12,678 pytań - 14,245 odpowiedzi - 823 komentarzy

Natural: Czy koń mnie kocha ?

Data publikacji: 2017-02-15

Przede wszystkim przytoczmy tutaj pewien zasadniczy i najważniejszy fakt - zwierzęta nie czują takich samych uczuć jak człowiek. Zwierzę kieruje się w życiu przede wszystkim instynktami: przetrwania i rozrodu, cała reszta jest mniej istotna. Konie, jako zwierzęta stadne, wypracowały sobie hierarchiczny sposób porozumiewania się - zawsze jest jedna klacz przewodniczka stada oraz dominujący ogier alfa. Cała reszta zwierzaków jest na niższych szczeblach, wedle ściśle określonego porządku.

Oczywiście konie, podobnie jak i my, posiadają swoje humory i upodobania, niektóre osobniki bardzo się do siebie przywiązują, a niektóre wręcz nie mogą stać w sąsiadujących boksach, bo tak się nie lubią.

Jeśli chodzi o relacje człowiek-koń, to jedyną słuszną jest ta oparta na przywództwie człowieka. W stadzie koni nie istnieje partnerstwo, nie ma osobników równych sobie - stąd też my, jako istoty słabsze fizycznie, musimy przyjąć pozycję przewodnika.

Konie szybko przywiązują się do osoby, która spędza z nimi dużo czasu; ale uwaga, często największy entuzjazm jest okazywany na widok stajennego ;) Jego osoba jednoznacznie kojarzy się z karmienie, a który koń nie lubi jeść?

Miłość jest uczuciem zarezerwowanym dla ludzi, stąd też nasze konie nie są w nas zakochane; niemniej jednak istnieje szereg zachowań, które jednoznacznie wskazują na przywiązanie naszego zwierzaka:

- kiedy jesteście z koniem, jest on zrelaksowany: stoi spokojnie, rozluźniona postawa ciała (np.nie biczuje ogonem po bokach, nie kręci się)

- zwierzak chętnie nadstawia głowę do podrapania, czesania czy czyszczenia; nie ma oporów przed dotykaniem wrażliwych części ciała takich jak uszy, chrapy, słabizna

- jest zainteresowany tym, co robicie, wodzi oczami kiedy odchodzicie np.do siodlarni

- jeśli nie musicie łapać Waszego konia na padoku, bo sam do Was przychodzi: brawo! To świetny znak, gwarantujący dobrą relację z koniem :) 

- wszelkie objawy typu gryzienie, podszczypywanie, nie mówiąc o kopaniu, są oczywiście niepożądanie i nie wskazują na nic dobrego

 

Jakie są Wasze relacje z koniem ?

 

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Jak się uczą konie ?

Podstawową zasadą w pracy i szkoleniu koni jest zrozumienie, w jaki sposób te zwierzaki przyswajają wiedzę - bo przecież cały proces uczenia oparty jest na oswojeniu z danych bodźcem i zapamiętaniu schematu działania.

2019-04-20

Czytaj » 0

Natural

Natural: Habituacja

Konie są zwierzętami roślinożernymi, przez co są płochliwe i reagują instynktownie na niebezpieczeństwo, nawet jeśli to będzie np.spadający liść, przechodzący obok kot czy leżąca siatka foliowa. Nieznane sytuacje budzą obawy naszych wierzchowców, szczególnie młodych - dlatego w procesie socjalizacji niezwykle istotną rolę zajmuje odczulenie konia na bodźce.

2019-03-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nagradzać konia ?

Nagradzanie zwierzaków za pożądane zachowania jest podstawą budowania relacji, niezależnie czy to konie czy psy - zwierzęta, które są pozytywnie nastawione do człowieka, chętniej z nami współpracują. Czy wiecie jak skutecznie nagradzać konie ?

2019-02-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Introwertyk czy ekstrawertyk?

Konie, podobnie jak ludzie, różnią się pomiędzy sobą charakterem i osobowością - z pewnością znacie co najmniej jednego bardzo energicznego konia, jak i co najmniej jednego leniuszka, który nie bałby się nawet wystrzałów z armaty. Opiszemy Wam dzisiaj cztery najważniejsze osobowości koni!

2018-12-21

Czytaj » 0

Natural

Dlaczego koń się płoszy ?

Konie są typowy przedstawicielami roślinożerców, co oznacza iż w naturze czyha na nich wiele niebezpieczeństw w postaci drapieżników. Aby nie paść ofiarą ataku, nasze wierzchowce reagują instynktownie, często niewspółmiernie do ryzyka - chyba każdy z nas zna konia, który przestraszył się lecącego ptaka, bał się podejść do kurtki rzuconej na krzesło czy odmawiał przejścia obok śmici wyrzuconych w lesie.

2018-11-12

Czytaj » 0

Natural

Jak śpią konie ?

Na wsiach i wśród osób niezwiązanych z jeździectwem krąży opinia, że leżący koń prawie zawsze oznacza chorobę albo co najmniej złe samopoczucie zwierzaka... Nic bardziej mylnego, konie jak wszystkie zwierzęta uwielbiają wypoczywać na leżąco!

2018-11-06

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jazda na kantarze

Jeździectwo naturalne zyskuje coraz większą popularność na całym świecie - komunikacja z koniem oparta na zaufaniu i przywiązaniu jest zachęcającą opcją dla każdego amatora. Jazda na kantarze sznurkowym kusi wielu jeźdźców, szczególnie początkujących; podpowiemy Wam jak bezpiecznie jeździć bez ogłowia!

2017-09-27

Czytaj » 0

Natural

Natural: Dlaczego koń rży ?

Rżenie jest odgłosem, który nieodłącznie kojarzy się końmi nawet osobom, które nie mają do czynienia z tymi zwierzętami. Warto jednak zauważyć, że konie mają naprawdę szeroki repertuar dźwięków!

2017-09-21

Czytaj » 0

Natural

Natural: Agresja

Pewnie każdy z nas spotkał chociaż raz w życiu konia, który jest agresywny - zarówno do ludzi jak i do innych koni. Te zwierzęta, z racji swoich rozmiarów, potrafią być wręcz śmiertelnie niebezpieczne, jeśli zachowują się w sposób nieodpowiedni. Jakie są przyczyny takiego postępowania ?

2017-03-19

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: wędrowanie po boksie

Kolejnym nałogiem, nieco rzadziej spotykanym niż tkanie i łykanie, jest wędrowanie po boksie. To kolejne zachowanie wywodzące się z niewłaściwej opieki nad koniem, bazujące na niezaspokojeniu podstawowych potrzeb.

2017-02-25

Czytaj » 0