13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sprzęt: Bat i palcat

Data publikacji: 2017-02-27

Palcaty mają na ogól dlugość do 90cm i dzielą się na kilka kategorii:

1) palcaty dla dzieci: króciutkie (na ogół 50cm), często z pętlą na nadgastek, dzięki której palcat nie spadnie nam ziemię; mają fantazyjne kolory oraz kształty zarówno rączki jak i końcówki (często np. w kształcie głowy konia). Tak naprawdę taki palcat nie ma żadnego działania, dziecko poza klepnięciem konia w łopatkę nie jest w stanie nim operować, czasem przydaje się taka pomoc w przypadku wyjątkowo leniwych koni.

2) palcaty skokowe: długość 60-75cm, z odpowiednio profilowaną i wyważoną rączką, odpowiednio giętkie i elastyczne; czasami w rączce spotkamy specjalne żłobienia, co ma na celu poprawę przyczepności do ręki jeźdźca.
Jeźdźcy skokowi używają palcatów aby zachęcić konia do oddania skoku, do poprawy tempa w parkurze i wzmocnienia działania łydki. Długość dobieramy głównie na podstawie własnego wzrostu i postury konia, jeździec wysoki powinien wybrać dłuższy palcat; jeśli posiadamy konia o cięższej budowie, tak bardziej skuteczny będzie dłuższy palcat.

3) palcat -> bat ujeżdżeniowy: nazwa jest dość umowna, w różnych źródłach znajdziemy różne klasyfikacje. Ogólnie bat ujeżdżeniowy jest palcatem o długosci pow.90cm ;) maksymalna długość to 140cm.

Bat ujeżdżeniowy ma za zadanie wzmocnienie sygnałów jeźdźca poprzez stymulację pracy zadu - taki bat trzymamy skierowany w stronę zadu właśnie. Jest bardzo pomocy w treningu ujeżdżeniowym, szczególnie przy nauce chodów bocznych czy w trakcie wykonywania zaawansowanych elementów jak np.piaff czy pasaż (często początkowa nauka tych elementów odbywa się z pomocą trenera z ziemi, który stuka w tylne nogi konia, zachęcając go do mocniejszego zaangażowania zadu). Najpopularniejszą długością jest 120cm, jest to dozwolona długość bata na zawodach (wyjątkiem są zawody międzynarodowe oraz mistrzostwa i puchar kraju, tam nie wolno startować z batem); czasami treningowo można stosować dłuższe bądź krótsze baty, w zależności od potrzeb czy warunków fizycznych konia oraz jeźdźca.

Na rynku znajdziemy także baty do lonżowania - te najtańsze są zazwyczaj kiepsko wyważone i po krótkim czasie używania będzie nas po prostu bolała ręka. Warto wybrać jak najlżejszy ale i elastyczny, który dobrze leży w ręce i łatwo nim operować.
Dla osób trenujących powożenie powstały specjalistyczne baty do powożenia: wyglądem przypominają te do lonżowania, ale ich bicz (czyli sznurek ;) ) jest krótszy i często sztywniejszy. Najpopularniejsza długość waha sie między 140 a 160cm; tutaj też bardzo ważne jest odpowiednie wyważenie oraz lekkość bata.
Istnieją także palcaty i baty dedykowane dysciplinie wyścigów oraz jeździe w damskim siodle, ale są to na tyle specyficzne produkty, że nie spotkamy ich w każdym sklepie jeździeckim. Placaty wyścigowe są krótkie (50-60cm) z długą rączką, zakończone dużą klapką (lepszy efekt dźwiękowy); z kolei bat przeznaczony do jazdy w damskim siodle jest nieco krótszy niż bat ujeżdżeniowy (110-115cm), sztywniejszy i grubszy - jego zasadniczym zadaniem jest zastępowania działania prawej łydki.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochrona przeciwsłoneczna dla koni

Nadchodzą upalne temperatury, więc nasze konie będą narażone na działanie promieni słonecznych; warto poznać kilka elementów wyposażenia jeźdźca, które pomogą przetrwać największe upały.

2022-06-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o sprzęt na wiosnę ?

Wiosna to czas gruntownych porządków, także w siodlarniach oraz w szafkach jeździeckich - podpowiemy Wam dzisiaj, jak skutecznie przygotować sprzęt jeździecki!

2022-05-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!

2022-04-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o bezpieczeństwo jeźdźca ?

Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.

2022-02-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0