12,821 pytań - 15,225 odpowiedzi - 927 komentarzy

Weterynarze: Mięśniochwat

Data publikacji: 2017-02-18

 

Mięśniochwat to inaczej porażenie mięśni, co bazuje na podstawowym objawie tej choroby - sztywność i drżenie mięśni. Ponadto występuje też przyspieszony oddech i akcja serca, wzmożone pocenie, niepokój, brak energii , czasem wręcz niemożność ustania na nogach. W dalszej kolejności pojawia sie charakterystyczny, czerwonawy mocz oraz wyczerpanie fizyczne. Jeśli tylko zauważymy pierwsze symptomy - koniecznie wzywamy weterynarza! Konieczne jest podanie odpowiednich leków, przede wszystkich rozkurczowych i rozluźniających; do czasu przyjazdu weterynarza nie zmuszamy konia do ruchu, jeśli chce leżeć to niech leży. Okrywamy go derką, podajemy siano w pobliżu, warto też zachęcić konia do skorzystania z lizawki. Nie karmimy jednak na siłę, nie jest to konieczne.

Wizyta weterynarza jest konieczna, bo nieleczony mięśniochwat najcześciej prowadzi do zgonu - szybko postępujące porażenie ogarnia także narządy wewnętrze, nasz kon po prostu cierpiał. 

Jak już wspomnieliśmy, mięśniochwat bywa nazywamy chorobą poświąteczną - najczęściej pojawia się, kiedy zabieramy naszego konia na intensywną jazdę po kilku dniach wolnych. Nierozgrzane mięśnie i zbyt duży wysiłek szybko prowadzą do przetrenowania organizmu - dlatego uczulamy, że każdy koń musi regularnie pracować i jedna czy dwie jazdy w tygodniu do zdecydowanie za mało!

Wysiłek zawsze stopniujemy, nie wolno np.skakać nagle metrowych przeszkód na koniu, który wcześniej miał do czynienia tylko z koziołkami. Podobnie - nie wyjeżdżamy na długi i męczący raj na nieprzygotowanym koniu, nie galopujemy pół godziny na młodym koniu itp

Ponadto, mieśniochwat występuje, kiedy przekarmiamy naszego konia paszami treściwymi (czyli owsem także) - stąd też ta choroba często występuje u kuców, które z reguły nie są intensywnie użytkowane, a dostają zdecydowanie zbyt dużą ilość owsa (kuce mogą obejść się bez niego). Jeśli chcemy, aby nasz kon był bardziej energiczny, to lepiej podać paszę bądź olej niż dosypywać owsa.

Jednym z czynników wywołujących mięśniochwat jest także stres - konie temperamentne i nadpobudliwe mogą tak reagować w sytuacjach stresowych. Warto wtedy podawać specjalne suplementy wyciszające, na bazie ziół oraz z zawartością magnezu, tryptofanu oraz witamin z grupy B.

Mięśniochwat to choroba, która w dużej mierze wynika z nieprawidłowej opieki nad koniem - znając jej przyczyny możemy łatwo wdrożyć działania profilaktycznie i tym sposobem zapobiec tej niebezpiecznej dolegliwości.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Otyłość wśród koni

W dzisiejszych czasach, przy aktualnych preferencjach chowu koni, widok otyłego konia nie jest niczym nadzwyczajnym: długi czas spędzony w boksie, mała ilość swobodnego ruchu oraz pasze bogate w cukry i skrobię przyczyniają się do nadmiernego zwiększania masy ciała.

2020-03-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z oczami

Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.

2020-02-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Złamania i pęknięcia kości

Jeszcze do niedawna poważne urazy dotyczące uszkodzenia kości u koni były kwalifikowane jako podstawa do eutanazji z uwagi na brak możliwości leczenia; na szczęście medycyna weterynaryjna rozwija się błyskawicznie, dlatego aktualnie nawet skomplikowane złamania z przemieszczeniem odłamków kości są z powodzeniem operowane.

2020-01-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Objawy bólu u koni

Obserwacja koni pod kątem dolegliwości bólowych jest cenną i niezbędną wskazówką przy ocenie zdrowia naszych zwierzaków. Często konie znacznie wcześniej okazują dyskomfort, zanim zdąży rozwinąć się poważna choroba czy kulawizna.

2019-12-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z zębami

W końskiej szczęce znajdziemy 40 zębów, ułożonych w łuku górnym oraz dolnym. Podobnie jak u ludzi, konie też borykają się z uszkodzeniami i przerastaniem zębów, z uwagi na specyficzną budowę i rodzaj spożywanego pokarmu.

2019-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Scyntygrafia

Jedną z bardziej nowoczesnych, ale zarazem najdokładniejszych metod diagnostycznych jest scyntygrafia - to kompleksowe badanie ciała pozwala na precyzyjną diagnostykę problemu w krótkim czasie. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, jego jedyną wadą jest wysoka cena i mała dostępność w Polsce (w przypadku scyntygrafii koni).

2019-10-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zołzy

Zołzy są jedną z najbardziej uciążliwych chorób o pochodzeniu bakteryjnym – cechują się nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale i wysokim współczynnikiem zarażania. W Europie rocznie notuje się co najmniej kilkaset przypadków zachorowań, a ciekawostką jest fakt, iż jedynie Islandia jest całkowicie wolna od tego patogenu.

2019-09-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Urazy tkanek miękkich w kończynach to jedne z najczęściej występujących kontuzji, dotykających konie wierzchowe - spora część tych urazów dotyczy uszkodzenia mięśnia międzykostnego; leczenie jest niestety jednym z dłuższych i bardziej uciążliwych.

2019-08-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dychawica świszcząca

Dychawica, zwana popularnie rorerem, jest często spotykaną chorobą o podłożu genetycznym - jest szczególnie popularna wśród koni pełnej krwi angielskiej. Warto wiedzieć, że zatajenie tej choroby przy sprzedaży zwierzaka jest podstawą do oddania konia i uzyskania pełnej kwoty zwrotu.

2019-07-14

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wirusowe zapalenie tętnic

W ostatnim czasie pojawiają się informacje o rozprzestrzenianiu się choroby wirusowej, dotyczącej zapalenie tętnic na tle wirusowym. Przybliżymy Wam objawy, przebieg i przede wszystkim - minimalizację ryzyka zachowania Waszych zwierzaków!

2019-07-01

Czytaj » 0