Derki generalnie dzielą się na trzy kategorie:
1) derki osuszające: najczęściej z mikrofibry, która świetnie chłonie wilgoć. Sprawdzają się także jako derki chlodzące w trakcie dużych upałów (moczymy taką derkę i okładamy nią konia). Jako derkę osuszającą tak naprawdę najczęściej stosujemy derkę polarową czy dralonową - ubieramy ją przed oraz po jeździe, aby zapobiec wychłodzeniu i pozwolić na wchłonięcie potu w derkę.
2) derki stajenne: ciepłe okrycia, które najczęściej są przemakalne i nie są tak odporne na rozdarcia jak derki typowo padokowe. Derki stajenne świetnie sprawdzają się jako spodnia warstwa, kiedy chcemy wypuścić na zewnątrz konia golonego, a temperatura jest wyjątkowo niska. Znajdziemy tutaj szeroki wybór modeli oraz wypełnień, od tych najcieńszych do grubych "kołderek". Jesli posiadamy konia ogolonego, to z pewnością przyda nam sie derka stajenna o grubości 50 i 100g, którą możemy włożyć pod derkę padokową, jeśli zaskoczą nas silne mrozy bądź silny i zimny wiatr.
3) derki padokowe: mocne i wytrzymałe, nieprzemakalne okrycia, z dodatkowymi rozcięciami na łopatkach, które zapewniają swobodę ruchu. Są zaprojektowane z myślą o intensywnym użytkowaniu przez konia, czyli powinny wytrzymać tarzanie w błocie czy śniegu ;) Na rynku jest bardzo duży wybór modeli i wypełnień, w przypadku koni niegolonych warto zaopatrzyć się w cienką plandekę (derka bez wypełnienia, podbita polarem bądź bawełną), która będzie pomocna w trakcie ulew czy silnego wiatru. Dla koni golonych musimy zapewnić oczywiście całe spektrum derek o różnych wypełnieniach, minimum dwa z każdego: podstawowy zestaw to derki o grubości 100, 200, 250 i 300g.
4) derki przeciwowadowe: mają za zadanie ochronę naszego konia przed ukąszeniami owadów (coraz więcej koni cierpi na alergie z powodu wielokrotnych ukąszeń gzów czy bąków). Wyglądają jak siateczka, składająca się z malutkich oczek, przez które nie przebije się żaden owad. Dodatkowo specjalny materiał sprawia, że koń nie spoci się ani nie zaparzy, stojąc w niej na pastwisku w trakcie słonecznej pogody.
5) derki do jazdy: zazwyczaj są to półderki, które chronią lędźwia i zad naszego konia przed wychłodzeniem czy zamknięciem. Istnieją tez pełne derki przeciwowadowe, wraz z kapturem, dla koni szczególnie wrażliwych na owady, w których bezproblemowo możemy jeździć na zewnątrz.
Zoofizjoterapeuci posiadają w swojej ofercie derki masujące, które podłącza się do prądu i za pomocą wibracji masują naszego konia oraz derki magnetyczne i elektromagnetyczne, opierające się na działaniu magnesów. Takie derki są rewelacyjnym sposobem na rozluźnienie spietych mięśni czy przyspieszenie regeneracji po ciężkim treningu czy zawodach.
Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!
2022-04-29
Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.
2022-02-06
Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.
2022-01-15
Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.
2021-12-28
Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.
2021-06-19
Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?
2021-05-20
Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.
2021-05-14