Impuls należy traktować jako energię, swobodnie przepływającą od zadu w kierunku głowy konia - koń poruszający się aktywnie idzie pewnie do przodu, stawia swobodne i obszerne kroki. Jego stawy skokowe wkraczają pod kłodę, chody są sprężyste i energiczne - przy czym nie można mylić bezmyślnego przyspieszania konia z koniem pracującym aktywnie i energicznie.
Patrząc z boku na konia, który po rpostu biegnie za szybko, widzimy:
- płaskie chody
- szuranie nogami po podłożu, często potykanie się
- brak równowagi
- usztywnienie mięśni, cała sylwetyka wydaje się spięta
- brak zaangażowania zadu, koń tylko odpycha się nogami, stawy skokowe są słabo uginane
Koń pracujący z dobrym impulsem wygląda następująco:
- energiczne chody
- swobodny, sprężysty ruch -> całość sprawia wrażenie, jakby koń był gumowy ;)
- sylwetka jest rozluźniona, koń chętnie akceptuje kontakt, porusza się w dobrym rytmie
Jak uzyskać odpowiedni impuls do ruchu naprzód ?
Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią reakcję konia na nasze pomoce - po przyłożeniu łydki mamy natychmiast dostać odpowiedź, koń nie może się zastanawiać czy wręcz buntować. Konsekwencja oraz czasem pomoc bacika będą przydatne, wymagajmy tego już od pierwszego stępa w trakcie jazdy.
Na pracę w dobrym impulsie i poprawę zaangażowania zadu pomocne są wszelkiego rodzaju przejścia, nawet te najprostsze typu stęp-kłus-stęp, wykonane po kilka razy na ścianie czy kole. Dla bardziej zaawansowanych osób polecamy zatrzymania z kłusa, także na lini środkowej (dobre przygotowanie do zawodów).
Warto także skupić się na poprawnych wydłużeniach chodów - tylko koń poruszajacy się aktywnie, a nie biegnący, będzie mógł wykonać to ćwiczenie poprawnie. W wydłużeniach, chodach zebranych czy pośrednich rytm zawsze pozostaje ten sam, koń nie przyspiesza, a jedynie wydłuża/skraca długość wykroku i całą sylwetkę.
Dodania i skrócenia możemy wykonywać wzdłuż ściany, na przekątnych, na lini środkowej i ćwiartkowej, także na kołach; możemy połączyć wykonanie dodania w kłusie wraz z zatrzymaniem i cofnięciem (uwaga, to trudne ćwiczenie).
Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.
2022-08-17
W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/
2022-02-15
Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.
2021-12-15
Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!
2021-06-16