Figury, które możemy wykonać na ujeżdżalni, nie są skomplikowane, ale jeśli wykonamy je poprawnie, to szybko uzyskamy efekt w postaci skupionego i lepiej rozluźnionego konia. A więc do dzieła!
1) Koła i wolty: czyli najprostsza figura :) koło ma średnicę do 15m, poniżej tej wartości nazywamy go woltą.
Wolty wykonujemy tylko na koniach, które są w treningu i są wygimnastykowe - lepiej zrobić zbyt duże niż zbyt małe koło, unikniemy niepotrzebnych przeciążeń i ryzyka kontuzji u naszego konia.
Jadąc na koło, mamy w głowie rysunek koła - ta figura jest idealnie okrągła, a nie np.jajowata. Pilnujemy wygięcia konia w pożądanym kierunku, jednocześnie pilnując aby nie wpadał np. zadem do środka koła (wtedy dociskamy mocniej wewnętrzną łydkę).
2) Zmiany kierunku - kierunek możemy zmieniać poprzez:
- przekątną: wówczas wyjeżdżamy z jednego narożnika, jedziemy przez przekątną naszej ujeżdżalni i dojeżdżamy do drugiego. O czym warto pamiętać? Przekątna jest linią prostą, więc jedziemy prosto i nasz koń też jest prosty. Nie ścinamy narozników, wyjeżdżamy je głęboko, blisko ściany. W narożniku koń powinien być już ustawiony w kierunku jazdy.
- ujeżdżalnię: to taka zmiana polegająca na zjechaniu ze środka dłuższej ściany na przeciwległy koniec, ze zmiana kierunku jazdy. Tutaj także pamiętamy o wyprostowaniu konia i łagodnej zmianie kierunku.
- półwoltę: figura w kształcie łezki :) zaczynamy wyjeżdżać na koło (kon wygięty w kierunku ruchu), ale nie kończymy koła, tylko wracamy na ścianę i zmieniamy kierunek.
3) Serpentyny i wężyki: serpentyna to jazda od ściany do ściany, ze zmianami kierunku. Najprostsza wersja to serpentyna z trzema zakrętami, dla bardziej zaawansowanych są serpentyny o czterech łukach - ich ilość dopasowujemy do naszego stopnia doświadczenia oraz wielkosci ujeżdżalni.
Wężyk to z kolei odjechanie od ściany, dojechanie do linii środkowej i powrót na ścianę bez zmiany kierunku.
Poniżej znajdziecie kilka ćwiczeń z wykorzystaniem figur:
- serpentyna o trzech zakrętach, w każdym zakręcie koło
- serpentyna w kłusie, przy przecięciu linii środkowej przejście do stępa, kilka kroków i ponowne zakłusowanie
- przekątna w galopie, przy dojechaniu do środka ujeżdżalni przejście do kłusa, zagalopowanie w kolejnym narożniku (dla bardziej zaawansowanch: przejście dopiero przed samym narożnikiem)
- zmiana kierunku przez półwoltę w kłusie, po powrocie na ścianię kolejna zmiana kierunku przez półwoltę
- zmiana kierunku przez ujeżdżalnię w galopie, przy przecięciu linii środkowej przejście do kłusa, po powrocie na ścianę zagalopowanie
- poszerzanie koła: jedziemy kłusem na koło i w trakcie poszerzamy koło (wewnętrzna łydka), a później zmniejszamy (zewnętrzna łydka) -> ćwiczenie jest dość trudne na początku, zależy nam na zmianie rozmiarów, a nie wpadaniu/wypadaniu zadem. Warto poćwiczyć najpierw w stępie :)
- wężyk w galopie: na początku odjeżdżamy do mniej wiecej linii ćwiartkowej i wracamy na ścianę, jeśli nie stanowi to dla nas problemu to możemy wykonać to ćwiczenie dojeżdżając do linii środkowej :)
Jakie ćwiczenia Wy wykonujecie w trakcie jazdy ?
Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.
2022-07-30
W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!
2022-07-24
Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!
2022-02-10