12,980 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Transport koni

Data publikacji: 2017-03-01

Na wstępnie zaznaczmy, że zdecydowanie polecamy korzystanie z usług przewoźników koni, którzy mają duże doświadczenie w transporcie koni, często na znaczne odległości. Posiadają komfortowe i przestronne przyczepy oraz odpowiednie auta, dzięki którym podróż do celu będzie bezpieczna dla naszych zwierzaków.

Generalnie konie można wozić w przyczepkach (zwanych bukmankach, na jednego bądź dwa konie) lub koniowozami (jeden duży pojazd); jeśli posiadamy lekką, jednokonną przyczepkę to zazwyczaj wystarcza prawo jazdy kat.B - w dowodzie rejestracyjnym samochodu sprawdzamy, jaka jest maksymalna masa przyczepy z hamulcem. Cały zestaw nie może przekrać 3,5tony, powyżej tego ciężaru wymagane jest prawo jazdy kat.B+E.

Jeśli chodzi o sam samochód, to obowiązkowo musi byc wyposażony w hak i posiadać odpowiednio mocny silnik, aby bez problemów poradzić sobie z masą przyczepy i konia.

Koniowozy zazwyczaj posiadają zawodnicy, który transportują kilka koni raz; w takim pojeździe jest wydzielona część socjalna, gdzie można spać i odpoczywać między startami lub w trasie.

Załadunek koni do przyczepki bądź koniowozu jest zwykle dość emocjonujący ;) Warto przyzwyczajać naszego konia do wchodzenia po rampie - przyda się tutaj pomoc drugiej osoby oraz dużo cierpliwości. Dajmy czas koniowi na oswojenie się z sytuacją, zazwyczaj potrzeba kilka takich 'spotkań' aby koń sie w zupełności oswoił z przyczepą.

Niech sobie spokojnie ogląda, powącha, zachęcajmy go marchewkami do wejścia do środka - możemy nawet poprosić dwie osoby, które trzymając dwie lonże dopięte do przyczepy, będą je krzyżowały za zadem konia i tym samym zachecały go do wejścia. Nie spieszmy się, taka sytuacja jest wyjątkowo niepokojąca dla naszego konia i musi mieć czas na zbadanie sytuacji.

Na czas transportu ubieramy ochraniacze transportowe, chociaż na krótkie odcinki lub w przypadku długiej podróży w upale, sprawdzą się także ochraniacze stajenne a nawet owijki z podkładami. Zawijamy wtedy nogi wysoko, aż do stawów skokowych i nadgarstków, pozwalając aby podkładki wystawały w górę. Na kopyta można założyć kaloszki, chociażby te najprostsze wykonane z gumy. Warto zaopatrzyć się także w ochraniacz na ogon, chociaż dobrze zawinięta owijka też sie sprawdzi w tej roli; w czasie upałów lepiej nie zawijać ogona, bo możemy doprowadzić do odparzenia.

Konia wprowadzamy pewnie, ale spokojnie, przyda się pomoc koleżanek; uważamy na wszelkie niesubordynacje i ewentualne kopniaki, konie potrafią dość niespodziewanie reagować przy załadunku. W przyczepie zapinamy konia do uwiązów transportowych, które są po prostu bezpieczniejsze; zapewniamy sporo świeżego siana, które mocujemy w siatce. Wychodzimy specjalnymi drzwiczkami z przodu przyczepy, nie ryzykujmy obchodzenia konia w tak małej przestrzeni - zdenerwowane konie potrafią sie kręcić i kopać.
Po przyjeździe na miejsce, wchodzimy do przyczepy drzwiczkami z przodu przyczepy, zapinamy uwiąz i odpinamy uwiązy transportowe - zawsze w tej kolejności! Kiedy przewoźnik otworzy rampę, powoli wycofujemy konia, dbając schodził prosto i przypadkiem z niej nie spadł.

Jak wspominacie swój pierwszy transport z koniem ?

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0