Wróćmy do podstaw: ustępowanie nie jest chodem bocznym, mimo że przesuwamy się lekko w bok ;)
To jazda na wprost z ustąpieniem od łydki, stąd też nazwa tego elementu. Teoria mówi, że koń w tym elemencie powinien być ustawiony prosto lub lekko w przeciwną stronę niż kierunek ruchu (czyli jeśli prosimy o ustępowanie od lewej łydki w prawo, to koń może być ustawiony lekko w lewo).
Chcąc wykonać ustępowanie od łydki, nasz koń musi respektować podstawowe pomoce: przede wszystkim nacisk łydki, bez tego nie wykonamy tego elementu.
Naukę ustępowania zaczynamy oczywiście w stępie. Wjeżdżamy na linię środkową (czy jakąkolwiek linię prostą, byleby nie na ścianie) i rozpoczynamy ustępowanie:
- jeśli chcemy jechać w prawo, to naszą zewnętrzną łydką będzie ta lewa: przesuwamy ją lekko za popręg i zwiększamy nacisk
- nasza zewnętrzna wodza utrzymuje konia prostego bądź lekko ustawia na zewnątrz
- nasza wewnętrza wodza jest na kontakcie, rozluźnia, lekko przytrzymuje jeśli koń nadmiernie przyspiesza
- nasza wewnętrzna łydka kontroluje, czy koń nie idzie za bardzo w bok :)
- siedzimy prosto, patrzymy tam gdzie chcemy dojechać
Tyle teorii, w praktyce to nie jest zbyt skomplikowane ćwiczenie. Na początku skupmy się na prawidłowej reakcji naszego konia: jeśli przykładamy łydkę, to on ma od niej ustąpić. Jeśli to nie działa, to pomagamy sobie bacikiem (szczególnie przydaje się ten dłuższy, by zaktywizować zad).
Pilnujemy prostej sylwetki konia, jego zad nie może go wyprzedzać - kiedy dojeżdżamy do ściany, to pierwsze mają się znaleźć łopatki konia, a dopiero później zad.
Jeśli opanujemy to ćwiczenie w stępie, to czas na kłus :) najlepiej wykonać je na początku w wolniejszym kłusie ćwiczebnym. Na samym końcu wprowadzamy ustępowanie w galopie, pilnujemy wtedy naszego konia aby nie zmieniał nogi ;) z pewnością na początku może mu być łatwiej.
Ustępowanie zdecydowanie poprawia wyprostowanie konia, naciąga i rozluźnia mięśnie z boku ciała, poprawia też reakcję na pomoce. Jest świetnym elementem, wykorzystywanym nawet przez czołowych jeźdźców sportowych.
Możne je wykonywać od ściany do środa ujeżdzalni, wzdłuż ściany, a nawet na kole - ogranicza nas jedynie kreatywność ;)
Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.
2022-08-17
W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/
2022-02-15
Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.
2021-12-15
Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!
2021-06-16