Wcierki i glinki dzielimy z reguł na dwie kategorie:
a) rozgrzewajace: w składzie mają często wyciągi z rozmaitych ziół np.piołun czy arnika
b) chłodzące: z dodatkiem mentolu, wyciągu z eukaliptusa
Istnieją także preparaty o działaniu chłodząco-rozgrzewającym, ale tak naprawdę lepiej mieć dwa osobne produkty z osobnym przeznaczeniem - ich działanie będzie zdecydowanie lepsze.
Wcierki, jak sama nazwa wskazuje, służą do wcierania ;) nakładamy preparat na rękę i energicznie wcieramy w określone miejsce, glinką z kolei okładamy dane miejsce i pozostawiamy do wyschnięcia. Glinka wykazuje dłuższe działanie, co jest korzystne np. w przypadku konieczności całonocnego chłodzenia lub grzania.
Jeśli chodzi o preparaty chłodzące - używamy ich np.przy stłuczeniach, opuchliznach czy zaraz po intensywnym treningu, chyba że mamy specjalne zalecenia weterynarza to oczywiście stosujemy się do nich ;) Nie zawijamy nóg po użyciu wcierek chłodzących, to oczywiste.
Preparaty rozgrzewające można zawijać, jeśli zależy nam na szczególnie silnym działaniu np.na noc. Zasada jest taka, że nigdy nie stosujemy produktów rozgrzewających, kiedy mamy podejrzenie urazu ze stanem zapalnym (np.opuchlizna która jest ciepła w dotyku) - wtedy intensywnie chłodzimy.
Bardzo dobrze działają glinki i wcierki rozgrzewające stosowane na noc po intensywnym dniu czy wyjeździe na zawody, poprawiają krążenie i wspomagają regenerację zmęczonych tkanek.
Po użyciu wcierki rozgrzewającej możemy zawinąć owijki wraz z podkładkami lub specjalne ochraniacze stajenne; w przypadki glinki najpierw owijamy nogę ręcznikiem papierowym i dopiero na to owijka bądź ochraniacz (czasem weterynarze polecają także warstwę folii pomiędzy ręcznikiem a owijką, ale uwaga - przy silnie działających produktach szybko może dojść do odparzenia!).
Wszystkie glinki zawsze zmywamy rano wodą :)
Wcierki i glinki najczęściej stosujemy na nogi konia, ale jeśli mamy potrzebę, to możemy ich używać chociażby w przypadku naciągnięć mięśni szyi czy grzbietu.
Wycieranie grzywy i ogona to zmora każdego właściciela koni - nic tak nie szpeci zwierzaka jak postrzępiony i nierówny włos. Często ten objaw może być sygnałem obecności pasożytów lub chorób skóry, dlatego nie powinniśmy traktować wycierania grzywy tylko jako problemu estetycznego.
2022-05-21
Długa i lśniąca grzywa oraz zadbany ogon to niewątpliwie ogromny atut każdego konia; niestety tak jak w przypadku ludzi, zdarza się że musimy obciąć część grzywy lub ogona, a zależy nam na obfitym owłosieniu naszego zwierzaka. Podpowiemy dzisiaj, jak przyspieszyć porost włosów!
2022-03-25
Nadchodząca jesień oraz zima i związane z nimi spadki temperatur przyczyniają się do zmiany krótkiej, letniej sierści na dłuższą sierść zimową, która zapewni odpowiednią termoregulację. To uciążliwy etap zarówno dla konia jak i właściciela konia, który zmaga się z wszędobylskim włosiem.
2021-09-18
Bujne szczotki pęcinowe to domena przede wszystkim koni ras zimnokrwistych, ale i koni fryzyjskich, irish cobów i niektórych kuców. Obfite owłosienie to niewątpliwie zaleta i ozdoba koni, ale warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji tego obszaru kończyny.
2021-03-25
Bujna grzywa i gęsty ogon to prawdziwa ozdoba każdego konia oraz marzenie właściciela takiego wierzchowca. Niektóre konie są z natury obdarzone gęstym owłosieniem (np. hucuły), ale warto poznać kilka pomysłów na poprawę stanu grzywy i ogona u wszystkich koni.
2021-02-12
Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.
2021-01-02