fot. Ian Burt (www.edp24.co.uk)
Przytoczymy tutaj najczęstsze argumenty, które padają w rozmowie o jeździe konnej i podamy pewne przykładowe rozwiązania :)
"Nie mamy na to pieniędzy" - trudno się z tym nie zgodzić, konie są po prostu drogie. Ciężko jednak w wieku kilkunastu lat iść do normalnej pracy, ale warto spróbować zarobić trochę pieniędzy i przeznaczyć je na jazdę. Może w okolicy jest sąsiadka, która potrzebuje pomocy w zakupach albo przy odśnieżaniu/grabieniu liści ? Warto też przeglądnąć ogłoszenia w swojej okolicy, czy np. ktoś nie szuka pomocy przy wyprowadzaniu psa.
Zawsze możemy porozmawiać z rodzicami na temat kieszonkowego, skrupulatnie odkładane pozwoli na wizyty w stajni :)
"Nie mamy na to czasu" - to też trafny argument, stajnie z reguły znajdują się poza miastem, a dojazd i spędzanie czasu w stajni to też zazwyczaj kilka godzin. Jeśli nasz ośrodek nie znajduje się bardzo daleko, to z pewnością będzie istniał dogodny dojazd autobusami lub busami (to oczywiście rozwiązanie dla starszych nastolatków), można też popytać w stajni czy ktoś nie jeździ samochodem i wspólnie dojeżdżać.
W weekendy możemy namówić rodziców na wizytę w stajni, kiedy jest ładna pogoda to mogą wybrać się na spacer bądź po prostu odpocząć na ławce.
"Musisz się uczyć" - czy tego chcemy czy nie, nauka jest dla nas najważniejsza. Jeśli chcemy kontynuować swoją pasję, to trzeba się przykładać do nauki i czasem posiedzieć dłużej nad książkami. Warto ustalić z rodzicami jakiś cel, np. średnia minimim 4.75, finał olimpiady, uczestnictwo w konkursach - w nagrodę możemy poprosić o kilka jazd czy wyjazd na obóz czy półkolonię :)
"Spadniesz i się połamiesz" - jak już wiemy, jazda konna jest ryzykowna. Aby maksymalnie uniknąć ryzyka upadku, wybierajmy spokojne i sprawdzone konie; możemy pokazać rodzicom, że często jeździmy na tym kucu, który jest najgrzeczniejszy w stajni i nikt z niego nie spada :)
" Wszystko będzie śmierdziało końmi" - tak tak, stajnia ma najpiękniejszy zapach na świecie... ale tylko dla nas ;) Co tu dużo mówić, dla osób niezwiązanych z tym sportem to będzie nieprzyjemny zapach.
Dlatego też ubrania przeznaczone na jazdę trzymamy osobno, jeśli jest taka możliwość to zostawiamy je w stajni - buty czyścimy z błota i odchodów za każdym razem, nie używamy przepoconych koszulek (to chyba sprawa oczywista). Osobno pierzemy rzeczy jeździeckie (najlepiej ustawić funkcję usuwającą włosie) i rzeczy codziennie.
Jak wyglądają Wasze rozmowy z rodzicami na temat koni ?
Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.
2022-06-30
Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!
2022-05-15
Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.
2022-05-13
Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.
2022-04-10
Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.
2022-01-25
W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!
2022-01-18
Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!
2022-01-06
Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!
2021-11-28