13,014 pytań - 31,631 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sprzęt: Czyszczenie i pranie

Data publikacji: 2017-02-28

1) Odkłaczanie czapraków: częsty problem w sezonie przejściowym, kiedy konie zrzucają sporo futra. Przed praniem obowiązkowo trzeba wyczyścić spodnią stronę czapraka, najlepiej nadaje się do tego szczotka Magic Brusch (a bardzo gęsto ułożone igiełki) bądź zwykłe gumowe zgrzebło. Czasami można sobie pomóc rolką do odkłaczania ubrań :)

Czapraki i owijki spokojnie można prać w 30 stopniach; do tych białych polecamy dodanie odplamiacza (do zakupienia np. w Rossmanie).

2) Ochraniacze: te ubłocone najpierw myjemy wodą z węża albo nawet zostawiamy w wiaderku do odmoczenia, później można je wrzucić do pralki: 30 stopni, krótki program będzie odpowiedni. Obowiązkowo z wirowaniem, co odsączy trochę wody.

3) Kantary: nie polecamy prania tego sprzętu w prace, z uwagi na duże prawdopodobieństwo uszkodzenia bębna. Lepiej je odmoczyć w wiaderku wody z dodatkiem płynu do prania, później w czystej wodzie i wyszczotkować szczoteczką do paznokci.

3) Bryczesy: generalnie bryczesy oczywiście pierzemy w pralce, polecamy niższe temperatury (ok.30-40stopni) zwłaszcza dla bryczesów ze skórzanym czy silikonowym lejem. Te modele obowiązkowo trzeba prać wywrócone na lewą stronę. Jeśli posiadamy bryczesy z lejem z prawdziwej skóry, to po praniu i wyschnieciu warto natłuścić skórę smarem lub olejem, zapobiegnie to utracie elastyczności.

Białe bryczesy pierzemy w płynie lub mydełku odplamiającym, z reguły dopierają nawet czarne zacieki od siodła.

4) Derki: derki zdecydowanie najlepiej i najwygodniej oddać do pralni, która specjalizuje się w praniu artykułów jeździeckich. Większość domowych pralek nie posiada odpowiednio dużego bębna, aby skutecznie doprać i odwirować ciężką derkę; derki polarowe powinny się dobrze doprać. Natomiast z uwagi na obecność metalowych elementów, lepiej nie ryzykować uszkodzeniem bębna.

Derki nieprzemakalne powinny być prane z dodatkiem impregnatu, który pozwoli na zachowanie właściwości wodoodpornych.

I przypominamy: sprzęt wstępnie czyścimy zawsze w stajni! Tam jest idealne miejsce na końską sierść, nasi domownicy mogą nie chcieć mieć wszędzie futra :)

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochrona przeciwsłoneczna dla koni

Nadchodzą upalne temperatury, więc nasze konie będą narażone na działanie promieni słonecznych; warto poznać kilka elementów wyposażenia jeźdźca, które pomogą przetrwać największe upały.

2022-06-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o sprzęt na wiosnę ?

Wiosna to czas gruntownych porządków, także w siodlarniach oraz w szafkach jeździeckich - podpowiemy Wam dzisiaj, jak skutecznie przygotować sprzęt jeździecki!

2022-05-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!

2022-04-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o bezpieczeństwo jeźdźca ?

Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.

2022-02-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0