12,611 pytań - 14,124 odpowiedzi - 819 komentarzy

Natural: Dlaczego koń się boi ?

Data publikacji: 2017-02-16

Strach przed nowym i nieznanym obiektem czy sytuacją jest jednym z najbardziej pierwotnych instynktów, jakie posiada każda istota żywa. Konie są z natury zwierzętami wyjątkowo płochliwymi, ponieważ jako roślinożercy są narażeni na atak drapieżców, którzy potrafią sie bardzo dobrze kamuflować. Oczywiście współczesnym koniom rzadko grozi atak dzikiego zwierzęcia, niemniej jednak nasze zwierzaki w dalszym ciągu poddają się temu instynkowi w sytuacjach ryzykownych według ich oceny... Właśnie, według ICH punktu widzenia ;) Rodzi to często niezrozumiałe zachowania jak ucieczka przed kolorową doniczką, parasolem, krową czy nawet inaczej postawionymi schodkami do wsiadania.

Konie lubią w swoim życiu rutynę i powtarzalność, szybko przyzwyczajają się do panujących warunków - każda zmiana rodzi w nich napięcie i może powodować niepokój. Jeśli wczoraj w rogu ujeżdżalni nie stał traktor, a dzisiaj stoi - jest powód do spięcia. Konie nie rozumieją, że traktor tam stoi, ponieważ ktoś nim przejechał; traktora nie było, traktor stoi, wynika z tego, że się porusza! I może zaatakować :) Do koni, szczególnie tych młodych, trzeba mieć naprawdę dużo cierpliwości i zachować niezmienny spokój w takich sytuacjach - powoli, małymi kroczkami trzeba pokazywać potencjalne strachy, że nie gryzą i nie zjadają koni, po prostu sobie tam są.

Oczywiście konie różnią się miedzy sobą reaktywnością - niektóre osobniki na widok bażanta w krzakach będą reagowały paniką, a inne tylko podniosą głowę. Generalnie jesteśmy w stanie odczulić naszego konia na większość bodźców, ale nie ma co się łudzić - konie temperamentne zawsze będą reagowały bardziej i szybciej ;)

Pracując z końmi, zawsze musimy mieć na uwadze płochliwą naturę tych zwierząt - nie ma koni w 100% przewidywalnych, zawsze może się znaleźć taka sytuacja, w której nasz koń zachowa się całkowicie inaczej.

Pamiętajmy, że większość wypadków bierze się z rutyny, zazwyczaj myślimy "on nigdy mnie nie kopnął czy nie podeptał"- niestety może zdarzyć się jeden jedyny raz, kiedy to zrobi i całość może zakończyć się źle.

Jakich rzeczy boją się Wasze konie ?

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Jak się uczą konie ?

Podstawową zasadą w pracy i szkoleniu koni jest zrozumienie, w jaki sposób te zwierzaki przyswajają wiedzę - bo przecież cały proces uczenia oparty jest na oswojeniu z danych bodźcem i zapamiętaniu schematu działania.

2019-04-20

Czytaj » 0

Natural

Natural: Habituacja

Konie są zwierzętami roślinożernymi, przez co są płochliwe i reagują instynktownie na niebezpieczeństwo, nawet jeśli to będzie np.spadający liść, przechodzący obok kot czy leżąca siatka foliowa. Nieznane sytuacje budzą obawy naszych wierzchowców, szczególnie młodych - dlatego w procesie socjalizacji niezwykle istotną rolę zajmuje odczulenie konia na bodźce.

2019-03-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nagradzać konia ?

Nagradzanie zwierzaków za pożądane zachowania jest podstawą budowania relacji, niezależnie czy to konie czy psy - zwierzęta, które są pozytywnie nastawione do człowieka, chętniej z nami współpracują. Czy wiecie jak skutecznie nagradzać konie ?

2019-02-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Introwertyk czy ekstrawertyk?

Konie, podobnie jak ludzie, różnią się pomiędzy sobą charakterem i osobowością - z pewnością znacie co najmniej jednego bardzo energicznego konia, jak i co najmniej jednego leniuszka, który nie bałby się nawet wystrzałów z armaty. Opiszemy Wam dzisiaj cztery najważniejsze osobowości koni!

2018-12-21

Czytaj » 0

Natural

Dlaczego koń się płoszy ?

Konie są typowy przedstawicielami roślinożerców, co oznacza iż w naturze czyha na nich wiele niebezpieczeństw w postaci drapieżników. Aby nie paść ofiarą ataku, nasze wierzchowce reagują instynktownie, często niewspółmiernie do ryzyka - chyba każdy z nas zna konia, który przestraszył się lecącego ptaka, bał się podejść do kurtki rzuconej na krzesło czy odmawiał przejścia obok śmici wyrzuconych w lesie.

2018-11-12

Czytaj » 0

Natural

Jak śpią konie ?

Na wsiach i wśród osób niezwiązanych z jeździectwem krąży opinia, że leżący koń prawie zawsze oznacza chorobę albo co najmniej złe samopoczucie zwierzaka... Nic bardziej mylnego, konie jak wszystkie zwierzęta uwielbiają wypoczywać na leżąco!

2018-11-06

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jazda na kantarze

Jeździectwo naturalne zyskuje coraz większą popularność na całym świecie - komunikacja z koniem oparta na zaufaniu i przywiązaniu jest zachęcającą opcją dla każdego amatora. Jazda na kantarze sznurkowym kusi wielu jeźdźców, szczególnie początkujących; podpowiemy Wam jak bezpiecznie jeździć bez ogłowia!

2017-09-27

Czytaj » 0

Natural

Natural: Dlaczego koń rży ?

Rżenie jest odgłosem, który nieodłącznie kojarzy się końmi nawet osobom, które nie mają do czynienia z tymi zwierzętami. Warto jednak zauważyć, że konie mają naprawdę szeroki repertuar dźwięków!

2017-09-21

Czytaj » 0

Natural

Natural: Agresja

Pewnie każdy z nas spotkał chociaż raz w życiu konia, który jest agresywny - zarówno do ludzi jak i do innych koni. Te zwierzęta, z racji swoich rozmiarów, potrafią być wręcz śmiertelnie niebezpieczne, jeśli zachowują się w sposób nieodpowiedni. Jakie są przyczyny takiego postępowania ?

2017-03-19

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: wędrowanie po boksie

Kolejnym nałogiem, nieco rzadziej spotykanym niż tkanie i łykanie, jest wędrowanie po boksie. To kolejne zachowanie wywodzące się z niewłaściwej opieki nad koniem, bazujące na niezaspokojeniu podstawowych potrzeb.

2017-02-25

Czytaj » 0