Typowy dzień w stajni jest praktycznie zawsze taki sam ;) Pamiętajmy, że konie nie mają wakacji/świąt, nie nakarmią i nie wyprowadzą się same w sytuacji, kiedy nie mamy czasu, ochoty bądź jesteśmy ciężko chorzy - to tak w ramach przypomnienia, jak wielką odpowiedzialnością jest posiadanie koni przy domu.
W wielu stajniach wygląda to w ten sposób:
- poranne karmienie i początek dnia to zazwyczaj godzina 6:00 -> podajemy owies, jeśli nasze konie jedzą; poimy w przypadku braku automatycznych poideł i wyprowadzamy na padoki
- rozpoczynamy sprzątanie boksów: wybieramy zanieczyszczoną ściółkę, dościelamy świeżą słomą (na jeden standardowy boks 3x4m wchodzą dwie kostki słomy, do dościelenia ok.0.5-jedna kostka)
- wywozimy obornik: na terenie stajni musi być osobne miejsce na składowanie nawozu. Oczywiście z dala od budynków mieszkalnych, stajni i ujęć wody; bywa to czasem dość problematyczne.
- dokładamy siana do boksów, musi go być naprawdę sporo! Jedna kostka dla każdego konia będzie optymalna.
- sprawdzamy dokładnie stan boksów, czy nie ma żadnych niebezpiecznych elementów, wystających gwoździ
- sprawdzamy poidła: czy działają i czy aby Nasz koń nie zrobił do nich kupy (to wbrew pozorom bardzo częste ;) )
Zaglądamy także do żłóbów, usuwamy wszelkie niezjedzone resztki; jeśli zauważymy pleśń, to konieczne będzie umycie żłobu gorącą wodą (dla pewności lepiej nie dodawać detergentów)
- zamiatamy stajnię, pamiętając aby nie wmiatać kurzu do boksów, w których stoją konie (jeśli np.nie wyszły na zewnątrz z powodu brzydkiej pogody czy kontuzji). Ogólnie sprzątanie boksów powinno odbywać się przy otwartych drzwiach i maksymalnej wentylacji; przed zamiataniem warto lekko skropić wodą z konewki korytarz, będzie mniej pyliło.
- w okolicy południa sprowadzamy nasze konie na południowe karmienie, chyba ze spędzają na zewnątrz cały dzień; wtedy w sezonie zimowym dokładamy im siana na padoki i dbamy o dostępność wody
- na porę wieczorną dokładamy siana, jeśli nasze konie wracają wcześniej do boksów i karmimy (najczęściej ostatni posiłek konie dostają ok.18-19:00).
Poza pracami stajennymi sprawdzamy też zawsze stan padoków i ogólny wygląd okolicy stajni, być może trzeba będzie wykonać drobne naprawy.
Jak widzicie, własna stajnia to właściwie niekończąca się praca i dużo obowiązków, warto przemyśleć czy jesteśmy gotowi podporządkować swoje codzienne życie pod Nasze konie :) A przecież zazwyczaj mamy jeszcze szkołę, studia czy pracę, które też wymagają od nas czasu i zaangażowania.
Właściciele koni najczęściej trzymają je w prywatnych stajniach tzw.pensjonatach dla koni, za co miesięcznie płacą z góry określoną kwotę. Odpowiednia stajnia ma ogromne znaczenie dla zdrowia komfortu naszego zwierzaka, dlatego warto poznać cechy dobrej stajni.
2022-07-07
Bezpieczny pobyt w stajni to gwarancja odpoczynku oraz brak ryzyka wypadku, a należy pamiętać iż konie mogą być dla nas niebezpieczne - chociażby ze względu na swoją naturę, płochliwość i wagę. Warto mieć na uwadze kilka istotnych zasad, aby zminimalizować wszelkie niebezpieczne sytuacje.
2021-12-20
Stajnia to najczęściej spotykane miejsce pobytu koni, utrzymywanym w tradycyjnym systemie chowu boksowego; może być traktowana tylko jako miejsce nocnego odpoczynku, ale niezależnie od wyboru, powinna charakteryzować się wysoką czystością i higieną.
2021-10-25
Wielu właścicieli koni utrzymuje swoje wierzchowce od momentu zakupu aż do śmierci, dlatego na pewnym etapie życia zwierzaka należy rozważyć przejście na zasłużony odpoczynek. Emerytura dla konia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiednich warunków po całym okresie pracy.
2021-03-28
Konie powinny mieć zawsze dostęp do paszy objętościowej (siano, trawa) niezależnie gdzie przebywają - stałe pobieranie włókna w niewielkich ilościach jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Warto poznać kilka sposobów podawania siana w stajniach, aby proces ten przebiegał w sposób wydajny i ekonomiczny.
2021-02-24
Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!
2020-10-18
Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.
2020-09-13
Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.
2020-08-23
Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!
2020-06-27
Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?
2020-05-25