Strach przed nowym i nieznanym obiektem czy sytuacją jest jednym z najbardziej pierwotnych instynktów, jakie posiada każda istota żywa. Konie są z natury zwierzętami wyjątkowo płochliwymi, ponieważ jako roślinożercy są narażeni na atak drapieżców, którzy potrafią sie bardzo dobrze kamuflować. Oczywiście współczesnym koniom rzadko grozi atak dzikiego zwierzęcia, niemniej jednak nasze zwierzaki w dalszym ciągu poddają się temu instynkowi w sytuacjach ryzykownych według ich oceny... Właśnie, według ICH punktu widzenia ;) Rodzi to często niezrozumiałe zachowania jak ucieczka przed kolorową doniczką, parasolem, krową czy nawet inaczej postawionymi schodkami do wsiadania.
Konie lubią w swoim życiu rutynę i powtarzalność, szybko przyzwyczajają się do panujących warunków - każda zmiana rodzi w nich napięcie i może powodować niepokój. Jeśli wczoraj w rogu ujeżdżalni nie stał traktor, a dzisiaj stoi - jest powód do spięcia. Konie nie rozumieją, że traktor tam stoi, ponieważ ktoś nim przejechał; traktora nie było, traktor stoi, wynika z tego, że się porusza! I może zaatakować :) Do koni, szczególnie tych młodych, trzeba mieć naprawdę dużo cierpliwości i zachować niezmienny spokój w takich sytuacjach - powoli, małymi kroczkami trzeba pokazywać potencjalne strachy, że nie gryzą i nie zjadają koni, po prostu sobie tam są.
Oczywiście konie różnią się miedzy sobą reaktywnością - niektóre osobniki na widok bażanta w krzakach będą reagowały paniką, a inne tylko podniosą głowę. Generalnie jesteśmy w stanie odczulić naszego konia na większość bodźców, ale nie ma co się łudzić - konie temperamentne zawsze będą reagowały bardziej i szybciej ;)
Pracując z końmi, zawsze musimy mieć na uwadze płochliwą naturę tych zwierząt - nie ma koni w 100% przewidywalnych, zawsze może się znaleźć taka sytuacja, w której nasz koń zachowa się całkowicie inaczej.
Pamiętajmy, że większość wypadków bierze się z rutyny, zazwyczaj myślimy "on nigdy mnie nie kopnął czy nie podeptał"- niestety może zdarzyć się jeden jedyny raz, kiedy to zrobi i całość może zakończyć się źle.
Jakich rzeczy boją się Wasze konie ?
Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.
2021-12-14
Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.
2021-09-15
Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!
2021-02-01
Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.
2020-11-23
Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!
2019-12-31