowania.
Spotkaliście się kiedyś z końmi tej rasy ?
fot. Pola Gałczyńska