12,820 pytań - 14,991 odpowiedzi - 923 komentarzy

Hodowla: konie achał-tekińskie

Data publikacji: 2017-04-10

 

 

 

Konie achał-tekińskie pochodzą prawdopodobnie od koni turkmeńskich, żyjących na dzisiejszych terenach Tukmenistanu - pierwsze zapiski dotyczące tej rasy są datowe na XVIII/XIX wiek. Z uwagi na panujący klimat (upalne lata, surowe zimy, tereny pustynne) tamtejsze plemiona potrzebowały koni wytrzymałych na zmieniajace się i niekorzystne warunki, zdolne do pokonywania dużych odległości i o ogólnych małych wymaganiach.

W toku doboru odpowiednich osobników, udało się wyhodować konia, który znakomicie spełnia swoje wymagania:

- wzrost ok.155-16cm

- bardzo lekka i szczupła budowa ciała

- wysoko osadzona, jelenia szyja

- szczupłe i długie nogi

- długa kłoda

- głowa nieduża, proporcjonalna, wysoko noszona

- grzywa i ogon dość skąpe

- wszystkie maści poza srokatą są dozwolone, szczególnie pożądane są osobniki o maściach rozjaśnionych bądź z metalicznym połyskiem

 

Konie achał-tekińskie są specyficzną rasą, nie dla każdego i z pewnością nie dla osób początkujących - są temperamentne, mają dużo energii.Wysoko osadzona szyja i wysoko noszona głowa nie ułatwiają prawidłowego treningu tych koni, zazwyczaj pojawia się duży problem z rozluźnieniem i równym kontaktem. Bywają dość trudne we współpracy, stąd też rzadko pojawiają się na parkurach lub czworobokach - są polecane raczej tylko wielbicielom tej rasy ;) Ich niewątpliwą zaletą jest duża odporność na zmienne warunki atmosferyczne, mimo lekkiej budowy wytrzymują deszcz i mróz bez derkowania. Rzadko chorują, mają mocne kopyta, nie wymagają specjalnego traktowania.

 

Spotkaliście się kiedyś z końmi tej rasy ?

 

fot. Pola Gałczyńska

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Kłusak francuski

Jedną z ciekawszych ras koni są kłusaki, istnieje kilka typów w obrębie tej rasy (orłowski, rosyjski,francuski). Przybliżymy nieco tę rasę, którą coraz częściej można spotkać w Europie.

2020-01-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Opieka nad klaczą w ciąży

Ciąża to niezwykły czas, dedykowany rozwojowi nowego organizmu - dlatego tak istotna jest prawidłowa opieka nad każdą ciężarną, niezależnie od gatunku! To kluczowy okres rzutujący na przyszłość potomstwa, właściciele koni powinni szczególnie doglądać swoich klaczy aby otrzymać zdrowego źrebaka.

2020-01-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Jedną z najpopularniejszą rasą koni w Polsce są bez wątpienia przedstawiciele razy polski koń szlachetnej półkrwi; z roku na rok przybywa koni tej rasy, które cechują się coraz bardziej wyrównanym pokrojem z uwagi na staranny dobór hodowlany.

2019-11-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Perszeron

Jedną z bardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych, jest francuska rasa perszeron - te piękne i potężne konie dysponują ogromną siłą. Nie bez powodu są powszechnie używane w pracach polowych i przy zrywce drewna, a także przy pokazach.

2019-10-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Marwari

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras na świecie są niewątpliwie konie rasy Marwari - ich niecodzienny wygląd jest rozpoznawalny przez wielu miłośników jeździectwa. Trzeba pamiętać, że to jedna z najstarszych ras, wywodząca się z okresu starożytności!

2019-07-11

Czytaj » 0

Hodowla

Dzikie konie: Mustangi

Chyba najbardziej znaną rasą dzikich koni są mustangi, licznie występujące niegdyś na preriach Ameryki Północnej - obecnie konie te są pod ścisłą ochroną, z uwagi na zagrożenie wyginięciem.

2019-05-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Falabella

Któż z nas nie zna tych uroczych miniaturowych koni, które osiągają maksymalnie 75cm w kłębie? Te wspaniałe zwierzaki nie mają zbyt dużej wartości użytkowej z uwagi na rozmiary, ale cieszą się ogromną popularnością na całym świecie - są po prostu końmi do towarzystwa.

2019-04-23

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Tennessee Walking Horse

Jedną z najbardziej popularnych ras koni w Stanach Zjednoczonych, obok szeroko pojętych koni rasy Paint, są Tennessee Walkery - rasa ta nie posiada polskiego odpowiednika nazwy. W naszym kraju praktycznie nie występują, dlatego warto dowiedzieć się czym się charakteryzują te efektywne wierzchowce.

2019-04-08

Czytaj » 0