12,611 pytań - 14,124 odpowiedzi - 819 komentarzy

Końskie nałogi: łykanie

Data publikacji: 2017-02-17

fot.  www.practicalhorsemanmag.com

 

Łykanie to bardzo specyficzny nałóg, nie do pomylenia z żadnym innym zachowaniem ;)

Łykający koń opiera się przednimi zębami o coś twardego (krawędź żłobu, ogrodzenie, nawet konar drzewa) i połyka powietrze, wydając przy tym charakterystyczny dźwięk. Powietrze nie trafia jednak do żołądka, zostaje na poziomie układu oddechowego, a później po prostu koń je wypuszcza.

Niektóre konie są w stanie łykać bez podparcia, jeśli nałóg jest bardzo zaawansowany, to wystarczy odpowiednie ułożenie szczęki.

Dlaczego konie łykają ?

Geneza tego problemu jest taka sama jak w przypadku tkania - zmiana warunków życia na takie, które są dla nas wygodne (karmienie paszami treściwymi i ograniczenie ruchu na pastwisku, brak towarzystwa innych koni) prowadzi do frustracji i napięcia psychicznego. Zauważono także, że zbyt wczesne odstawienie źrebaka od matki może prowadzić do rozwoju któregokolwiek z nałógów.

Istnieje związek pomiedzy występowaniem choroby wrzodowej a łykaniem - konie w ten sposób chcą pozbyć się dyskomfortu i poprawić kwasowość żołądka.

Dlaczego łykanie jest szkodliwe ?

Przede wszystkim prowadzi do szybszego starcia zębów, a co za tym idzie - możliwych problemów z przeżuwaniem pokarmu. Ponadto taka postawa ciała prowadzi do wzrostu napięcia szczególnie w szyi, co może powodować sztywność mięśni; udowodniono także, że łykające konie częściej kolkują.

Jak leczyć i jak zapobiegać?

Dbamy o odpowiednio długi czas wybiegu naszego konia na zewnątrz, zapewniając mu stały dostęp do siana czy trawy, także w boksie. Towarzystwo innych koni będzie z pewnością pomocne - łykanie nie jest zaraźliwe, inne konie się tego nie nauczą, bez obaw :)

Warto jednak przebadać konia pod kątem wrzodów, zazwyczaj podanie leków powoduje poprawę samopoczucia naszego konia, a co za tym idzie - zmniejszenie intensywności łykania.
Absolutnie nie stosujemy łykawek - nie niwelują one problemu, jedynie go maskują. Po zdjęciu łykawki konie jeszcze bardziej pogłębiają ten nałóg.

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Jak się uczą konie ?

Podstawową zasadą w pracy i szkoleniu koni jest zrozumienie, w jaki sposób te zwierzaki przyswajają wiedzę - bo przecież cały proces uczenia oparty jest na oswojeniu z danych bodźcem i zapamiętaniu schematu działania.

2019-04-20

Czytaj » 0

Natural

Natural: Habituacja

Konie są zwierzętami roślinożernymi, przez co są płochliwe i reagują instynktownie na niebezpieczeństwo, nawet jeśli to będzie np.spadający liść, przechodzący obok kot czy leżąca siatka foliowa. Nieznane sytuacje budzą obawy naszych wierzchowców, szczególnie młodych - dlatego w procesie socjalizacji niezwykle istotną rolę zajmuje odczulenie konia na bodźce.

2019-03-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nagradzać konia ?

Nagradzanie zwierzaków za pożądane zachowania jest podstawą budowania relacji, niezależnie czy to konie czy psy - zwierzęta, które są pozytywnie nastawione do człowieka, chętniej z nami współpracują. Czy wiecie jak skutecznie nagradzać konie ?

2019-02-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Introwertyk czy ekstrawertyk?

Konie, podobnie jak ludzie, różnią się pomiędzy sobą charakterem i osobowością - z pewnością znacie co najmniej jednego bardzo energicznego konia, jak i co najmniej jednego leniuszka, który nie bałby się nawet wystrzałów z armaty. Opiszemy Wam dzisiaj cztery najważniejsze osobowości koni!

2018-12-21

Czytaj » 0

Natural

Dlaczego koń się płoszy ?

Konie są typowy przedstawicielami roślinożerców, co oznacza iż w naturze czyha na nich wiele niebezpieczeństw w postaci drapieżników. Aby nie paść ofiarą ataku, nasze wierzchowce reagują instynktownie, często niewspółmiernie do ryzyka - chyba każdy z nas zna konia, który przestraszył się lecącego ptaka, bał się podejść do kurtki rzuconej na krzesło czy odmawiał przejścia obok śmici wyrzuconych w lesie.

2018-11-12

Czytaj » 0

Natural

Jak śpią konie ?

Na wsiach i wśród osób niezwiązanych z jeździectwem krąży opinia, że leżący koń prawie zawsze oznacza chorobę albo co najmniej złe samopoczucie zwierzaka... Nic bardziej mylnego, konie jak wszystkie zwierzęta uwielbiają wypoczywać na leżąco!

2018-11-06

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jazda na kantarze

Jeździectwo naturalne zyskuje coraz większą popularność na całym świecie - komunikacja z koniem oparta na zaufaniu i przywiązaniu jest zachęcającą opcją dla każdego amatora. Jazda na kantarze sznurkowym kusi wielu jeźdźców, szczególnie początkujących; podpowiemy Wam jak bezpiecznie jeździć bez ogłowia!

2017-09-27

Czytaj » 0

Natural

Natural: Dlaczego koń rży ?

Rżenie jest odgłosem, który nieodłącznie kojarzy się końmi nawet osobom, które nie mają do czynienia z tymi zwierzętami. Warto jednak zauważyć, że konie mają naprawdę szeroki repertuar dźwięków!

2017-09-21

Czytaj » 0

Natural

Natural: Agresja

Pewnie każdy z nas spotkał chociaż raz w życiu konia, który jest agresywny - zarówno do ludzi jak i do innych koni. Te zwierzęta, z racji swoich rozmiarów, potrafią być wręcz śmiertelnie niebezpieczne, jeśli zachowują się w sposób nieodpowiedni. Jakie są przyczyny takiego postępowania ?

2017-03-19

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: wędrowanie po boksie

Kolejnym nałogiem, nieco rzadziej spotykanym niż tkanie i łykanie, jest wędrowanie po boksie. To kolejne zachowanie wywodzące się z niewłaściwej opieki nad koniem, bazujące na niezaspokojeniu podstawowych potrzeb.

2017-02-25

Czytaj » 0