Konie w naturze okazują agresję w przypadku walki o przywództwo w stadzie czy walki o klacz - ustalanie hierarchi potrafi być dość krwawe, w przypadku wybitnie bojowniczych osobników. Dlatego też, jeśli chcemy aby nasz koń wychodził w grupie, tak ważny jest umiejętny dobór koni. Niektóre zwierzaki posiadają silne charaktery i jeśli wypuścimy je razem na padok, to mogą się niebezpiecznie pokopać i pogryźć.
Oczywiście jest szansa, że się dogadają i ustalą hierarchię, ale skutki mogą byc naprawdę przykre.
Bardziej niebezpieczną agresja jest ta skierowana przeciwko nam, ludziom. Kopanie, wierzganie, stawanie dęba - któż z nas się z tym nie spotkał ? Najczęstszą przyczyną jest po prostu lekceważenie nas jako przewodnika, co powinno być priorytetem w pracy z końmi - koń, który uznaje naszą wyższość, nigdy nie zdecyduje się na kopniaki.
Jeśli posiadamy taki problem, warto przede wszystkim zwrócić się do osoby bardziej doświadczonej - powinna ona spędzić z koniem kilka dni i pokazać mu właściwą drogę postępowania. Konsekwencja, spokój i stanowczość są kluczem do sukcesu, trzeba jasno postawić granicę i określić swoją rolę - koń powinien przede wszystkim szanować człowieka, niezależnie czy to jego właściciel czy stajenny.
Źródłem problemów z agresją często są takie nieprzyjemne przejścia, jakie kon przeszedł w przeszłości - niestety ciągle zdarzają się przypadki bicia batem czy nawet łopatą. Poza tym przemoc przybiera nie tylko fizyczną formę - to także psychiczne gnębienie, w jeździectwie niestety także obecne. Intensywny trening ponad siły, niewłaściwe metody treningowe, przemęczenie, brak wystarczającego relaksu, brak swobodnego ruchu prowadzą do nagromadzenia frustracji i w konsekwencji do odreagowywania poprzez agresję skierowaną do człowieka.
Takie konie zasługują przede wszystkim na całkowity reset od pracy - doskonale nadają się do tego stajnie oferujące całodzienny wypas na pastwiskach. W tym czasie staramy się spędzać minimum czasu z koniem, czyszcząc czy karmiąc smaczkami - warto przekonać konia, że obecność człowieka to nie tylko strach i ból.
Odbudowa zaufania to bardzo trudny i długotrwały proces, który może zająć nawet rok, w zależności od stopnia zmęczenia psychicznego - niektóre konie potrzebują tylko dwóch, trzech miesięcy na łąkach, a niektóre nawet pól roku plus praca pod okiem specjalisty.
Nigdy nie starajmy się rozwiązać problemu z agresywnym koniem na własną rękę, jeśli nie jesteśmy 100% pewni swojego postępowania - konie szybko wyczuwają naszą niepewność, a agresywny koń na pewno wykorzysta to przeciwko nam.
Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.
2021-12-14
Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.
2021-09-15
Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!
2021-02-01
Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.
2020-11-23
Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!
2019-12-31