12,975 pytań - 56,455 odpowiedzi - 982 komentarzy

Rekreacja: Sposoby na zakwasy

Data publikacji: 2017-01-27

 

Na początek wyjaśnijmy sobie czym są w ogóle zakwasy. Wbrew błędnie panującej opinii, dolegliwości te nie są spowodowane nagromadzeniem kwasu mlekowego - ten związek owszem powstaje w trakcie wysiłku fizycznego, ale jest szybko metabolizowany przez wątrobę.

Zakwasy to tak naprawdę mikrourazy mieśni, także drobne naderwania włókienek mięśniowych. Dzieje się tak, kiedy poddajemy nasz organizm dużym obciążeniem bądź podejmujemy całkowicie nową aktywność. Jazda konna angażuje szereg mieśni, które w codziennej aktywności nie są zbyt aktywne - po pierwszej jeździe na lonży szczególnie odczujecie wewnętrze mieśnie nóg czyli przywodziciele :)

Jak zapobiegać zakwasom ?

Przede wszystkim najlepiej regularnie ruszać sie i trenować, jeśli jeździmy konno, to warto kilka razy w tygodniu poćwiczyc przysiady, porozciągać się - oczywiście wszystko poprzedzone rozgrzewką! Tak naprawdę przed każdą jazdą powinniśmy się rozgrzać, siedząc już w siodle możemy zrobić wymachy nogami przód/tył, krążenia kostkami, krążenia ramionami, krążenia głową. 

Z jazdą konną doskonale uzupełnia sie basen, szczególnie pływanie na plecach i stylem klasycznym świetnie wzmocni nasze mięśnie brzucha i grzbietu, przez co będziemy lepiej siedzieć w siodle.

Co zrobić, kiedy już dopadną nas zakwasy ?

Dolegliwości bólowe pojawiają się z reguły ok.12-24h po wysiłku, dlatego też po pierwszych lonżach czy cięższych treningach nie planujmy dużych aktywności - ale zakwasy trzeba lekko rozruszać, jeśli spędzimy cały dzień w łóżku, to kolejny dzień będzie równie ciężki. Najlepiej wybrać się na długi spacer z psem, pomaszerować energicznie, spokojne pływanie też jak najbardziej się przyda. Warto także spędzić trochę czasu w jackuzzi, ciepła woda i bąbelki świetnie rozluźniają spięte mięśnie :)

Bardzo polecane są masaże specjalnymi rollerami z wypustkami, w domowych warunkach może to być nawet mała butelka z ciepłą wodą - kilkukrotnie przesuwamy ją po obolałym miejscu.

Na noc warto posmarować się rozgrzewającą maścią bądź taką o działaniu przeciwzapalnym - w aptece znajdziemy szereg specyfików dostępnych bez recepty.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jakie ćwiczenia poprawią moją równowagę?

Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.

2022-07-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie ?

W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!

2022-07-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Polski system szkoleniowy przewiduje wiele stopni czy też poziomów w trakcie nauki jeździectwa - zdobycie pierwszego z nich, czyli Odznaki Jeżdżę Konno, jest początkiem rozwoju jeźdźca na drodze sportowej.

2022-06-06

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw swoją równowagę w siodle!

Stabilny dosiad i dobra równowaga są często najtrudniejsze do opanowania w trakcie nauki jazdy konnej. Przedstawimy dzisiaj kilka ćwiczeń, które poprawią równowagę podczas jazdy konnej.

2022-05-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0