12,863 pytań - 24,150 odpowiedzi - 950 komentarzy

Rekreacja: Sposoby na zakwasy

Data publikacji: 2017-01-27

 

Na początek wyjaśnijmy sobie czym są w ogóle zakwasy. Wbrew błędnie panującej opinii, dolegliwości te nie są spowodowane nagromadzeniem kwasu mlekowego - ten związek owszem powstaje w trakcie wysiłku fizycznego, ale jest szybko metabolizowany przez wątrobę.

Zakwasy to tak naprawdę mikrourazy mieśni, także drobne naderwania włókienek mięśniowych. Dzieje się tak, kiedy poddajemy nasz organizm dużym obciążeniem bądź podejmujemy całkowicie nową aktywność. Jazda konna angażuje szereg mieśni, które w codziennej aktywności nie są zbyt aktywne - po pierwszej jeździe na lonży szczególnie odczujecie wewnętrze mieśnie nóg czyli przywodziciele :)

Jak zapobiegać zakwasom ?

Przede wszystkim najlepiej regularnie ruszać sie i trenować, jeśli jeździmy konno, to warto kilka razy w tygodniu poćwiczyc przysiady, porozciągać się - oczywiście wszystko poprzedzone rozgrzewką! Tak naprawdę przed każdą jazdą powinniśmy się rozgrzać, siedząc już w siodle możemy zrobić wymachy nogami przód/tył, krążenia kostkami, krążenia ramionami, krążenia głową. 

Z jazdą konną doskonale uzupełnia sie basen, szczególnie pływanie na plecach i stylem klasycznym świetnie wzmocni nasze mięśnie brzucha i grzbietu, przez co będziemy lepiej siedzieć w siodle.

Co zrobić, kiedy już dopadną nas zakwasy ?

Dolegliwości bólowe pojawiają się z reguły ok.12-24h po wysiłku, dlatego też po pierwszych lonżach czy cięższych treningach nie planujmy dużych aktywności - ale zakwasy trzeba lekko rozruszać, jeśli spędzimy cały dzień w łóżku, to kolejny dzień będzie równie ciężki. Najlepiej wybrać się na długi spacer z psem, pomaszerować energicznie, spokojne pływanie też jak najbardziej się przyda. Warto także spędzić trochę czasu w jackuzzi, ciepła woda i bąbelki świetnie rozluźniają spięte mięśnie :)

Bardzo polecane są masaże specjalnymi rollerami z wypustkami, w domowych warunkach może to być nawet mała butelka z ciepłą wodą - kilkukrotnie przesuwamy ją po obolałym miejscu.

Na noc warto posmarować się rozgrzewającą maścią bądź taką o działaniu przeciwzapalnym - w aptece znajdziemy szereg specyfików dostępnych bez recepty.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jak poradzić sobie z koniem, który trzepie głową ?

Trzepanie i potrząsanie głową, wyrywanie i szarpanie wodzy to częsty obrazek wśród rekreacyjnych wierzchowców, niestety dość nieprzyjemny dla jeźdźca. Co możemy zrobić w takim przypadku ?

2021-06-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wskazówki przed przeszkodami

Nauka skoków przez przeszkody to marzenie większości jeźdźców - warto mieć na uwadze fakt, iż konie w naturze chętniej omijają przeszkody niż je pokonują skokiem, dlatego należy im ułatwić to zadanie. Szczególnie konie młode potrzebują naszej pomocy w ocenie wybicia czy paraboli lotu nad przeszkodą.

2021-04-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Skręcanie oraz zmiana kierunku ruchu to niezbędne elementy każdej jazdy konnej - lekcja najczęściej odbywa się na placu do jazdy bądź w terenie, gdzie też należy zadbać o kierunek ruchu. Warto znać podstawowe zasady skręcania siedząc w siodle!

2021-03-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Dlaczego mój koń nie reaguje na łydki ?

Podczas lekcji jazdy konnej, uczniowie często słyszą "łydka, więcej łydki, użyj łydki, mocniejsza łydka" - co jeśli nasz zwierzak totalnie nie reaguje na nacisk ? Pomożemy się uporać z tym problemem!

2021-01-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Czy muszę jeździć z instruktorem ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o samotnej jeździe konnej, bez stałej osoby instruktora. Jazda bez ograniczeń i poleceń wydaje się idealna, ale obecność dobrego instruktora warto docenić na każdej lekcji!

2020-11-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw koncentrację swojego konia!

Czy macie czasem wrażenie, że Wasz wierzchowiec nie jest skupiony na Was, tylko rozgląda się dookoła? Jeżdżąc na koniu, czujecie niepewność, ponieważ koń płoszy się najdrobniejszych rzeczy ? Czas na poprawę skupienia i koncentracji!

2020-10-29

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez półwoltę

Jazda konna powinna przynosić pozytywne korzyści zarówno dla konia jak i dla jeźdźca - nie ma nic nudniejszego niż bierne wożenie się na grzbiecie zwierzaka po obwodzie placu czy ujeżdżalni. Liczne zmiany kierunku, przejścia oraz zmiany tempa powinny być wpisane w każdą jazdę, niezależnie od poziomu zaawansowania.

2020-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze jeździć konno ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o prostych plecach, stabilnym dosiadzie i idealnie zganaszowanym, posłusznym zwierzaku. Taki obrazek często jest utożsamiany z dobrą jazdą konną, jak się nauczyć dobrze jeździć ?

2020-09-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak się przygotować do zawodów ?

Miesiące wakacyjne to okres organizacji wielu zawodów jeździeckich, rozmaitej rangi. Ciepła i sucha pogoda w znacznej mierze ułatwia przeprowadzenie takich konkursów, chociażby w formie zakończenia pobytu na obozie jeździeckim. Warto dowiedzieć się, jak przygotować siebie i konia do takiego sprawdzianu!

2020-07-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wyłamanie przed przeszkodą

Najazd na przeszkodę to jeden z najważniejszych elementów podczas jazdy skokowej; od niego często zależy powodzenie całego skoku. Optymalny najazd zdecydowanie poprawia jakość przejazdu przez przeszkodę, dlatego warto dbać o proste i równe celowanie w środek przeszkody; częstym błędem jest nagła zmiana kierunku ruchu w trakcie zbliżania się do przeszkody.

2020-06-15

Czytaj » 0