Mięśniochwat to inaczej porażenie mięśni, co bazuje na podstawowym objawie tej choroby - sztywność i drżenie mięśni. Ponadto występuje też przyspieszony oddech i akcja serca, wzmożone pocenie, niepokój, brak energii , czasem wręcz niemożność ustania na nogach. W dalszej kolejności pojawia sie charakterystyczny, czerwonawy mocz oraz wyczerpanie fizyczne. Jeśli tylko zauważymy pierwsze symptomy - koniecznie wzywamy weterynarza! Konieczne jest podanie odpowiednich leków, przede wszystkich rozkurczowych i rozluźniających; do czasu przyjazdu weterynarza nie zmuszamy konia do ruchu, jeśli chce leżeć to niech leży. Okrywamy go derką, podajemy siano w pobliżu, warto też zachęcić konia do skorzystania z lizawki. Nie karmimy jednak na siłę, nie jest to konieczne.
Wizyta weterynarza jest konieczna, bo nieleczony mięśniochwat najcześciej prowadzi do zgonu - szybko postępujące porażenie ogarnia także narządy wewnętrze, nasz kon po prostu cierpiał.
Jak już wspomnieliśmy, mięśniochwat bywa nazywamy chorobą poświąteczną - najczęściej pojawia się, kiedy zabieramy naszego konia na intensywną jazdę po kilku dniach wolnych. Nierozgrzane mięśnie i zbyt duży wysiłek szybko prowadzą do przetrenowania organizmu - dlatego uczulamy, że każdy koń musi regularnie pracować i jedna czy dwie jazdy w tygodniu do zdecydowanie za mało!
Wysiłek zawsze stopniujemy, nie wolno np.skakać nagle metrowych przeszkód na koniu, który wcześniej miał do czynienia tylko z koziołkami. Podobnie - nie wyjeżdżamy na długi i męczący raj na nieprzygotowanym koniu, nie galopujemy pół godziny na młodym koniu itp
Ponadto, mieśniochwat występuje, kiedy przekarmiamy naszego konia paszami treściwymi (czyli owsem także) - stąd też ta choroba często występuje u kuców, które z reguły nie są intensywnie użytkowane, a dostają zdecydowanie zbyt dużą ilość owsa (kuce mogą obejść się bez niego). Jeśli chcemy, aby nasz kon był bardziej energiczny, to lepiej podać paszę bądź olej niż dosypywać owsa.
Jednym z czynników wywołujących mięśniochwat jest także stres - konie temperamentne i nadpobudliwe mogą tak reagować w sytuacjach stresowych. Warto wtedy podawać specjalne suplementy wyciszające, na bazie ziół oraz z zawartością magnezu, tryptofanu oraz witamin z grupy B.
Mięśniochwat to choroba, która w dużej mierze wynika z nieprawidłowej opieki nad koniem - znając jej przyczyny możemy łatwo wdrożyć działania profilaktycznie i tym sposobem zapobiec tej niebezpiecznej dolegliwości.
Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.
2022-05-10
Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.
2022-01-28
Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.
2021-11-22
Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.
2021-07-18