Wędrowanie po boksie występuje rzadziej, ale też się zdarza u koni, które odczuwają stres i napięcie psychiczne. Nałó ten polega na długotrwałym kręceniu się po boksie, niekoniecznie w sposób gwaltowny - zazwyczaj jest to spacerowanie w kółko, czasami połączone z machaniem głową.
Nałóg ten, podobnie jak dwa pozostałe, wywodzi się z nudy. Brak swobodnego ruchu (bądź niewystarczająca ilość), brak kontaktu z innymi końmi oraz zbyt duże obciążenia treningowe prowadzą do wzrostu frustracji. Aby rozładować powstające napięcie, większość koni wybiera tkanie i łykanie, ale niektóre zaczynają zapewniać sobie odpowiednią dawkę ruchu właśnie poprzez wędrowanie.
Oczywiście, jak każdy nałóg, także wędrowanie ma negatywne konsekwencje - ciasny boks, brak swobody, mała przestrzeń zdecydowanie mogą doprowadzić do przeciążeń i kontuzji. Utrzymujący się stres może być z kolei przyczyną problemów trawiennych (wrzody, kolka), a sama praca ze znerwicowanym koniem nie będzie ani łatwa ani przyjemna.
Jak zniwelować wędrowanie?
Podobnie jak w przypadku pozostałych nałogów, należy priorytetowo zadbać o zapewnienie podstawowych potrzeb konia. Swobodny ruch na padoku w towarzystwie innych koni (koń musi mieć czas tylko dla siebie, kiedy może sie wytarzać, pozaczepiać kolegów i pobyc na swieżym powietrzu - to bardzo ważne dla odpoczynku psychicznego), rozsądny i urozmaicony trening a także odpowiednie menu pozwala na wyleczenie koni z nałogów.
Nigdy nie bagatelizujmy tego typu zachowań, bo tylko z pozoru są niegroźne - w rzeczywistości nasz koń w sposób dobitny sygnalizuje nam, że nie czuje się dobrze i odczuwa dysfomort. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie koniowi warunków sprzyjajacych dobremu samopoczuciu - tylko zdrowy i zrelaksowany zwierzak będzie chętnie z nami współpracował :)
Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.
2021-12-14
Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.
2021-09-15
Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!
2021-02-01
Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.
2020-11-23
Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!
2019-12-31