12,611 pytań - 14,124 odpowiedzi - 819 komentarzy

Natural: Agresja

Data publikacji: 2017-03-19

 

Konie w naturze okazują agresję w przypadku walki o przywództwo w stadzie czy walki o klacz - ustalanie hierarchi potrafi być dość krwawe, w przypadku wybitnie bojowniczych osobników. Dlatego też, jeśli chcemy aby nasz koń wychodził w grupie, tak ważny jest umiejętny dobór koni. Niektóre zwierzaki posiadają silne charaktery i jeśli wypuścimy je razem na padok, to mogą się niebezpiecznie pokopać i pogryźć. 

Oczywiście jest szansa, że się dogadają i ustalą hierarchię, ale skutki mogą byc naprawdę przykre.

 

Bardziej niebezpieczną agresja jest ta skierowana przeciwko nam, ludziom. Kopanie, wierzganie, stawanie dęba - któż z nas się z tym nie spotkał ? Najczęstszą przyczyną jest po prostu lekceważenie nas jako przewodnika, co powinno być priorytetem w pracy z końmi -  koń, który uznaje naszą wyższość, nigdy nie zdecyduje się na kopniaki.

Jeśli posiadamy taki problem, warto przede wszystkim zwrócić się do osoby bardziej doświadczonej - powinna ona spędzić z koniem kilka dni i pokazać mu właściwą drogę postępowania. Konsekwencja, spokój i stanowczość są kluczem do sukcesu, trzeba jasno postawić granicę i określić swoją rolę - koń powinien przede wszystkim szanować człowieka, niezależnie czy to jego właściciel czy stajenny. 

Źródłem problemów z agresją często są takie nieprzyjemne przejścia, jakie kon przeszedł w przeszłości - niestety ciągle zdarzają się przypadki bicia batem czy nawet łopatą. Poza tym przemoc przybiera nie tylko fizyczną formę - to także psychiczne gnębienie, w jeździectwie niestety także obecne. Intensywny trening ponad siły, niewłaściwe metody treningowe, przemęczenie, brak wystarczającego relaksu, brak swobodnego ruchu prowadzą do nagromadzenia frustracji i w konsekwencji do odreagowywania poprzez agresję skierowaną do człowieka.

Takie konie zasługują przede wszystkim na całkowity reset od pracy - doskonale nadają się do tego stajnie oferujące całodzienny wypas na pastwiskach. W tym czasie staramy się spędzać minimum czasu z koniem, czyszcząc czy karmiąc smaczkami - warto przekonać konia, że obecność człowieka to nie tylko strach i ból.

Odbudowa zaufania to bardzo trudny i długotrwały proces, który może zająć nawet rok, w zależności od stopnia zmęczenia psychicznego - niektóre konie potrzebują tylko dwóch, trzech miesięcy na łąkach, a niektóre nawet pól roku plus praca pod okiem specjalisty.

Nigdy nie starajmy się rozwiązać problemu z agresywnym koniem na własną rękę, jeśli nie jesteśmy 100% pewni swojego postępowania - konie szybko wyczuwają naszą niepewność, a agresywny koń na pewno wykorzysta to przeciwko nam.

 

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Jak się uczą konie ?

Podstawową zasadą w pracy i szkoleniu koni jest zrozumienie, w jaki sposób te zwierzaki przyswajają wiedzę - bo przecież cały proces uczenia oparty jest na oswojeniu z danych bodźcem i zapamiętaniu schematu działania.

2019-04-20

Czytaj » 0

Natural

Natural: Habituacja

Konie są zwierzętami roślinożernymi, przez co są płochliwe i reagują instynktownie na niebezpieczeństwo, nawet jeśli to będzie np.spadający liść, przechodzący obok kot czy leżąca siatka foliowa. Nieznane sytuacje budzą obawy naszych wierzchowców, szczególnie młodych - dlatego w procesie socjalizacji niezwykle istotną rolę zajmuje odczulenie konia na bodźce.

2019-03-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nagradzać konia ?

Nagradzanie zwierzaków za pożądane zachowania jest podstawą budowania relacji, niezależnie czy to konie czy psy - zwierzęta, które są pozytywnie nastawione do człowieka, chętniej z nami współpracują. Czy wiecie jak skutecznie nagradzać konie ?

2019-02-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Introwertyk czy ekstrawertyk?

Konie, podobnie jak ludzie, różnią się pomiędzy sobą charakterem i osobowością - z pewnością znacie co najmniej jednego bardzo energicznego konia, jak i co najmniej jednego leniuszka, który nie bałby się nawet wystrzałów z armaty. Opiszemy Wam dzisiaj cztery najważniejsze osobowości koni!

2018-12-21

Czytaj » 0

Natural

Dlaczego koń się płoszy ?

Konie są typowy przedstawicielami roślinożerców, co oznacza iż w naturze czyha na nich wiele niebezpieczeństw w postaci drapieżników. Aby nie paść ofiarą ataku, nasze wierzchowce reagują instynktownie, często niewspółmiernie do ryzyka - chyba każdy z nas zna konia, który przestraszył się lecącego ptaka, bał się podejść do kurtki rzuconej na krzesło czy odmawiał przejścia obok śmici wyrzuconych w lesie.

2018-11-12

Czytaj » 0

Natural

Jak śpią konie ?

Na wsiach i wśród osób niezwiązanych z jeździectwem krąży opinia, że leżący koń prawie zawsze oznacza chorobę albo co najmniej złe samopoczucie zwierzaka... Nic bardziej mylnego, konie jak wszystkie zwierzęta uwielbiają wypoczywać na leżąco!

2018-11-06

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jazda na kantarze

Jeździectwo naturalne zyskuje coraz większą popularność na całym świecie - komunikacja z koniem oparta na zaufaniu i przywiązaniu jest zachęcającą opcją dla każdego amatora. Jazda na kantarze sznurkowym kusi wielu jeźdźców, szczególnie początkujących; podpowiemy Wam jak bezpiecznie jeździć bez ogłowia!

2017-09-27

Czytaj » 0

Natural

Natural: Dlaczego koń rży ?

Rżenie jest odgłosem, który nieodłącznie kojarzy się końmi nawet osobom, które nie mają do czynienia z tymi zwierzętami. Warto jednak zauważyć, że konie mają naprawdę szeroki repertuar dźwięków!

2017-09-21

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: wędrowanie po boksie

Kolejnym nałogiem, nieco rzadziej spotykanym niż tkanie i łykanie, jest wędrowanie po boksie. To kolejne zachowanie wywodzące się z niewłaściwej opieki nad koniem, bazujące na niezaspokojeniu podstawowych potrzeb.

2017-02-25

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: łykanie

W poprzednim artykule dowiedzieliśmy się, czym jest tkanie. Z pewnością częściej spotkacie się końmi, które łykają - niestety zdarza się, że właściciele nie traktują tego zachowania poważnie.

2017-02-17

Czytaj » 0