Kamizelka jeździecka, podobnie jak kask, musi spełniać określone normy, nadane przez akredytowane laboratorium. Na rynku znajdziemy trzy typy ochraniaczy pleców oraz kamizelek:
1) ochraniacz pleców typu żółwik: bardzo podobny do tych, które ubierają motocykliści :) ochranicza tylko plecy i kręgosłup, jej zazwyczaj wykonany z piankowych płytek pokrytych plastikiem. Jego zaletą jest przede wszystkim cena oraz swoboda ruchów, wadą - ochrona tylko tylnej części ciała.
2) kamizelka ochronna z II stopniem ochrony: są to dość sztywne kamizelki, niesegmentowane. Zazwyczaj są wykonane z pianki i pokryte miękkim materiałem, zapinane na rzepy po bokach oraz na ramionach. Kamizelkę taką dopasowujemy do wzrostu danej osoby, nie może ona ściśle przylegać, ale jednocześnie ma leżeć blisko ciała.
Plusem tego modelu kamizelek jest niższa cena i wystarczająca ochrona dla osób zaczynających przygodę z jeździectwem, minusem - mała swoboda ruchów, jeźdźcy często skarżą się na ucisk i zablokowanie tułowia.
3) kamizelka ochronna z III stopniem ochrony: elastyczne, segmentowane kamizelki, wyprodukowane z pianki pokrytej miękkim materiałem. Świetne dopasowują się do ciała, nie ograniczają naszych ruchów - jest to zalecany model kamizelki dopuszczony na zawodach regionalnych i wyżej (w trakcie próby terenowej w WKKW kamizelki są obowiązkowe, także dla osób dorosłych). Dobrze ochraniają ciało w razie upadki, minimalizując ryzyko poważnych obrażeń. Zaletą tych kamizelek jest duża swoboda ruchu, wadą niestety cena.
Dla osób początkujących i jeżdzących rekreacyjnie zdecydowanie wystarcza kamizelka z II stopniem ochrony; jeśli zamierzamy jeździć częściej, to z pewnością docenimy swobodę ruchów, jaką daje segmentowana kamizelka.
Mierząc kamizelkę, zawsze ubierajmy ją na ubrania w których jeździmy, np.bluzka i bluza - pozwoli to na dobre dopasowanie tego istotnego elementu wyposażenia.
Czy jeździcie w kamizelkach ochronnych ?
Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!
2022-04-29
Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.
2022-02-06
Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.
2022-01-15
Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.
2021-12-28
Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.
2021-06-19
Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?
2021-05-20
Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.
2021-05-14