12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sprzęt: Ostrogi

Data publikacji: 2017-02-24

 

Ostrogi bywają czasem demonizowane przez początkujących adeptów jeździectwa, jako narzędzie zbrodni czyniące krzywdę koniom. Oczywiście, ostrogi niewłaściwie używane mogą uczynić wiele złego: przede wszystkim łatwo można przeciąć skórę konia, robiąc bolesne i krwawe rany, nie mówiąc oczywiście o całkowim stępieniu konia na działanie łydek.

Warto zapamiętać na całe życie: jeśli nasz koń kiepsko reaguje na nacisk łydki, to nigdy nie ubieramy ostróg!

Takie działanie sprawi, że owszem - przez kilka jazd nasz koń będzie lepiej reagował, ale w późniejszym czasie przestanie zwracać uwagi nawet na kopanie ostrogą i tym sposobem nie będzie reagował na nic.

Jeśli mamy konia, który nie respektuje naszych łydek, to najpierw trzeba wrócić do podstaw, czyli poprawić jego reakcję, najprościej przykładając łydki razem z bacikiem ;)

 

Ostrogi generalnie dzielą się na te do jazdy klasycznej i westernowej - te drugie są na ogół dużo większe, ruchome, fantazyjnie zdobione.

Wśród ostróg klasyczny znajdziemy ostrogi bardzo łagodne, bez bolca oraz takie zakończone bolcem ściętym bądź zaokrąglonym (łagodniejsze działanie); są także ostrogi zakończone obrotowym kółeczkiem. Możemy także wybierać wśród różnych długości (najkrótsze mają ok.10-15mm, są bardzo delikatne; najdłuższe można kupić nawet 40mm) oraz szerokości. Jednym słowem wybór jest bardzo duży, wszystko zależy od naszych potrzeb :)

Ostroga nie może leżeć zbyt nisko ani zbyt wysoko (optymalna wysokość to ok trzy, cztery palce nad podeszwą buta), nie może być skierowana w górę ani w dól - ma leżeć prosto oraz stabilnie.

Na sam początek nauki jazdy w ostrogach wybierzmy ostrogi krótkie, zaokrąglone; oczywiście ostrogi ubieramy tylko wtedy, kiedy posiadamy stabilnie leżącą łydkę. Niedopuszczalne jest kopanie konia przy każdym wstawaniu w trakcie anglezowania (często spotykany nawyk, niestety). Generalnie w trakcie oswajania się z ostrogami powinniśmy wyczuć kiedy używamy samej łydki, a kiedy dokładamy ostrogę - zależy to od ułożenia naszej nogi i stopy.

W miarę wzrostu intensywności treningów, możemy oczywiście zmienić ostrogi na te o mocniejszym działaniu, to naprawdę bardzo pomocne narzędzie w komunikacji pomiedzy jeźdźcem a koniem. Pozwoli nam na stosowanie naprawdę subtelnych pomocy, co jest szczególnie istotne w treningu ujeżdżeniowym; także skoczkowie korzystają z ostróg, aby  móc mocno wysłać konia w przód do przeszkody, ale i odpowiednio zamknąć w pomocach, kiedy wymaga tego sytuacja. Jednym słowem - ne bójmy się ostróg! Odpowiednio używane (przez dobrego jeźdźca i w dobrym celu) bardzo poprawiają jakość jazdy i wpływają na nasz komfort.

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochrona przeciwsłoneczna dla koni

Nadchodzą upalne temperatury, więc nasze konie będą narażone na działanie promieni słonecznych; warto poznać kilka elementów wyposażenia jeźdźca, które pomogą przetrwać największe upały.

2022-06-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o sprzęt na wiosnę ?

Wiosna to czas gruntownych porządków, także w siodlarniach oraz w szafkach jeździeckich - podpowiemy Wam dzisiaj, jak skutecznie przygotować sprzęt jeździecki!

2022-05-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!

2022-04-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o bezpieczeństwo jeźdźca ?

Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.

2022-02-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0