Łykanie to bardzo specyficzny nałóg, nie do pomylenia z żadnym innym zachowaniem ;)
Łykający koń opiera się przednimi zębami o coś twardego (krawędź żłobu, ogrodzenie, nawet konar drzewa) i połyka powietrze, wydając przy tym charakterystyczny dźwięk. Powietrze nie trafia jednak do żołądka, zostaje na poziomie układu oddechowego, a później po prostu koń je wypuszcza.
Niektóre konie są w stanie łykać bez podparcia, jeśli nałóg jest bardzo zaawansowany, to wystarczy odpowiednie ułożenie szczęki.
Dlaczego konie łykają ?
Geneza tego problemu jest taka sama jak w przypadku tkania - zmiana warunków życia na takie, które są dla nas wygodne (karmienie paszami treściwymi i ograniczenie ruchu na pastwisku, brak towarzystwa innych koni) prowadzi do frustracji i napięcia psychicznego. Zauważono także, że zbyt wczesne odstawienie źrebaka od matki może prowadzić do rozwoju któregokolwiek z nałógów.
Istnieje związek pomiedzy występowaniem choroby wrzodowej a łykaniem - konie w ten sposób chcą pozbyć się dyskomfortu i poprawić kwasowość żołądka.
Dlaczego łykanie jest szkodliwe ?
Przede wszystkim prowadzi do szybszego starcia zębów, a co za tym idzie - możliwych problemów z przeżuwaniem pokarmu. Ponadto taka postawa ciała prowadzi do wzrostu napięcia szczególnie w szyi, co może powodować sztywność mięśni; udowodniono także, że łykające konie częściej kolkują.
Jak leczyć i jak zapobiegać?
Dbamy o odpowiednio długi czas wybiegu naszego konia na zewnątrz, zapewniając mu stały dostęp do siana czy trawy, także w boksie. Towarzystwo innych koni będzie z pewnością pomocne - łykanie nie jest zaraźliwe, inne konie się tego nie nauczą, bez obaw :)
Warto jednak przebadać konia pod kątem wrzodów, zazwyczaj podanie leków powoduje poprawę samopoczucia naszego konia, a co za tym idzie - zmniejszenie intensywności łykania.
Absolutnie nie stosujemy łykawek - nie niwelują one problemu, jedynie go maskują. Po zdjęciu łykawki konie jeszcze bardziej pogłębiają ten nałóg.
Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.
2021-12-14
Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.
2021-09-15
Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!
2021-02-01
Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.
2020-11-23
Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!
2019-12-31