13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sport: Kontakt

Data publikacji: 2017-03-17

 

Kontaktem nazywamy napięcie, jakie jest utrzymywanie na wodach - mówi nam o tym, jaką mamy łączność pomiędzy pyskiem konia a naszymi rękami. Kontakt nie jest synoninem zganaszowania - to tylko ustawienie głowy, koń może być zganaszowany ale pusty na kontakcie. Zganaszowanie wynika przede wszystkim z rozluźnienia i impulsu, a nie samego z działania wodzami - ale o tym przeczytacie w innym artykule :)

Prawidłowo wyszkolony koń powinien opierać się równo na obydwu wodach, z takim samym ciężarem - często jednak spotykamy z szeregiem problemów właśnie z kontaktem. Konie szarpią wodze, są sztywniejsze w pysku w jedną stronę, czasem nawet nie opierają się na nim w ogóle (wtedy mówimy, że koń jest pusty).

Nie bez powodu kontakt jest trzecim, a nie np.pierwszym stopniem piramidy ujeżdżeniowej - bo tak naprawdę problemy z kontaktem są problemami z rytmem bądź z rozluźnieniem. Koń, który nie porusza się w jednym rytmie, spieszy bądź zwalnia co kilka korków, ma spięte mięśnie pleców bądź szyi, nie będzie w stanie równo oprzeć się na wędzidle.

Jeśli nasz koń wyrywa nam wodze z ręki, jest twardy w pysku lub np.gorzej skręca w jedną stronę, to musimy zastanowić się nad podstawami - czy aby na pewno zawsze jadę równo, w jednym tempie? Czy mój koń mnie nie wywozi tam gdzie chce ? Czy ja mu nie przeszkadzam swoim dosiadem ?

Wreszcie - kiedy koń miał tarnikowane zęby ? Każdy koń powinien mieć sprawdzany stan uzębienia min. raz w roku - z uwagi na specyficzna budową szczęki, konie ścierają zęby nierówno, wynikiem czego są ostre krawędzie zębów, które ranią policzki. Taki koń może być świetnie ujeżdżony, my możemy być świetnymi jeźdźcami, ale koń uciekając przed bólem nigdy nie będzie pracował prawidłowo - w rytmie, rozluźnieniu i na kontakcie.

W uzyskaniu prawidłowego kontaktu pomoże nam przede wszystkim nasz spokojny dosiad i miękka ręka, działająca subtelnie. Wszelkie koła, wolty i serpentyny poprawiają rozluźnienie, a co za tym idzie - także oparcie na wędzidle. Wodze trzymamy zawsze równo i zawsze napięte, nie mogą wisieć luźno (chyba że wykonujemy stęp na swobodnej wodzy).

 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Łucznictwo konne

Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.

2022-08-17

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi konne

Wyścigi to prestiżowy i elitarny sport, który przyciąga rzeszę fanów oraz sponsorów do świata jeździeckiego - niektóre zawody mają już status kultowych, jak chociażby wyścig w Ascot, który jest rozgrywany od XVIII wieku.

2022-06-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak ocenić odległości pomiędzy przeszkodami?

Jazda w parkurze wymaga dużej koncentracji od jeźdźca - równy i prawidłowy najazd do przeszkody jest kluczowy do płynnego pokonywania kolejnych przeszkód. Podpowiemy Wam dzisiaj, jak prawidłowo oceniać odległości w parkurze!

2022-05-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyjazd na zawody w roli luzaka

Luzacy to najważniejsi towarzysze jeźdźców, będący ich wsparciem podczas konkursów; podpowiemy dzisiaj, jak przygotować się do zawodów w roli luzaków!

2022-03-10

Czytaj » 0

Sport

Sport: Barrel racing

W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/

2022-02-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Zwykła zmiana nogi

Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.

2021-12-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rajdy konne

Jedną z najmłodszych dyscyplin jeździeckich są sportowe rajdy konne, czyli długodystansowe wyjazdy w teren po wcześniej ustalonej trasie, której długość zaczyna się od 40km a kończy się aż na 160km.

2021-08-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0