12,634 pytań - 14,170 odpowiedzi - 819 komentarzy

Pielęgnacja: Wcierki i glinki

Data publikacji: 2017-03-06

fot. Dominika Frej

Wcierki i glinki dzielimy z reguł na dwie kategorie:

a) rozgrzewajace: w składzie mają często wyciągi z rozmaitych ziół np.piołun czy arnika

b) chłodzące: z dodatkiem mentolu, wyciągu z eukaliptusa

Istnieją także preparaty o działaniu chłodząco-rozgrzewającym, ale tak naprawdę lepiej mieć dwa osobne produkty z osobnym przeznaczeniem - ich działanie będzie zdecydowanie lepsze.

Wcierki, jak sama nazwa wskazuje, służą do wcierania ;) nakładamy preparat na rękę i energicznie wcieramy w określone miejsce, glinką z kolei okładamy dane miejsce i pozostawiamy do wyschnięcia. Glinka wykazuje dłuższe działanie, co jest korzystne np. w przypadku konieczności całonocnego chłodzenia lub grzania.

Jeśli chodzi o preparaty chłodzące - używamy ich np.przy stłuczeniach, opuchliznach czy zaraz po intensywnym treningu, chyba że mamy specjalne zalecenia weterynarza to oczywiście stosujemy się do nich ;) Nie zawijamy nóg po użyciu wcierek chłodzących, to oczywiste.

Preparaty rozgrzewające można zawijać, jeśli zależy nam na szczególnie silnym działaniu np.na noc. Zasada jest taka, że nigdy nie stosujemy produktów rozgrzewających, kiedy mamy podejrzenie urazu ze stanem zapalnym (np.opuchlizna która jest ciepła w dotyku) - wtedy intensywnie chłodzimy.

Bardzo dobrze działają glinki i wcierki rozgrzewające stosowane na noc po intensywnym dniu czy wyjeździe na zawody, poprawiają krążenie i wspomagają regenerację zmęczonych tkanek.

Po użyciu wcierki rozgrzewającej możemy zawinąć owijki wraz z podkładkami lub specjalne ochraniacze stajenne; w przypadki glinki najpierw owijamy nogę ręcznikiem papierowym i dopiero na to owijka bądź ochraniacz (czasem weterynarze polecają także warstwę folii pomiędzy ręcznikiem a owijką, ale uwaga - przy silnie działających produktach szybko może dojść do odparzenia!).

Wszystkie glinki zawsze zmywamy rano wodą :)

 

Wcierki i glinki najczęściej stosujemy na nogi konia, ale jeśli mamy potrzebę, to możemy ich używać chociażby w przypadku naciągnięć mięśni szyi czy grzbietu.

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Wraz z nastaniem wiosennych, wręcz letnich dni, coraz powszechniejsze stają się kleszcze - te groźne pasożyty zewnętrzne wymagają szczególnej kontroli z uwagi na choroby, jakie przenoszą. Przypominamy o podstawowych zasadach ochrony przed kleszczami!

2019-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Większość preparatów do grzywy i ogona, a także wszystkie środki do nabłyszczania sierści są w formie aerozolu i wymagają przyzwyczajenia koni do dźwięku psikania. Podpowiemy Wam jak skutecznie i szybko przekonać zwierzaka do sprejów!

2019-05-08

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Osuszenie konia po jeździe jest kluczowym elementem pielęgnacji po każdym wysiłku fizycznym, po którym zwierzak się poci. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby zapobiec przeziębieniom i przechłodzeniu mięśni, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

2019-02-15

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Bezpieczne czyszczenie kopyt

Czyszczenie kopyt to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, którą należy wykonywać codziennie. Przedstawimy Wam podstawowe zasady czyszczenia kopyt oraz kilka wskazówek, jak ułatwić sobie tę czynność!

2019-01-31

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Masaż

Do ważnych elementów odnowy biologicznej każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu jest masaż, przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę. Niezależnie od stopnia zaawansowania w wyszkoleniu wierzchowca, warto dbać o eliminację powstałych przeciążeń w mięśniach konia!

2018-12-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wycieranie ogona

Pewnie każdy z Was spotkał się z charakterystycznym ocieraniem nasady ogona przez konia, najczęściej o ogrodzenie czy żłób w boksie. Podpowiemy Wam jak temu zaradzić, aby nasz zwierzak nie zranił się ani nie uszkodził rzepu ogonowego!

2018-10-20

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Stretching

Niezwykle ważną częścią każdego wysiłku fizycznego powinno być rozciąganie, wykonywane PO aktywności - dotyczy to także naszych wierzchowców. Każdy jeździec i właściciel konia powinien znać podstawowe ćwiczenia rozciągające oraz regularnie je stosować, zarówno u siebie jak i u swojego wierzchowca.

2018-07-28

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak pozbyć się zimowej sierści ?

W naszym kraju od dłuższego czasu mamy do czynienia z wiosennymi, a nawet z typowo letnimi temperaturami. Część koni jest ciągle w trakcie zmiany sierści, co jest szczególnie uciążliwe przede wszystkim dla nas - ale i nasze zwierzaki nie czują się komfortowo. Podpowiemy Wam jak skutecznie pozbyć się zimowego okrycia!

2018-04-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o końskie plecy ?

Grzbiet to niezwykle istotna część ciała naszego zwierzaka, gdyż to właśnie na niej skupia się nasz ciężar w trakcie jazdy; jej głównym zadaniem jest wówczas amortyzacja wstrząsów, stąd też nietrudno o różnego rodzaju przeciążenia i urazy. Jak prawidłowo dbać o plecy wierzchowców ?

2018-03-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Przycinanie grzywy

Długa i odpowiednio pielęgnowana grzywa jest ozdobą każdego konia; często nie poświęcamy jej jednak wystarczającej ilości czasu, przez co wygląda po prostu nieestetycznie. Z przyczyn praktycznych większość koni sportowych ma skracaną grzywę, krótka grzywa zawsze będzie wyglądała lepiej niż brzydkie i wiszące strąki włosia.

2018-02-12

Czytaj » 0