Pamiętajmy – kask wkładamy na głowę od początku do końca każdej jazdy! Niedopuszczalne jest jeżdżenie z gołą głową „bo zdjęcia”, „bo mam grzecznego konia” „bo wsiadam tylko na stępa” – konie są na tyle nieobliczalnymi zwierzętami, że potrafią się płoszyć w najmniej oczekiwanym momencie.
Obecnie na rynku znajdziemy szeroki wybór modeli kasków z trzy- bądź czteropunktowym zapięciem (liczba mocowań pasków do kasku, im więcej tym kask leży stabilniej), wykonanych najczęściej z pianki EPS powleczonej plastikiem. Lekka budowa nie ogranicza ruchów w trakcie jazdy, a jednocześnie zapewnia dobrą kumulację energii w trakcie upadku – w skrócie mówiąc, w czasie silnego uderzenia pęknie kask, a nie Wasza czaszka :)
Na co zwracamy uwagę przy wyborze kasku?
- wszystkie kaski dostępne w sprzedaży posiadają odpowiednie atesty, stąd też wszystkie zapewniają jednakowy poziom bezpieczeństwa
- warto jest przymierzyć kilka modeli kasków, aby wybrać ten, który najlepiej leży na naszej głowie. Każdy z nas ma inny kształt głowy, przez co jeden model może świetnie pasować danej osobie, a komuś kompletnie nie leżeć a nawet przeszkadzać.
Dobrze dopasowany kask nie może nas uciskać w żadnym punkcie, nie może się zsuwać i przesuwać na boki; kask ubieramy oczywiście prosto na głowę, nie może leżeć zbyt nisko na czole czy na potylicy.
- kaski posiadają bardzo duży rozrzut cenowy: najtańsze znajdziecie już za 80-90zł, a te najdroższe często przekraczają kwotę 1500zł. Różnica wynika przede wszystkim z wykończenia – te z najwyższej półki mają finezyjne wzory i zestawienia, a nawet doklejone kryształki. Pod względem bezpieczeństwa chronią tak samo jak tanie kaski :)
Oczywiście na rynku znajdziecie kaski dedykowane zawodników konkurencji WKKW (chodzi o cross) oraz wyścigów, które muszą spełniać bardziej rygorystyczne normy niż kaski ogólnoużytkowe – niemniej jednak są one przeznaczone dla wąskiej grupy odbiorców.
- liczba otworów i kanałów wentylacyjnych, oczywiście im więcej, tym lepiej – jest to szczególnie ważna cecha w trakcie jazdy w upały, dobrze wentylowany kask jest wtedy zbawieniem
Mnogość kształtów, kolorów i wykończeń sprawia, że każdy znajdzie idealny kask dla siebie :)
Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!
2022-04-29
Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.
2022-02-06
Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.
2022-01-15
Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.
2021-12-28
Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.
2021-06-19
Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?
2021-05-20
Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.
2021-05-14