12,872 pytań - 24,966 odpowiedzi - 953 komentarzy

Sprzęt: Czyszczenie i pranie

Data publikacji: 2017-02-28

1) Odkłaczanie czapraków: częsty problem w sezonie przejściowym, kiedy konie zrzucają sporo futra. Przed praniem obowiązkowo trzeba wyczyścić spodnią stronę czapraka, najlepiej nadaje się do tego szczotka Magic Brusch (a bardzo gęsto ułożone igiełki) bądź zwykłe gumowe zgrzebło. Czasami można sobie pomóc rolką do odkłaczania ubrań :)

Czapraki i owijki spokojnie można prać w 30 stopniach; do tych białych polecamy dodanie odplamiacza (do zakupienia np. w Rossmanie).

2) Ochraniacze: te ubłocone najpierw myjemy wodą z węża albo nawet zostawiamy w wiaderku do odmoczenia, później można je wrzucić do pralki: 30 stopni, krótki program będzie odpowiedni. Obowiązkowo z wirowaniem, co odsączy trochę wody.

3) Kantary: nie polecamy prania tego sprzętu w prace, z uwagi na duże prawdopodobieństwo uszkodzenia bębna. Lepiej je odmoczyć w wiaderku wody z dodatkiem płynu do prania, później w czystej wodzie i wyszczotkować szczoteczką do paznokci.

3) Bryczesy: generalnie bryczesy oczywiście pierzemy w pralce, polecamy niższe temperatury (ok.30-40stopni) zwłaszcza dla bryczesów ze skórzanym czy silikonowym lejem. Te modele obowiązkowo trzeba prać wywrócone na lewą stronę. Jeśli posiadamy bryczesy z lejem z prawdziwej skóry, to po praniu i wyschnieciu warto natłuścić skórę smarem lub olejem, zapobiegnie to utracie elastyczności.

Białe bryczesy pierzemy w płynie lub mydełku odplamiającym, z reguły dopierają nawet czarne zacieki od siodła.

4) Derki: derki zdecydowanie najlepiej i najwygodniej oddać do pralni, która specjalizuje się w praniu artykułów jeździeckich. Większość domowych pralek nie posiada odpowiednio dużego bębna, aby skutecznie doprać i odwirować ciężką derkę; derki polarowe powinny się dobrze doprać. Natomiast z uwagi na obecność metalowych elementów, lepiej nie ryzykować uszkodzeniem bębna.

Derki nieprzemakalne powinny być prane z dodatkiem impregnatu, który pozwoli na zachowanie właściwości wodoodpornych.

I przypominamy: sprzęt wstępnie czyścimy zawsze w stajni! Tam jest idealne miejsce na końską sierść, nasi domownicy mogą nie chcieć mieć wszędzie futra :)

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.

2021-02-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać rozmiar siodła ?

Prawidłowe dopasowanie siodła do konia to jedna z najważniejszych czynności dotyczących wyboru odpowiedniego sprzętu. Możemy ją porównać do wyboru najlepszych butów dla nas - wystarczy drobne niedopasowanie, aby wywołać spory dyskomfort.

2021-01-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać dobry kask jeździecki ?

Bezpieczeństwo w trakcie jazdy konnej to kwestia priorytetowa - wiele upadków jest na tyle ryzykowna, że bez ochrony głowy istnieje bardzo duża szansa na poważny, wręcz śmiertelny uraz. Jazda w kasku to powód do dumy, a nie wstydu - jak wiele młodych jeźdźców sądzi. Wybierzmy zatem idealny kask jeździecki!

2020-12-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło australijskie

Na świecie znajdziemy ogrom różnych modeli siodeł jeździeckich, dedykowanym poszczególnym dyscyplinom oraz stylom jazdy. Wiele z nich występuje tylko lokalnie i nie są kompletnie znane w innych regionach świata najbardziej popularne są oczywiście siodła do jazdy klasycznej i westernowej, ale warto poznać inne ciekawe rodzaje.

2020-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kształt ścięgierza

Każde wędzidło, niezależnie od funkcji i zastosowania, składa się z pierścieni oraz ścięgierza, czyli elementu umieszczonego w końskim pysku. Istnieje ogromny wybór wędzideł o różnej budowie ścięgierza, warto zapoznać się z kilkoma najbardziej popularnymi rozwiązaniami.

2020-12-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Side pull

Ogłowia bezwędzidłowe mają wielu zwolenników na całym świecie, szczególnie wśród osób zajmujących się jeździectwem naturalnym. W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy kilka takich artykułów, z których side pull jest jednym z bardziej popularnych.

2020-11-19

Czytaj » 0