12,611 pytań - 14,124 odpowiedzi - 819 komentarzy

Końskie nałogi: wędrowanie po boksie

Data publikacji: 2017-02-25

Wędrowanie po boksie występuje rzadziej, ale też się zdarza u koni, które odczuwają stres i napięcie psychiczne. Nałó ten polega na długotrwałym kręceniu się po boksie, niekoniecznie w sposób gwaltowny - zazwyczaj jest to spacerowanie w kółko, czasami połączone z machaniem głową.

Nałóg ten, podobnie jak dwa pozostałe, wywodzi się z nudy. Brak swobodnego ruchu (bądź niewystarczająca ilość), brak kontaktu z innymi końmi oraz zbyt duże obciążenia treningowe prowadzą do wzrostu frustracji. Aby rozładować powstające napięcie, większość koni wybiera tkanie i łykanie, ale niektóre zaczynają zapewniać sobie odpowiednią dawkę ruchu właśnie poprzez wędrowanie.

Oczywiście, jak każdy nałóg, także wędrowanie ma negatywne konsekwencje - ciasny boks, brak swobody, mała przestrzeń zdecydowanie mogą doprowadzić do przeciążeń i kontuzji. Utrzymujący się stres może być z kolei przyczyną problemów trawiennych (wrzody, kolka), a sama praca ze znerwicowanym koniem nie będzie ani łatwa ani przyjemna.

Jak zniwelować wędrowanie?

Podobnie jak w przypadku pozostałych nałogów, należy priorytetowo zadbać o zapewnienie podstawowych potrzeb konia. Swobodny ruch na padoku w towarzystwie innych koni (koń musi mieć czas tylko dla siebie, kiedy może sie wytarzać, pozaczepiać kolegów i pobyc na swieżym powietrzu - to bardzo ważne dla odpoczynku psychicznego), rozsądny i urozmaicony trening a także odpowiednie menu pozwala na wyleczenie koni z nałogów.

Nigdy nie bagatelizujmy tego typu zachowań, bo tylko z pozoru są niegroźne - w rzeczywistości nasz koń w sposób dobitny sygnalizuje nam, że nie czuje się dobrze i odczuwa dysfomort. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie koniowi warunków sprzyjajacych dobremu samopoczuciu - tylko zdrowy i zrelaksowany zwierzak będzie chętnie z nami współpracował :)

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Jak się uczą konie ?

Podstawową zasadą w pracy i szkoleniu koni jest zrozumienie, w jaki sposób te zwierzaki przyswajają wiedzę - bo przecież cały proces uczenia oparty jest na oswojeniu z danych bodźcem i zapamiętaniu schematu działania.

2019-04-20

Czytaj » 0

Natural

Natural: Habituacja

Konie są zwierzętami roślinożernymi, przez co są płochliwe i reagują instynktownie na niebezpieczeństwo, nawet jeśli to będzie np.spadający liść, przechodzący obok kot czy leżąca siatka foliowa. Nieznane sytuacje budzą obawy naszych wierzchowców, szczególnie młodych - dlatego w procesie socjalizacji niezwykle istotną rolę zajmuje odczulenie konia na bodźce.

2019-03-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nagradzać konia ?

Nagradzanie zwierzaków za pożądane zachowania jest podstawą budowania relacji, niezależnie czy to konie czy psy - zwierzęta, które są pozytywnie nastawione do człowieka, chętniej z nami współpracują. Czy wiecie jak skutecznie nagradzać konie ?

2019-02-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Introwertyk czy ekstrawertyk?

Konie, podobnie jak ludzie, różnią się pomiędzy sobą charakterem i osobowością - z pewnością znacie co najmniej jednego bardzo energicznego konia, jak i co najmniej jednego leniuszka, który nie bałby się nawet wystrzałów z armaty. Opiszemy Wam dzisiaj cztery najważniejsze osobowości koni!

2018-12-21

Czytaj » 0

Natural

Dlaczego koń się płoszy ?

Konie są typowy przedstawicielami roślinożerców, co oznacza iż w naturze czyha na nich wiele niebezpieczeństw w postaci drapieżników. Aby nie paść ofiarą ataku, nasze wierzchowce reagują instynktownie, często niewspółmiernie do ryzyka - chyba każdy z nas zna konia, który przestraszył się lecącego ptaka, bał się podejść do kurtki rzuconej na krzesło czy odmawiał przejścia obok śmici wyrzuconych w lesie.

2018-11-12

Czytaj » 0

Natural

Jak śpią konie ?

Na wsiach i wśród osób niezwiązanych z jeździectwem krąży opinia, że leżący koń prawie zawsze oznacza chorobę albo co najmniej złe samopoczucie zwierzaka... Nic bardziej mylnego, konie jak wszystkie zwierzęta uwielbiają wypoczywać na leżąco!

2018-11-06

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jazda na kantarze

Jeździectwo naturalne zyskuje coraz większą popularność na całym świecie - komunikacja z koniem oparta na zaufaniu i przywiązaniu jest zachęcającą opcją dla każdego amatora. Jazda na kantarze sznurkowym kusi wielu jeźdźców, szczególnie początkujących; podpowiemy Wam jak bezpiecznie jeździć bez ogłowia!

2017-09-27

Czytaj » 0

Natural

Natural: Dlaczego koń rży ?

Rżenie jest odgłosem, który nieodłącznie kojarzy się końmi nawet osobom, które nie mają do czynienia z tymi zwierzętami. Warto jednak zauważyć, że konie mają naprawdę szeroki repertuar dźwięków!

2017-09-21

Czytaj » 0

Natural

Natural: Agresja

Pewnie każdy z nas spotkał chociaż raz w życiu konia, który jest agresywny - zarówno do ludzi jak i do innych koni. Te zwierzęta, z racji swoich rozmiarów, potrafią być wręcz śmiertelnie niebezpieczne, jeśli zachowują się w sposób nieodpowiedni. Jakie są przyczyny takiego postępowania ?

2017-03-19

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: łykanie

W poprzednim artykule dowiedzieliśmy się, czym jest tkanie. Z pewnością częściej spotkacie się końmi, które łykają - niestety zdarza się, że właściciele nie traktują tego zachowania poważnie.

2017-02-17

Czytaj » 0