12,678 pytań - 14,245 odpowiedzi - 823 komentarzy

Sport: Jak wykonać ustępowanie od łydki?

Data publikacji: 2017-02-06

fot. Corinne Foxley/ www.dressagetoday.com

 

Wróćmy do podstaw: ustępowanie nie jest chodem bocznym, mimo że przesuwamy się lekko w bok ;)

To jazda na wprost z ustąpieniem od łydki, stąd też nazwa tego elementu. Teoria mówi, że koń w tym elemencie powinien być ustawiony prosto lub lekko w przeciwną stronę niż kierunek ruchu (czyli jeśli prosimy o ustępowanie od lewej łydki w prawo, to koń może być ustawiony lekko w lewo).

Chcąc wykonać ustępowanie od łydki, nasz koń musi respektować podstawowe pomoce: przede wszystkim nacisk łydki, bez tego nie wykonamy tego elementu.

Naukę ustępowania zaczynamy oczywiście w stępie. Wjeżdżamy na linię środkową (czy jakąkolwiek linię prostą, byleby nie na ścianie) i rozpoczynamy ustępowanie:

- jeśli chcemy jechać w prawo, to naszą zewnętrzną łydką będzie ta lewa: przesuwamy ją lekko za popręg i zwiększamy nacisk

- nasza zewnętrzna wodza utrzymuje konia prostego bądź lekko ustawia na zewnątrz

- nasza wewnętrza wodza jest na kontakcie, rozluźnia, lekko przytrzymuje jeśli koń nadmiernie przyspiesza 

- nasza wewnętrzna łydka kontroluje, czy koń nie idzie za bardzo w bok :)

- siedzimy prosto, patrzymy tam gdzie chcemy dojechać

Tyle teorii, w praktyce to nie jest zbyt skomplikowane ćwiczenie. Na początku skupmy się na prawidłowej reakcji naszego konia: jeśli przykładamy łydkę, to on ma od niej ustąpić. Jeśli to nie działa, to pomagamy sobie bacikiem (szczególnie przydaje się ten dłuższy, by zaktywizować zad).

Pilnujemy prostej sylwetki konia, jego zad nie może go wyprzedzać - kiedy dojeżdżamy do ściany, to pierwsze mają się znaleźć łopatki konia, a dopiero później zad.

Jeśli opanujemy to ćwiczenie w stępie, to czas na kłus :) najlepiej wykonać je na początku w wolniejszym kłusie ćwiczebnym. Na samym końcu wprowadzamy ustępowanie w galopie, pilnujemy wtedy naszego konia aby nie zmieniał nogi ;) z pewnością na początku może mu być łatwiej.

Ustępowanie zdecydowanie poprawia wyprostowanie konia, naciąga i rozluźnia mięśnie z boku ciała, poprawia też reakcję na pomoce. Jest świetnym elementem, wykorzystywanym nawet przez czołowych jeźdźców sportowych.

Możne je wykonywać od ściany do środa ujeżdzalni, wzdłuż ściany, a nawet na kole - ogranicza nas jedynie kreatywność ;)

 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Woltyżerka

Sport jeździecki charakteryzuje się różnorodnością, każdy amator jeździectwa może znaleźć idealną dyscyplinę; jedną z ciekawszych i bardzo widowiskowych aktywności jest woltyżerka, czyli akrobatyka na końskim grzbiecie!

2019-06-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trening kondycyjny

Jeśli planujecie ze swoim zwierzakiem start w konkursach WKKW, to koniecznie popracujcie na poprawą kondycji konia - ta dyscyplina wymaga wytrzymałości i dobrej wydolności od wierzchowca. Ponadto, galopy kondycyjne są świetną zabawą, ale i wymagającą pracą dla całej pary!

2019-05-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach WKKW

WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, składa się z trzech osobnych konkursów: przejazd ujeżdżeniowy, skokowy oraz próba terenowa. W tym artykule dowiecie się, jakie są przeszkody terenowe i zasady ich pokonywania!

2019-04-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach skokowych

Skoki przez przeszkody to jedna z najpopularniejszych dyscyplin jeździeckich, która zawsze wzbudza najwięcej emocji. Któż z nas nie chciały pokonywać kolorowych przeszkód? Dowiecie się dzisiaj czym jest okser czy koperta i co sprawia największą trudność na zawodach skokowych!

2019-03-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piruet w galopie

Jednym z bardziej widowiskowych elementów konkursów ujeżdżeniowych jest pojedynczy lub podwójny piruet, wykonywany w galopie - taki ruch znajdziemy w programach klasy Grand Prix. Poniżej dowiecie się czym jest piruet i jak wygląda jego wykonanie przynajmniej w teorii :)

2019-01-25

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Wyjątkowo wymagającą ale i efektowną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli w skrócie WKKW. Analogicznie do zawodów triathlonowych, konie startujące w WKKW mierzą się z próbą ujeżdżenia, skoków oraz terenową, co wymaga niezwykłej wszechstronności.

2018-08-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Pasaż

Jednym z najbardziej zaawansowanych elementów w treningu konia ujeżdżeniowego jest pasaż - powolny, wyniosły kłus. To bardzo charakterystyczny ruch, rozpoznawalny nawet przez osoby niezwiązane z ujeżdżeniem.

2018-03-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Inochód

Inochód jest wadliwym rytmem poruszania się konia i dotyczy on nie tylko koni sportowych - niemniej jednak, w wielu przypadkach koni rekreacyjnych taki problem jest bagatelizowany. Dowiecie się czym jest inochód i jak sobie z nim poradzić :)

2017-10-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Oddanie wodzy w galopie

W programach klasy P znajdziemy element dotyczący oddania i nabrania wodzy w galopie na kole - warto poznać właściwą technikę tego ćwiczenia, gdyż prawidłowo wykonane przynosi wiele korzyści.

2017-08-12

Czytaj » 0